Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Kariéru modelky odstartovala Tereza Maxová v roce 1989 a svou popularitu využila i k tomu, aby roku 1997 založila nadaci, jež pomáhá opuštěným dětem.

Tereza Maxová je s manželem už devatenáct let. Teď má strach o jeho rodiče

Krásný vstup do nového roku čekal letos Terezu Maxovou. S manželem Burakem Öymenem vyrazila na hory a při té příležitosti tam spolu oslavili i devatenácté výročí jejich vztahu. Seznámili se v roce 2006 a před oltářem stanuli o deset let později, v říjnu roku 2016. Zmíněný hezký vstup jim narušil pouze fakt, že Burakovi rodiče se potýkají se zdravotními problémy. 

Ministerstvo kultury vyhovělo přání pivovarníků a profesních sdružení a nechalo zařadit pivní kulturu v České republice na celorepublikový seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Ilustrační foto

Česká pivní kultura se stala součástí národního dědictví. Další cíl? UNESCO

Veledůležitý krok k budoucímu vstupu do vybrané společnosti světového kulturního dědictví UNESCO učinila dnes česká pivní a hospodská scéna. Ministerstvo kultury totiž vyhovělo přání pivovarníků a profesních sdružení, například Asociaci hotelů a restaurací, a nechalo zařadit pivní kulturu v České republice na celorepublikový seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Do té doby se pivním kulturním dědictvím mohly pyšnit jen dva kraje – Jihočeský a Plzeňský, kterým byla tato výsada přiznána v roce 2023.

Jednání o přesunu festivalu

Do Pardubického kraje, konkrétně Litomyšle, míří filmový festival ze Slavonic

/TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Organizátoři letního festivalu Slavonice Fest se po jedenácti letech rozhodli změnit místo konání. Z menších měst, po kterých se rozhlíželi, se jim nejvíce zalíbila Litomyšl, kde se jim dostalo příznivého přijetí i dobrých podmínek pro tento typ filmových a hudebních produkcí.

LGBT+ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a další) komunita rozlišuje deset pohlaví.

Má ČR uznávat jen dvě pohlaví jako USA pod Trumpem? Přinášíme argumenty

Donald Trump na samém začátku své vlády nařídil úřadům, aby uznávaly jediná dvě pohlaví, mužské a ženské. To jde proti modernistickému proudu, který se šíří v západních zemích zejména v prostředí LGBT+ lidí a na univerzitách. Dle něj je pohlaví jen tradiční myšlenkový výtvor a každý člověk si je může vybrat podle toho, jak se cítí. Jak to vidíte vy? Už několik dní můžete hlasovat v naší anketě. Druhý díl aktuální série projektu Černá a bílá pak tradičně přináší argumenty obou stran.

Slovenská vlajka před Bratislavským hradem - Ilustrační foto

Slovenskou národní galerii opouští sto zaměstnanců. Ředitel ji ničí, tvrdí

Slovenskou národní galerii (SNG) opouští stovka zaměstnanců v reakci na kroky ministerstva kultury a dočasného generálního ředitele galerie Jaroslava Niňaje. Další výpovědi budou následovat, uvádí se v tiskové zprávě iniciativy na ochranu galerie. Někteří vedoucí pracovníci SNG podali výpověď již v první polovině ledna s tím, že nechtějí přihlížet „destrukci instituce“.

Japonsko. Země s jedinečnou kulturou i historií. Jak Japonci vychovávají děti? V čem by se čeští rodiče mohli inspirovat?

Chcete mít samostatné děti? Vychovávejte je jako Japonci

Výchovné styly se napříč kulturami výrazně liší. Dobrým příkladem je Japonsko. Evropané si při návštěvě asijské země rychle všimnou, jak jsou tamní děti vychované a samostatné. Důraz na samostatnost ostatně dokazuje oblíbená japonská reality show, kde se školkové děti samy vydávají na nákup nebo pro dřevo na otop. Podívejme se na to, v čem tkví tajemství výchovy japonských dětí.

Renata Ramazanová, významná osobnost města Krnova, politička, středoškolská učitelka, podporovatelka kultury a bývalá starostka města, zemřela 19. ledna.

Krnov se rozloučí s Renatou Ramazanovou, bývalou starostkou a učitelkou

Po dlouhé těžké nemoci zemřela v neděli 19. ledna Renata Ramazanová, významná osobnost města Krnova, politička, středoškolská učitelka, podporovatelka krnovské kultury a bývalá starostka města. Bylo jí 65 let. Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 24. ledna v 11 hodin ve smuteční obřadní síni na hřbitově v Krnově.  

V Praze například opakovaně probíhají pochody na podporu Palestiny.

Lidé se ostře pustili do skautů kvůli palestinské výšivce. Lektorka seminář hájí

Skautský institut na Staromáku hostí v únoru workshop zaměřený na specifikum palestinské kultury, konkrétně na tradiční výšivku zvanou tatríz. Institut se za to ocitnul pod palbou kritiky, že porušuje principy apolitičnosti. Výšivka je někdy chápána a byla v minulosti využívána i jako symbol palestinského nacionalismu a odporu proti Izraeli, včetně toho ozbrojeného. Zástupci organizace i lektorka politické pozadí workshopu odmítají, cílem akce je podle nich nabídnout lidem málo známou kulturu Blízkého východu.

