Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Z vystoupení hudební dvojice Smejko a Tanculienka v Kolíně.

V novém písničkovém pořadu Zaber a makaj! se dal na cvičení i otylý Smejko

/FOTOGALERIE/ Neděle se v poslední době v Kolíně stávají středobodem kultury pro nejmenší diváky. Po představení Kája a Bambuláček před týdnem tuto neděli do velkého sálu Městského společenského domu v Kolíně zavítali populární Smejko a Tanculienka, a přestože se jejich příběhy i písničky odehrávají ve slovenštině, malým fanouškům to vůbec nevadí.

Z happeningu Nenechme kulturu utichnout.

Podívejte se: Kulturu na hlavním nádraží v Praze podpořilo 150 hudebníků

Na pražském hlavním nádraží se v neděli při akci Nenechme kulturu utichnout sešlo 150 hudebníků z nejrůznějších orchestrů. Svou akcí chtěli upozornit na podfinancovanost české kultury. V otevřeném dopise vyzvali vládu, aby dodržela svůj slib a dávala do kultury až jedno procento státních výdajů.

Krajský úřad Karlovarského kraje. Ilustrační foto.

V Karlovarském kraji startuje příjem žádostí o dotace na kulturu

Celkem 40 milionů korun čeká na žadatele v prvním balíku vyhlášených dotačních programů z oblasti kultury v Karlovarském kraji pro příští rok. Příjem žádostí o podporu startuje 16. a 17. října. Konkrétně půjde o program na podporu kulturních aktivit, program na obnovu a využití kulturních památek, památkově hodnotných objektů a movitých věcí, program na podporu památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a v neposlední řadě o program na podporu vzdělávání dětí a mládeže v kultuře.

Jihočeské muzeum má nového šéfa.

Novým ředitelem Jihočeského muzea je Filip Lýsek. Vedl muzeum v Krumlově

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má od 1. října 2023 nového ředitele. Stal se jím Filip Lýsek, který dosud působil jako ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově. Ve funkci nahradil Františka Štangla, který odchází do důchodu. Nový ředitel zvítězil ve výběrovém řízení Jihočeského kraje, který muzeum zřizuje. Do konkurzu se podle vedoucího krajského odboru kultury a památkové péče Patrika Červáka přihlásilo šest lidí.

Z prezentace prací studentů v klášterní zahradě v Opočně.

Opočenský klášter jako centrum kultury či lázně? Podívejte se na vize studentů

/FOTO, VIDEO/ Ve vnitřních prostorech jsme se snažili zachovat atmosféru místa a obnovit kapucínské zásady skromnosti. Ve sklepení se nachází vinárna s galerijním prostorem. V přízemí navrhujeme kapucínské muzeum, kavárnu a multifukční sál. Tyto místnosti jsou poté doplněny administračním křídlem s technickým zázemím. Velký význam dáváme terase, která propojuje interiér s rozlehlou zahradou. I takové jsou představy studentů architektury o budoucnosti opočenského kláštera, které představili první říjnovou neděli přímo v jeho zahradě.

Úterní večerní debata s prezidentem Petrem Pavlem v Blansku.

Debata s prezidentem v Blansku? Silnice I/43 a nedostatek kvalifikované síly

/FOTO, VIDEO/ Slabá silniční infrastruktura, nedostatek kvalifikovaných pracovníků nebo vyšší podpora spolkové kultury. O těchto tématech diskutovali v úterý večer zástupci z Blanenska v blanenském kině s prezidentem Petrem Pavlem. Z besedy vybral Deník Rovnost regionální otázky, které rezonovaly hlavně ve druhé části hodinu a půl dlouhé debaty. Do ní kromě veřejnosti zasáhl také ředitel brněnského univerzitního kina Scala Radek Pernica, místopředsedkyně Okresní hospodářské komory Blansko Romana Špačková, která je zároveň předsedkyní představenstva boskovického podniku Minerva a blanenský starosta Jiří Crha.

Vykopávky v Limě. Ilustrační snímek

V Peru objevili osm mumií. Pochází z dob ještě před vznikem říše Inků

Pracovníci peruánské plynárenské společnosti objevili při výkopových pracích v metropoli Limě osm mumií a předměty z dob před vznikem říše Inků. Archeologové se domnívají, že se nálezy datují do období existence kultury zvané Ichma, která se zformovala kolem roku 1100 a rozšiřovala se údolími na území dnešního hlavního města, dokud nebyla koncem 15. století začleněna do říše Inků. Napsala to v noci na dnešek agentura AP.

Z pátečního večerního programu 32. Táborských setkání.

