Olomoucký arcibiskup Jan Graubner dnes požehnal ve sklepích pod Arcibiskupským zámkem v Kroměříži mešním vínům z loňské úrody moravských vinic. Vína poslouží k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také zákazníci v běžném prodeji. Tradice výroby mešního vína sahá v Kroměříži do roku 1345, kdy tuto výsadu zdejším sklepům udělil král Karel IV.
TÉMA, FOTOGALERIE/ I v Ostravě můžete ochutnat špičkové sushi. Do tajů nejznámějšího jídla japonské kuchyně vás zavede majitel restaurace Gókaná Tomáš Polák.
Břeclav - Na svou důvěřivost doplatila třiačtyřicetiletá žena z Břeclavska, která si chtěla najít partnera na internetové seznamce. Vykutálený podvodník ji během pár týdnů připravil o více než dva miliony korun.
Císař Rudolf II. by nad takřka alchymistickými kousky, které v oblíbeném pořadu Receptář prima nápadů předvedla šperkařka Jana Veselá, vskutku zajásal! Z podivné hmoty, která vypadá jako obyčejná keramická hlína, lze totiž velice jednoduše modelovat krásné šperky, jež se po vypálení jako zázrakem změní v ryzí stříbro.
České Budějovice – Na výběr je spousta vzorovaných barevných papírů a já nevím, který dřív. I slečna s copánky dlouze vybírá nejlepší. “Většina lidí u nás skládá od dětství,“ začíná workshop origami paní Chiko, lektorka japonštiny jazykové školy AKAI KIKU, kde se v pátek a v sobotu konaly tzv. Japonské dny.
Břeclav /FOTOGALERIE/ - Dálné končiny si zamiloval v dětství díky Bruci Leemu, bojovému umění a tajuplné kultuře. Zdeněk Chmelka z Břeclavi procestoval nemálo koutů východní Asie. Studoval v Číně pět let a v Jižní Koreji déle než rok.
Žďár nad Sázavou – Nevšední podívanou si užívají lidé ve Žďáře. Po řece Sázavě se mezi obyčejnými kachnami a dalšími vodními ptáky pohybují i atraktivně zbarvení cizinci - kachničky mandarinské.
Nevšední podívanou si užívají lidé ve Žďáře nad Sázavou. Po řece se mezi obyčejnými kachnami a dalšími vodními ptáky pohybují i atraktivně zbarvení cizinci - kachničky mandarinské.
Až uvidíte mladší sportovce se squashovou raketou v autobuse nebo v metru, nedivte se. Do Prahy se v letošním roce sjedou nejlepší juniorští hráči z Evropy. První zatěžkávací zkouškou si už prošla česká metropole o víkendu, kdy se v ní uskutečnil prestižní turnaj Czech Junior Open. Zúčastnilo se ho celkem 275 hráčů z 34 zemí světa.
Skokan na lyžích Roman Koudelka se ve druhém závodě v Sapporu do elitní desítky nevešel. Skoky dlouhé 129 a 123 metrů mu nakonec vynesly čtrnáctou příčku. Stejně jako o den dříve vyhrál Rakušan Stefan Kraft.
/INFOGRAFIKA/ Kurily, nehostinné sopečné ostrovy, kde žije pár tisíc lidí, jsou překážkou podepsání mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem. A to víc než sedmdesát let po skončení druhé světové války.
Japonská společnost Nissin vyrábějící instantní nudle zastavila propagaci svých výrobů prostřednictvím reklamy s tenisovou hvězdou Naomi Ósakaovou. Kvůli zpodobnění vítězky US Open a aktuální finalistky Australian Open v kresleném komiksu byla firma kritizována za to, že hráčku japonsko-haitského původu „vybělila“.
Minsk, Brno /FOTOGALERIE/ – Ve dvaadvaceti letech už má řadu zkušenosti s mezinárodními závody. Vždyť ve středu dopoledne vstoupí brněnská krasobruslařka Eliška Březinová už do svého sedmého evropského šampionátu. „Snažím se zůstat v klidu, mít čistou hlavu před startem,“ vzkazuje přímo z dějiště v běloruském Minsku.
Milevsko – Odbor Klubu českých turistů (KČT) Milevsko si v pondělí na výroční schůzi připomněl 100. výročí založení kubu. Stejně jako v minulých letech mají milevští turisté na letošní rok vypracovaný bohatý program.
Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó s odvoláním na pozůstalé. Nonaka se narodil v červenci 1905, tedy v roce, kdy Albert Einstein zveřejnil svou teorii relativity, a zemřel dnes ráno ve svém domově ve městě Ašoro na severojaponském ostrově Hokkaidó.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Ve Výstavní síni ve Vysoké v Rakovníku je od čtvrtka k vidění výstava Mezinárodní soutěže Exlibris k 37. světovému kongresu F.I.S.A.E., uspořádanému koncem loňského léta v Praze.
