Centrem Prahy prošel v sobotu 3. června průvod účastníků festivalu romské kultury Khamoro. Ten letos slavil už 25 let od svého vzniku. Akce odstartovala v hlavním městě minulou neděli a defile, které začalo na Václavském náměstí a pokračovalo dolů směrem ke Staroměstskému náměstí, bylo jejím vyvrcholením.
Po více než třech letech plánování a příprav byla v Polici nad Metují zpřístupněna nová moderní audiovizuální expozice. Největší novinka, kterou Muzeum Náchodska pro letošní sezónu připravilo, je již zpřístupněna a těší se na všechny návštěvníky.
Tchaj-wan navštívili letos na jaře středoškoláci z Vysočiny. Poznávali tam nejmodernější technologii i kulturu. Studijní cestu na ostrovní stát u jihovýchodního pobřeží Číny uspořádal Kraj Vysočina.
Významnou událost bude první červnovou neděli hostit Mramorový sál zámku ve Vsetíně. Cenu města Vsetína za rok 2022 si tady převezme folklorní zpěvačka a dlouholetá členka vsetínského souboru Vsacan Zdeňka Straškrabová. Program zpestří vystoupení hráčky na panovu flétnu Liselotte Rokyta a klavíristky Elišky Novotné. Vystoupí i domovský soubor laureátky – Vsacan. Akce začíná v 17 hodin.
Poslední květnový víkend patří ve Vlčnově jízdě králů – rituálu, který je už 12 let na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Také v následujících dnech se tato obec na Uherskobrodsku zaplní davy návštěvníků lačných nahlédnout do pestrobarevného světa působivých krojů, tanců, písniček i vyvolávání jezdců královské družiny.
Centrum Budějovic je místo bohaté na obchody, kavárny, restaurace, památky i kulturu. Co se lidem líbí, co by zlepšili? Jaké je to tady žít a co na to říkají podnikatelé?
Česká republika se přinejmenším na tři dny stala pivním středobodem světa. V Praze totiž od neděle do úterý hostili pátý ročník prestižní akce The Brewers of Europe Forum. Pivovarníci z Evropy i Ameriky probírali budoucnost svého oboru a také velmi hlasitě podpořili snahu zapsat českou pivní kulturu na seznam světového dědictví UNESCO. Jedinou kaňkou na vydařené akci byl dle tuzemských účastníků postoj ministerstva zemědělství.
Dvě městské kulturní instituce, Moravské divadlo Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc, by se do budoucna měly spojit. Současný způsob financování je pro městskou kasu neudržitelný, proto Olomouc hledá řešení. Radním, kteří měli v úterý na stole dvě varianty, dává smysl společná budoucnost největších stánků kultury ve městě.
/ROZHOVOR/ Po pouhém půlroce vládnutí končí v pětikoalici v čele Hradce Králové hnutí Rozvíjíme Hradec. Pro HDK-TOP09, ODS, Piráty a Změnu pro Hradec a Zelené je hlavní problém lídr Rozvíjíme Hradec Jan Holásek. Obviňují ho z individualismu a prosazování osobních ambicí. Hradecký senátor to striktně odmítá a říká, že na prvním místě je pro něj rozvoj města.
Ještě ani nad Zlínem nezapadlo slunce a už se do muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 Baťově Institutu trousily hloučky lidí. V pátek totiž kultura ve městě nespala.
Přípravy na výstavbu nového Kulturního centra Frýdku-Místku pokračují. Město do nich zapojilo i zkušené odborníky z oblasti kultury. Cílem je maximální přizpůsobení zejména multifunkčního sálu těm, kteří jej budou využívat. Podařilo se například maximalizovat kapacitu.
/FOTOGALERIE/ Odhadnete, jak asi chutná produkce pivovaru Pravda? Rozmanitým chutím a vůním Kyjeva i dalších koutů Ukrajiny bude ve čtvrtek 18. května patřit Holešovická tržnice. Uskuteční se tam již druhý ročník festivalu UKA Ukrajinu umožňujícího poznávat jak ukrajinské pochoutky a nápoje, tak také tamní kulturu. Po celý den - od 11 do 22 hodin.