Táborská setkání skončila, přišlo 15 tisíc lidí. Tábor už chystá další oslavy

Letošním 32. Táborským setkáním přálo počasí, návštěvníci si užili bohatý program a zaujali je i novinky. Podle informací organizátorů z odboru kultury dorazilo asi 15 tisíc lidí. Spokojení jsou jak pořadatelé, tak stánkaři. Radnice přitom už chystá další oslavy, příští rok totiž uplyne 600 let od úmrtí Jana Žižky a zároveň 40 let od uzavření partnerství s německým městem Kostnice.

Místopředseda Sportovního klubu Blades Ústí nad Labem Matěj Sahula (vlevo) a Jiří Horák, marketingový manažer Sportovní klub Florbal Ústí s maskotem Florbíkem a třemi hráči h mládežnické kategorie.

Oranžové kolo Nadace ČEZ: Více než 200 tisíc pro kulturu a sport v Ústí

Čtvrtý ročník dvoudenního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu přivezl do Ústí nad Labem nejen Annu K., Michala Hrůzu nebo Olympic, ale i charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ.  Již v pátek 15. září tak mohli návštěvníci letního kina svou minutovou jízdou na oranžových handbike podpořit aktivity místního Divadelního souboru Mladá scéna nebo Domu dětí a mládeže. 

Cestovní ruch ze znojemské Přímky nasbíral na Azorských ostrovech cenné znalosti

Cestovní ruch ze znojemské Přímky nasbíral na Azorských ostrovech cenné znalosti

Recepci hotelu Pousada–Forte de Sao Sebastiano na ostrově Terceira obsadily od května do srpna Nela Fráňová a Magda Hýblová ze střední školy na Přímětické ulici ve Znojmě. Žákyně studující obor Cestovní ruch se z tříměsíční stáže programu Erasmus+ mobilita v odborném vzdělávání vrátily s nově nabytými dovednostmi, které využijí nejen při studiu, ale zejména ve svém profesním životě.

Festival Energie pro kulturu v ústeckém Letní kině. V pátek návštěvníkům akce zahrála kapela Olympic, Anna K. a Michal Hrůza.

FOTO: Festival Energie pro kulturu bavil Ústí, hrála legendární kapela Olympic

/VIDEO/ Putovní festival Energie pro kulturu odstartoval v pátek v rámci svého již čtvrtého ročníku dvoudenní zastávku v Letním kině v Ústí. Akce letos míří do celkem 6 měst, kam dovezla či doveze jak hudební, tak divadelní představení. Ústečané si tak mohli poslechnout koncert Anny K., Michala Hrůzy s kapelou či nestárnoucí Olympic, a to vše zdarma.

Michal Vavroch, muzeum v Mostě.

Šachy v Mostě. Šéf kultury a sportu na magistrátu jde řídit krajské muzeum

Stávající vedoucí oddělení kultury a sportu na mosteckém magistrátu končí, od října bude vést Oblastní muzeum a galerii v Mostě. Michal Vavroch obstál v konkurenci sedmi dalších zájemců v konkurzu na ředitele krajské příspěvkové organizace. Na post předtím po osmi letech rezignoval archeolog Michal Soukup.

Městský úřad Mělník.

Atmosféra houstne. Z Městského úřadu v Mělníku odchází zaměstnanci

Na Městském úřadě v Mělníku se dějí velké změny. Reorganizace úřadu, která odstranila ze scény i bývalého starostu Ctirada Mikeše (Mé Město), se nelíbí některým zaměstnancům. Sedm z nich během prázdnin dalo výpověď. Například celé oddělení školství a kultury včetně dlouholeté pracovnice a vedoucí odboru Zuzany Syrové. Nové vedení města ovšem podle svých slov nemá pocit, že by na úřadě vládla negativní atmosféra.

České Budějovice.

Pojďte na jedno. V jižních Čechách vznikla skvělá mapa pro milovníky piva

Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z generace na generaci již staletí. Tento zvyk spojuje radosti a starosti všech vrstev dospělé populace, a tak přispívá ke sdílení zážitků mezi lidmi.

Kapela Olympic.

Festival Energie pro kulturu pobaví Ústí, těšte se na Olympic a Annu K.

Čtvrtý ročník hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do Ústí nad Labem přiveze bohatý kulturní program. Festival proběhne v pátek 15. a v sobotu 16. září v ústeckém Letním kině a návštěvníci se mohou těšit třeba na Annu K., Michala Hrůzu nebo Olympic. Cílem festivalu je propojení lokálních umělců se známými jmény a také podpora ekologie. Vstup je zdarma.

Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Pracovníci muzeí, galerií či knihoven vyrazí na zkušenou do zahraničí

Více než osmdesát muzejních a galerijních pracovníků, knihovníků, umělců či astronomů z osmi krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury vyjede za vzděláváním a zvyšováním kvalifikace do zahraničí. Cesty budou hrazené z grantu z programu Erasmus+ ve výši zhruba tři miliony korun.

Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči.

Eko koule v řece i tradiční kultura. Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči

Kousek korejské kultury, ale i chuť dopomoci k lepšímu životnímu prostředí v regionu. To do Třebíče přivezlo dvaatřicet korejských dobrovolníků. Navštívili třebíčskou nemocnici, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ambrela, pracoviště Chaloupek, vyčistili zanesený žlab u cyklostezky v Poušově a uklidili Podzámeckou nivu po skončení Slavností UNESCO.

Trocnovským slavnostem v sobotu 9. září přálo počasí. Lidé užili sokolníka, středověká řemesla, dobovou hudbu i promítání filmu Jan Žižka.

Trocnovské slavnosti navštívily tisíce lidí. Pozdravil je i Petr Jákl

Rodiště Jana Žižky z Trocnova si o víkendu nenechaly ujít tisíce lidí. Nedaleko Borovan na Českobudějovicku se přímo v jeho památníku konaly oblíbené Trocnovské slavnosti. Páteční Rockfest a bubenickou show podle pořadatelů z Jihočeského muzea a Jihočeského kraje navštívilo přeš čtyři tisíce lidí. V sobotu pak na louku k obří soše husitského bojovníka proudily další davy návštěvníků.

Jubilejní 10. ročník tenisového turnaje Lázně Luhačovice Cup ovládl Robert Heč a Pavel Calábek.

Lázně Luhačovice Cup 2023: deset let tenisové tradice a přátelství

/FOTOGALERIE/ Jubilejní 10. ročník tenisového turnaje Lázně Luhačovice Cup nabídla první zářijová sobota. Tato událost, pořádaná akciovou společností Lázně Luhačovice, se stala tradiční součástí již jedenáctých Dnů slovenské kultury a opět přinesla nejen zážitky z tenisu, ale i příjemnou atmosféru.

Tisková konference ke K-Pop festivalu v Praze.

Korejské hvězdy míří do Česka. V Praze se uskuteční první festival K-POPu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ K-pop je aktuálně výkladní skříní korejské kultury napříč celým světem. Od svého vzniku v 90. letech minulého století se stal fenoménem ovlivňujícím nejen hudební scénu, ale také módu, kulturu a společnost obecně. Mladé kapely z Jižní Koreje postupně dobývají velká pódia ve všech koutech světa. V říjnu se vlna K-popu přelije i do Prahy.

V Měšťanské besedě byly předány Umělecké ceny města Plzně. Do Síně Slávy vstoupila Jana Potužáková.

Plzeň udělila ceny umělcům. Do Síně Slávy vstoupila Jana Potužáková

Výtvarníci Kateřina Illnerová a Václav Šlajch, kunsthistorička Jana Potužáková, mecenáš Vladimír Babnič, centrum pro kulturní a sociální projekty Johan a spolek Depresivní děti. To jsou noví držitelé Umělecké ceny města Plzně. Slavnostní předávání se konalo večer v úterý 5. září 2023 v plzeňské Měšťanské besedě.

V brněnské Líšni opravili Orlovnu.

VIDEO: Nové místo pro kulturu, sport i školku. V brněnské Líšni opravili Orlovnu

Po více než pěti letech se lidem otevírá nově zrekonstruovaná líšeňská Orlovna. Slavit mohou milovníci kultury, sportovci i rodiny s malými dětmi. „Jsem ráda, že můžeme oznámit zpřístupnění budovy pro obyvatele Líšně. Velmi mě těší, že celá rekonstrukce po dlouhé době dospěla ke zdárnému konci,” řekla místostarostka brněnské městské části Líšeň Alena Stejskalová.

Rodák z Mali Salif Keita patří k průkopníkům world music

Malijský zpěvák a kytarista Salif Keita: Hudba je můj drtič starostí

Patří k žijícím legendám africké hudby. Ne nahodou se mu říká Golden Voice of Africa. Malijský zpěvák a kytarista Salif Keita je u nás známý ze svých vystoupení na festivalech Respect a Colours Of Ostrava. Nyní se do Čech vrací: v úterý 5. září zahraje v pražském Lucerna Music Baru.

Korejští dobrovolníci a Třebíčané vyráběli ekokoule, které mají pomoci vyčistit řeku.

Ekologický unikát. Korejské koule mají pomoci vyčistit řeku v Třebíči

/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.

Korejští dobrovolníci a Třebíčané vyráběli ekokoule, které mají pomoci vyčistit řeku.

Ekologický unikát: korejské koule mají pomoci vyčistit řeku v Třebíči

/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.