Kreativ

ŠTÍTEK: Krkonoše

Podvodník stále šidí lidi, zamířil z jižních Čech do Krkonoš

Devětačtyřicetiletý muž ze Strakonic, pravomocně odsouzený za podvody, se od loňského května vyhýbá nástupu do věznice a dál podvádí lidi. Kriminalisté varují před jeho praktikami a předpokládají, že se z jižních Čech přesunul do Libereckého a Královéhradeckého kraje. 

Dobrovolníků je dost, ale nákupy nemají komu vozit

Ačkoliv města pod Krkonošemi zavedla během nouzového stavu kontaktní linky a nabídla občanům možnost rozvozu nákupů, zájem o takovou službu je překvapivě nulový. Dobrovolníků, kteří by rozvezli nákupy seniorům či lidem v karanténě je sice dost, ale nemají je komu vozit.

Turisté zahazují roušky v přírodě. Ty budou strašit i děti našich dětí

Zatímco onemocnění covid a vládní opatření mohou trvat měsíce, tak roušky, hlavně ty jednorázové, s námi zůstanou roky. Hlavně ty, kteří lidé pohodí v přírodě. Podle odbornice z Přírodovědné fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Aleny Myslivcové Fučíkové mohou ústenky nakoupené například v hypermarketech, tlít v přírodě od 20 do 200 let.

Nový problém. Roušky zaplavily lesy, rozkládají se přitom až 200 let

V přírodě jich jsou stovky. A to i v národních parcích. Lesy v Krkonoších i jinde v republice trápí odhozené roušky. Protože je dřív u nás lidé nepoužívali, je to nový problém. „ Odhozené, odfouknuté či zapomenuté jsou prakticky všude. Hlavně pak na nejfrekventovanějších turistických cestách, tedy na hřebenech a vrcholu Sněžky,“ postěžoval si mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Covid-19: nejmenší přírůstek nemocí, ale nejvíce obětí za den, na Trutnovsku osm

/FOTO/ Významný pokles počtu nemocných s covidem-19 na 1365, ale také velmi smutný pohled do statistiky obětí. To přinášejí úterní data Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Za posledních 24 hodin se objevilo na Trutnovsku jen 41 nových případů nákazy koronavirem. V kraji odhalily testy za poslední den 166 nových případů. Jde o nejmenší denní přírůstek za poslední měsíc. Pokud se zaměříme pouze na pracovní dny, přibylo dokonce nejméně případů od 1. října. Nepříjemný je naopak nárůst úmrtí. Za den zemřelo na Trutnovsku osm lidí, v listopadu si vyžádal koronavirus už třicet obětí.

Lidi, neblázněte! Správce národního parku vyděsil nebývalý počet přestupků

/FOTOGALERIE/ Davy lidí se o víkendu vypravily do hor. Jejich počínání vyděsilo správce Krkonošského národního parku. Řešili nebývalé množství přestupků. Podle nich se uplynulý víkend zapíše do smutné statistiky nejproblematičtějších víkendů z hlediska návštěvnické zátěže přírody v Krkonoších v tomto roce.

Covidová čísla narostla. Na Trutnovsku je 1714 nakažených, zemřeli další lidé

Počet aktivních případů covidu-19 na Trutnovsku se zvýšil na 1714. Během jednoho dne přibylo 210 nových případů, za posledních sedm dní 1132. Údaje v pátek zveřejnila Krajská hygienická stanice v Hradci Králové. Narostl bohužel také počet úmrtí, za jeden den o tři. Za jeden týden si covid-19 vyžádal 18 obětí. Na Trutnovsku celkově zemřelo kvůli koronaviru 31 lidí.

Porosty kleče na Studniční hoře v Krkonoších.

