/FOTO, VIDEO/ Tento týden bude v divadle pěkně nabitý. Velká část představení bude věnována žákům základních škol, na dospělé čeká osvědčená klasika, novinka a autogramiáda známé české spisovatelky.
Příběh dvou milenců, kteří nedostali šanci na svoji lásku, zasazený do doby druhé světové války. Příběh lásky, odvahy, lidské síly a zrady, které si lidé procházeli dennodenně. Terezu Haškovou ze SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo vynesl na třetí místo. Diplom převzala v pondělí 4. listopadu v pražském Royal Cafe z rukou ředitele ústavu pro studium totalitního režimu Petra Hlaváčka.
Veletrh Kniha Brno 2024 přilákal řadu hostů známých jmen. Kateřinu Tučkovou, Oldřicha Kaisera, Ondřeje Neffa či Michala Viewegha. Posledně jmenovaný představil návštěvníkům svoji knihu Obyčejná laskavost/Neobyčejná nestoudnost. Její děj je zčásti zasazený do domova důchodců.
Když se řekne „Žítkovské bohyně,“ asi si mnoho ze čtenářů vybaví slavný román Kateřiny Tučkové popisující život nejen těchto od boha nadaných žen, ale i prostých lidí na Moravských Kopanicích v Bílých Karpatech.
Do stejné řeky se tak trochu vrací herec Saša Rašilov. Jeden z minulých účastníků show StarDance, která mimochodem na obrazovkách České televize startuje už tuto sobotu, se teď na Nově představuje coby tatínek a manžel, podle něhož tancuje celá rodina. „Jsem upřímně zvědavý, tedy v rámci zmiňované rodiny, jak a kam se sympatie diváků budou přiklánět,“ říká Rašilov na adresu seriálu Taneční z dílny režiséra Jiřího Vejdělka.
Konec školního roku se nezadržitelně blíží a rodiče mohou oslavit začátek prázdnin společně se svými ratolestmi na nejrůznějších akcích, které jsou pro ně připravené. Čeká je zmrzlina zdarma, ale mohou si užít také promítání v kině Hvězda nebo návštěvu Plaveckého areálu v Přerově.
V červenci zhruba na dva roky zahájí na přechodné adrese provoz Městská knihovna Tábor. Knihovnice, knihy, časopisy, komiksy i deskové hry včetně vybavení obsadily dvě patra bývalé pošty na Žižkově náměstí.
Socha koule u Hlásky na Horním náměstí v Opavě je už oděná do festivalových barev a jedenáctiletý Slunovrat bere za kliku. Od čtvrtka 20. do soboty 22. června představí mnoho hudebních skupin a inspirativních účastníků.
Tři dny přátelského bezprahového setkání vystupujících osobností, návštěvníků a pořadatelů je už za dveřmi. Čtvrtkem 20. června začne nejen letní slunovrat, ale také 11. ročník festivalu opavského Slunovrat s řadou inspirativních hostů.
Mezinárodní divadelní festival Setkání Stretnutie přinese do Zlína výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Patronem 28. ročníku je herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga. Festival proběhne hned na několika místech, Velký sál MD, Malá scéna, Studio Z, od 14. do 18. května.
/ROZHOVOR/ Deset let shromažďovala známá spisovatelka Kateřina Tučková materiály k napsání románu Bílá Voda. Jak sama říká, jedná se o její dosud nejprožitější knihu. Potenciálu si všiml rovněž režisér Dodo Gombár, který se z románu rozhodl vytvořit divadelní hru.
Cyklistické propojení do centra města získají Brňané, kteří na kole jezdí z Bosonoh či Kamenného vrchu. Nová cyklostezka má lidem zajistit bezpečnější dopravu po Brně. Investiční záměr schválili brněnští radní v těchto dnech.
/VIDEO/ Krutý osud řádových sester v dobách komunismu představí již příští týden divadelní adaptace nejnovějšího románu známé české spisovatelky Kateřiny Tučkové. Dramatizaci díla o ženách, víře a zlu s názvem Bílá Voda si vzal na starost režisér Městského divadla Brno Dodo Gombár.
Tandemová neboli párová výuka je speciální typ vzdělávání, kdy jsou ve vyučovací hodině současně přítomni dva pedagogové. Tandemová výuka přináší řadu výhod pro studenty i učitele. Z pohledu vyučujících poskytuje příležitost ke zlepšování vzájemné komunikace, slouží jako inspirace, kolegové z tandemu jsou si vzájemnou oporou. Díky tomu, že jsou ve třídě dva, mají více prostoru pro práci se studenty, mohou výuku individualizovat a respektovat potřeby všech studentů.
Celkem šest úspěšných představení z českých i moravských divadelních scén se představí od října do března v plzeňském Kině Beseda. Jako první bude už 16. října uvedena dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně v podání Východočeského divadla Pardubice.
Bílá voda. Tato dvě slova nedávno díky novému románu o ženách, víře a zlu Kateřiny Tučkové zaplavila nejen literární rubriky. Několik generací se až po Sametové revoluci dověděly, co se událo v roce 1950, co to byly „Akce Ř a K“ a jaký osud čekal řeholníky a řeholnice.