Veronika odjela na Nový Zéland pracovat a poznávat svět. Domů se vrátila prakticky celá ochrnutá.

Pobyt na Zélandu měl být dobrodružstvím, teď Veronika sotva pohne rukou. Poraďte

Veronika milovala dobrodružství a poznávání nových kultur. Rozhodla se proto odjet na Nový Zéland na pobyt Work and Travel, v rámci kterého vždy nějaký čas pracovala, a pak chvíli cestovala. Našla si tam dokonce i přítele. Následně však bohužel prožila událost, jež jí od základu změnila život. Osudná se jí stala cesta skalnatým terénem. Za chvilku neopatrnosti zaplatila mladá žena velmi tvrdým dopadem a těžkým zraněním. Nyní může hýbat jen jednou rukou po zápěstí, a to ještě velmi omezeně.

Město si bude výročí připomínat i novým logem grafičky Olgy Fábry.

KVÍZ: Třináct otázek o Nymburce ke zlatu! Co víte o městě, které slaví 750 let?

Město Nymburk letos slaví 750 let od svého založení. Při této příležitosti jsme pro vás přichystali vědomostní test. Čítá celkem třináct otázek. U každé z nich najdete tři možné odpovědi, přičemž vždy pouze jedna je ta správná. Otázky jsou z historie i současnosti, z kultury, sportu i dopravy. Kvíz si samozřejmě mohou zkusit nejen obyvatelé Nymburka, ale také hraví lidé z širokého okolí.

Město Pardubice aktualizovalo pravidla pro poskytování dotací.

Pardubický dotační systém se mění. Nová pravidla podporují bezbariérovost

Město Pardubice představilo na seminářích aktualizovaná pravidla pro poskytování dotací na seminářích pro žadatele, platných pro rok 2025. Nová pravidla reagují na legislativní změny a nastavují jasný a spravedlivý rámec pro rozdělování finančních prostředků z městského rozpočtu. Příjem žádostí do jednotlivých dotačních titulů jako jsou sociální a související zdravotní služby, sport, kultura nebo například cestovní ruch byl zahájen v těchto dnech.

Újezd u Svatého Kříže láká turisty mimo jiné i na artefakty spojené s Karlem Gottem.

Kraj založil centrálu cestovního ruchu. Svaťák chce z dotací upravit Gottovu síň

Plzeňský kraj založil krajskou centrálu cestovního ruchu. Chce získat nové dotace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na turistický ruch, které pak bude rozdělovat menším vesnicím. Plzeňský kraj by měl získat od MMR 24 milionů korun, programy pro obce vypíše do konce února. ČTK to řekl krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libor Picka (STAN). Může z ní čerpat i Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku.

V rozhovoru s ředitelem Městského domu kultury v Sokolově se dozvíte, jaké výzvy a inovace přináší vedení kulturní instituce.

Rozhovor s ředitelem MDK Sokolov Tomášem Melčem: Výzvy, projekty a osobní záliby

V rozhovoru s ředitelem Městského domu kultury (MDK) v Sokolově Tomášem Melčem, se dozvíte, jaké výzvy a inovace přináší vedení kulturní instituce, jakým způsobem se snaží zapojit mladou generaci do kulturního života a jaké projekty plánuje v budoucnosti. Kromě profesionálního pohledu na kulturu prozradil i něco ze svého osobního života, včetně oblíbených koníčků a míst, která ho inspirují.

Ilustrační foto: Městský úřad Tachov

Tachov nabízí dotace na sport a kulturu. Žádat lze až o půl milionu korun

Možnost poskytování dotací z rozpočtu města v roce 2025 nabízí zájemcům město Tachov. Jedná se o program pro poskytování dotací na podporu aktivit mládeže, tělovýchovy, sportu, kultury a využívání volného času v roce 2025, který schválilo prosincové zastupitelstvo. Na tento program jsou vyčleněny tři miliony korun a žádat o finance mohou neziskové organizace a jiné právnické a fyzické osoby, které realizují svoji činnost ve výše uvedených oblastech. Podat žádost je možné nejpozději do 28. února 2025.

Litomyšl. Ilustrační foto.

Jak dobře znáte kulturu Litomyšle? Vyzkoušejte své znalosti

/KVÍZ/ Litomyšl, perla východních Čech, není jen městem bohaté historie a architektury, ale také místem, kde kultura hraje hlavní roli. Připravili jsme pro vás zábavný, ale náročnější kvíz, který prověří vaše znalosti o významných osobnostech, festivalech, uměleckých dílech i unikátních tradicích spojených s tímto malebným městem.

