Pracovníci peruánské plynárenské společnosti objevili při výkopových pracích v metropoli Limě osm mumií a předměty z dob před vznikem říše Inků. Archeologové se domnívají, že se nálezy datují do období existence kultury zvané Ichma, která se zformovala kolem roku 1100 a rozšiřovala se údolími na území dnešního hlavního města, dokud nebyla koncem 15. století začleněna do říše Inků. Napsala to v noci na dnešek agentura AP.
Na samém začátku stojí přípravy Českých Budějovic na rok 2028, kdy budou Evropským hlavním městem kultury. Ale už se objevily první pochyby o tom, jestli dosavadních 12 milionů korun město vynaložilo až do poslední koruny účelně.
Letošním 32. Táborským setkáním přálo počasí, návštěvníci si užili bohatý program a zaujali je i novinky. Podle informací organizátorů z odboru kultury dorazilo asi 15 tisíc lidí. Spokojení jsou jak pořadatelé, tak stánkaři. Radnice přitom už chystá další oslavy, příští rok totiž uplyne 600 let od úmrtí Jana Žižky a zároveň 40 let od uzavření partnerství s německým městem Kostnice.
Čtvrtý ročník dvoudenního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu přivezl do Ústí nad Labem nejen Annu K., Michala Hrůzu nebo Olympic, ale i charitativní Oranžové kolo Nadace ČEZ. Již v pátek 15. září tak mohli návštěvníci letního kina svou minutovou jízdou na oranžových handbike podpořit aktivity místního Divadelního souboru Mladá scéna nebo Domu dětí a mládeže.
Recepci hotelu Pousada–Forte de Sao Sebastiano na ostrově Terceira obsadily od května do srpna Nela Fráňová a Magda Hýblová ze střední školy na Přímětické ulici ve Znojmě. Žákyně studující obor Cestovní ruch se z tříměsíční stáže programu Erasmus+ mobilita v odborném vzdělávání vrátily s nově nabytými dovednostmi, které využijí nejen při studiu, ale zejména ve svém profesním životě.
/VIDEO/ Putovní festival Energie pro kulturu odstartoval v pátek v rámci svého již čtvrtého ročníku dvoudenní zastávku v Letním kině v Ústí. Akce letos míří do celkem 6 měst, kam dovezla či doveze jak hudební, tak divadelní představení. Ústečané si tak mohli poslechnout koncert Anny K., Michala Hrůzy s kapelou či nestárnoucí Olympic, a to vše zdarma.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Již 5. ročník Festivalu kultur, přehlídky národnostních menšin zastoupených ve městě, se konal na Výstavišti v Mladé Boleslavi. Ve čtvrtek 14. září na příchozí čekal program, ve kterém nechyběly ochutnávky z národních kuchyní ani hudební vystoupení.
Stávající vedoucí oddělení kultury a sportu na mosteckém magistrátu končí, od října bude vést Oblastní muzeum a galerii v Mostě. Michal Vavroch obstál v konkurenci sedmi dalších zájemců v konkurzu na ředitele krajské příspěvkové organizace. Na post předtím po osmi letech rezignoval archeolog Michal Soukup.
Na Městském úřadě v Mělníku se dějí velké změny. Reorganizace úřadu, která odstranila ze scény i bývalého starostu Ctirada Mikeše (Mé Město), se nelíbí některým zaměstnancům. Sedm z nich během prázdnin dalo výpověď. Například celé oddělení školství a kultury včetně dlouholeté pracovnice a vedoucí odboru Zuzany Syrové. Nové vedení města ovšem podle svých slov nemá pocit, že by na úřadě vládla negativní atmosféra.
Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z generace na generaci již staletí. Tento zvyk spojuje radosti a starosti všech vrstev dospělé populace, a tak přispívá ke sdílení zážitků mezi lidmi.
Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá zatím ustála kauzu, kdy spolu se dvěma úřednicemi zpronevěřila přes čtyři sta tisíc korun. V posledních týdnech přitom jde o několikátý případ, kdy obecní politici odmítli po různých prohřešcích složit funkci.
Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá zatím ustála kauzu, kdy spolu se dvěma úřednicemi zpronevěřila přes čtyři sta tisíc korun. V posledních týdnech přitom jde o několikátý případ, kdy obecní politici odmítli po různých prohřešcích složit funkci.
Čtvrtý ročník hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do Ústí nad Labem přiveze bohatý kulturní program. Festival proběhne v pátek 15. a v sobotu 16. září v ústeckém Letním kině a návštěvníci se mohou těšit třeba na Annu K., Michala Hrůzu nebo Olympic. Cílem festivalu je propojení lokálních umělců se známými jmény a také podpora ekologie. Vstup je zdarma.
