Obyvatelé Veselí nad Lužnicí měli jedinečnou příležitost ovlivnit vzhled svého města prostřednictvím ankety o výmalbě mostu přes řeku Lužnici. Umělci včetně malíře Daniela Kyncla předložili 20 návrhů. Výsledek hlasování, které se uskutečnilo online i na sociálních sítích, má být znám ve středu 16. dubna.
Před budovou Krajského úřadu v Karlových Varech tento týden na počest Mezinárodního dne Romů zavlála romská vlajka. V Sokolově tento symbol romské kultury a boje za rovnoprávnost nevyvěsili, přestože o to romský aktivista Ján Čonka požádal. Město jeho žádost zamítlo, místní komunita se ptá na důvody.
Velikonočním jarmarkem ožije o nadcházejícím víkendu, v sobotu 12. a v neděli 13. dubna, Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti. Na příchozí bude čekat bohatá nabídka jarmarečního zboží, regionální speciality i kulturní program.
/FOTO, VIDEO/ Původním povoláním učitelka, široké veřejnosti ale známá především coby zpěvačka, moderátorka, a hlavně jako neúnavná organizátorka a duše Klubu přátel Františka Kmocha, v němž coby jednatelka působí více než tři desítky let – Hana Zrůstová byla ve středeční odpoledne vyhlášená coby další laureátka Ceny města Kolína.
Radní ve Valašském Meziříčí na svém posledním jednání schválili dotace v celkové výši 820 tisíc korun. Peníze si rozdělily spolky a organizace působící ve městě v oblasti kultury a sportu.
Projekt Společně za kulturou pomáhá v Královéhradeckém kraji duševně nemocným. V doprovodu dobrovolníků mají přístup do divadel, muzeí či na koncerty. ČTK o tom v úterý informoval mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. První doprovody duševně nemocných začaly v dubnu. Zásadní roli v projektu hrají nezisková organizace Péče o duševní zdraví, dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec Králové a kulturní organizace kraje či města Hradec Králové.
Nový dotační program pro oblast kultury schválili českolipští zastupitelé na svém březnovém jednání. Jedná se o jedenáctý program, který dočasně zůstal mimo balíček ostatních dotačních titulů kvůli větším úpravám. Oproti loňsku se mění nejen alokovaná částka, ale i podmínky pro čerpání dotací.
Město Náchod ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v České republice zve na Den japonské kultury, který se uskuteční 9. dubna ve Spolkovém domě v Náchodě. Celý program odstartuje hlavní událostí dne – slavnostním zahájením výstavy Hirošima a Nagasaki: Svědectví o zkáze a poselství míru. Vstup na všechny akce i výstavu je zdarma.
Umělá inteligence (AI) je velkým tématem současnosti. A platí to i pro média a jejich fungování. Na jedné straně je AI pomocníkem při práci novinářů, na druhé straně ale zůstává mnoho nevyřešených otázek. Velké jazykové modely a generativní umělá inteligence profitují z tisku a kulturního obsahu bez souhlasu nebo spravedlivé kompenzace pro autory a vydavatele. Evropští vydavatelé proto o tomto víkendu zveřejňují otevřený dopis, který je adresován jak čtenářům, tak především evropským poslancům a Evropské komisi.
Pardubický kraj spojuje s polským Dolnoslezským vojvodstvím nejen část státní hranice, ale také dlouhá historická etapa. Narodil se tu a v Kladsku je pochován Arnošt z Pardubic, první český arcibiskup a rádce Karla IV. Pomohl mu s jeho třetím sňatkem s mladičkou krasavicí ze Svidnice - Annou, která dala českému králi konečně dědice trůnu – Václava IV. a také část tohoto území, které patřilo k české koruně až do roku 1763. V dnešní době propojují oba kraje zejména příhraniční projekty. Jeden z nich v rámci evropského programu Interreg se jmenuje Železnice spojuje kultury a brzy začne mít první hmatatelné obrysy.
Časy se mění, podpora zůstává. Strojírenská firma Kasper Group je i letos generálním partnerem Společenského centra Uffo v Trutnově. Pro region klíčovou kulturní organizaci podpoří částkou půl milionu korun.
Podpořit kulturu a její tvůrce v Ústeckém kraji chce nové centrum na ústecké univerzitě. Nabízí kurzy, pořádá kulaté stoly. K tématu vznikly dva nové studijní obory. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Univerzity J. E. Purkyně Jana Kasaničová.
Rada města Pardubic schválila dotace z Programu podpory kultury pro rok 2025, čímž podpoří 77 projektů částkou 4,4 milionu korun. Tato finanční injekce posílí kulturní život ve městě, podpoří tradiční instituce i nové kreativní iniciativy.