Obihiro – Juniorský výběr žen zvládl baráž hokejového MS v dalekém Japonsku proti domácímu týmu. Elitní skupinu světového šampionátu si zahraje i příště.
Obihiro – Juniorský výběr žen zvládl baráž hokejového MS v dalekém Japonsku proti domácímu týmu a elitní skupinu světového šampionátu si zahraje i příště.
Nové Veselí – Prozatím výborná letošní extraligová sezona v podání házenkářů Nového Veselí došla v závěru loňského kalendářního roku dalšího ocenění. Do nominace na reprezentační Turnaj čtyř národů v polském Opole se totiž z aktuálně třetího celku tabulky naší nejvyšší soutěže propracoval Jakub Štěrba.
Spojené Arabské Emiráty - Příbramský ofenzivní univerzál Ruslan Mingazov vstoupil s reprezentací Turkmenistánu do Asian Cupu. V zápase proti Japonsku odehrál 85 minut a jednou asistencí přispěl k tomu, že se jeho tým favorizovaného soupeře velmi trápil. Nakonec však Turkmenistán podlehl Japonsku těsně 2:3 a do asijského mistrovství vstoupil porážkou.
Pracovníci Světové banky zveřejnili výsledky své každoroční analýzy zaměřující se na očekávaný vývoj celosvětové ekonomiky během následujících dvanácti měsíců. V rámci té letošní varují před jejím pokračujícím zpomalováním. To by se mělo týkat zejména bohatších zemí, jakými jsou USA, Japonsko či některé státy eurozóny. Dopady snižování tempa růstu by však alespoň prozatím neměly být nijak tvrdé.
Obihiro (Japonsko) - V plném proudu je hokejový světový šampionát hráček do osmnácti let, na kterém nechybí ani reprezentační výběr České republiky. Své zastoupení má na turnaji i hokejový klub z Příbrami, jehož barvy reprezentuje nadějná brankářka Julie Pejšová.
Horšovský Týn, Tokio – Jedna z nejzajímavějších expozic horšovskotýnského zámku z pozůstalosti japonské hraběnky Mitsuko se v těchto dnech prezentuje v Tokiu.
Košťany - Českou hokejovou reprezentaci žen do 18 let čeká od neděle světový šampionát v Japonsku. Jejím cílem je vylepšit poslední dvě vystoupení, za které braly vždy šesté místo.
Českou hokejovou reprezentaci žen do 18 let čeká od neděle světový šampionát v Japonsku. Jejím cílem je vylepšit poslední dvě vystoupení, za které braly vždy šesté místo.
Ačkoli boje druhé světové války utichly již před více než 70 lety, mezi Ruskem (dříve Sovětským svazem) a Japonskem kvůli sporu o ostrovy v Ochotském moři nikdy oficiálně nedošlo k podpisu mírové smlouvy. Japonský premiér Šinzó Abe v pátek prohlásil, že na lednovém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bude usilovat o vyřešení územních sporů a definitivní stvrzení konce války.
Tachov – Ženská hokejová reprezentace do osmnácti let se po přípravném kempu v Litoměřicích aktuálně nachází v dalekém Japonsku. V zemi vycházejícího slunce se totiž koná světový šampionát žen v kategorii U18.
Cyklická debata o učitelských platech vyvolává představu, že jejich růst automaticky přinese zkvalitnění vzdělávání. Aktuální studie britské nadace Varkey, která například uděluje Cenu pro nejlepšího učitele planety, tuto rovnici zpochybňuje.
Klatovy – Klatovský závodník v Ice Cross Downhillu Václav Kosnar se před necelým měsícem vrátil z premiérového závodu Red Bull Crashed Ice v dalekém Japonsku.
Liberecký kraj – Liberecký kraj revitalizoval vybrané aleje za podpory Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Nových či ošetřených stromů se letos dočkala alej Albrechtice–Vítkov, jírovcová alej Kamenický Šenov–Slunečná či lipové stromořadí v Malé Skále.
Rakovník /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Vážení čtenáři, díky vstřícnosti rakovnické porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Rakovnicka. Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v tomto týdnu.
FOTOGALERIE / Skvělý finiš byl ohodnocen jedním bodem. V posledních pěti minutách smazali dvougólové manko, z nepříznivého stavu 1:3 hokejisté PSG Berani Zlín vyrovnali na 3:3, v prodloužení produktivní zadák Ralfs Freibergs útočil dokonce na hattrick… jenže svou šanci nedal.
Všekary – Padesátka posluchačů se sešla na božihodový den na vánočním koncertě komorního ženského sboru Collegium Musicum ze Staňkova v barokním kostele sv. Barbory ve Všekarech.
Poděbrady – Až čtyři dny po Štědrém večeru se bohaté nadílky dočkala také zvířata v Záchranné stanici pro handicapované živočichy v Huslíku u Poděbrad. Na tradiční akci Vánoce zvířátek dorazily stovky lidí a většina z nich nepřišla s prázdnou.