Snímek šesti vojáků vztyčujících americkou vlajku nad japonským ostrovem Iwodžima se stal jednou z nejikoničtějších fotografií 2. světové války. Bitva o Iwodžimu začala právě před 75 lety. A účastnil se jí i jeden rodilý Slovák.
První úmrtí na nemoc COVID-19 způsobovanou novým koronavirem mimo Asii ohlásila o víkendu Francie, kde zemřel čínský turista. Virus má nejvíce obětí v pevninské Číně, kde podle poslední oficiální statistiky zemřelo do soboty 1662 osob. K dosavadním čtyřem úmrtím mimo ni - v Japonsku, Hongkongu, který je zvláštní čínskou správní oblastí, na Filipínách a ve Francii - přibyl dnes první mrtvý na Tchaj-wanu. Roste také počet osob nakažených novým typem koronaviru. V pevninské Číně přesáhl v sobotu hranici 68 tisíc lidí.
Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila dnes ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. Nemoci COVID-19 podlehli dosud jen lidé v Číně, na Filipínách a v Japonsku. Francouzský případ je první mimo Asii.
Počet obětí onemocnění novým koronavirem v pevninské Číně stoupl v pátek o dalších 143. Celkem tak na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem v pevninské Číně zemřelo 1523 osob. Počet nakažených se zvýšil o 2641 na 66 492. Počet nově nakažených je nižší, než předchozí den. USA chtějí evakuovat americké občany a jejich rodiny z výletní lodi Diamond Princess. První případ úmrtí mimo Asii hlásí Francie, zemřel 80letý čínský turista. Nemoci COVID-19 podlehli dosud jen lidé v Číně, na Filipínách a v Japonsku.
O postcrossingu jsem se dozvěděla od své čtrnáctileté neteře, která se mu věnuje. Odjakživa jsem ráda posílala pohlednice ze zahraničních výletů a samozřejmě ráda pohlednice dostávám.
Před čtrnáctou hodinou vyrazil ve čtvrtek plně naložený kamion z Národní základny humanitární pomoci ve Zbiroze do Vídně. Obsahoval čtyři a půl tuny zdravotnických potřeb, které Česká republika posílá koronavirem zdecimované Číně. Náklad bude v Rakousku přeložen a poletí do Wu-chanu s balíčky z dalších evropských zemí. Přepravu spolufinancuje Evropská unie.
/FOTOGALERIE/ Výstava prací mladých architektů byla ve středu v podvečer zahájena vernisáží v kladenském Kině Sokol. Letos studenti v rámci 5. ročníku architektonické soutěže O cenu architekta Antonína Raymonda řešili, jak zvelebit blok kročehlavského sídliště „Okrsek 4“ u bytového domu s bezbariérovými byty Meta mezi ulicemi Litevská, Hřebečská, Jerevanská a V Bažantnici.
Třetí závod probíhající sezony a třetí umístění v elitní desítce. Klatovský závodník v Ice Cross Downhillu Václav Kosnar se po akcích v Rakousku a ve Francii představil svým fanouškům na severu Evropy. Konkrétně ve finském Rautalampi, kde se konal další závod ATSX 500.
Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu na nákazu zaznamenala 242 úmrtí a 14 840 dalších případů. S odvoláním na prohlášení místní zdravotnické komise o tom dnes informovala agentura Reuters, která dodala, že komise změnila metodu započítávání nakažených. První úmrtí zaznamenalo i Japonsko, infekci podlehla žena ve věku mezi 80 a 90 lety. Jde o druhou oběť nákazy koronavirem Covid-19 mimo Čínu, odkud se virus šíří. Nakažená Japonka žila v prefektuře Kanagawa, která sousedí s Tokiem.
Rozpor slávy a osobní touhy. Tajemství malířova ateliéru. Muž secese na zdi v Los Angeles. O tom všem má být stylizovaný dokument Svět podle Muchy, který natáčí Roman Vávra.
Všichni tady umřeme! Tak by se daly parafrázovat některé zprávy referující o novém koronaviru, který se už několik týdnů rychle šíří z Číny do celého světa.
Všichni tady umřeme! Tak by se daly parafrázovat některé zprávy referující o novém koronaviru, který se už několik týdnů rychle šíří z Číny do celého světa.
Nákaze novým typem koronaviru podlehlo již 910 lidí, drtivá většina z nich zemřela v čínské provincii Chu-pej. Počet nakažených v pevninské Číně vzrostl na 40 171. Dalších 65 infikovaných, pasažérů výletní lodi, oznámilo dnes Japonsko. Testy prokázaly nákazu i u čtyř dalších pacientů v Británii. V Číně zároveň skončilo novoroční volno, které úřady kvůli epidemii prodloužily o deset dní. Nová opatření i pomoc na boj s virem ohlásily české úřady.
Úřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a 1800 členů posádky z obří výletní lodi World Dream, která v tomto městě musela kotvit více než čtyři dny. Informují o tom místní média. Panovaly obavy, že lidé z posádky mohou být nakažení koronavirem, protože během předchozí plavby zřejmě přišli do styku s osmi pasažéry, u nichž testy nemoc prokázaly. Posádka ale měla výsledky negativní.
Očima cestovatele Jana Křemenáka se návštěvníci arciděkanství podívají 12. února od 19 hodiny v rámci Kavárny s překvapením na Japonsko, zemi vycházejícího slunce.