Známé festivaly, jako jsou Rock iN Roll, Sokolovské kulturní léto, Povaleč nebo VARY GOOD FEST, ale také nejrůznější městské slavnosti či benefiční akce podpoří Karlovarský kraj téměř šesti miliony korun. O dotaci z programu na podporu kulturních aktivit projevilo zájem 193 žadatelů, příspěvek nakonec získá celkem 181 kulturních projektů.
Prostřednictvím filmů, divadelních představení, ale i gastronomie si budou moci milovníci Francie užít atmosféru této země na festivalu s názvem Bonjour Olomouc. Město se jeho prostřednictvím promění v centrum frankofonie na 12 dnů.
Na základě událostí posledních dnů, a možná i hodin, přeci jen předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Tomáš Neumann poodkryl své karty. Zveřejnil, se kterými lidmi by rád spolupracoval příští čtyři roky. Volby se konají v pondělí od 17 hodin.
Vzhledem připomíná větší loutnu, zvukem a počtem strun harfu. Řeč je o ukrajinském národním nástroji zvaném bandura. V Plzni jej v rámci Smetanovských dnů představila a zahrála na něj hudebnice Lesia Korol. „Je to fascinující nástroj. Je zajímavé, že na něj můžete hrát a přitom zpívat," řekla Deníku Lesia Korol, která kvůli válce musela svou zemi i s dětmi opustit a momentálně žije v Německu.
Další významná postava odchází z Městského domu kultury (MDK) v Sokolově. Kamila Heráková, zástupkyně ředitele MDK, se po dlouhých 16 letech rozhodla ukončit svou kariéru v této instituci. Její odchod, který je pro mnohé šokem, přichází v době, kdy nového ředitele čekají klíčové výzvy. Otázky ohledně dalšího směřování kultury v Sokolově tak zůstávají otevřené.
Dlouhá debata provázela na čtvrtečním jednání píseckých zastupitelů návrh na odvolání radního Robina Mikušiaka (ODS) z pozice člena rady města. Na samotné hlasování však nakonec nedošlo, radní se sám vzdal gesce kultury, která byla jádrem problému. Křeslo radního mu zůstává.
Nový Jičín 15. dubna ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města. Letošní výběr osobností proběhl podle zcela nových pravidel. Také ceremoniál vyhlašování bude mít jinou režii a noblesnější průběh.
Jedním z bodů čtvrtečního jednání píseckých zastupitelů bude návrh na odvolání radního Robina Mikušiaka z pozice člena rady města. Materiál předkládá uskupení HLAS Písku, které bylo i iniciátorem nedávné petice požadující totéž. Situace v kultuře je v Písku hodně vyhrocená.
Manažer konzervatoře Taneční centrum Praha, která nabízí unikátní přístup k výchově budoucích tanečních profesionálů, Antonín Schneider odhaluje, jak se jeho svěřenec Dominik Vodička, známý ze StarDance, dostal na vrchol. Mluví o jeho cestě od talentových zkoušek až po úspěchy na jevišti a televizní obrazovce. Jaké výzvy a příležitosti čekají na mladé tanečníky na konzervatoři, která kombinuje gymnaziální vzdělání s intenzivním tanečním tréninkem? A kolik z nich vydrží náročný trénink, přísná pravidla a požadavky na životosprávu? Nejen na tyto otázky odpovídal Vodičkův „taneční táta“ v rozhovoru pro Deník.
Po pětadvaceti letech dává festival Další břehy věrným Opavanům své definitivní sbohem. Naposled své příznivce pozdraví v sobotu 5. dubna a závěrečnou kapitolu napíše ve čtvrtek 1. května.
Místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Alena Schillerová vulgárně napadla premiéra Petra Fialu (ODS). Ve videu na sociální síti TikTok ho nazvala „parchantem“ kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR. Podle premiéra tím Schillerová ukázala, že ztrácí nervy a posouvá politickou kulturu na nové dno. Schillerová následně České televizi řekla, že jí „ujely nervy“ kvůli označování ANO za bezpečnostní riziko.
Cyklus přednášek „Bydlíme ve vlastním“ v Pardubicích nabídne od 18. března do 29. dubna jedinečný pohled na vývoj bytové výstavby od 19. století po současnost. Odborníci představí v přednáškovém sále zámku klíčové architektonické trendy a historické souvislosti, které formovaly kulturu bydlení v českých zemích.
