Bývala to ryze mužská elitní jednotka pro nejnáročnější bojové operace. Slovní spojení „ryze mužská“ si ale můžete škrtnout. Hrdou příslušnicí 43. Výsadkového pluku v Chrudimi se totiž minulý týden stala Karolína z Kolínska. Původní profesí jazyková lektorka zvládla náročně fyzické testy a psychologické výběrové řízení.
Hlad po běžeckých závodech je enormní, ale leckde dál vládne nejistota. Zrušené štafetové závody, odvolaný maraton v Praze… Jedna díra po koronavirových obtížích se přesto povedla zaplnit. Už za pár dní, přesně 18. září, se do Česka vrátí adrenalinová akce s názvem Red Bull 400.
/VIDEO+FOTO/ Zlatá kometa paralympijských her už je doma. A to doslova. Adam Peška, který v Japonsku senzačně ovládl soutěž ve sportu zvaném boccia, dorazil z Tokia domů, kde mu připravili bouřlivé přivítání.
VIDEO, FOTOGALERIE/Zlatá kometa paralympijských her už je doma. A to doslova. Adam Peška, který v Japonsku senzačně ovládl soutěž ve sportu zvaném boccia, v sobotu ráno dorazil z Tokia, aby hned v neděli potěšil své spoluobčany v Rohovládově Bělé. Ti mu připravili bouřlivé přivítání. Na místní fotbalové hřiště dorazilo odhadem pět stovek Peškových příznivců.
DVOJROZHOVOR/Malé Nagano aneb znovu to Japonsko… Adam Peška a jeho rodiče, kteří jsou nedílnou součástí týmu, vybojovali na paralympijských hrách v Tokiu senzační zlato. Přes noc se tak stali sportovními celebritami. Už na ruzyňském letišti je vítala skupina obdivovatelů.
Ráda bych se se čtenáři Mosteckého deníku podělila o nápad, na který jsem narazila na sociální síti facebook a který by třeba mohl být inspirací pro obec Obrnice. Pro nápad jsem si pomyslně zajela až do dalekého Japonska.
Jihočeský plavec Arnošt Petráček při obhajobě paralympijského triumfu v závodě na 50 metrů znak vybojoval v Tokiu stříbrnou medaili. Českého reprezentanta porazil ve finále kategorie S4 ve světovém rekordu 40,99 sekundy Rus Roman Ždanov. Petráček za ním zaostal o 27 setin, ostatní soupeři měli za vítězem více než dvousekundovou ztrátu.
Plavec Arnošt Petráček při obhajobě paralympijského triumfu v závodě na 50 metrů znak vybojoval v Tokiu stříbrnou medaili. Českého reprezentanta porazil ve finále kategorie S4 ve světovém rekordu 40,99 sekundy Rus Roman Ždanov. Petráček za ním zaostal o 27 setin, ostatní soupeři měli za vítězem více než dvousekundovou ztrátu.
Jaroslav Bílek patřil před 25 lety k nejlepším silničním cyklistům v ČR. Jeho jméno najdete hodně vysoko ve výsledkových listinách. Třeba v Závodu míru, na olympijských hrách, v závodě Okolo Japonska, nebo v etapovém měření sil v Austrálii. A vyhrál i prestižní cyklistickou Bohemii. "To bylo vyrovnané až do poslední etapy, já nikdy nebyl časovkář, tam všichni čekali, že v časovce o první místo přijdu, ale já měl obrovskou motivaci, tu časovku jsem zajel výborně a první místo jsem udržel," vzpomíná na devadesátá léta minulého století.
Zříceninu hradu Cimburk navštěvovalo před pandemií i 23 tisíc lidí ročně. Ve stínu koronaviru sice číslo kleslo a letos je to kolem 16 tisíc. Zásluhu na tom, že se lidé mohou kochat pozůstatky hradu z první poloviny 14. století, má bezesporu spolek Polypeje – spolek dnes téměř čtyř desítek dobrovolníků a dalších podporovatelů, kteří zde odpracovali úctyhodných více než 200 tisíc hodin.
/FOTOGALERIE/ Blesková výstava bonsají začala ve čtvrtek v Botanické zahradě hl. m. Prahy. K vidění budou výpěstky od pěstitelů z celé země i ze sbírek zahrady. Jelikož je umění bonsají spojené s Japonskem, otevřel výstavu, která potrvá jen do 5. září, japonský velvyslanec Hideo Suzuki.
