Velké „ochutnávání Evropy“, které potrvá až do poloviny října, rozjede středočeské hejtmanství v sobotu v Příbrami. Celokrajská kampaň k českému předsednictví v Radě EU nabídne poznávání gastronomie i kultury jednotlivých zemí, ale má přinést i hodně zábavy a soutěže. A konat se bude právě pod názvem Ochutnej Evropu.
Přes jeden a půl milionu korun obdrželo město Ústí nad Labem od ministerstva vnitra. Peníze mají zaplatit projekty, které pomáhají ukrajinským běžencům zapojit se do běžného života v České republice. Ať už jsou to příměstské tábory pro děti s hravou výukou češtiny a seznamováním s českou kulturou nebo historií, nebo naopak setkání seniorů, která kromě jazyka a oboustranného kulturního obohacení vracejí starým lidem chuť do života, panuje o ně nebývalý zájem. Celkové náklady činí přes 1,6 milionu korun, ale magistrát se na nich podílí pouze pěti procenty z celkové sumy.
/FOTOGALERIE/ Hudebně-divadelní festival Energie pro kulturu bavil po dva dny budějovický Sokolský ostrov. Diváci viděli budějovické muzikanty Yamaha školy a zpěváka 7krát3, Michala Hrůzu a představení Studia Dell’arte a pražského divadla Ungelt.
Dva dny plné hudby a divadla čekají návštěvníky již 28. a 29. července na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích, kam doputuje hudebně-divadelní festival Energie pro kulturu. Ten už třetím rokem podporuje živou kulturu, umělce a umělecké vzdělávací instituce v českých regionech. Děkujeme Romaně Wišniewski za příspěvek.
Už je to 15 let, co vznikl znojemský festival alternativní kultury Šramlfest. Festival, který krom zajímavé dramaturgie nabízí i jeden z nejkrásnějších výhledů v Česku, nabídne letos během dvou dní osm koncertů a dvě divadelní představení. Samozřejmostí je i program pro děti a také gurmánská nabídka.
Muziky, divadla i doprovodného programu úplně zadarmo si počátkem srpna budou moci užívat obyvatelé a návštěvníci Mělníka. Ve čtvrtek 4. srpna, kdy festival začne dvě hodiny po poledni, a ještě v pátek tam bude mít jedinou středočeskou zastávku festival Energie pro kulturu, který republikou putuje už třetím rokem. Podporuje živou kulturu, umělce i umělecké vzdělávací instituce v regionech – a propojuje lokální umělce s těmi již známějšími, připomněla jedno z hlavních poslání PR konzultantka Romana Wišniewski.
Za zkázou hlavního města kultury a politiky Mayů Mayapan může být podle nové studie sucho. Američtí vědci si myslí, že vyvolalo občanský konflikt, který způsobil politický kolaps. Informoval o tom portál Science Alert.
/ROZHOVOR/ Brašnář, sedlář a velký milovník Skotska - tím vším je Ladislav Hemrlík, který kus této kultury přenesl do Rokytnice v Orlických horách. Každoročně tu se svým Clanem Orlických horalů pořádá Skotské horalské hry. Po dvouleté covidové přestávce se jubilejní už desátý ročník uskuteční tuto sobotu 23. července.
Dva dny plné hudby a divadla si mohli užít všichni návštěvníci festivalu Energie pro kulturu, který již třetím rokem podporuje živou kulturu, umělce i umělecké divadelní instituce. Všichni návštěvníci mohli v Jablonci nad Nisou první den festivalu minutou šlapání na Oranžových kolech – handbicích pomoci dvou organizacím – Jedličkův ústav Liberec a Evropské výtvarné centrum Sněženka Smržovka. Celkem se nakonec vyšlapalo 103 320 korun.
/FOTO/ "Jakýpak polotmavý? Světlý pivo si dám. Vždyť jsem černej dost!" Muž ve frontě u stánku s nápoji vyvolává svou lehce nekorektní průpovídkou salvu smíchu svých kamarádů a směje se i překvapená obsluha. Na RomFestu, který s podporou radnice pořádá Jičíňan s romskými kořeny Jiří Hudec, bylo v sobotu 16. července veselo celé odpoledne.