Kontroverzní aktivita. Krkonošský národní park se zbavuje kleče, dusí rostliny

V Krkonoších mizí kleč. Neznamená to ale, že by jí bylo málo. Naopak. Je jí na některých místech takové množství, že správci národního parku museli znovu přistoupit k její redukci. Letos prováděli prořezávky na Stříbrném návrší. Kleč totiž dusí vzácné rostliny. "Z pohledu veřejnosti se jedná o poměrně kontroverzní aktivitu, která vyžaduje důkladné vysvětlování," připouští botanik Krkonošského národního parku Josef Harčarik.

FOTO: V nejmenší vinařské obci Covid vinařům "zarazil" i tradiční zarážení hory

Jedna z nejmenších obcí Náchodska, kde trvale žije jen něco málo přes sto obyvatel, se může pochlubit výjimečností, kterou by v obci ležící takřka na dohled Krkonoš čekal jen málokdo. Jako jediná v okrese má status vinařské obce a spadá pod Mělnickou vinařskou podoblast. Letošní slavnost vinobraní spojená muzikou, tancem, zpěvem a tradičním vinařským obyčejem zarážení hory však musel zdejší vinař Jiří Pelikán oželet.

Národní park se zbavuje kleče. Dusí rostliny

/FOTO/ V Krkonoších mizí kleč. Neznamená to ale, že by jí bylo málo. Naopak. Je jí na některých místech takové množství, že správci národního parku museli znovu přistoupit k její redukci. Letos prováděli prořezávky na Stříbrném návrší. Kleč totiž dusí vzácné rostliny. "Z pohledu veřejnosti se jedná o poměrně kontroverzní aktivitu, která vyžaduje důkladné vysvětlování," připouští botanik Krkonošského národního parku Josef Harčarik.

Tajemství kapesníku: šlo o symbol bohatství i předmět žárlivosti

K podzimu bohužel neodmyslitelně patří rýma a kašel a v době koronavirové epidemie to platí dvojnásob. Věrným společníkem nemocných je proto kapesník. Kde se však vzal a jak ho naši předci využívali? Kdo si ho mohl dovolit a kterého slavného spisovatele inspiroval k napsání světoznámého díla?

Cestovatel z Krkonoš ušel 6000 kilometrů ze Sicílie do Švédska. Ještě nekončí

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Posledního ledna vyrazil Ivan Mitrus, dvaadvacetiletý mladík z Martinic v Krkonoších, pěšky ze Sicílie. Jeho záměrem bylo dojít z jižního cípu Itálie k nejsevernějšímu mysu Evropy Nordkapp, za polární kruh do Norska. Během devíti měsíců ušel přesně 5878 kilometrů, dostal se až na jih Švédska. Tam nyní přečká zimu a svůj velký cestovatelský sen chce dokončit na jaře. Jde po nejdelší evropské dálkové turistické trase E1 opačným směrem, z jihu na sever.

Cestovatel z Krkonoš ušel 6000 kilometrů ze Sicílie do Švédska. Ještě nekončí

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Posledního ledna vyrazil Ivan Mitrus, dvaadvacetiletý mladík z Martinic v Krkonoších, pěšky ze Sicílie. Jeho záměrem bylo dojít z jižního cípu Itálie k nejsevernějšímu mysu Evropy Nordkapp, za polární kruh do Norska. Během devíti měsíců ušel přesně 5878 kilometrů, dostal se až na jih Švédska. Tam nyní přečká zimu a svůj velký cestovatelský sen chce dokončit na jaře. Jde po nejdelší evropské dálkové turistické trase E1 opačným směrem, z jihu na sever.

Marcela Pavlíková: Rozhodla jsem se, že vytvořím školu podle svých představ

Marcela Pavlíková je ředitelkou ZŠ Dukelská známé jako 5. ZŠ. Také je maminkou dvou dospělých synů, z nichž jeden také učí na základní škole. Narodila se ve znamení Býka, a tak houževnatost, trpělivost, spolehlivost a zodpovědnost jsou pro ni v životě velmi důležité. Na druhou stranu má však ráda změnu. Ve smyslu posunu, vylepšení.