Dlouholetý ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova (KIS) Jaroslav Macíček odchází do důchodu a radnice teď vybírá jeho nástupce. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem šest uchazečů. Kolem volby nového ředitele se ale v poslední době vyrojila spousta spekulací a otázky „na tělo“ položila radním na posledním jednání městského zastupitelstva i opozice. Vyjádřila podezření, že může být výběrové řízení někomu „ušité na míru“.
Více než 260 exponátů či souborů předmětů z doby Velké Mongolské říše představuje unikátní výstava Čingischán, která je do 22. června k vidění v Historické budově Národního muzea v Praze. Její součástí jsou vzácné zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, které poskytují vhled do tajemného duchovního světa a mystiky dávných Mongolů, malby, keramika či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího kusu vůbec - unikátního dřevěného koňského sedla.
Městské kulturní středisko Vodňany stále hledá nového ředitele. V prvním kole výběrového řízení se bohužel nepodařilo komisi vybrat žádného vhodného kandidáta. Nový šéf má ve funkci vystřídat současnou ředitelku Michalu Piskačovou, která již od začátku svého nástupu plánovala, že se kultuře ve Vodňanech bude věnovat po dobu pěti let.
Pardubická kapela Špičková kultura přichází s novým albem Stála basa u Primusa. Pokřtí ho v pátek na koncertě v klubu Everything. V písni Jedeš domů si jako host zazpíval Márdi z Vypsané fixy, zahrál si také ve videoklipu.
Cílem nového projektu Královéhradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové (UHK) je podpořit kulturní aktivity studentů. Kraj poskytne UHK individuální dotaci ve výši 200 000 korun, univerzita přidá svůj podíl a společně vyhlásí grantovou výzvu. Příprava projektu začala koncem minulého roku a zájem se očekává značný.
Rychlé občerstvení je stále neodmyslitelnou součástí české stravovací kultury. Pokrmy jako hranolky, kebab a burgery jsou oblíbené nejen díky své chuti, ale také rychlosti, s jakou si je můžeme dopřát.
Co se děje v Rusku za fasádou agenturních zpráv? Jakým vývojem prošla tamní společnost od rozpadu Sovětského svazu a kde hledat historické kořeny nynější války proti Ukrajině? Nejen na tyto otázky odpovídá rusista a kulturní historik Tomáš Glanc v knize Ruská duše neexistuje, která vyšla nedávno. V rozhovoru pro Deník prozradil, co si myslí o pojmu „typický Rus“, jak podle něj může dopadnout ukrajinský konflikt a jaký má válka vliv na kulturu v obou dotčených zemích. „Vznikl třeba nový žánr ruské propagandistické Z-poezie, která adoruje válku a hrdinství dobyvatelů,“ uvádí mimo jiné.
Nejlepší kulturní počin roku? Dejte hlas svému favoritovi. Olomoucký kraj opět vyhlásil anketu Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Dvě želízka v ohni má i Prostějovsko. O prestižní titul usiluje mezinárodní hudební festival Keltská noc a připomínka vzniku HaDivadla.
Jan Picka, dosavadní místostarosta Sokolova, se stal ředitelem Městského domu kultury. Jak plánuje skloubit obě funkce? Co chce v kultuře změnit a jaké výzvy ho čekají? Nejen o tom mluvil v rozhovoru pro Deník.
Premiérové masopustní veselí pod širým nebem s názvem Masopust Fest, lze zažít o druhém březnovém víkendu 8. – 9. března od 10 do 17 hodin přímo na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Návštěvníci si mohou smlsnout na všem, co patří ke klasické zabíjačce od voňavých jitrnic přes naducaná jelítka, klasický krvavý prejt až po vymazlenou tlačenku.
Základním tématem vizuálního stylu letošní 51. Letní filmové školy (LFŠ) Uherské Hradiště se stala atmosféra festivalu, která postupně ožívá v autorské ilustraci vizuálního umělce, ilustrátora a pedagoga Jana Šrámka. Autorem konceptu je David Huspenina, jenž pro pořadatele LFŠ Asociaci českých filmových klubů dlouhodobě rozvíjí vizuální stránku komunikace.
Dvě obří svítící bytosti z rodiny DUNDU budou moci Plzeňané a další návštěvníci obdivovat na velké multimediální show na náměstí Republiky v Plzni. V sobotu 8. března tam supermoderní světelné loutky, otec Vektor a dcera Mia, odehrají příběh, v němž se obě bytosti z daleké budoucnosti na své cestě napříč galaxiemi a časem zastaví právě v Plzni. Svými dialogy budou glosovat několik posledních století historie Plzně, doprovázených velkorysým videomappingem na katedrálu sv. Bartoloměje.