/FOTO, VIDEO/ Zavřete oči a vychutnejte si tu atmosféru, jako byste se ocitli v tradiční africké vesničce s kulatými domečky oplácanými hlínou a s typickými rákosovými střechami. Z ní k vám doléhá bubnování a zvuk dalších, pro Evropany poněkud nezvyklých nástrojů. Ta hudba ale nezaznívá z africké vesnice, ale z nádvoří opočenského zámku.
V jihozápadní čínské provincii Sečuán archeologové našli velmi cenný poklad. Ve dvou z šesti různých obětních jam objevili dalších 3155 artefaktů starých přes 3000 let. Většina z nich je ze zlata, bronzu a nefritu či jadeitu. Vědci doufají, že jim tento objev pomůže poodhalit více informací o tajemné kultuře Sanxingdui, o níž se nedochovaly žádné písemné památky. Na nález upozornila čínská média.
Jít v Pardubicích do divadla nebo na koncert už není pro lidi s handicapem takový problém. Ve městě funguje projekt Culture Buddy, jehož cílem je zprostředkovat doprovod na kulturní akce osobám, které se musí potýkat s bariérami. Osvědčil se natolik, že se ho město rozhodlo rozšířit.
Broumovsko je region, který se v posledních letech začíná vracet na kulturní a společenskou mapu Česka. Velkou zásluhu na tom má i původem pražský podnikatel a filantrop Jan Školník. Ten se z čela Agentury pro rozvoj Broumovska zasloužil o rozsáhlou rekonstrukci zdejšího kláštera a mnoho rozvojových projektů. Teď Školník spřádá další ambiciózní plán: chce, aby se Broumov stal Evropským hlavním městem kultury 2028.
Česká města i letos ožijí hudbou a divadlem. Odstartoval třetí ročník festivalu Energie pro kulturu, který se opět zaměří na podporu kultury v regionech spojením známých umělců s místními uměleckými soubory. Na festivalu diváci objeví mnoho nových talentů a vedle nich si užijí vystoupení známých interpretů jako Tata Bojs, 7x3, Michal Hrůza, Aneta Langerová a mnoho dalších.
Velký úspěch slaví archeologové, kteří od března provádějí svůj výzkum poblíž budoucího úseku D6 v místě Hořesedel a Hořoviček, tedy jen asi dvacet kilometrů od Karlovarského kraje. Ve spodní partii se jim totiž podařilo zachytit sídliště prvních zemědělců z doby neolitu. Pozůstatky pocházejí z období neolitu 5500 až 4300 před naším letopočtem. Informovala o tom mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Dana Zikešová.
Dva dny plné hudby a divadla si mohli užít všichni návštěvníci festivalu Energie pro kulturu, který již třetím rokem podporuje živou kulturu, umělce i umělecké divadelní instituce. V Děčíně na Mariánské louce ve čtvrtek vystoupil například Olympic v pátek pak přijel Cirk La Putyka.
/FOTOGALERIE/ Bronzová ptačí spona, jehla s ouškem na šití, vzácný kostěný knoflík, ale i hrob nebo celý prostor na zpracování železa. Při záchranném výzkumu na staveništi budoucí dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel si archeologové v poledních týdnech a měsících připsali cenné nálezy.
/ROZHOVOR/ Pořadatel festivalu KULT a dalších kulturních akcí, případně provozovatel hudebního klubu v někdejším Kladívku pod Národním domem. Tak se dostal do povědomí ústecké veřejnosti promotér a producent Jan Kvasnička. Nyní se přihlásil do výběrového řízení na post ředitele ústeckého Kulturního střediska namísto Ivana Dostála. U komise obstál.
/FOTOGALERIE/ Bronzová ptačí spona, jehla s ouškem na šití, vzácný kostěný knoflík, ale i hrob nebo celý prostor na zpracování železa. Při záchranném výzkumu na staveništi budoucí dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel si archeologové v poledních týdnech a měsících připsali cenné nálezy.
Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc zaměstnanců. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli. Znovu se sejdou 19. července.