Softbalistka Veronika Pecková je první českou hráčkou, která bude působit v nejlepší lize světa. Elitní evropská nadhazovačka uzavřela kontrakt s japonským klubem Toyota Redterries. „Je to splněný sen. Celý náš tým je složen z vynikajících hráček, vždyť čtyři z nich jsou v současné době v širším výběru japonského národního týmu," říká opora reprezentace, která se představí v jedné z mála ženských profesionálních soutěží.
/FOTOGALERIE/ Na pravém břehu kralupské vltavské zátočiny směrem na Nelahozeves v těchto dnech opět pilně pracuje podvodní buldozer Komatsu D155W, který byl vyroben v Japonsku. Na Kralupsku jej rozhodně nevidíme poprvé ani naposled.
Na dvacet se z deseti zvýšil počet nakažených koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě. Počet nakažených koronavirem se v Japonsku zvýšil na 45 lidí. Tchaj-wan dnes zakázal vstup země lidem cestujícím z Číny. Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl z 24 324 na 28 018, mrtvých je 563, informovala dnes čínská národní zdravotnická komise (NHC).
Jak se během jednoho roku dostat do exotického Japonska a Havaje, o kterých většina lidí jen sní? Přijďte se podívat na příběh cestovatelky Hany Machalové, která vás naučí, že podobné cesty zvládne i běžná peněženka.
Vědcům z americké University of Texas Medical Branch se podařil revoluční pokus – úspěšně transplantovali prasatům nové plíce uměle vypěstované v laboratoři. To je zásadní průlom v lékařské vědě, díky kterému by mohli dostávat orgány vypěstované v laboratoři už někdy během příštích 10 let i lidé.
Nová metoda pro analýzu stop neandertálského genu v lidském genomu odhalila, že neandertálský odkaz si nese i moderní africká populace, jakkoli byl tento kontinent dlouho považován za oblast, na niž neměli neandertálci vliv.
Skokan na lyžích Roman Koudelka uspěl i ve druhém závodě v Sapporu. Po sobotní šesté příčce skončil tentokrát jedenáctý, když si dokázal polepšit díky druhému skoku. S přehledem vyhrál Rakušan Stefan Kraft.
Naprostý fanatismus a mimořádná krutost japonských vojáků provázely měsíční bitvu o filipínskou metropoli Manila, kterou mezi sebou svedli Američané a Japonci mezi 3. únorem a 3. březnem 1945. Na jejím konci bylo totálně zničené město a přes 100 tisíc mrtvých neozbrojených mužů, žen i dětí.
/FOTOGALERIE/ Oxid titaničitý a nanotechnologie dosud bývaly tématem přednášek jen na vědeckých konferencích a vysokých školách. Záměr chránit děti v krnovských školkách před infekcemi touto novinkou ale upoutal zájem široké veřejnosti.
Na nový koronavirus v Číně zahynulo do čtvrtka již 213 osob a 9692 osob se nakazilo. Uvedla to dnes podle agentury Reuters čínská národní zdravotnická komise (NHC). Nově nakažených je 1982. Italská vláda vyhlásila na šest měsíců stav nouze. V zemi jsou dva případy nákazy. Stejný počet hlásí i britské úřady. Mongolsko uzavře do 2. března hranice s Čínou.
"Na co pořád čeká?" ptali se dne 30. ledna 1945 v půl osmé večer nervózně rangeři z roty C. Výstřel poručíka Murphyho - domluvený signál k útoku - se stále neozýval. Před tři čtvrtě na osm Murphy konečně vypálil. Začala jedna z nejfrajerštějších akcí druhé světové války.
Club Warehouse v Liberci bude v sobotu 1. února žít dvojkoncertem českých rockových legend Už jsme doma a Echt!. Otevřeno tu bude od 19.00 hodin. „Existujeme od roku 1985. Pro naše aktuální půlkulaté jubileum jsme vymysleli název „35 let dobře namazáno,“ říká lídr Už jsme doma Miroslav Wanek.
Club Warehouse v Hanychovské 10 v Liberci, kde se také vaří nepasterizované pivo a dobré jídlo, bude v pátek 1. února žít dvojkoncertem českých rockových legend Už jsme doma a jim spřízněných Echt! Otevřeno tu bude od 19.00 hodin.
Dne 4. února uplyne 200 let od narození významné české spisovatelky Boženy Němcové, která část života žila v našem městě. A právě toto výročí si připomeneme v pátek 31. ledna hudebním projektem Doležalova kvarteta a Valérie Zawadské, který je speciálně sestaven k uctění tohoto významného výročí.
O měsíc později, než se předpokládalo, tedy začátkem dubna, z jimramovské Síně rodáků zamíří na deset let do západních Čech unikátní dioráma výtvarníka Jiřího Trnky (1912 – 1969) Svatba Broučků.
Koronavirus, který řádí v Číně, se s největší pravděpodobností rozšířil na lidi ze zvířat. Podle nové české studie se vyvinul z koronavirů přenášených východoasijskými netopýry, ale na lidi přeskočil zřejmě z cibetek. Na začátku nynější epidemie bylo několik neobvyklých zápalů plic, které byly koncem loňského prosince zaznamenány ve středočínském městě Wu-chan, považovaném v současnosti za hlavní ohnisko nákazy.