Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Josef Rod, redaktor Rakovnického deníku

KOMENTÁŘ: Profesionální umělce by mohly nahradit amatérské soubory

Od poloviny února mohou lidé po postupném uvolnění opatření opět chodit na nejrůznější společenské akce. Po prvních týdnech bylo patrné, že spousta lidí se na přelomu února a března stále obávala společenského kontaktu, a tak sály kulturních center, divadel i kin nebyly zdaleka tak zaplněné, spíše zely prázdnotou.

Hájovna z Valašské Bystřice je jedním ze největších objektů v budovaném novém areálu Kolibiska ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; duben 2022

Novou dominantou Valašské dědiny v Rožnově je hájovna, přibývají další stavby

Novou dominantou horizontu Valašské dědiny v rožnovském Valašském muzeu v přírodě je hájovna, která svému účelu původně sloužila ve Valašské Bystřici. Muzeum získalo dřevěnou stavbu z roku 1920 darem od Lesů České republiky. Státní podnik historickou roubenku v Bystřici využíval do roku 2018. Vloni na jejím původním místě otevřel nově postavenou hájovnu.

Hájovna z Valašské Bystřice je jedním ze největších objektů v budovaném novém areálu Kolibiska ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; duben 2022

Dominantou Kolibisek je hájovna, další stavby v novém areálu přibývají

Novou dominantou horizontu Valašské dědiny v rožnovském Valašském muzeu v přírodě je hájovna, která svému účelu původně sloužila ve Valašské Bystřici. Muzeum získalo dřevěnou stavbu z roku 1920 darem od Lesů České republiky. Státní podnik historickou roubenku v Bystřici využíval do roku 2018. Vloni na jejím původním místě otevřel nově postavenou hájovnu.

Magic festival v Uherském Hradišti - kouzelné náměstí. Ilustrační foto

Kouzelníci se vrací! Hradiště hostí šampionát v moderní magii

Po dvou letech, kdy byla kultura doslova ochromena koronavirovou pandemií, se opět do Uherského Hradiště vrací kouzelnický festival, který si za poměrně krátkou dobu získal pověst největšího a nejprestižnějšího festivalu moderní magie u nás. MAGIC FESTIVAL 2022 - 24. Mistrovství České republiky se koná se ve dnech 13. - 15. května 2022 v Klubu kultury v Uherském Hradišti.

Smutek v Boskovicích. Hudební srdce dotlouklo, zemřel František Hlaváček. Na snímku před dvěma lety v Boskovicích při udílení Ceny města za kulturu.

Smutek v Boskovicích: hudební srdce dotlouklo, zemřel František Hlaváček

/FOTO/ Loni v lednu velká sláva a významné životní jubileum. Květiny, gratulanti z radnice, záplava přání. Tento týden však přišla z Boskovic velmi smutná zpráva. V úterý totiž zemřel František Hlaváček, který třicet let působil jako ředitel tamní hudební školy. Dožil se jednadevadesáti let. „Předloni obdržel Cenu města Boskovice za kulturu v kategorii Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury. Čest jeho památce,“ uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Ceny Jantar za rok 2021. Eva Šeinerová.

Ceny Jantar pro umělce z MS kraje rozdány, pátý ročník byl ve znamení změn

Ceny Jantar mají upozornit na nejvýraznější umělecké výkony v Moravskoslezském kraji. V pondělí 25. dubna byly v ostravské aule Gong ceny rozdány už popáté. Bilancoval se rok 2021 v kultuře, v divadelních kategoriích byla ocenění udělena najednou za roky 2020 a 2021. Cenu Jantar za celoživotní přínos získali ostravský fotograf Viktor Kolář a zakladatelka karvinského Permoníku, sbormistryně Eva Šeinerová.

Na Prvomájovou výstavu zvou Vinaři Mařatice

Slovácký deník ocení přírodně sladká vína

Jak jsme již informovali, připravují Vinaři Mařatice po dvouleté covidové přestávce svoji tradiční výstavu vín. Bude to již 42. ročník, tentokrát proběhne jako regionální, ovšem nikoli (jako v minulých letech) na zimním stadionu, ale v útulnějším prostředí velkého sálu Klubu kultury v Uherském Hradišti, tradičně 1. května v době od 9 do 16 hodin. Vína budou podávána z chladicích boxů, k příjemné pohodě zahraje cimbálová muzika Bálešáci ze Starého Města, k dispozici bude bufet.

Státní opera Praha. Ilustrační foto.

Kultura pro turisty? Dotace se v Praze budou řídit podle excelentnosti nabídky

Nejen jako umění, ale i jako oblast významnou pro ekonomický rozvoj nebo pro sociální soudržnost. Tak představuje ředitel neziskové organizace Kreativní Praha kulturní politiku hlavního města na následujících osm let. Na zásadách, které ještě musí posvětit zastupitelé, pracoval magistrát spolu s odborníky a kulturními aktéry i širokou veřejností přibližně rok. Mezi pilíře podpory kulturního života dokument řadí i mezinárodní atraktivitu, ekologickou udržitelnost nebo oživení částí města mimo centrum.

Ilustrační foto

Plzeňské pivo míří do UNESCO

Český svaz pivovarů a sladoven chce, aby byla česká pivní kultura zapsána do nehmotných památek UNESCO. Podal proto přihlášku v Plzeňském kraji, jako kolébce vzniku českého ležáku, který zde byl poprvé uvařen před 180 lety.