Jarní část prachatické kultury míří ke svému konci. Prachatické Kulturní a informační služby pomalu přecházejí do režimu akcí venku. Jarní a letní sezonu pomyslně oddělí Slavnosti Zlaté stezky o posledním červnovém víkendu.
Chorvatským archeologům se během podvodního výzkumu v zatopené neolitické lokalitě Soline podařil překvapivý objev. Pod hladinou Jaderského moře objevili kamennou cestu, která je podle nich až sedm tisíc let stará. Dávní obyvatelé žijící na pobřeží po ní pravděpodobně chodili na nedaleký chorvatský ostrov Korčula.
Soud v Mnichově uložil doživotí 27letému ošetřovateli nemocných, "který postavil svůj klid, své pohodlí nad právo pacientů na život", jak zaznělo v rozsudku.
Jihočeská hospoda je pojem. Od čtvrtka 4. května už i oficiálně. Rada Jihočeského kraje totiž ocenila její přínos pro kulturu a společenskou pospolitost zápisem do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR pod názvem Jihočeská hospoda jako sociální a kulturní fenomén – Pivní kultura v Jihočeském kraji.
Olomoucká radnice hledá vhodný model pro fungování Moravského divadla a Moravské filharmonie. Jednou z variant je i sloučení obou kulturních institucí, které narazilo. Kritici poukazují na to, že kvalita umění půjde dolů a město stejně neušetří. Ve čtvrtek předali vedení města petici, v níž více než tisícovka lidí vyjádřila se slučováním divadla a filharmonie nesouhlas.
Koalice v čele Hradce Králové se drolí. Čtveřice koaličních partnerů vypověděla koaliční smlouvu doposud pátému partnerovi hnutí Rozvíjíme Hradec. Koalice chce pokračovat dál, hledá teď podporu mezi odpadlíky z ANO. „O záměru vypovědět koaliční smlouvu jsme nebyli do dnešního rána vůbec informováni,“ uvedlo ve středu hnutí Rozvíjíme Hradec ve svém vyjádření.
Lidé už nechtějí pracovat jen z kanceláře. Touží po flexibilitě a životní rovnováze. Rigiditu vnímají jako přežitek. Je tedy hybridní způsob práce a zkrácený pracovní týden budoucnost? Jaké jsou generační rozdíly ve firmách, co je toxické prostředí a jaké vyhlídky mají na pracovním trhu senioři? Nejen na tyto otázky mi dnes odpovídala Martina Koláčková, která už patnáct let vkládá do své práce v personalistice selský rozum a lidskost. Je praktik zaměřený převážně na recruiting, employer branding, mentoring a profesní poradenství.
Letošní dvaadvacátý ročník knižních cen Magnesia Litera přinesl několik novinek. Jednou z nich je čestná kategorie Cena Magnesia za přínos knižní kultuře. Tu si odnesl Adolf Knoll, vědecký pracovník a knihovník, který se zasloužil mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin a jejich široké zpřístupnění odborné komunitě i veřejnosti.
Vodníci, duchové i další alternativy známých příšer se objevují také v japonské kultuře, mají však své odlišné názvy, vzhled i děj. Více je přibližuje akční hra s mírně hororovým nádechem Ghostwire: Tokyo, která spolu s nimi západním hráčům představí i další folklorní speciality ze země vycházejícího slunce.
Letošní již 43. ročník regionální výstavy vín připravují mařatičtí vinaři tradičně na 1. května - letos do velkého sálu Klubu kultury v Uherském Hradišti. Sběr vzorků proběhl 18. a 19. dubna a celkem bylo přijato 661 vín, z toho 490 bílých, 143 červených a 28 růžových, z celé slovácké podoblasti, ale i z podoblasti mikulovské a velkopavlovické.
Politické hnutí Rozvíjíme Hradec plánuje vyměnit náměstkyni primátorky pro kulturu Ilonu Dvořákovou. Post náměstka by převzal šéf hnutí Jan Holásek - už jako neuvolněnou funkci. Zbytek pětikoalice, která řídí Hradec Králové od poloviny loňského listopadu, se změnou nesouhlasí. Hnutí Dvořákovou už navíc vyloučilo a chce ji nahradit v radě města.
