Pamětní desku věnovanou statečné kraslické rodačce Gertrudě Steinlové (1922 – 2020), která za druhé světové války ukrývala a zachránila židovskou dívku Sarah Shlomi, odhalili v sobotu 7. srpna 2021 členové Spolku Němců a přátel německé kultury v ČR, místní skupiny Kraslice.
TIP NA VÝLET: V Safari Parku Dvůr Králové se 14. a 15. srpna koná velký Africký víkend. Během něj ožije africké tržiště barvami a vůněmi Afriky. Přehlídka africké kultury bude trvat až do 19. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, taneční vystoupení, autentické africké nákupy, výběrovou africkou čokoládu, lahodné ovoce nebo čtení z nové knížky pohádek sepsaných v Africe Josefem Vágnerem.
V Safari Parku Dvůr Králové se 14. a 15. srpna koná velký Africký víkend. Během něj ožije africké tržiště barvami a vůněmi Afriky. Přehlídka africké kultury bude trvat až do 19. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, taneční vystoupení, autentické africké nákupy, výběrovou africkou čokoládu, lahodné ovoce nebo čtení z nové knížky pohádek sepsaných v Africe Josefem Vágnerem.
Na konci srpna lidé najdou na pultech knihupectví knížku s názvem Tam, kde volá moře od Alexandry Synac. Autorka žije v Austrálii, a ve své knížce mísí cestopis s románem. Děkujeme za poskytnuté snímky i poutavé vyprávění.
Na konci srpna lidé najdou na pultech knihupectví knížku s názvem Tam, kde volá moře od Alexandry Synac. Autorka žije v Austrálii, a ve své knížce mísí cestopis s románem. Děkujeme za poskytnuté snímky i poutavé vyprávění.
Na konci srpna lidé najdou na pultech knihupectví knížku s názvem Tam, kde volá moře od Alexandry Synac. Autorka žije v Austrálii, a ve své knížce mísí cestopis s románem. Děkujeme za poskytnuté snímky i poutavé vyprávění.
Kvůli epidemii koronaviru zrušili jablonečtí zastupitelé dotační program na podporu akcí, popřípadě cyklu akcí v oblasti kultury z městského rozpočtu pro rok 2021. Částku ve výši 700 tisíc korun přesunuli do rezervy Covid kultura, ze které nyní radní rozdělují příspěvky na jednotlivé akce.
K rotariánům Jaroslava Šuranského přivedl Jan Pivečka. Pro méně znalé - někdo jako Tomáš Baťa, akorát v o něco menším provedení. A hlavně také úspěšný podnikatel v obuvnictví i poradce v oboru.
V pátek začíná festival Prázdniny v Telči, který je co do počtu návštěvníků největším v republice. Kromě toho o víkendu opět vyjede parní lokomotiva, sobotní den zpestří závody dračích lodí a o výstavy nebo koncerty také není nouze. Kultura má v Telči zkrátka zelenou, což novou tvář v čele města, starostu Vladimíra Brtníka, těší.
Velmi bolestivým způsobem zemřel neznámý muž, který žil zhruba před třemi tisíci lety v Japonsku. Vědcům to nyní odhalila jeho kostra. Ukázalo se totiž, že muže zabil žralok. Jde tím pádem o nejstarší zaznamenaný žraločí útok v dějinách.
Na koncert Hradišťanu do vyškovské zámecké zahrady zavítali se svými fotoaparáty Jiří Doupovec a Marie Nezbedová. Děkujeme za laskavé poskytnutí fotografií. V září se na koncert kapely mohou lidi přijít podívat i do Hodonína.
Na koncert Hradišťanu do vyškovské zámecké zahrady zavítali se svými fotoaparáty Jiří Doupovec a Marie Nezbedová. Děkujeme za laskavé poskytnutí fotografií. V září kapela chystá vystoupení i v Boskovicích.
Na koncert Hradišťanu do vyškovské zámecké zahrady zavítali se svými fotoaparáty Jiří Doupovec a Marie Nezbedová. Děkujeme za laskavé poskytnutí fotografií.
Chomutov vypsal výběrové řízení na nového šéfa Kultury a sportu. Radní zváží, zda budou hledat i ředitele zooparku, nebo ve funkci potvrdí prozatímně dosazenou Věru Fryčovou. Město ji potřebovalo, aby narovnala hospodaření.
Výstava Aviatika v Masných krámech ukazuje vizuální podoby aviatiky v české kultuře v rozmezí let 1783 (první vzlet balonu) a 1957 (vypuštění první kosmické sondy Sputnik).
