Kreativ

ŠTÍTEK: Kateřina Tučková

Kam s dětmi za vysvědčení? Pokud budete chtít s dětmi vyrazit na koncert, můžete navštívit v neděli 30. června Hodové slavnosti v Želatovicích.

Kam s dětmi za vysvědčení? Na koncert i zmrzlinu zdarma

Konec školního roku se nezadržitelně blíží a rodiče mohou oslavit začátek prázdnin společně se svými ratolestmi na nejrůznějších akcích, které jsou pro ně připravené. Čeká je zmrzlina zdarma, ale mohou si užít také promítání v kině Hvězda nebo návštěvu Plaveckého areálu v Přerově.

Městské divadlo ve Zlíně

Divadelní festival ve Zlíně uvede adaptaci Bílé vody, téma zneužívaní i pohádky

Mezinárodní divadelní festival Setkání Stretnutie přinese do Zlína výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně.  Patronem 28. ročníku je herec, humorista a zpěvák Miroslav Noga. Festival proběhne hned na několika místech, Velký sál MD, Malá scéna, Studio Z, od 14. do 18. května.

Začít učit (se) jinak aneb Tandemová výuka na Přímce

Začít učit (se) jinak aneb Tandemová výuka na Přímce

Tandemová neboli párová výuka je speciální typ vzdělávání, kdy jsou ve vyučovací hodině současně přítomni dva pedagogové. Tandemová výuka přináší řadu výhod pro studenty i učitele. Z pohledu vyučujících poskytuje příležitost ke zlepšování vzájemné komunikace, slouží jako inspirace, kolegové z tandemu jsou si vzájemnou oporou. Díky tomu, že jsou ve třídě dva, mají více prostoru pro práci se studenty, mohou výuku individualizovat a respektovat potřeby všech studentů.

Záznamy šesti divadelních inscenací od souborů z celé republiky bude  promítat od října do března plzeňské Kino Beseda.

Na divadlo do kina. Na plátně v Besedě se představí šest souborů

Celkem šest úspěšných představení z českých i moravských divadelních scén se představí od října do března v plzeňském Kině Beseda. Jako první bude už 16. října uvedena dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně v podání Východočeského divadla Pardubice.

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy v Praze.

Podívejte se: Začal mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Výstaviště v Holešovicích ožilo díky 28. ročníku mezinárodního knižního veletru a literárního festivalu s názvem Svět knihy. Hlavní pozornost festivalu se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept s názvem Autoři bez hranic ale vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice. Akci mohou zájemci navštívit od čtvrtka 11. května do neděle 14. května.

Ilustrační foto

Čtenáři se po covidu vrací do knihoven. Lákají je e-knihy i kulturní program

Život mezi regály knihoven se vrací do předcovidových kolejí. Za dva roky omezení se knihovníci museli naučit nalákat čtenáře i v online prostředí, jejich role se ale nenávratně proměnila i nyní, když jsou covidová omezení v minulosti. Velké knihovny v Královéhradeckém kraji zaznamenaly v roce 2022 příliv čtenářů, ti si ale půjčují méně knih. Naopak roste popularita e-knih, půjčování her a návštěvy kulturních a vzdělávacích akcí v knihovnách.

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti sídlí v někdejší židovské synagoze.

Úbytek čtenářů? Na Slovácku se po covidové krizi do knihoven vrátili

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana (BBB) v Uherském Hradišti patří k jedné ze dvou největších knihoven na Slovácku. Sídlí v krásně opravené budově někdejší židovské synagogy a ve čtyřech dalších profesionálních a dvou neprofesionálních pobočkách sdružuje celkem 6 544 registrovaných čtenářů.

Třetí ročník knižního festivalu na Černé louce, 11. března 2022 v Ostravě.

Knižní festival Ostrava 2023 láká na atraktivní hosty

Autorka bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická bude tváří i hostem již čtvrtého ročníku Knižního festivalu Ostrava 2023. Festival přinese opět nabitý program s hosty zvučných jmen i žhavými novinkami nejen ze světa knih.

Ředitel písecké obchodky Pavel Sekyrka vydává svou první detektivku.

Ředitel písecké obchodky Pavel Sekyrka vydává svou první detektivku

Písecký spisovatel, povoláním pedagog a ředitel Obchodní akademie Písek Pavel Sekyrka vydává novou knihu nazvanou Ve spárech Afrodity. Po dvou románech se tentokrát vrhl na žánr detektivky. Napínavý příběh z podzimu 1989 vychází v edici Původní česká detektivka. Pavel Sekyrka svou novinku představil veřejnosti na autorském čtení v písecké knihovně.

 České osobnosti roku 2022 pohledem Deníku.

Náčelník, spisovatelka i dirigent. Osobnosti roku 2022, které zahýbaly Českem

Končící rok byl bohatý především na události, jež lidem působily spíš vrásky než radost. Tím víc vynikají počiny mimořádných lidí, které inspirují a dodávají všem občanům České republiky sílu a naději. Každý má asi v mysli svého hrdinu nebo oblíbence, k němuž směřuje jeho obdiv, úcta a poděkování. Většinou to nejsou známé tváře, ale lidé z blízkého okolí, rodiče, učitelé, trenéři. Ve svém výběru nabízím osobnosti, jež podle mě zanechaly v uplynulých dvanácti měsících výraznou a veskrze pozitivní stopu a přesáhly hranice svých soukromých životů. Někdy i celosvětově.

