Na Správu Krkonošského národního parku se lidé v posledních dnech obracejí s oznámením, že slyšeli pod Sněžkou řvát medvědy. "Podobné maily či telefonáty na tísňovou linku Správy KRNAP v posledních dnech dostáváme opakovaně," přiznává mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. "Musejí být alespoň tři!," volají vyděšení turisté.
Lidé by neměli konzumovat houby, které dobře neznají. Sbírat ale můžou i ty, které tolik neznají, pokud je nebudou konzumovat. Tvrdí to předseda Mykologického kroužku v Trutnově Petr Kuráň.
Prodloužit sezonu a zároveň udržet turisty v regionu déle. To jsou nejbližší cíle, které si před sebe dávají obce ze Šluknovska společně s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a její destinační agenturou.
V souvislosti s koronavirovou krizí trávila většina Čechů svou dovolenou v tuzemsku. Rozjela se celá řada propagačních kampaní a pozadu nezůstal ani Liberecký kraj. Jeho krásy se tak objevily na televizních obrazovkách, na webech výletujících bloggerů a na sociálních sítích cestujících influencerů.
Letní počasí, které panovalo o víkendu, lákalo k výletům na hory. Ten, kdo se chtěl kochat výhledem do kraje z krkonošské rozhledny Žalý, potřeboval ke vstupu roušku, stejně jako na lanovce Herlíkovice - Žalý.
Ačkoli to zní neuvěřitelně, zanedlouho to bude rok, co se ve světě objevil nový typ koronaviru způsobující jednak chorobu covid-19, jednak zavřené hranice a největší hospodářskou krizi za desítky let.
Zahnízdila-li jiřička na domě, bylo to dobré znamení. Shodit její hnízdo naopak přivolávalo neštěstí. V posledních letech dostává dříve harmonické soužití lidí a jiřiček trhliny. Udělením titulu Pták roku jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.
V souvislosti s koronavirovou krizí trávila většina Čechů svou dovolenou v tuzemsku. Rozjela se celá řada propagačních kampaní a pozadu nezůstal ani Liberecký kraj. Jeho krásy se tak objevily na televizních obrazovkách, na webech výletujících bloggerů a na sociálních sítích cestujících influencerů
V souvislosti s koronavirovou krizí trávila většina Čechů svou dovolenou v tuzemsku. Rozjela se celá řada propagačních kampaní a pozadu nezůstal ani Liberecký kraj. Jeho krásy se tak objevily na televizních obrazovkách, na webech výletujících bloggerů a na sociálních sítích cestujících influencerů.
Naše nejsevernější pohoří lež částečně i v Polsku. Sousedí s Krkonošemi a Lužickými horami. V hlubokých lesích a přírodních rezervacích na území Jizerských hor nepochodují davy turistů. Příroda je tu nezkažená lidskými zásahy, rostou zde unikátní druhy květin i dřevin. Okolní města mají zase co nabídnout po technické stránce, jako třeba ozubnicovou železnici nebo vodní přehrady. Deník vás provede tím nejzajímavějším v tomto pohoří, které rozhodně stojí za návštěvu.
Tetřeví Boudy a Lesní bouda, Pomezní hřeben, Přední Rennerovky, Slatinná stráň a Lesní hřeben. To je pět nových klidových území, která začala platit od úterý 8. září v Krkonošském národním parku. Celkem jich je osm.
V letošním roce zvolila Česká společnost ornitologická (ČSO) ptákem roku jiřičku obecnou. Při této příležitosti proběhlo v české části Krkonoš a Podkrkonoší mapování hnízd těchto ptáků, kteří jsou vázaní na blízkost lidských sídel. Do akce se zapojili členové Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku ve spolupráci s oslovenými dobrovolníky z řad laické veřejnosti.
V letošním roce zvolila Česká společnost ornitologická (ČSO) ptákem roku jiřičku obecnou. Při této příležitosti proběhlo v české části Krkonoš a Podkrkonoší mapování hnízd těchto ptáků, kteří jsou vázaní na blízkost lidských sídel. Do akce se zapojili členové Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku ve spolupráci s oslovenými dobrovolníky z řad laické veřejnosti.
Krajský soud v Hradci Králové začal dnes projednávat kauzu dotačního podvodu a poškození přírody v Krkonoších, tzv. krkonošskou kauzu. Případ má vztah k Peci pod Sněžkou a území v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Přednes výrokové části obžaloby trval déle než hodinu. Hlavní líčení, které se koná za přísných hygienických pravidel, je nařízeno zatím do pátku 11. září.