Program pro poskytování víceletých grantů v oblasti kultury v letech 2023 až 2024 schválili ústečtí radní. Granty bude poskytovat ze svých peněz město Ústí nad Labem. Městská rada též schválila výzvu k podávání žádostí o tyto granty.
Dva dny plné hudby a divadla si mohli užít všichni návštěvníci za podpory Nadace ČEZ festivalu Energie pro kulturu, který již třetím rokem podporuje živou kulturu, umělce i umělecké divadelní instituce.
Co podle vás rozhodne podzimní komunální volby ve vaší obci či městě? Na co by se nové vedení mělo zaměřit? Deník se před letním zbrojením na zářijové volby zeptal voličů na Olomoucku.
/ANKETA/ Podpora kultury a konec hitparády snů, tedy nesplnitelných plánů co postavit a vybudovat, nebo elitářských sportovních klubů. Ale také dostatek parkovacích míst pro auta, na druhou stranu také stop jejich přílivu do města a podpora efektivních způsobů přepravy a pohybu. Právě toto budou podle lidí oslovených v anketě Deníku Rovnost hlavní témata nadcházejících komunálních voleb v Brně. Případně co dalšího je trápí a co podle nich rozhodne volby, nejen v Brně, ale i okolí? Podívejte se, jak na otázku odpovídají obyvatelé a známé osobnosti.
Reportéři Deníku zjišťovali témata, která vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních na Frýdecko-Místecku? Zeptali jsme se místních. Co u vás rozhodne letošní volby? Zapojte se do velké ankety Deníku.
/ANKETA/ Jak budou na radnicích postupovat v případě zdražujících se cen energií, co udělají s možnostmi a dostupností bydlení, novou výstavbou v obci nebo jak to bude s další budoucností zámku. To jsou témata, která podle oslovených lidí v anketě Deníku Rovnost rozhodnou o nadcházejících komunálních volbách na Hodonínsku. Co dalšího ještě voliči zmiňovali? Podívejte se do ankety.
/ANKETA/ Chybějící cyklostezky, stavba lázní a sportovní haly nebo zvyšující se ceny energií. To jsou podle některých Deníkem Rovnost oslovených lidí témata, která rozhodnou o nadcházejících komunálních volbách na Blanensku. Co dalšího ještě voliči zmiňovali? Podívejte se do ankety.
TJ Baník Ohníč má narozeniny, slaví 100 let, proto v sobotu proběhne na hřišti a vedlejší ploše sportovně kulturní oslaba. "Od deseti hodin hrají přípravky, v poledne A tým proti béčku a a od 14.00 stará garda proti Arabela teamu složeného z herců a zpěváků. Po skončení sportovní části máme na vedlejší ploše kulturní prohram a soutěže a atrakce pro děti," řekl Jiří Křížek, předseda Baníku Ohníč.
Sliby občanům z koaliční smlouvy a jejich naplnění vyhodnotila veřejná iniciativa Brno kulturní. Na úterním zasedání zastupitelstva předali Radě vysvědčení za kulturu. Nejlépe si podle nich vedli radní v oblasti krizového managementu, nejhorší byli v investicích do infrastruktury. Kriticky hodnotilo sdružení také nezávislost brněnské kultury.
Na Mírovém náměstí v Broumově ve čtvrtek 23. června vyvrcholí posledním pátým dílem série "Ty tvoříš Broumov", která má za cíl přiblížit obyvatelům kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028. Oslava, která má zároveň být také příležitostí k setkávání a poznávání sousedů, začne v 16 hodin a v centru města se bude tančit, hrát i soutěžit.
Devátý ročník festivalu Deziluze vypukne o víkendu v barokním areálu pivovaru Herold v Březnici. Návštěvníci se mohou těšit na hudbu všech žánrů, divadlo, výstavy a workshopy. Tématem letošního ročníku je čas-o-prostor, kterému podléhá grafika, scénografie i výběr vystupujících.
Na svém posledním zasedání zastupitelé jednohlasně schválili novou Koncepci kultury Broumova. Ta se stane na dalších deset let vodítkem nejen pro vedení města, ale i pro kulturní instituce, pořadatele, podnikatele nebo umělce.
