Nadace ČEZ již několik let podporuje Centrum handicapovaných lyžařů, které se věnuje v zimních střediscích Krkonoš komplexně lyžování tělesně postižených. K lyžování handicapovaní využívají kompenzační pomůcku monoski, díky které se mohou zapojit do zimních sportů. V letošním roce v rámci nadační podpory získali handicapovaní lyžaří částku 111 tisíc korun na nákup užitkového vozu a dalších 300 tisíc na výukové kurzy.
Nadace ČEZ již několik let podporuje Centrum handicapovaných lyžařů, které se věnuje v zimních střediscích Krkonoš komplexně lyžování tělesně postižených. K lyžování handicapovaní využívají kompenzační pomůcku monoski, díky které se mohou zapojit do zimních sportů. V letošním roce v rámci nadační podpory získali handicapovaní lyžaří částku 111 tisíc korun na nákup užitkového vozu a dalších 300 tisíc na výukové kurzy.
Je to již neuvěřitelných 15 let, kdy na Nouzově pan Rudolf Farský s celou rodinou vystavěli nejnižší rozhlednu světa podle světového génia, Českého myslitele, vynálezce a cestovatele Járy Cimrmana. Po celá léta navštěvovaná rarita našeho města, okresu, kraje, celé naší rodné vlasti ba i krajanů z celého světa.
Podzimní větrná a dešťová smršť, která se přehnala na sklonku minulého týdne Krkonošemi, zanechala stopy také v lesích mezi Richtrovými boudami a Pecí pod Sněžkou.
Proč právě teď nasadit batoh na záda, nazout pevnou obuv a vyrazit do hor? Podzimní sluníčko tolik nepálí, rozhýbete svaly a navíc vás v době vládních omezení kvůli koronaviru výhledy na barevnou přírodu zbaví všech chmur. Na co nezapomenout? Poradíme.
Co se doopravdy stalo před více než sto lety během závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš? A proč se z příběhu tragicky zemřelých sportovců Bohumila Hanče a Václava Vrbaty vytratil Němec Emerich Rath? Na tyto otázky se chce pokusit odpovědět připravovaný snímek Poslední závod scénáristy a režiséra Tomáše Hodana. Hanče zahraje Kryštof Hádek, v roli Ratha se objeví Marek Adamczyk, v jeho starší verzi Oldřich Kaiser, který se zároveň ujme role vypravěče.
Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to dnes řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium.
/FOTOGALERIE/ Silný vítr, déšť i sníh způsobily komplikace na Trutnovsku. Voda zatopila sklep restaurace Lysečinské boudy v Krkonoších v Horních Lysečinách, hasiči z Horního Maršova zajistili odčerpání vody.
Na 12 místech Moravy, Slezska a východních Čech nadále platí třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Na dalších přibližně 25 místech jsou řeky na druhém stupni. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnuje, místy klesá. Vyplývá z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Brodku u Přerova zaplavila rozbouřená Olešnice několik ulic. Pod vodou se ocitlo asi dvacet domů a hasiči odčerpávali laguny, které se zde vytvořily.
Příroda, úchvatné výhledy, čistý vzduch, adrenalin. Právě to jsou časté důvody, proč se lidé zamilují do vysokohorské turistiky. Někdo jen tak rekreačně, jiné zdolávání horských vrcholů naprosto pohltí.
Příroda, úchvatné výhledy, čistý vzduch, adrenalin. Právě to jsou časté důvody, proč se lidé zamilují do vysokohorské turistiky. Někdo jen tak rekreačně, jiné zdolávání horských vrcholů naprosto pohltí.
Už i policejní prezident Jan Švejdar, který mimochodem sloužil na začátku kariéry v Peci pod Sněžkou a Trutnově, se zabývá nelegálním řáděním motorkářů v Krkonoších. Jejich partičky pravidelně vjíždějí do národního parku a porušují pravidla platná v tomto chráněném území. "Osobně vnímám jízdu motorkářů v chráněných lokalitách jako velký nešvar, který ničí naši přírodu a před kterým nelze jakkoliv zavírat oči," řekl Jan Švejdar. Problém považuje skutečně za závažný a policisté podle něj budou k řešení situace přistupovat s odpovídající důsledností a razancí.
Bernardýní štěně Bohouš, které dělá radost všem na Luční boudě v Krkonoších, dneska zažil obrovskou radost. Napadl totiž sníh. A jeho radost určitě vyloudí úsměv i vám!
Krkonoše jsou mým druhým domovem, jezdila jsem od dětství do Velké Úpy na podnikovou chatu Agrostroje Jičín. Nedělní výlet do Krkonoš jsem naplánovala i s ohledem očekávání věcí příštích.
