Kreativ

ŠTÍTEK: Japonsko

Bronz na mistrovství světa mají ragbisté Nového Zélandu

Bronzové medaile na mistrovství světa v ragby získali hráči Nového Zélandu. V utkání o třetí místo položili v Tokiu šest pětek a Wales porazili jednoznačně 40:17. Turnaj vyvrcholí sobotním jokohamským finále mezi Anglií a Jihoafrickou republikou.

Cholesterol: strašák, nebo zabiják? Zachránit život může i obyčejná procházka

„Problémy se ,zlým‘ cholesterolem má podle posledních šetření zhruba 70 procent obyvatel, přičemž více jsou ohroženi muži než ženy,“ říká děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, docent Tomáš Kašparovský. Léky na cholesterol podle odhadů užívá asi milion Čechů. Jak ale poznamenává časopis Týdeník Květy, v posledních letech se objevují názory, podle nichž je tato léčba zbytečná, nebo snad přímo škodlivá.

Věnec z mechu, kytka z kateřinek a křížek. I tak lidé v Prostějově "dušičkují"

/FOTOGALERIE/ Blíží se druhý listopad a s ním i Památka zesnulých nazývaná lidově Dušičky. I hřbitovy na Prostějovsku se v průběhu dušičkového času rozzáří podzimními barvami kvetoucích chryzantém a podvečer pak dá vyniknout plápolajícím světlům rozžehnutých svíček. Mnoho lidí právě v tomto období přichází z blízka i z daleka zavzpomínat, pomodlit se a chvíli pobýt u hrobu svých zemřelých.

Roman Kozelka: Horský vůdce – sebevědomý, opálený a šťastný otec dvou dětí

Pocházím ze Slaného. Od dětství jsem se ve výškách cítil jako doma. K lezení jsem se dostal až ve dvaceti, při studiích v Ústí nad Labem. Začínal jsem lézt na písku. Stal jsem se instruktorem lezení, potom horským průvodcem a nakonec jsem úspěšně dokončil kurz mezinárodního horského vůdce s nejvyšší celosvětově uznávanou kvalifikací pro profesionální vedení lidí v horách.

V Tichomoří byly nalezeny vraky dvou japonských letadlových lodí

Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané během bitvy u Midway za druhé světové válce. Patřily mezi sedm plavidel, které šly ke dnu během tohoto klíčového válečného střetnutí. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Obec odmění Blatnická trička. Až z Japonska

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Celkem patnáct fotografií hodnotili porotci soutěže Blatnická trička, která vyzývala obyvatele Blatnice pod Svatým Antonínkem, aby se na dovolené vyfotili v tričku s blatnickou výšivkou.

Ve vědecké knihovně se mluvilo o Antonínu Raymondovi

/FOTOGALERIE/ Zajímavá přednáška s významným zahraničním hostem se konala ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Ve velké studovně vyprávěl poslední žák Antonína Raymonda, japonský architekt působící v Tokiu – Shigefumi R. Tsuchiya. Spolu s ním poutavě přednášela také kladenská historička Irena Veverková. Tématem přednášky z cyklu Významné kladenské osobnosti byla poválečná tvorba Antonína Raymonda.

Jeden z nejnebezpečnějších ostrovů světa - Ilha da Queimada Grande

Jako z hororu. Na brazilský ostrov nesmí lidé, hrozí jim jistá smrt

Kousek od brazilského Sao Paula se nachází nádherný ostrov Ilha da Queimada Grande. Turisty byste na něm však hledali marně, již odnepaměti sem mají zapovězený vstup. Ostrov totiž ukrývá tisíce hadů, jejichž jed dokáže člověka usmrtit do hodiny. Právě oni ostatně dali tomuto tropickému ráji jméno - znám je i jako Hadí ostrov. 

Takarazuka – nejmladší tradiční japonské divadlo

V rámci festivalu Japonské dny v Ostravě 2019 se v přednáškovém sále Ostravského muzea uskuteční v pátek 18. října 2019 od 17.30 hodin přednáška, tentokrát na téma Takarazuka – nejmladší tradiční japonské divadlo.

Japonec bude vzpomínat na svého učitele Raymonda

Zajímavou přednášku s významným zahraničním hostem bude ve středu 16. října hostit Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Ve velké studovně totiž bude přednášet poslední žák Antonína Raymonda, japonský architekt působící v Tokiu – Shigefumi R. Tsuchiya. Spolu s ním bude přednášet kladenská historička Irena Veverková.

Řádící tajfun se podepsal i na MS ragbistů

Ragbisté jsou tvrdí, houževnatí a nebojácní chlapi. Jen tak se neleknou a raději si nechají zlomit nějakou tu kost, než aby ustoupili. Občas ale přijdou chvíle, kdy je veškerý odpor marný. Proti síle živlů nezmůže nic ani spojená síla nejlepších ragbistů planety.

Vzducholodí kolem světa? Ze smrtící zbraně v plavidlo se smetánkou

Dne 8. srpna 1929 se z amerického města Lakehurst v New Jersey vznesla vzducholoď Graf Zeppelin, která zamířila do německého Friedrichshafenu a z něj pak přes Sibiř do Tokia, odkud přes Pacifik doletěla zpět do Spojených států, aby se pak přes Atlantik vrátila do Friedrichshafenu. Na palubě měla 61 lidí včetně 25 cestujících. Byli to první pasažéři na cestě kolem světa. 