Více než osmdesát muzejních a galerijních pracovníků, knihovníků, umělců či astronomů z osmi krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury vyjede za vzděláváním a zvyšováním kvalifikace do zahraničí. Cesty budou hrazené z grantu z programu Erasmus+ ve výši zhruba tři miliony korun.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhou zářijovou neděli definitivně skončilo letošní Kolínské kulturní léto organizované pracovnicemi Odboru školství, kultury a sportu městského úřadu v Kolíně a nabízející Kolíňákům zábavu na náměstí zdarma.
Kousek korejské kultury, ale i chuť dopomoci k lepšímu životnímu prostředí v regionu. To do Třebíče přivezlo dvaatřicet korejských dobrovolníků. Navštívili třebíčskou nemocnici, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ambrela, pracoviště Chaloupek, vyčistili zanesený žlab u cyklostezky v Poušově a uklidili Podzámeckou nivu po skončení Slavností UNESCO.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Až do 19. října je přístupná nová výstava Synesthetic Immersion, první skupinové výstavy pořádané iniciativou 0xCollection (vyslovováno „hex kolekšn“). Instalována je v moderních prostorách Arts Space na pražské Bořislavce. Výstava byla zahájena vernisáží v podvečer 6. září.
Rodiště Jana Žižky z Trocnova si o víkendu nenechaly ujít tisíce lidí. Nedaleko Borovan na Českobudějovicku se přímo v jeho památníku konaly oblíbené Trocnovské slavnosti. Páteční Rockfest a bubenickou show podle pořadatelů z Jihočeského muzea a Jihočeského kraje navštívilo přeš čtyři tisíce lidí. V sobotu pak na louku k obří soše husitského bojovníka proudily další davy návštěvníků.
Výstava nazvaná Srdce mé skládá píseň o působení Jednoty bratrské v Ivančicích zavede návštěvníky od minulosti. Pomocí unikátního modelu zjistí, jak vypadal bratrský dům a prohlédnou si také všech šest svazků Bible kralické. Výstava je k vidění do 26. listopadu.
Páteční vernisáží v objektu Reny v bývalém cukrovaru začal Břeclavský umělecký salon. Sdružení místních výtvarníků tentokrát do unikátních výstavních prostor pozvalo mladou generaci.
/FOTOGALERIE/ Jubilejní 10. ročník tenisového turnaje Lázně Luhačovice Cup nabídla první zářijová sobota. Tato událost, pořádaná akciovou společností Lázně Luhačovice, se stala tradiční součástí již jedenáctých Dnů slovenské kultury a opět přinesla nejen zážitky z tenisu, ale i příjemnou atmosféru.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ K-pop je aktuálně výkladní skříní korejské kultury napříč celým světem. Od svého vzniku v 90. letech minulého století se stal fenoménem ovlivňujícím nejen hudební scénu, ale také módu, kulturu a společnost obecně. Mladé kapely z Jižní Koreje postupně dobývají velká pódia ve všech koutech světa. V říjnu se vlna K-popu přelije i do Prahy.
Výtvarníci Kateřina Illnerová a Václav Šlajch, kunsthistorička Jana Potužáková, mecenáš Vladimír Babnič, centrum pro kulturní a sociální projekty Johan a spolek Depresivní děti. To jsou noví držitelé Umělecké ceny města Plzně. Slavnostní předávání se konalo večer v úterý 5. září 2023 v plzeňské Měšťanské besedě.
Energii pro kulturu v Třebíči navštívilo během dvou dnů na 5 000 návštěvníků. Festival plný skvělé muziky, divadel a worskshopů přinesl také více než sto tisíc korun regionálním organizacím.
Po více než pěti letech se lidem otevírá nově zrekonstruovaná líšeňská Orlovna. Slavit mohou milovníci kultury, sportovci i rodiny s malými dětmi. „Jsem ráda, že můžeme oznámit zpřístupnění budovy pro obyvatele Líšně. Velmi mě těší, že celá rekonstrukce po dlouhé době dospěla ke zdárnému konci,” řekla místostarostka brněnské městské části Líšeň Alena Stejskalová.
Výtvarný plenér a výstavu obrazů ukrajinských dětí, tvůrčí workshopy, koncerty a další program pro celé rodiny, to vše nabízí tradiční hradecké Dny ukrajinské kultury od září až do října.
Za námi je víkend plný hudby, kultury a poutavých doprovodných akcí, který Milevsko přeměnil v pulzující kulturní epicentrum. Za příspěvek a krásné fotky děkujeme Vítu Kratochvílovi.
Patří k žijícím legendám africké hudby. Ne nahodou se mu říká Golden Voice of Africa. Malijský zpěvák a kytarista Salif Keita je u nás známý ze svých vystoupení na festivalech Respect a Colours Of Ostrava. Nyní se do Čech vrací: v úterý 5. září zahraje v pražském Lucerna Music Baru.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ „Když je posvícení, musí jazzrock znít,“ zpíval kdysi showman František Ringo Čech. Ne tak ale v Kolíně. Jednak se tento žánr už příliš nenosí a pak na kolínském náměstí vládly o letošní sobotní kulturní posvícenské oslavě jiné žánry.