Elitní závodnice, dokonce i olympijské vítězky. Takové sportovní hvězdy každoročně mířily do Brna na jednu z nejprestižnějších soutěží moderní gymnastiky v Evropě. Jenže letos má Grand Prix v jihomoravské metropoli pauzu.
David Stolín z Trutnova začínal se svými kamarády v kozím chlívku v nedalekých Markoušovicích. Lezl při tom po střechách, dělal tesaře. Dnes si nafukovací paddleboardy od vášnivého vyznavače extrémní jízdy na kajaku na divoké vodě kupují zákazníci na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku nebo Argentině. Je jediný v Evropě, který je vyrábí. Ostatní produkce vzniká v Číně.
Kostel svatého Martina v Klenčí pod Čerchovem hostí varhanní festival, na němž se představí profesionální hudebníci. Zahajovací koncert uvede Jaroslav Tůma od 18 hodin.
Čeští basketbalisté v kvalifikaci o účast na mistrovství světa v roce 2023 narazí v základní skupině F na Litvu, Bosnu a Hercegovinu a Bulharsko. Rozhodl o tom dnešní los v sídle Mezinárodní basketbalové federace (FIBA) ve švýcarském Miesu. Šampionát za dva roky budou hostit Indonésie, Japonsko a Filipíny.
Po olympijském stříbru má oštěpař Jakub Vadlejch před sebou letos ještě jeden cíl. Za devět dní má šanci vybojovat potřetí v kariéře vítězství v Diamantové lize.
Lukostřelec David Drahonínský vybojoval na paralympijských hrách v Tokiu zlato v individuální soutěži a navázal na titul z Pekingu 2008. V Japonsku získal už druhou medaili poté, co se v úvodní soutěži smíšených dvojic radoval spolu se Šárkou Musilovou ze stříbra. Sbírka cenných kovů české výpravy v Tokiu je už kompletní, bronz v neděli přidal koulař Aleš Kisý.
Tohle byl pořádně tvrdý pád na zem, nebo spíš na led. České hokejistky na světovém šampionátu v Calgary proletěly skupinou bez zaškobrtnutí. Jenže pak medailové ambice pohřbily.
V uplynutých týdnech se na tenisových dvorcích výrazným způsobem dařilo klatovskému odchovanci Lukáši Janouškovi. Největší úspěch zaznamenal člen Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje (AIS) na kvalitně obsazeném mezinárodním turnaji v chorvatském Splitu, kde dokráčel až do finále.
Krumlovský zámek má na pět let zpět svůj poklad, dvacet monumentálních pláten Slovanské epopeje si návštěvníci znovu prohlíží v Rytířském sále a navazujících sálech. Děkujeme krumlovskému Městskému kultruním středisku za krásnou obrazovou pozvánku.
David Stolín z Trutnova začínal se svými kamarády v kozím chlívku v nedalekých Markoušovicích. Lezl při tom po střechách, dělal tesaře. Dnes si nafukovací paddleboardy od vášnivého vyznavače extrémní jízdy na kajaku na divoké vodě kupují zákazníci na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku nebo Argentině. Je jediný v Evropě, který je vyrábí. Ostatní produkce vzniká v Číně.
Softbalové ME dopadlo v Ledenicích skvěle. Zlatě pro reprezentanty České republiky. Radost z něj měla i dáma, která v Ledenicích hostuje od roku 2016. Lucie Petrásková. "Do Ledenic jsem odešla, když jsem se rozhodla, že ukončím své pražské působení," vrací se proti běhu času. "Chtěla jsem podpořit mimopražský klub," vysvětluje. " Pochází a vyrůstala v Pardubicích. Přitom trend v softbalu je, že hráčky často míří spíš do hlavního města. Opačně málokdy. "Studují, přicházejí do největšího softbalového centra, pro ně je nejlepší a nejjednodušší hrát v Praze."
České hokejistky vyhrály na mistrovství světa v Calgary i poslední čtvrtý zápas skupiny, když zdolaly Němky 2:0. Do čtvrtfinále tak půjdou z prvního místa a vyhnou se v něm dvěma zámořským favoritům turnaje - domácí Kanadě i výběru USA, který obhajuje zlato z roku 2019.
Paralympijské hry v Tokiu byly zahájeny. Stovky sportovců přijely do Japonska ukázat světu, že i s handicapem se dá dosahovat fantastických sportovních výkonů. A jeden opravdu pozoruhodný má za sebou i Adam Scaturro.