Měl to být ročník, při kterém běžci oslaví jubilejní 10. narozeniny Horské výzvy. Seriál horských běhů a trekingu se při svém kulatém výročí opravdu stal nezapomenutelným, avšak určitě ne tak, jak by si pořadatelé zrovna přáli.
V obřadní síni frýdlantské radnice byli druháci pasováni na čtenáře, kvůli covidu se zpožděním až letos. Původně se měli stát čtenáři už na konci první třídy.
Nejvýše položeným okrskem v Libereckém kraji je Benecko v Krkonoších. Volební místnost je položená v nadmořské výšce 850 metrů. Obec s nejmenším počtem obyvatel jsou podle Českého statistického úřadu Blatce na Českolipsku se 65 obyvateli.
Stezka korunami stromů Krkonoše zná svého miliontého návštěvníka. Ve středu 30. září po poledni vešli na krkonošskou Stezku paní Lucie a pan Zbyněk se synem Oliverem.
/FOTOGALERIE/ Vrchlabští hokejisté v rámci 7. kola Chance ligy zajížděli na led slavné Dukly Jihlava. Ač byli dlouho ve hře o bodový zisk, prohráli nakonec výsledkem 3:5.
Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stane moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více jak stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdeme i města v Královéhradeckém kraji.
Zatímco nová vládní nařízení spojená s rostoucími čísly nemoci covid-19 kosila v republice jednu společenskou událost za druhou, tak v krkonošské Malé Úpě na to šli od lesa a nenechali si vzít již tradiční gastronomickou soutěž Maloúpská vařečka.
/LIDÉ ODVEDLE/ Nejčastěji Jiřího Piramovského potkáte Na Kočičáku nad Chomutovem. Můžete jej ale vidět i ve vojenské uniformě nebo jako legionáře na akcích klubů vojenské historie.
/FOTOGALERIE/ Na den přesně po 53 letech od chvíle, kdy byla otevřena původní rozhledna Žaltman v nejvyšším bodě Jestřebích hor v nadmořské výšce 739 metrů, nachystala obec Malé Svatoňovice slavnostní událost. Ve čtvrtek otevře novou rozhlednu. Měří 22 metrů a má 120 schodů. O její vybudování dlouho usilovala. Na její výstavbu přispěli lidé dvěma miliony korun ve veřejné sbírce.
Počátkem 14. století si na homolovitém kopci u Nové Paky postavili páni z Vartemberka hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Dochovaly se pouze jeho zříceniny, z nichž se však nabízí krásný výhled na krajinu Českého ráje i vzdálenější okolí.
První hřiště na světě pro stone balancing nebo-li vyvažování kamenů vyrostlo v Krkonoších v idylickém prostředí lesní plovárny Retropark Sejfy v Mladých Bukách.
/FOTOGALERIE/ První hřiště na světě pro stone balancing nebo-li vyvažování kamenů vyrostlo v Krkonoších v idylickém prostředí lesní plovárny Retropark Sejfy v Mladých Bukách.
V sobotu se v Harrachově sešli dobrovolníci, kteří vyrazili sbírat odpadky po deseti trasách v okolí Harrachova. Nejčastějšími odpadky byly tradičně kapesníčky a nedopalky.
V sobotu 12. září vystoupalo pěšky na Sněžku 9400 lidí, ve středu 22. července 8870. A to nepočítaje přepravu lanovkou. Rekordní údaje potvrzují, že Krkonoše zažívají nadprůměrnou návštěvnost.
Parádní sportovní pobyt v malebném prostředí Krkonoš má za sebou šumavský běžec na lyžích Jan Šrail. Devětadvacetiletý borec si přípravu na zimní sezonu zkrátil dalšími závody Efisan Skiroll Classics, seriálu běhů na kolečkových lyžích.
V sobotu se v Harrachově sešli dobrovolníci, kteří vyrazili sbírat odpadky po deseti trasách v okolí Harrachova. Nejčastějšími odpadky byly tradičně kapesníčky a nedopalky.
/ROZHOVOR/ Bylo to zvláštní, ale současná situace to neumožňovala jinak. Vyhlášení krajského sportovce roku 2019 se konalo až v září 2020. Na radosti Adély Citové, sportovní aerobičky z Loun, to ale nemohlo nic změnit. Z titulu krajské jedničky byla šťastná jako blecha, úsměvy rozdávala na všechny strany. Předchozí rok měla opravdu skvělý – mistryně republiky, Evropy i světa. Klobouk dolů!
Po řadě let, kdy se vždy krátce před novou sezonou v Trutnově konal skvěle obsazený turnaj basketbalistek „O pohár města Trutnova“, musel podkrkonošský klub tradici přerušit a klání pro letošek zrušit.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Připomeňte si spolu s námi prostřednictvím archivních fotografií Jabloneckého deníku, jak před osmi lety slavila trať z Tanvaldu do Kořenova 110 let.