Eva Turnová

FEJETON: Neplač!

Původně měla být hostem herečka Dana Batulková, která nemůže, a vy jste nás napadla hned jako druhá.

Knihkupectví Havlíčkův Brod

Knihy z módy nevyšly, libuje si majitelka knihkupectví v Brodě

/VIDEO/ Fronta u pokladny v knihkupectví na náměstí v Havlíčkově Brodě je dlouhá. „Pro tátu mám dárek. Severské detektivky. Pro mámu knihu od Markéty Hejkalové a pro sebe něco z historie,“ říká studentka Jitka Maršíková. Zařadí se na konec fronty a pak si nechá všechno u pokladny zabalit.

Kateřina Tučková nepatří ke spisovatelkám, které si nad realitou našeho světa udržují bohorovný nadhled, či naopak určitými věcmi obyčejného života záměrně intelektuálně opovrhují

Psaní je někdy i celodenní šichta, říká spisovatelka Kateřina Tučková

Spisovatelka Kateřina Tučková zaujme nejen literárními úspěchy, kterých dosáhla už krátce po třicítce, ale i životními osudy. Své velmi intenzivní a často komplikované osobní prožitky promítá do svých prozaických děl. Není pouze spisovatelkou. Donedávna se živila i jako kurátorka, přesto není uzavřena pouze ve výtvarném a beletristickém světě. Zajímá se o další druhy umění, psala novinové eseje a sloupky pro různá periodika. Za svůj nejnovější román Bílá Voda dostala Státní cenu za literaturu a při jejím přebírání nezapomněla zdůraznit, že je teprve třetí ženou, která si toto ocenění odnesla.

Kateřina Perknerová

Mánesovská šprťouchlata

Až po čtyřech letech si člen Klubu za starou Prahu postěžoval, že Jirčík si z Mánesa a magistrátu vystřelil. 

Žítkovské bohyně jsou magickým příběhem o poznávání sebe sama

Žítkovské bohyně jsou magickým příběhem o poznávání sebe sama

/RECENZE/ Už v lednu měly mít ve Východočeském divadle Pardubice (VČD) premiéru Žítkovské bohyně. Koronavirová pandemie ovšem uvedení adaptace románu Kateřiny Tučkové znemožnila. Silný příběh s nádechem magického realismu nastudovala režisérka Kateřina Dušková.

5. ročníku uměleckého setkání V centru

V centru/ Im Zentrum přineslo do Jeseníku tradičně vysoký umělecký zážitek

Letošní ročník festivalu V centru/ Im Zentrum s podtitulem ReStART se z důvodu pandemické situace konal pouze v omezené podobě. Podle umělecké vedoucí projektu Serafine Lindemann je jakousi ochutnávkou toho, co se chystá na příští rok, kdy snad bude situace příznivější. I tak byl ale nevšedním zážitkem a jeho „galerie pod širým nebem“ s legendární lodí Sisy, Útekem do Brda a dalšími instalacemi ještě rozhodně stojí za návštěvu.

Konference na téma Mosilany.

Mosilana tvoří identitu, řekla Tučková. Její význam srovnala i s Německým domem

/FOTO/ Brňané už v minulosti přišli o židovskou synagogu či Německý dům. Pokud ztratí i stavby připomínající moravský Manchester, mezi které patří budovy v areálu Mosilany, bude se podle historičky umění Kateřiny Tučkové jednat o prohřešek na příštích generacích. Uvedla to na nedávné odborné konferenci na téma Mosilany.

Mezi nominovanými na prestižní cenu Magnesia Litera mají letos knihy z brněnských nakladatelství čtyři zástupce. Foto: Moravská galerie Brno

Čtyři brněnské knihy se uchází o prestižní cenu Magnesia Litera

Čtyři knihy pocházející z brněnských nakladatelství se letos ucházejí o prestižní cenu Magnesia Litera. O tom, zda si některá z nich cenu odnese, rozhodnou porotci za měsíc. Mezi nominacemi je například kniha brněnské Moravské galerie Jak namalovat vejce?, která přibližuje život česko-francouzského malíře Josefa Šímy.

Irena Zigmanová vede sokolnické Komunitní centrum Lípa.

Dítě vychovává celá vesnice, říkají v Africe: proto Zigmanová založila Lípu

/ROZHOVOR/ Když se Irena Zigmanová vrátila do rodné vesnice, potřebovala mít kolem sebe partu podobě naladěných žen. Jako čerstvá matka hledala, s kým by sdílela názory o výchově a dělila se o radosti či starosti. Spontánně vzniklé společenství se později stalo oficiálním spolkem a důvody byly čistě praktické. Nyní je již sokolnické Komunitní centrum Lípa skvěle fungující organizací.

Celý záznam hry si bedlivě hlídala režisérka Kateřina Dušková.

Premiéra netradičně - kamery místo diváků

I přes stále se nelepšící koronavirovou situaci Východočeské divadlo Pardubice na chvíli ožilo. Novou inscenaci Žítkovské bohyně totiž díky streamovacímu portálu Dramox budou moci diváci zhlédnout online.