/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.
/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.
V sobotu 19. srpna se Táboře již počtvrté ponořili do rytmů romské hudby. Na Pintovce se konal v pořadí již 4. ročník festivalu romské kultury Romfest. Návštěvníci akce si mohli poslechnout tvorbu romských kapel a zhlédnout několik tanečních vystoupení. Akce se zúčastnilo přibližně 400 lidí.
/VIDEO, FOTO/ Někoho z nich naučil česky jeden z rodičů či prarodičů, někteří se s jazykem svých předků seznamují až nyní, ale pamatují si, jak se doma pekla vánočka a škrábaly kraslice. Podporu krajanům zejména v oblasti vzdělávání a kultury poskytuje Vláda České republiky.
/FOTO, VIDEO/ V duchu tradic drsné země s tajemnou historií a divokou přírodou se nesla třetí srpnová sobota na Sychrově. Uskutečnil se zde v pořadí už 23. ročník Skotských her, které se řadí mezi jedny z největších v Evropě. A zatímco někomu se při zmínce o Skotsku vybaví dudy či kilt, jiným přijde zase na mysl skotská kostka či whisky. Návštěvníci sychrovského zámku nepřišly o žádný z těchto symbolů.
Patnáctý ročník, čtrnáct výtvarníků, čtrnáct děl a jednatřicet tisíc korun vybraných pro děti. To je v číslech letošní Dačická řežba, která skončila v sobotu 18. srpna ve 14 hodin vernisáží.
Jedinečný multižánrový festival, plný renesančního tance a hudby, začíná v pondělí 21. srpna v Opočně. Hlavní program doprovodí koncerty, přednášky a vystoupení, která se budou konat v Mariánském kostelíku a v obrazárně Státního zámku Opočno.
Už poosmé pořádá společnost Grafia Víkend otevřených ateliérů. Letos budou ve dnech 23. a 24. září otevřeny ateliéry, galerie i výtvarné školy po celém Plzeňském kraji. Více informací najdete na webu www.otevreneATELIERY.cz. Některé z přihlášených umělců a galerií vám představíme před konáním akce na webu Deníku.
Volarský výtvarný workshop přivádí do Volar mnoho umělců, mezi nimi jsou lidé různých profesí, ale všichni s duší umělce, pro které je určitý umělecký směr koníčkem.
Ivana Arslan udělala před téměř třiceti lety velký životní krok. Z rodných Českých Budějovic se přestěhovala spolu s manželem a malou dcerou do Turecka. V současné době tam paní Ivana pracuje jako průvodkyně cestovní kanceláře v turisticky oblíbené Antalyi. Její cesta ale byla trnitá. Jak se dokázala popasovat s jinou kulturou i jazykem? Co obnáší život v Turecku a jací jsou obyvatelé této země? Stýská se jí po České republice? O tom se rozpovídala v rozhovoru pro Deník.
Ivana Arslan udělala před téměř třiceti lety velký životní krok. Z rodných Českých Budějovic se přestěhovala spolu s manželem a malou dcerou do Turecka.
Jamboree je největší skautské setkání na světě a právě teď se konalo v Jižní Koreji. V neděli 6.8. se uskutečnil jeden z vrcholů akce, tzv. culture day, kdy si sami mladí účastníci připravili program, kterým reprezentovali své tradice a kulturu. Skauti z Česka ukázali světu tradiční hry, jazykolamy ale také české sladkosti.
Německé tištěné noviny jsou u našich západních sousedů brány za podobnou součást kultury, jako symfonické orchestry, galerie, nebo knihy. Tamní vlády už desítky let nemění jejich zvýhodněné zdanění. Oproti tomu se česká vláda Petra Fialy chystá znásobit daň na noviny, zatímco knihám ji zcela odpustí. „Nižší zdanění pomáhá tomu, že si německé deníky dál udržují vysokou úroveň,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník tamní novinář Steffen Neumann ze Sächsische Zeitung.
Rodinu, kolegy i širokou veřejnost zasáhla zpráva o úmrtí vedoucího oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje Jakuba Šepse, který na začátku minulého týdne spáchal sebevraždu. Na svém facebookovém profilu zanechal dopis, ve kterém osvětluje, co vše předcházelo jeho rozhodnutí. Rodina se rozhodla původně nastavený neveřejný příspěvek poslat do světa.
Dvaatřicetiletý úředník si vzal život, protože byl unavený z velkého pracovního nasazení. V dopise na rozloučenou varoval před workoholismem, zároveň přiblížil svou pracovní realitu.
Zapojit se aktivně do rozvoje Břeclavi mohou všichni zájemci do 30. září. Mají šanci upozornit na to, v kterých lokalitách se necítí bezpečně nebo naopak, na která místa může být Břeclav hrdá. Jedna z otázek zní také, kam lidé chodí za kulturou.