Paralympijské hry jsou zahájeny. Česká republika má v Japonsku zastoupení ve 28 sportovcích v osmi odvětvích. Pardubice budou mít už v tak rozpáleném Tokiu želízko v ohni. Zásluhou borce ze spolku Atletika Bez Bariér. Národní barvy bude hájit rekordman v hodu kuželkou Michal Enge. Do světové megapole odcestoval za výsledky také stolní tenista Petr Svatoš z Litomyšle.
Krumlovský zámek má na pět let zpět svůj poklad, dvacet monumentálních pláten Slovanské epopeje si návštěvníci znovu prohlíží v Rytířském sále a navazujících sálech. Děkujeme krumlovskému Městskému kultruním středisku za krásnou obrazovou pozvánku.
Českým stolním tenistům se na olympiádě v Tokiu příliš nedařilo. Přesto mělo Brno svého zástupce v bojích o medaile. Finále smíšené čtyřhry totiž vedl jako hlavní rozhodčí Roman Klecker. „Olympiáda je pro mě splněný sen,“ říká čtyřiačtyřicetiletý absolvent Fakulty životního prostředí na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.
Po více jak roční odmlce se na výstaviště vrací veletrhy. Navštívit jej budou moci lidé, kteří s daným oborem pracují nebo mají klubovou kartu. První veletrh je tento víkend Styl a Kabo. „Předpokládáme, že budou akce menší. Musíme prostory upravit dispozičně tak, aby návštěvníci mohli dodržovat předepsané rozestupy,“ sdělil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.
Po více jak roční odmlce se na výstaviště vrací veletrhy. Navštívit jej budou moci lidé, kteří s daným oborem pracují nebo mají klubovou kartu. První veletrh bude Styl a Kabo tento víkend. „Předpokládáme, že budou akce menší. Musíme prostory upravit dispozičně tak, aby návštěvníci mohli dodržovat předepsané rozestupy,“ sdělil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.
V pátek začíná světový šampionát hokejistek, na němž bude českou republiku reprezentovat i talentovaná Sára Čajanová, která by měla v této sezoně působit v ženském týmu Břeclavi.
Děti, kterým usnou rodiče. A nikdo neví, jestli se vůbec ještě probudí. Nezbývá než v divně zpustlém světě přežít s tím, co mají a umí. To jsou hrdinové filmu Spící město, který vznikl podle stejnojmenné knihy Martina Vopěnky a dnes vstupuje do kin. Režie a spolupráce na scénáři se ujal Dan Svátek, jehož snímek Úsměvy smutných mužů budil pozornost před třemi lety.
Olympijský sen v Tokiu si plavkyně Barbora Janíčková splnila. Jen ji mrzelo, že se v Japonsku nemohl zdržet déle. Štafetový závod odplavala první den a pak kvůli pravidlům musela rychle pryč. „I tak to ale bylo super, i když závod byl asi nejbolavější v mém životě a úplně jsem tam umřela. S časem ale ani tak nejsme moc spokojená,“ vysvětlovala. O životě v olympijské vesnici v době covidu, nečekaném setkání s tenistkami, zpátečním letu s veslaři i motivaci pro příští hry v Paříži se rozpovídala usměvavá slečna v rozhovoru pro Deník.
I když původně plánované velké turné po Japonsku a Jižní Koreji bylo odloženo, nakonec herci plzeňského Divadla Alfa do Asie vyrazili. Byť jen v omezeném počtu.
Kolínský rodák, protifašistický bojovník, člen legendární skupiny přezdívané gestapem Tři králové Václav Morávek se na svém rodném domě na Zálabí dočká pamětní desky. Iniciátorem je obyvatel Kolína Antonín Přibyl, iniciativu podporuje město, které vytvoření desky uhradí.
/ROZHOVOR/ Práce sklářského výtvarníka a sochaře MARIANA KARLA jsou k vidění třeba v Japonsku, Francii, Americe nebo Litomyšli. Nyní ve svých rodných Pardubicích vystavuje svou černou skleněnou kostku Kába, jejíž “větší dvojče” obdivují i v Corningu v New Yorku. Nachází se ve stálé expozici pardubického zámku.