Toulat se po vlastech českých začal moderátor Honza Dědek už v pubertě, coby milovník folkové hudby a tramp. Tato vášeň mu vydržela až do dnešních dnů. Jak také novinář a hudební publicita Honza Dědek prozradil v časopisu Story, kromě výletů po Česku čím dál častěji cestuje i do zahraničí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Výstaviště v Holešovicích ožilo díky 28. ročníku mezinárodního knižního veletru a literárního festivalu s názvem Svět knihy. Hlavní pozornost festivalu se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept s názvem Autoři bez hranic ale vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice. Akci mohou zájemci navštívit od čtvrtka 11. května do neděle 14. května.
Strhující příběh Dory Idesové se odehrává v Bílých Karpatech v okolí obce Žítková, kde se hlavní hrdinka narodila, vyrostla a kde má kořeny. Ve středu má v Pardubicích derniéru.
Sochař a olomoucký rodák Otmar Oliva, odbornice na hanácký kroj Bronislava Millá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. To jsou někteří z nových držitelů Ceny Olomouckého kraje za kulturu 2022.
Život mezi regály knihoven se vrací do předcovidových kolejí. Za dva roky omezení se knihovníci museli naučit nalákat čtenáře i v online prostředí, jejich role se ale nenávratně proměnila i nyní, když jsou covidová omezení v minulosti. Velké knihovny v Královéhradeckém kraji zaznamenaly v roce 2022 příliv čtenářů, ti si ale půjčují méně knih. Naopak roste popularita e-knih, půjčování her a návštěvy kulturních a vzdělávacích akcí v knihovnách.
/FOTO, VIDEO/ Skončil březen, měsíc čtenářů. Ti jsou ale v poslední době relativně "nedostatkovým zbožím". Hlavně pro půjčovny knih. Platí to i pro Knihovnu města Ostravy. Nejhorší to bylo za covidové epidemie.
/TÉMA DENÍKU/ Nejvíc jsem četla na střední škole, a to povinnou četbu k maturitě. Teď chodím do knihovny minimálně. Když si chci přečíst dobrou knihu, koupím si ji v knihkupectví, sdělila Deníku Brňanka Karolína Stiskalová.
Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana (BBB) v Uherském Hradišti patří k jedné ze dvou největších knihoven na Slovácku. Sídlí v krásně opravené budově někdejší židovské synagogy a ve čtyřech dalších profesionálních a dvou neprofesionálních pobočkách sdružuje celkem 6 544 registrovaných čtenářů.
Knihovna města Mladá Boleslav každoročně vyhlašuje Čtenáře roku. Letos se rozhodla ocenit pravidelnou a věrnou čtenářku Janu Maškovou a odměnit její časté návštěvy i početné výpůjčky. Jejím nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky, zejména severské a francouzské.
Autorka bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická bude tváří i hostem již čtvrtého ročníku Knižního festivalu Ostrava 2023. Festival přinese opět nabitý program s hosty zvučných jmen i žhavými novinkami nejen ze světa knih.
Písecký spisovatel, povoláním pedagog a ředitel Obchodní akademie Písek Pavel Sekyrka vydává novou knihu nazvanou Ve spárech Afrodity. Po dvou románech se tentokrát vrhl na žánr detektivky. Napínavý příběh z podzimu 1989 vychází v edici Původní česká detektivka. Pavel Sekyrka svou novinku představil veřejnosti na autorském čtení v písecké knihovně.
Končící rok byl bohatý především na události, jež lidem působily spíš vrásky než radost. Tím víc vynikají počiny mimořádných lidí, které inspirují a dodávají všem občanům České republiky sílu a naději. Každý má asi v mysli svého hrdinu nebo oblíbence, k němuž směřuje jeho obdiv, úcta a poděkování. Většinou to nejsou známé tváře, ale lidé z blízkého okolí, rodiče, učitelé, trenéři. Ve svém výběru nabízím osobnosti, jež podle mě zanechaly v uplynulých dvanácti měsících výraznou a veskrze pozitivní stopu a přesáhly hranice svých soukromých životů. Někdy i celosvětově.
/VIDEO/ Fronta u pokladny v knihkupectví na náměstí v Havlíčkově Brodě je dlouhá. „Pro tátu mám dárek. Severské detektivky. Pro mámu knihu od Markéty Hejkalové a pro sebe něco z historie,“ říká studentka Jitka Maršíková. Zařadí se na konec fronty a pak si nechá všechno u pokladny zabalit.
Spisovatelka Kateřina Tučková zaujme nejen literárními úspěchy, kterých dosáhla už krátce po třicítce, ale i životními osudy. Své velmi intenzivní a často komplikované osobní prožitky promítá do svých prozaických děl. Není pouze spisovatelkou. Donedávna se živila i jako kurátorka, přesto není uzavřena pouze ve výtvarném a beletristickém světě. Zajímá se o další druhy umění, psala novinové eseje a sloupky pro různá periodika. Za svůj nejnovější román Bílá Voda dostala Státní cenu za literaturu a při jejím přebírání nezapomněla zdůraznit, že je teprve třetí ženou, která si toto ocenění odnesla.