V Japonsku byl nejrychlejší Bottas. Mercedes má Pohár konstruktérů

Velkou cenu Japonska formule 1 vyhrál Valtteri Bottas z Mercedesu před Sebastianem Vettelem z Ferrari. Třetí místo obsadil obhájce titulu Lewis Hamilton a pomohl Mercedesu pošesté za sebou ovládnout Pohár konstruktérů. Sám navíc může za dva týdny v Mexiku získat šestý titul mistra světa.

Tajfun Hagibis má 25 obětí. Japonské ostrovy už opustil

Nejméně pětadvacet mrtvých, kolem stovky zraněných a patnáct pohřešovaných za sebou zanechal ničivý tajfun Hagibis, který se přehnal přes největší japonský ostrov Honšú. Desetitisíce lidí jsou stále bez elektřiny a na šest milionů obyvatel v minulých dnech obdrželo evakuační výzvu. Živel už nicméně opustil japonské ostrovy.

Karatistka Mišková startuje na Světových plážových hrách

Dauhá, Brno – Dva uhlazené čtverce jemného písku na pláži vyznačují závodiště pro karatistky a karatisty na prvních Světových plážových hrách v Kataru. Ten soutěžní je ohraničen čtyřmi vlajkami a v závodní den ho budou dobrovolníci kropit po každých třech soutěžících, aby se ochladil.

„Svatý grál herpetologů“ se daří množit. Zoo Praha oznámila další snůšku

V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho z nejtajemnějších plazů světa, označovaného někdy za svatý grál herpetologů, získala zoo před třemi lety z Japonska. V Praze se první mláďata narodila loni v létě, informovala ve čtvrtek mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

Gabriela Beňačková přiveze do Jihlavy největší pěvecké talenty

Jihlava - Od 12. do 14. října se uskuteční v Jihlavě semifinálové a finálové kolo 12. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové. Tam se představí nejlepší mladí operní pěvci současnosti z Japonska, USA, Kuby, Turecka, Rakouska, Portugalska, Polska, Maďarska, Francie, Jižní Koreje, Chorvatska a dalších zemí.

Fišerovi z Pro Sportu ve Varšavě vybojovali medaile

Dalšího skvělého úspěchu dosáhli judisté teplického oddílu Pro Sport na prestižním a každoročně velmi silně obsazeného turnaji ve Varšavě. Soubojů na tatami se v polské metropoli zúčastnilo na 1800 judistů z 29 zemí. Nechyběli ani závodníci z kolébky juda, Japonska. „Ani v takto silné konkurenci se naši závodníci neztratili a dokázali vybojovat hned dvě medaile,“ má radost trenér Václav Prokeš. „ Barvy klubu hájilo celkem pět judistů, kteří splnili nominační kritéria stanovená vedením oddílu,“ doplnil.

Vydali se po stopách Zikmunda a Hanzelky

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek z Plas u Plzně představili v Horšovský Týně svoji dobrodružnou cestu po stopách cestovatelských legend Zikmunda a Hanzelky.

Výstava představí sto let skautu v Holešově

Za sto lety skautingu v Holešově se ohlíží výstava, kterou připravili místní skauti a skautky. Interaktivní výstava nabídne nejenom pohled do historie, ale i skautské zážitky na vlastní kůži.

Cestovatel Jan Kovář: Úspěch Čechů v Naganu si Japonci nepamatují

Pardubický cyklista Jan Kovář se každé léto vydává na dlouhou cestu, aby na kole procestoval kus světa. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy se v září vrátil z Japonska a Jižní Koreji, kde za 90 dní projel přes osm tisíc kilometrů. Svoji cestu začal v Soulu, kam přiletěl s kolem rozmontovaným v krabici.

Úspěch Čechů v Naganu si Japonci nepamatují

Pardubický cyklista Jan Kovář se každé léto vydává na dlouhou cestu, aby na kole procestoval kus světa. Jinak tomu nebylo ani letos, kdy se v září vrátil z Japonska a Jižní Koreji, kde za 90 dní projel přes osm tisíc kilometrů. Svoji cestu začal v Soulu, kam přiletěl s kolem rozmontovaným v krabici.

Dobrodruh Slocum před 110 lety záhadně zmizel na moři. Tělo se nikdy nenašlo

Před 120 lety jako první na světě sám obeplul na plachetnici celý svět. Po cestě čelil několikrát pirátům, kterým se ubránil s pomocí nastražených hřebíků v palubě. O deset let později zmizel na moři a už ho nikdy nikdo nespatřil. Dobrodruh Joshua Slocum opustil svět ve chvíli, kdy mu přestaly vládnout plachetnice, které tolik miloval.

Se Sklenářem do Emirátů

Pracovníci městského muzea zvou zájemce o poznání a turistiku zítra do multifunkčního sálu zbirožského úřadu.

Vzdušní dobrodruzi: Bouře, boláky, hlad. Osm letců si před 95 lety prošlo peklem

Takovou slávu polní letiště Sand Point Field v americkém Seattlu snad ještě nezažilo. Sirény troubily a davy řičely nadšením. Psalo se datum 28. září 1924 a na letišti právě přistávali piloti Armádní letecké služby Spojených států amerických, známí jako "vzdušní Magellanové". Jejich dosednutím na zem byl úspěšně završen první oblet celé Zeměkoule v historii.

Vítěz architektonické soutěže pojede do Japonska

/FOTOGALERIE/ Sídlištní prostor byl tématem pátého ročníku architektonické soutěže Cena architekta Antonína Raymonda. Autor nejlepšího návrhu revitalizace části kladenského sídliště Kročehlavy poletí do Japonska. Porota už jeho jméno zná. Návrhy jsou k vidění na venkovní výstavě.