Stovky lidí dorazily i přes nepřízeň počasí na víkendové oslavy, které ke svému 20. výročí uspořádal v krajském městě Královéhradecký kraj. Hlavní část oslav se uskutečnila v sobotu před hradeckým zimním stadionem. Hejtman Jiří Štěpán zde ocenil pamětní medailí celkem 19 významných osobností kraje.
Nejvýše položené hnízdiště jiřičky obecné v ČR je na Luční boudě v Krkonoších v nadmořské výšce 1410 metrů. Vyplynulo to z dosud nejrozsáhlejšího mapování hnízdišť tohoto druhu v Krkonoších a Podkrkonoší. ČTK to řekl Dušan Vodnárek z Východočeské pobočky ČSO a předseda Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku (KRNAP).
Prázdniny jsou ty tam, léto pomalu spěje ke svému závěru a my se můžeme těšit na barevný podzim. Pojďme si toto období zpříjemnit některou z chystaných akcí.
Velmi cenného výsledku necelé dva týdny před startem sezony dosáhli hokejisté vrchlabského Stadionu. V hale pražské Slavie dokázali zvítězit. A co víc. Gólman Jakub Soukup vychytal další nulu. Z osmi přípravných duelů skončilo hned pět výhrou Východočechů, čtyřikrát přitom s čistým kontem brankářů.
Rapidní úbytek zahraničních turistů v centru Prahy může mít podle tamních podnikatelů silně negativní dopad na celou českou ekonomiku. Podle analýzy spolku Centrum žije! se jen letošní výpadek hotelových služeb v centru metropole projeví celkovou ztrátou 24 až 36 miliard korun.
/FOTOGALERIE/ Každý sto tisíc korun. Maximální možné pokuty udělila Správa Krkonošského národního parku čtveřici jezdců na sněžných skútrech a pásových terénních motocyklech, kteří 1. dubna řádili v nejcennějších lokalitách hor. Jeden z aktérů bláznivé jízdy tehdejší první zónou národního parku už pokutu zaplatil. Ostatní tři se odvolali. Potvrdil to Radek Drahný, mluvčí Krkonošského národního parku.
/FOTOGALERIE/ Nejvyšší bod Jestřebích hor, vrch Žaltman, už má zpátky svoji dominantu. Před rokem v říjnu byla odstraněna původní rozhledna z roku 1967, v pondělí odpoledne vrtulník usadil novou ocelovou konstrukci. Vyrobili ji řemeslníci z nedaleké Jívky z firmy Kovo Kulda.
/FOTOGALERIE/ Nejvyšší bod Jestřebích hor, vrch Žaltman, už má zpátky svoji dominantu. Před rokem v říjnu byla odstraněna původní rozhledna z roku 1967, v pondělí odpoledne vrtulník usadil novou ocelovou konstrukci. Vyrobili ji řemeslníci z nedaleké Jívky z firmy Kovo Kulda.
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy na cesty vyrážíme více než jindy. Někdy stačí velice málo a otevře se před námi cesta, kterou vám nenabídne žádná cestovka. Pro děti mohou být branou k netušeným dobrodružstvím letní tábory. Organizací, které tábory pořádají, je celá řada a při vybírání tábora je dobré být opatrný. Jednou z osvědčených organizací je ekocentrum Chaloupky.
/FOTOGALERIE/ Zahrada za čtyřmi historickými domky na náměstí Míru ve Vrchlabí patřila v pátek tradičním dožínkám. Letošní slavnost obohatil křest zpěvníku Krkonošské písničky.
Obec Chotyně a další zastánci zachování historické budovy nádraží v obci na Liberecku dosáhli velkého, i když ještě ne konečného vítězství. Ministerstvo kultury vyhlásilo budovu kulturní památkou. Správa železnic se chystala velkou část nádraží zbourat a místo budovy postavit přístřešek. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné.
/ROZHOVOR/ Začátek školního roku bude letos přeci jen trochu jiný. Čas strávený ve škole bude podléhat přísným hygienickým pravidlům a ve vzduchu visí i povinnost nošení roušek. Aktuálně se vše řídí takzvaným semaforem.
Je léto a děti mají prázdniny. Dospěláci přemýšlí, jaký program pro svoje ratolesti připravit. V našem SDH Luhačovice máme spoustu malých i větších hasičů a díky situaci, která v letošním roce zamíchala všemi kartami, se víc než čtvrt roku nescházeli na pravidelných schůzkách.
Ne každý sdílí vášeň k horám tak jako Karel Königsmark z Kolína. Ten si teď plní své sny a žije dobrodružný život, který není zcela běžný. Již od raného dětství lyžuje a podporuje horskou turistiku. Od mala trávil čas na chalupě na horách. Později přišla vášeň ke skialpovým lyžím, se kterými posledních pár let zažívá ty nejkrásnější chvíle na vrcholcích hor.