Bezmála deset let práce na novém románu se Kateřině Tučkové vyplatilo. Vydání její téměř 700stránkové prózy Bílá Voda provázejí nadšené ohlasy čtenářů i literárních kritiků.
Tisíce Čechů díky Kateřině Tučkové od letošního jara ví, že existuje Bílá Voda. Řeholnice zde nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti. Vesnice ze tří stran obklopená Polskem jim byla nedobrovolným domovem po desítky let. Na podobě i charakteru obce zanechaly stopy dodnes.
Tisíce Čechů díky Kateřině Tučkové od letošního jara ví, že existuje Bílá Voda. Řeholnice zde nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti. Vesnice ze tří stran obklopená Polskem jim byla nedobrovolným domovem po desítky let. Na podobě i charakteru obce zanechaly stopy dodnes.
Bezmála deset let práce na novém románu se Kateřině Tučkové vyplatilo. Vydání její téměř 700stránkové prózy Bílá Voda provázejí nadšené ohlasy čtenářů i literárních kritiků.
Bezmála deset let práce na novém románu se Kateřině Tučkové vyplatilo. Vydání její téměř 700stránkové prózy Bílá Voda provázejí nadšené ohlasy čtenářů i literárních kritiků.
/ROZHOVOR/ V Liberci byl už několikrát, přesto mu k srdci přirostly hlavně Jizerské hory. A to natolik, že do nich částečně zasadil děj své knihy. Jan Horníček obohatil pulty knihkupectví o další historickou detektivku a už ji stihl představit v ikonickém knihkupectví ve městě pod Ještědem.
/FOTOGALERIE/ Aféry s přemalovaným staroměstským orlojem si všímají i zahraniční média. Na nepovedenou rekonstrukci orloje upozornil v pondělí Deník N. Nyní se jí věnuje i britský deník The Guardian.
/FOTOGALERIE/ Aféry s přemalovaným staroměstským orlojem si všímají i zahraniční média. Na nepovedenou rekonstrukci orloje upozornil v pondělí Deník N. Nyní se jí věnuje i britský deník The Guardian.
Takzvaný brněnský Bronx vzbuzuje v mnohých lidech dodnes pocit, že je lepší tam ani nechodit. I tato část města má ale svoje kouzlo. Příležitost zjistit to dává festival nazvaný Ghettofest. Hlavní část programu jeho jedenáctého ročníku se koná dnes od dvou hodin odpoledne.
Bílá Voda. To je zatím nejhutnější kniha, jakou Kateřina Tučková napsala. A také nejtěžší. Téma řeholnic se mi vzpíralo, říká spisovatelka, která dvě verze při práci nekompromisně zahodila.
Pohraniční vesnice Bílá Voda na Jesenicku se stala inspirací a tématem nového románu Kateřiny Tučkové. Dlouho očekávanou novinku jedné z nejznámějších českých autorek současnosti připravuje nakladatelství Host. Vyjít má 7. dubna.
/RECENZE/ Už v lednu měly mít ve Východočeském divadle Pardubice (VČD) premiéru Žítkovské bohyně. Koronavirová pandemie ovšem uvedení adaptace románu Kateřiny Tučkové znemožnila. Silný příběh s nádechem magického realismu nastudovala režisérka Kateřina Dušková.
Letošní ročník festivalu V centru/ Im Zentrum s podtitulem ReStART se z důvodu pandemické situace konal pouze v omezené podobě. Podle umělecké vedoucí projektu Serafine Lindemann je jakousi ochutnávkou toho, co se chystá na příští rok, kdy snad bude situace příznivější. I tak byl ale nevšedním zážitkem a jeho „galerie pod širým nebem“ s legendární lodí Sisy, Útekem do Brda a dalšími instalacemi ještě rozhodně stojí za návštěvu.
Blíží se čas dovolených a cest, možná vám přijde vhod pár knižních tipů. Vyberou si dámy, pánové i děti, mnohé z toho se může stát i rodinnou četbou a zábavou pro všechny. Nejen v křesle na zahradě, ale i na toulkách přírodou.
/FOTO/ Brňané už v minulosti přišli o židovskou synagogu či Německý dům. Pokud ztratí i stavby připomínající moravský Manchester, mezi které patří budovy v areálu Mosilany, bude se podle historičky umění Kateřiny Tučkové jednat o prohřešek na příštích generacích. Uvedla to na nedávné odborné konferenci na téma Mosilany.
Čtyři knihy pocházející z brněnských nakladatelství se letos ucházejí o prestižní cenu Magnesia Litera. O tom, zda si některá z nich cenu odnese, rozhodnou porotci za měsíc. Mezi nominacemi je například kniha brněnské Moravské galerie Jak namalovat vejce?, která přibližuje život česko-francouzského malíře Josefa Šímy.