Radnice v Rakovníku

Dotace města Rakovník na sport i kulturu se zvýšily. Nejvíce jde do sportu

Rada města Rakovník vyhlásila Programy pro poskytování dotací z rozpočtu města Rakovníka v roce 2025. Jak uvedl starosta Luděk Štíbr, příspěvky na sport, kulturu, ale i další oblasti se oproti loňskému roku navýšily. Žádosti je možné podávat na podatelnu úřadu od 3. do 17. ledna, a to vyjma sociálních věcí a zdravotnictví, kdy je termín od 27. ledna do 7. února.

Jaroslav Ulrich při oslavách 100 let podniku Bateria Slaný, kde vedl roky podnikový pěvecký sbor.

Zemřel Jaroslav Ulrich z Pozdně, písničkář a nestor regionální kultury

/FOTO/ Jaroslav Ulrich, významný písničkář a kulturní osobnost z Pozdně, zemřel ve věku 95 let. Jeho život byl neodmyslitelně spjat s hudbou, divadlem a regionálními tradicemi. Ulrichovy písňové texty a angažovanost v kulturním dění zanechaly nesmazatelnou stopu v srdcích mnoha lidí. 

Zámek v Horní Libchavě má nové nájemce. Monika a Joffre Braulio Gualinga Dahua přiletěli až z daleké Amazonie a přinesli její kousek do srdce Evropy.

Vize spojily dva světy. Indián a Češka oživují zámek v Horní Libchavě

/FOTO, VIDEO/ Zámek v Horní Libchavě má nové nájemce. Monika a Joffre Braulio Gualinga Dahua přiletěli až z daleké Amazonie a přinesli její kousek i do srdce Evropy. Na pohádkovém zámku plánují manželé pořádat ceremonie s posvátnými medicínami, které mají čistit tělo i mysl, a nabízet návštěvníkům možnost poznat amazonskou kulturu zblízka.

Výstava Liberecká epopej.

Liberecká epopej ukázala fantaskní dobrodružství. Možná zamíří i do Bruselu

Velkoformátová díla pohromadě v jednom čase a na jednom místě. Dvoudenní výstavu Libereckou epopej, kterou tvořily obrazy Procesistů, hostilo o prosincovém víkendu komunitní centrum Argonaut v Liberci. Každý z obrazů je sám o sobě zážitek na mnoho hodin a jejich autoři se nebalí říci, že se jedná o nejnabitější výstavu letošního roku.

Kronikář Vladimír Drvota připravil pro zpestření výstavu fotografií a starých kronik. Ilustrační snímek

Soutěž o nejlepší kroniku. Titul získal Cheb

V Městské knihovně Chodov se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže "O nejlepší kroniku Karlovarského kraje" za rok 2023, a to v rámci semináře kronikářů. Ocenění kronikáři obdrželi diplomy, dárkové tašky a finanční dary , za 1. místo 5000 korun, 2. místo 3000 korun, 3. místo 2000 korun.

V Muzeu Kroměřížska je k vidění největší bronzový poklad ve střední Evropě

Největší bronzový poklad střední Evropy je vystavený v Muzeu Kroměřížska

Třikrát v historii vydala země v Hradisku, místní části Kroměříže, předměty, které tady používali lidé v době bronzové. A protože bylo Hradisko velmi živou lokalitou, daly nálezy dohromady největší poklad té doby nejen v tuzemsku, ale celé střední Evropě. A právě teď mají lidé možnost jej vidět v Muzeu Kroměřížska, výstava Hradisko u Kroměříže. Pevnost z doby bronzové, je vůbec poprvé nabízí všechny tři pohromadě.

Ilustrační foto

Plzeňský kraj dá peníze na akce, knihovny i filmový průmysl

Rada Plzeňského kraje vyhlásila dotační programy na kulturu pro příští rok. Zahrnuty do ní jsou významné kulturní a umělecké projekty s nadnárodním přesahem, desetileté výročí projektu Evropské hlavní město kultury 2015, festivaly, soutěže a multižánrové aktivity, hudba nebo výtvarné umění.

Představení vietnamské kultury v Havlíčkově Brodě

Úsměv pohostinnosti. Vietnamci představili v Brodě svoji kulturu

Xin chao" je dobrý den a "chao anh" znamená dobrý den, pane. Jak se ve Vietnamu žije, jí, bydlí. Jaké jsou vietnamské tradice, svátky a kroje. To se dozvěděli v neděli 24. listopadu obyvatelé Havlíčkova Brodu na kulturním podvečeru v sále Staré radnice.

Rodný dům Karla Maye v Hohenstein-Ernstthalu je dnes součástí muzea Karl- May-Haus.

Chomutov hostí přednášku o Karlu Mayovi. Projekt láká na novou vizi Krušnohoří

Projekt Try Walking in May Shoes, součást programu Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025, propojuje česko-německo-kanadskou spolupráci inspirovanou dílem Karla Maye. Organizátoři vyzývají veřejnost ke sběru příběhů, které budou inspirací pro kanadské umělce při tvorbě nové vize krušnohorské krajiny a zvou veřejnost do Chomutova na přednášku historika Jiřího Kopici. Ten 21. listopadu v domě Labuť přiblíží okolnosti chomutovského pobytu Karla Maye.