Mladí poděbradský házenkáři a házenkářky měli o prázdninách možnost poprvé si vyzkoušet opravdové sportovní soustředění. Vedení klubu Házená Poděbrady pro premiérové soustředění v historii klubu vybralo velmi atraktivní destinaci a sice východní část Krkonoš, konkrétně Pomezní boudy.
Cyklisté KC Kooperativa se sice už musí brzy vrátit do školních lavic, ale před s sebou mají ještě několik důležitých startů, na které se aktuálně připravují v Krkonoších.
Obyvatelé lesního městečka se v roce 2012 zase po čase sešli. Tentokrát u Svatojosefského pramene při odhalení dřevěné sochy sv. Josefa. A bylo to navýsost odhalení slavnostní. Chyběly už jen salvy z děla.
Poznatky z několika let bádání o původu tajemných vlachů - hledačů v Krkonoších a podhůří využil Otto Štemberka, předseda spolku Trutnov - město draka, pro novou knížku Znamení hledačů. Ta nyní vychází v nakladatelství BOR.
Ačkoliv se v Peci pod Sněžkou u dolní stanice lanové dráhy na Sněžku stále tvoří fronty, celkový počet návštěvníků je během letošních prázdnin nižší než v loňském roce.
Lanovky v Krkonoších návštěvníky o prázdninách lákají. Pokud jedou na Sněžku, musí počítat s velkými frontami. Například ve čtvrtek přepravila lanová dráha z Pece pod Sněžkou 2048 osob a během srpna se jí obvykle sveze 40 - 48 tisíc turistů. K letošnímu 20. srpnu jich cestovalo 26 tisíc, přibližně o deset procent méně než před rokem. V červenci vystoupilo z lanovky na nejvyšší české hoře 28 778 lidí, což je o osm tisíc méně než v loňském roce. „Zhruba 70 až 80 procent cestujících vozíme denně ze Sněžky dolů. V nejvíc frekventovaných dnech v období letních prázdnin přepravíme kolem dvou tisíc osob. Hodně záleží na počasí,“ říká Jiří Martinec, náčelník lanové dráhy Sněžka.
Čas dovolených je v plném proudu, letos pro většinu Čechů ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří.
Devětadvacet kapel a představení malých divadel na třech otevřených scénách, také workshopy, noční projekce, autorská čtení a ještě mnohem víc nabídne druhý ročník uměleckého festivalu Artu Kus, který ve čtvrtek začíná v Trutnově v areálu Bojiště. Potrvá do neděle do 23. srpna.
Čas dovolených je v plném proudu, letos pro většinu Čechů ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří.
Někdejší velkolepé hradní sídlo Valdštejnů v Dolních Štěpanicích nedaleko Jilemnice, kde se ve středověku těžilo zlato a stříbro, připomínají už jen pozůstatky rozsáhlé krkonošské pevnosti. Existovala tam hutnická dílna a kovárna. V blízkosti štěpanického hradu se nacházelo zlaté kutiště, které ve 14. století prodal Jan Lucemburský Petrovi z Rožmberka. Letos se vůbec poprvé konají prohlídky zříceniny hradu. Je o ně velký zájem. Jsou zaměřené na děti, které si podobně jako předkové můžou zkusit pátrat po cenném pokladu. Navíc je u toho doprovází bílá paní Ruprechta.
Čas dovolených je v plném proudu, letos pro většinu Čechů ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří.
/FOTOGALERIE/ Na vzhledu centra chce razantně zapracovat Horní Maršov. Obec ve východních Krkonoších si nechala zpracovat od pražských architektů územní studii. Pod větší kontrolou chce mít výstavbu v obci, jistí se proti snahám developerů.
Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří. Co dělat, když na výletě narazíme na černou skládku nebo dokonce přistihneme vandala přímo při činu?
Ačkoliv meteorologové před víkendem upozorňovali, že na našem území hrozí nebezpečí bouřek, mnoho lidí jejich rad nedbalo a vyrazilo na túry do hor. Turisty pak zastihla bouřka přímo na hřebenech.
Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří. Co dělat, když na výletě narazíme na černou skládku nebo dokonce přistihneme vandala přímo při činu?
/FOTOGALERIE/ Nejen známá, frekventovaná místa, překypující turisty nabízejí Krkonoše. Existuje řada dalších zajímavých lokalit, kam lidé tolik nechodí.
Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří. Co dělat, když na výletě narazíme na černou skládku nebo dokonce přistihneme vandala přímo při činu?
Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří. Co dělat, když na výletě narazíme na černou skládku nebo dokonce přistihneme vandala přímo při činu?