Letos je to právě deset let, co se rodák z Olšan Boris Trávníček závodně věnuje stolnímu tenisu. Původně si plánoval fotbalovou budoucnost, bohužel těžký úraz páteře ho upoutal na invalidní vozík. Bylo mu třináct let. Těžká životní situace. Tělo neposlouchalo, naštěstí to sportovní srdíčko zůstalo bojovné. Ještě v rehabilitačním ústavu začal pinkat celuloidový míček a teď může jeho vynucená stolně-tenisová kariéra dospět k nejvyššímu vrcholu. Boris pojede na olympijské hry do Tokia!
Letošní 32. letní olympijské hry v Tokiu přinesly českým sportovcům kromě solidní sbírky cenných kovů také celou řadu nezapomenutelných zážitků. Životu v koronavirové bublině navzdory. Své by o tom mohla povídat i mladá kajakářka z KVS Sušice Antonie Galušková, ačkoliv se bujaré akce pod pěti kruhy nezúčastnila jako závodnice bojující o medaile, ale jako jeden z předjezdců závodů na divoké vodě.
Japonec není rozhodně nakonec. Příznivci a majitelé automobilů japonských značek, si dali podruhé za sebou své letní dostaveníčko v plumlovském kempu Žralok. Letošního srazu se zúčastnilo více než dvě stovky naleštěných krasavců.
Všichni jsme mu fandili, celá Tisá zcela jistě sledovala přímý přenos z Tokia, nevyšlo to, ale kudrnatý borec okouzlil celou republiku. Všichni amatérští lezci dobře znají pískovcové skály u hranic, často tu byly filmařské štáby, značené cesty často lákají i sportovce z Německa. Ve středu 11. srpna bylo skalní město plné dětí.
Nebylo mu ani padesát let, když se jednoho dne ráno probudil a zjistil, že ztratil zrak. Nyní se 58letý nevidomý plavec Miroslav Smrčka chystá na své druhé paralympijské hry. Člen lovosického Klubu zrakově postižených sportovců chce v Tokiu bojovat o co nejlepší umístění.
Chyba, která se stala o sedm let dříve, a pomoc, na kterou se čekalo příliš dlouho. Kombinace těchto dvou skutečností stála v roce 1985 život 520 lidí. Zemřeli při leteckém neštěstí v Japonsku. Počtem obětí se tato havárie stala nejsmrtonosnější nehodou jednoho stroje v dějinách.
Rodák ze Střeně, bývalý člen uničovské cyklistiky či jednatel společnosti Effetec s.r.o. Michal Frantík byl na právě skončené olympiádě v Tokiu členem realizačního týmu reprezentace České republiky, kde působil ve funkci maséra. Jak ze své pozice hodnotí neobvyklou olympiádu zasaženou koronavirem?
Úspěšný parkurový jezdec a trenér Kamil Papoušek, člen českého parkurového týmu, který po čtyřiaosmdesáti letech startoval na letní olympiádě, se z Tokia na skok vrátil domů do Srnína a k četným koním své srnínské stáje. V zasedací síni Obecního úřadu v Srníně ho v pondělí i s jeho rodinou slavnostně přivítali zástupci obce.
Za deset dní začne odložený světový šampionát žen v ledním hokeji. Do 25členné nominace se znovu dostala bývalá hráčka Vsetína Sára Čajanová, která bude jednou z devíti obrankyň týmu hlavního trenéra Tomáše Paciny.
Sbohem, Tokio, na viděnou v Paříži! Tolik očekávaná (původně odložená), tolik propíraná a nakonec tolik sledovaná olympiáda je minulostí. Japonsko zamávalo hrdinům, kteří překonali nejrůznější obtíže. Padaly světové rekordy, došlo na bizarní okamžiky. Jaký byl sportovní svátek tohoto roku?
Nejprve závody krajského poháru v cross country všech kategorií a zároveň mistrovství kraje, den nato povedená premiéra v nejnižší kategorii Světového poháru C3.
Areál Ultramarinky v Břasích byl centrem atraktivní cyklistické akce. Na mistrovství Plzeňského kraje horských kol oslovilo v sobotní části desítky jezdců od dětí, které vyrazily na trať jako první, až po seniory. Vrcholem pak byl ale nedělní závod, nově zařazený do kalendáře mezinárodní federace, s účastí Ondřeje Cinka i dalších účastníků olympijských her v Japonsku.
Sokolská gymnastka Eliška Misáková zemřela čtrnáctého srpna na olympijských hrách v Londýně, Olympijský výbor jí udělil zatím jako jediné zlatou medaili in memoriam.