V kulturních kruzích v Písku to vře. Dlouhodobé neshody a antipatie především mezi radním pro kulturu Robinem Mikušiakem (ODS) a ředitelem Centra kultury města Písku Josefem Kašparem se v posledních dnech vyhrotily. Vznikla nejedna petice a mluví se o možných personálních změnách.
Unie výtvarných umělců Plzeň slaví v těchto dnech pětatřicet let svého trvání. „Je nám 35“ zní název jubilejní výstavy, instalované ve dvou prostorách - v Galerii Jiřího Trnky, nám. Republiky 40 a v Galerii Dominikánská 12 v Plzni.
Město Krnov letos podpoří spolky, kluby či organizace v oblasti sportu, kultury a zájmové činnosti 8,5 miliony korun. Zatímco v kultuře bylo podpořeno všech 20 obdržených žádostí v celkové výši 1,6 milionu, do podpory kulturních akcí a rozvoje kulturní a zájmové činnosti míří přes 970 tisíc korun. Ve sportu uspělo 47 ze 49 přijatých žádostí v celkové výši 7,3 milionu.
Šest žijících a jednu osobnost in memoriam vyznamenalo město Kopřivnice za jejich životní dílo v oblasti kultury a výtvarného umění. Ceny byly předány v rámci slavnostního setkání v pátek 14. února.
Na zasedání zastupitelstva města Tábora se rozhořela debata o přidělování dotací na kulturní projekty s nadregionálním významem. Diskuse se soustředila na rozdělení 1,1 milionu korun mezi sedm žadatelů, včetně festivalu Mighty Sounds. Někteří zastupitelé zpochybnili podporu pro velké akce, zatímco jiní zdůraznili jejich přínos pro město.
Ve Zlíně otevřeli honorární konzulát Litevské republiky. Jde o vůbec první diplomatické zastoupení zřízené na území kraje. Honorární konzulát sídlí v budově č. 34 v bývalém továrním areálu. Do jeho působnosti budou kromě Zlínského spadat také další kraje v rámci Moravy a jižních Čech.
Nezákonné trestní stíhání mu obrátilo život naruby. Bývalý náměstek primátora Chomutova David Dinda (Nový sever) přišel o politickou kariéru, utrpěla jeho pověst, zdraví i soukromí. Po měsících nejistoty se dočkal omluvy od Ministerstva spravedlnosti ČR a symbolického odškodnění. Jenže vysvětlení úředníků, že jeho odchod z politiky byl „čistě jeho rozhodnutí“, odmítá. Tvrdí, že rezignoval ze zásady, protože ctí politickou kulturu. A právě kvůli tomuto postoji chce stát žalovat.
Na podporu velkých kulturních projektů půjde po únorovém zastupitelstvu bezmála tři a půl milionu korun. Město podpoří letní Hudební festival Znojmo částkou 1,4 miliony korun, kulturní programy v Galerii a Prostor na Kollárově ulici jedním milionem, Šramlfest dostal 200 tisíc korun a Festival vína VOC Znojmo 280 tisíc korun.
/JAK SE ŽIJE CIZINCŮM V BRNĚ/ Folklor je jako kouzelná pohádka, která nás vtáhne do svého světa. O pravdivosti těchto slov se přesvědčil i účetní Miguel Gutiérrez z Chile. Láska k českým a moravským lidovým tancům a touha naučit se český jazyk mu převrátila život naruby. V roce 2018 zavěsil účetnické řemeslo na hřebík, rozloučil se s rodinou v milovaném Santiagu de Chile a přestěhoval se do České republiky. Dnes již jedenatřicetiletý mladík našel svůj nový domov v Brně, kde při studiu českého jazyka pracuje jako lektor španělštiny a obohacuje Brňany organizací chilských kulturních akcí. Jeho příběh je součásti seriálu Jak se žije cizincům v Brně.
Krásný vstup do nového roku čekal letos Terezu Maxovou. S manželem Burakem Öymenem vyrazila na hory a při té příležitosti tam spolu oslavili i devatenácté výročí jejich vztahu. Seznámili se v roce 2006 a před oltářem stanuli o deset let později, v říjnu roku 2016. Zmíněný hezký vstup jim narušil pouze fakt, že Burakovi rodiče se potýkají se zdravotními problémy.
Tomáš Melč oznámil svou rezignaci na post ředitele Městského domu kultury v Sokolově. Na sociálních sítích se objevila řada reakcí – od poděkování až po spekulace o politickém pozadí jeho odchodu. V rozhovoru pro Deník vysvětluje důvody svého rozhodnutí, hodnotí své působení v čele MDK a přibližuje budoucnost sokolovské kultury.