Zatímco na pódiu rozdávali lidem energii Lake Malawi, Jaroslav Uhlíř a Anna K., pod pódiem se na Oranžových kolech Nadace ČEZ vyšlapalo 102.471 korun pro opuštěné děti a seniory. Festival Energie pro kulturu v kouzelném prostředí ostravských Dolních Vítkovic přinesl radost stovkám diváků a zároveň pomohl dobré věci.
Záchranný archeologický výzkum v trase budoucí dálnice D6 na obchvatu Krupé i nadále pokračuje, a dokonce se s postupem záchranných prací o něco málo rozšířil i za hranice původně vytýčených lokalit. Archeologové předpokládají, že budou v lokalitě pracovat do přelomu srpna a září tohoto roku.
/ROZHOVOR/ 650 let. Přesně tolik uplyne v září od první písemné zmínky o městysu Okříšky. Významné jubileum si chtějí místní připomenout a doufají, že jim koronavirová situace nezmaří plány. U příležitosti kulatého výročí městys dokonce plánuje vydání dvou knih, které jsou oknem do historie a současnosti městyse.
Čtvrté volební období působí jako starosta Hlavnice Aleš Salibor. V zastupitelstvu obce však zasedal už v období předcházejícím, ještě předtím pak sbíral zkušenosti i v některých komisích.
Martin Roškaňuk usedl do křesla ředitele volyňské kultury v listopadu loňského roku. Jaké změny již stihl prosadit a co chystá v kulturním dění ve Volyni z dlouhodobého hlediska? "Máme velké plány," říká.
Lidé si chtějí posedět a trošku snít. U kávy, která chutná jinak. I díky starému stylu naší kavárny, povídá Günter Hawelka. Pokračovatel slavného rodu vídeňských kavárníků s českými kořeny. Jeho dědeček pocházel od Brna. Podnik návštěvníci rakouské metropole najdou v uličce jen pár desítek kroků od Štěpánského dómu. Patří k jedinečné vídeňské kavárenské kultuře, která letos slaví deset let od zapsání na seznam UNESCO jako součást světového nehmotného dědictví.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. Vybere si opravdu každý, malý i velký.
/ROZHOVOR/ Pražská divadla, kina, galerie i kluby zažívají těžké časy. Podle radní Hany Třeštíkové (Praha sobě), která má v gesci rozvoj městské kultury i cestovního ruchu, byla loňská pomoc aktérům kulturní scény ze strany magistrátu rychlá, ale vzhledem k nečekané délce krize a úbytku peněz v městské kase letos už metropole tak štědrá být nemohla.
Více než 300 masek, soch a zbraní z období let 1880 – 1980, shromáždil cestovatel a fotograf Richard Jaroněk v jedné z největších kolekcí afrického umění v Evropě a vystavuje ji ve svém Muzeu mizející africké kultury Tjiwara ve Vizovicích, nedaleko penzionu Valašský šenk.
Ocelové roury evokující zvukovod lodi, ze kterých proudí po zatočení klikou slova. Převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. Poesiomaty jsou v současnosti hlavním projektem „trošku bývalého“ kavárníka Ondřeje Kobzy. Pandemie uštědřila ránu jak gastronomii, tak kultuře, proto se zaměřil na originální automaty evokující akustické sochy. Jedna z nich přibyla ve středu i na smíchovském hřbitově v Praze na Malvazinkách.
Komise znovu vybrala za ředitele teplického muzea Zdeňka Matouše. Politici se šprajcli, vypíší nové výběrové řízení. Podle Matouše to je na hraně zneužití pravomocí.
Vedení města ocenilo hradecké osobnosti, které se zasloužily o úspěchy v oblasti kultury i dalších odvětví. V budově Adalbertina zastupitelé ocenili jednotlivce i kolektivy cenou Talent královéhradecké kultury 2019, předali medaile města hradeckým osobnostem za rok 2020 a slavnostní večer zakončili udílením výročních cen města za rok 2020.
Něco tak zcela běžného, jako je potřesení rukou při pozdravu, není nic pouze lidského. Funguje i mezi šimpanzi. A stejně jako u lidí, i mezi nimi se najdou nejrůznější formy tohoto typu pozdravu. Hlavní roli hraje kultura. A vypadá to, že ta lidská je s tou šimpanzi v lecčem podobná.
V létě můžete v krajském městě navštívit 350 akcí, a to divadel, koncertů, sportovních aktivit, výstav, promítání atd. Iva Sedláková z odboru kultury upozorňuje: „I přes covidovou situaci bude větší počet událostí než loni.“
Přestože se v letošním roce neuskuteční Oživené židovské město ani festival židovské kultury Šamajim, připravili jsme pro vás alespoň malá hudební zastavení, která se budou konat před Zadní synagogou během prázdninových víkendů. Mnohé hudebníky budete určitě znát.
Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích přejde od července výhradně do rukou města. Pod svá křídla si ho převezme příspěvková organizace Městská kulturní zařízení (MKZ). Nyní ve společnosti, která fungování výstaviště zajišťuje, vlastní město polovinu, druhá patří společnosti EXPO CZ.
Kudy povedou cesty rozvoje kultury, kulturního dědictví a kreativních odvětví v Královéhradeckém kraji do roku 2030? Na to má nyní hradecký krajský úřad odpověď: zcela novou strategii.
/FOTOGALERIE/ Tečku za loňským ročníkem výtvarné soutěže pro děti a mládež vyhlášené Středočeským krajem udělalo pondělní oceňování nejúspěšnějších účastníků v prostorách GASK; Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Ta se také aktivně podílela na organizaci soutěže i jejím vyhodnocení. A nejzdařilejší díla nyní vystavuje. K vidění budou do konce července.
„Sobotní Rock na Klášteře se vydařil,“ tak hodnotila akci za Dům kultury Napajedla, který ji pořádal, Renáta Vránová. Ještě před začátkem rockové noci v Napajedlích pořadatelé věřili, že se jí zúčastní okolo dvou stovek návštěvníků. Jejich přání se splnilo, hudební večer tří kapel, (Chaos in head, Street crew, NüDrive, pozn. red.) s výbornou mexickou kuchyní, pivními speciály a točeným pivem ze stánků malých pivovarů, to vše jen dokreslovalo skvělou atmosféru na zahradě napajedelského kláštera.
Novojičínská radnice v příštím roce vyplatí spolkům, klubům, organizacím i jednotlivcům téměř 26 milionů korun. Dotace jsou určeny na podporu sportu, kultury, obnovy kulturních památek, volnočasové a sociální oblasti, hospicové péče a životního prostředí.
V Jemnici chystají kulturní restart ve velkém. Už v pátek 18. června začínají tradiční víkendové slavnosti Barchan. Jde o jednu z nejstarších historických slavností ve střední Evropě, Běh o Barchan je dokonce součástí národního kulturního dědictví. Návštěvníci se mohou těšit na historické tržiště, pouť, ohňovou show i hudební vystoupení. Vše v komornějším duchu než v předchozích letech.
Novou výstavu nabízí Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi i rezervace Betlém v Hlinsku. Komu bude o víkendu horko, může skočit do vody. Koupaliště v Chrudimi a ve Skutči jsou otevřená, v pátek ve 14 hodin zahájí provoz i koupací biotop v Hlinsku.
Za návrhářkou Mirkou Talavaškovou přišla před lety klientka s tím, že pracovně odjíždí do Saúdské Arábie a ráda by tam chodila oblékaná „po evropsku“, ale zároveň podle pravidel tamního odívání. Mirka pro ni tři roky navrhovala oblečení, které ve finále chválily Evropanky i Arabky. A tak vznikla Talabaya – značka, jejíž název v sobě kombinuje návrhářčino příjmení a název tradičního arabského oblečení abája.
Významného životního jubilea – devadesátin – se dožívá přední představitel kultury a vědy našeho regionu, etnograf, publicista, vědecký pracovník a organizátor Josef Jančář.
Na zážitkovou i outodoorovou turistiku letos láká návštěvníky město Olomouc. Po tříleté přestávce si lidé opět mohou užít pohled na město z výšky z opravené radniční věže, kde je připravena nová expozice.
Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Dům kultury v Kroměříži je opět otevřený veřejnosti, postupně se zpřístupnila i další kulturní střediska, která pod něj spadají. Lidé si tak mohou prohlédnout novou výstavu plakátů, zájemci už chodí do kina nebo navštěvují Expozici Karla Kryla. Na všech těchto místech jsou rovněž otevřené pokladny, kde je možné vrátit vstupenky na akce, které se nemohly uskutečnit kvůli koronavirovým omezením.
/FOTOGALERIE/ Kde se na Rychnovsku na trasách budovaných obchvatů kopne, tam se ukrývají zajímavé nálezy z období pravěku. Alespoň takovou zkušenost mají z posledních let archeologové Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Ta zatím poslední je z trasy chystaného doudlebského obchvatu, kde se jedná o naleziště z více časových období. Zde se podílí na výzkumu, který vede Centrum terénní archeologie Univerzity Hradec Králové.
/FOTOGALERIE/ Kde se na Rychnovsku na trasách budovaných obchvatů kopne, tam se ukrývají zajímavé nálezy z období pravěku. Alespoň takovou zkušenost mají z posledních let archeologové Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Ta zatím poslední je z trasy chystaného doudlebského obchvatu, kde se jedná o naleziště z více časových období. Zde se podílí na výzkumu, který vede Centrum terénní archeologie Univerzity Hradec Králové.