Během května mohli lidé nominovat mostecké osobnosti do nové ankety vyhlášené městem Srdcař Mostu. Tuto možnost nakonec využila necelá třicítka lidí, kteří navrhli celkem 22 osobností v kategoriích sport, sociální oblast, podnikání, kultura a volné kategorii.
Kultura v Havlíčkově Brodě je na konci zájmu radnice. Lidé, kteří se jí věnují, pracují skoro zadarmo. Kultuře chybí systém a hlavně odborníci. Je o tom přesvědčený například zastupitel Jan Schwarz.
Jubilejní desátou Uměleckou cenu města Plzně za rok 2021 si ve středu z Měšťanské besedy odnesli Josef Mištera, Charlotte Režná, Stanislava Topinková Fořtová, Mezinárodní festival Divadlo Plzeň a Plzeňský Prazdroj.
Český Krumlov se chce stát jako jedno ze dvou prvních měst na území České republiky a Slovenska Městem přátelským k dětem. Tento oficiální mezinárodně uznávaný certifikát uděluje organizace UNICEF. Cílem je vytvořit ve městě co nejlepší podmínky pro děti a mládež, ale také je zapojit do rozvoje města.
Český Krumlov se chce stát jako jedno ze dvou prvních měst na území České republiky a Slovenska Městem přátelským k dětem. Tento oficiální mezinárodně uznávaný certifikát uděluje organizace UNICEF. Cílem je vytvořit ve městě co nejlepší podmínky pro děti a mládež, ale také je zapojit do rozvoje města.
Celý cyklus přednášek z dvouleté cesty po Asii probíhal několik let v regionálních knihovnách a kavárnách, a protože vznikla poptávka, znovu a rádi jsme se k cestě po letech vrátili. Ve čtvrtek jsme přednášku uspořádali ve Starých Křečanech.
Arabfest – festival arabské kultury přinesl Oriental Street Food Market do plzeňské kulturní zóny Depo 2015. Ochutnávky arabských specialit ze Sýrie a Palestiny, nabídka kávy a sladkostí, šperků, parfémů či zdobení henou.
V bolivijské džungli se pod zdánlivě neprostupnou vegetací podařilo odkrýt rozlehlé ruiny 26 amazonských osad, které byly kdysi domovem domorodé zemědělské společnosti se zálibou v kosmologii.
Prakticky kdykoli místní kopnou do země, například kvůli stavbě sklepa či kanalizace, narazí na mumii. Kultura Chinchorro z pouště Atacama v Chile nepřestává udivovat vědce. Jde totiž pravděpodobně o úplně první komunitu, která své mrtvé pohřbívala tímto způsobem. Mumifikovat těla začala dokonce o dva tisíce let dříve, než s podobnou technikou přišli Egypťané. Město Arica je tak postaveno doslova na stovkách mumií starých přes sedm tisíc let, informuje americká CNN.
Setkání s primátorem zorganizovalo vydavatelství Vltava Labe Media v Prostějově již počtvrté. V salonku prostějovského secesního skvostu Národního domu, se vedla panelová debata s primátorem Františkem Jurou a jeho náměstky o financích, energiích, bezpečnosti nebo kultuře.
/ANKETA/ U jezera Most se chystá velkolepá sportovně-kulturní akce s názvem The Most Fest. Uskuteční se od 11. do 14. srpna. Předprodej vstupenek je v plném proudu a kapacita 15 000 lidí se pomalu plní. Co si o tomto festivalu myslí návštěvníci jezera Most? Zaregistrovali vůbec festival? Patří k jezeru tak obří akce? Mělo by ji město finančně podpořit? Spolupracovnice Deníku Tereza Brylová se zeptala devíti návštěvníků. Podívejte se, co si myslí a přidejte svůj názor v diskuzi a v anketě.
Po dvou letech covidových opatření a stovek zrušených akcí se ještě na začátku roku zdálo, že se kultura opět nadechne a vrátí se do starých kolejí. Realita je však jiná a některé tradiční akce se neuskuteční ani letos. A pokud ano, tak jen v omezené míře. I města totiž v době inflace a stále rostoucích cen šlapou na finanční brzdu.