Skupina studentů a jejich učitelek z maďarského města Monor navštívila během sedmi dnů Vlašim. Stalo se tak v rámci výměnného pobytu s obchodní akademií a gymnáziem. Tento program umožňuje studentům z různých zemí, aby si vyměnili své zkušenosti, poznatky a získali nové pohledy na svět.
Po covidových letech se letošní městská slavnost Dotkni se Písku vrátí do své původní podoby. Slibuje velké pódium na náměstí, známá jména i sobotní ohňostroj. Pro návštěvníky bude zdarma. Město bude stát tři a půl milionu. Jak bude slavnost vypadat do budoucna, se aktuálně řeší.
/FOTO, VIDEO/ Inspirace Berlínem, který je evropským centrem alternativní kultury a umění, byla cítit v zachraňované secesní budově St. Lucia v bývalých kasárnách v Mostě. Postupně rekonstruovaná historická památka ožila pětihodinovou akcí Na koni fest, zaměřenou na podporu kreativity a setkávání.
Sochař a olomoucký rodák Otmar Oliva, odbornice na hanácký kroj Bronislava Millá nebo spisovatelka Kateřina Tučková. To jsou někteří z nových držitelů Ceny Olomouckého kraje za kulturu 2022.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Propojení textů Michala Horáčka, šansonu, rapu a mnoha umělců. To slibuje novocirkusový koncert Cirk La Putyka& Friends: Horáček Gen XYZ.
Plzeňské Depo 2015 opět patřilo při dalším ročníku Treffpunktu bavorské kultuře. Od čtvrtka do soboty tam vystoupily kapely různých žánrů z ČR i Bavorska, v rámci oslav 30. výročí partnerství Plzně a Regensburgu přiravil na sobotní odpoledne i hudební scénu U Branky. Také letos byla na festivalu hudba doplněná stylovým sortimentem jídla a mnoha druhy pšeničného piva.
V pátek 14. dubna se na Městském úřadě v Broumově sešli zástupci deseti měst a obcí z polských příhraničních okresů Wałbrzych a Kłodzko, aby společně podepsali prohlášení o podpoře kandidatury města Broumov na Evropské hlavní město kultury 2028.
Severočeskému muzeu v Liberci se podařilo získat anonymní tiskovinu v podobě Pracovní metodické pomůcky na pomoc názorné agitaci. „Dnes se při pohledu na tyto obrázky a fotografie u diváka snadno nabudí pocity nostalgie a neškodné bizarnosti, ale opak je pravdou," říká ředitel muzea Jiří Křížek.
/FOTOGALERIE/ Za událost letošní výstavní sezóny v Poděbradech lze považovat právě otevřenou expozici nazvanou Ludvík Kuba – Obrazy. Tento skvělý malíř je často označován za umělce dvou minulých století a výstava se uskutečňuje u příležitosti 160. výročí jeho narození. Zájemci si v galerii mohou prohlížet jednačtyřicet malířových prací.
Jaro si všeobecně spojujeme s novým životem, růstem a obnovou. Jde o přirozený začátek ročního cyklu, jehož znalost byla pro pravěké a středověké kultury nezbytností. Naše společnost si však tento cyklus mírně zidealizovala. Vypustila z něj důležitý okamžik smrti, který logicky musel předcházet momentu znovuzrození. Posledním reliktem, který v našem kolektivním povědomí připomíná nutnost konce, je velikonoční příběh Ježíše Krista.
Jaro si všeobecně spojujeme s novým životem, růstem a obnovou. Jde o přirozený začátek ročního cyklu, jehož znalost byla pro pravěké a středověké kultury nezbytností. Naše společnost si však tento cyklus mírně zidealizovala. Vypustila z něj důležitý okamžik smrti, který logicky musel předcházet momentu znovuzrození. Posledním reliktem, který v našem kolektivním povědomí připomíná nutnost konce, je velikonoční příběh Ježíše Krista.
Jaro si všeobecně spojujeme s novým životem, růstem a obnovou. Jde o přirozený začátek ročního cyklu, jehož znalost byla pro pravěké a středověké kultury nezbytností. Naše společnost si však tento cyklus mírně zidealizovala. Vypustila z něj důležitý okamžik smrti, který logicky musel předcházet momentu znovuzrození. Posledním reliktem, který v našem kolektivním povědomí připomíná nutnost konce, je velikonoční příběh Ježíše Krista.
Hudební a výtvarná výuka na školách se mají podle plánů ministerstva školství výrazně proměnit. Nově se mají stát součástí širšího rámce Umění a kultura, a obsah výuky si přizpůsobí jednotlivé školy. Podle kritiků plánů to ale může v praxi znamenat, že tyto dva předměty převálcuje třeba sledování filmů.
Kapela No Barriers vznikla vzájemnou spoluprací muzikantů, jejichž původ se nenese pouze do českých měst, ale také do bosenského Sarajeva. Salih, Karel, Petr a Jirka vytvořili vzájemnou synergii, která funguje jak na koncertech, tak i v soukromí, kde členy pojí také přátelství. Ostatně jak muzikanti tvrdí, hudební řeči rozumí každý, nezávisle na situaci či kultuře.
Když se řekne archeologie, vybaví si většina lidí artefakty ze starověkého Řecka či Egypta. Archeologové však samozřejmě působí napříč celým světem včetně České republiky. A také na našem území nacházejí velmi zajímavé stopy těch, kteří zde byli dávno před námi.
V jižní části Peru se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude 23. března v rámci cyklu Café Nobel v děčínské kavárně Coffee&Books přednášet Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Frýdek-Místek dá letos do sportu a kultury více peněz než loni. Část vyčleněného obnosu pro organizace a spolky v oblastech sportu, kultury, vzdělávání a sociálních věcí na svém zasedání 15. března schválili zastupitelé.
Knihovna, kino a divadlo. Z průzkumu Vnímání kultury brněnskými obyvateli zveřejněného odborem kultury Magistrátu města Brna vyplynulo, že čtyři z pěti Brňanů je s kulturním děním ve městě spokojeno. Jedna osmdesát procent si myslí, že Brno nad ostatními městy dokonce vyniká. Co na tohle téma říkají ostatní? Deník se zeptal lidí, jak hodnotí kulturu v Brně. Přečtěte si jejich odpovědi.
/GRAFIKA/ Nejčastěji Brňané chodí do knihovny a do kina. Takto dopadly výsledky průzkumu s názvem Vnímání kultury brněnskými obyvateli, který odbor kultury Magistrátu města Brna zveřejnil ve středu 9.března. Čtyři z pěti jsou s kulturním děním ve městě spokojení. Jedna osmdesát procent si myslí, že Brno nad ostatními městy dokonce vyniká.
Střelec jediného libereckého gólu ze čtvrtého zápasu nebyl v dobré náladě. Aby jo, jeho celek nevyužil postupový mečbol a po prohře v prodloužení bylo jasné, že se série s Plzní přestěhuje ještě jednou do Liberce. Co ale následovalo při pozápasovém rozhovoru, nad tím zůstává rozum stát.
/VIDEO/ Historicky první pivovarský ples se v Brně konal v sobotu večer. Hostil ho Pivovarský dům Poupě v centru města. Za tancem, a hlavně na kus dobré řeči se na jednom místě sešli sládci, štamgasti, provozovatelé restaurací a všichni milovníci zlatavého moku. Podle organizátora Marka Tichého z Pivovarského domu Poupě chtějí zahájit tradici setkávání v místě, které je historicky spojené jak s plesy, tak s tradicí a současností pivovarské výroby.
/VIDEO/ Historicky první pivovarský ples se v Brně konal v sobotu večer. Hostil ho Pivovarský dům Poupě v centru města. Za tancem, a hlavně na kus dobré řeči se na jednom místě sešli sládci, štamgasti, provozovatelé restaurací a všichni milovníci zlatavého moku. Podle organizátora Marka Tichého z Pivovarského domu Poupě chtějí zahájit tradici setkávání v místě, které je historicky spojené jak s plesy, tak s tradicí a současností pivovarské výroby.
Město Jeseník hledá ředitele nebo ředitelku svých kulturních zařízení. Až letos na jaře do funkce nastoupí, bude v ní za posledních pět let už třetí v pořadí. A také na něj nebo na ni budou čekat problémy, kterých má kultura v okresním městě hned několik.