Jaroslav Václav Staněk

K nedožitým stým narozeninám Jaroslava Václava Staňka

Letos uplyne 100 let od narození Jaroslava Václava Staňka, jedné z nejvýraznějších kulturních osobností města Uh. Hradiště a regionu Slovácka druhé poloviny XX. století, zakladatele souboru Hradišťan, primáše jeho muziky, uměleckého vedoucího a choreografa… A připomenout je třeba i jeho výtvarnou tvorbu.

Lidem voní různé vůně.

Vědci odhalili, jaká je nejkrásnější vůně na světě. A také nejhorší smrad

Na tom, co voní, a co naopak zapáchá, se shodnou lidé z celého světa, bez ohledu na to, odkud jsou, zjistili vědci. Svým výzkumem vyvrátili dosud panující názor, že přístup k tomu, jak lidé vnímají různé pachy, je dán kulturou, ze které pocházejí. Odborníci také odhalili, jaká je nejkrásnější vůně a nejhorší smrad světa. 

Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) usiluje o zapsání českého piva na prestižní seznam světového dědictví UNESCO

Levná „nálevna“ Evropy? Ne, české pivo chce do UNESCO

Jak si lépe užít pobyt v České republice než nad půllitrem oroseného piva. Jeho věhlas je znám daleko za hranicemi, ale zatím jen v ústním podání. Změnit to chce Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS), který usiluje o zapsání českého piva na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.  

Kamil Macek starosta města Brumov-Bylnice

Starosta Kamil Macek: Chceme maximální komfort pro naše obyvatele

ROZHOVOR/ Především snaha o to, aby mladí lidé zůstávali ve městě v Brumově – Bylnici. Aby zde vychovávali své děti. Aby měli dostupnou infrastrukturu, občanské vybavení, sportovní a kulturní vyžití, aby si lidé zde mohli koupit to, co potřebují. To je snaha vedení brumovské radnice v čele se starostou Kamilem Mackem.

Již dvanáctý ročník Dnů polské kultury nabídne nejen Brňanům řadu zajímavých přednášek, filmů nebo ochutnávek tradiční polské kuchyně.

Dny polské kultury v Brně: Návštěvníci ochutnají i tradiční plněné pirohy

Ochutnají tradiční plněné pirohy, pokochají se divadelními představeními i filmy nebo si odpočinou u poslechu klasické hudby. Širokou škálu kulturního programu nabízí od pondělí už dvanáctý ročník festivalu nesoucího název Dny polské kultury, který zájemci navštíví hned na několika brněnských místech. Kulturu sousedního národa budou nejen Brňané poznávat až do konce měsíce.

Druhé nejzápadnější město v České republice slaví 150 let od doby, kdy se stala městem. Významné jubileu se slaví ve velkém stylu po celý rok. Podílet se na kulturním programu stále může každý, kdo má chuť přispět svou kreativitou.

Folklór, literatura i dobré jídlo. Mariánky chtějí turisty lákat i na kulturu

V letní sezoně 2022 čeká Mariánské Lázně bohatý kulturní program. Město si tak chce vynahradit plonkové dva roky, kdy kultuře dal na frak covid. „Snažíme se přilákat české turisty nejenom na výjimečné přírodní krásy a procedury, ale i na kulturní zážitky, kterými byly historické lázně vždycky proslulé,“ řekla nám ředitelka Informačního centra Mariánských Lázní Barbora Tintěrová.

Italské fotografie Pala Koppa jsou v olomoucké galerii Biblio k vidění od 30. března až do 28. dubna 2022

Kouzlo Itálie přiblíží fotografická výstava v Olomouci

Nejen rozdíly, ale i styčné plochy Itálie a České republiky zachycuje nová výstava nazvaná Paralely fotografa Pavla Koppa. Vernisáž proběhne ve středu 30. března od 17 hodin v galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci. Akce se koná ve spolupráci s olomouckou pobočkou Společnosti přátel Itálie.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Sv. Jan pod Skalou.

Dotace schválena: Spolek dostane 700 tisíc korun. Chce rozvíjet poutní turismus

Dotaci ve výši 700 tisíc korun určenou na podporu rozvoje poutního turismu schválili zastupitelé Středočeského kraje. Jejím příjemcem je spolek Svatá Ludmila 1100 let, který aktivity směřující k rozvoji poutních stezek, propagaci poutních míst a odkazu světců spjatých se (středo)českým prostředím bude koordinovat. Stejně jako doporučovat návštěvníkům další program v okolí těchto lokalit – což obnáší zapojování dalších partnerů a prezentaci poutní turistiky jako atraktivního způsobu trávení volného času.

Britská spisovatelka J.K. Rowlingová.

Západ chce zrušit Rusko stejně jako Rowlingovou, řekl Putin. Autorka se ohradila

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se ohradila proti slovům ruského prezidenta Vladimira Putina. Vůdce Kremlu prohlásil, že Západ se snaží "zrušit" Rusko a ruskou kulturu kvůli jeho tradičním postojům, stejně jako se distancoval od Rowlingové kvůli jejím názorům na transgenderové osoby. Podle Rowlingové není Putin nejlepším kritikem západních poměrů, vzhledem k tomu, že vraždí, tráví a vězní své oponenty. Informoval o tom list The Times.

Svatá hora v Příbrami.

Rozvoj poutního turismu: Kraj chce připomínat duchovní odkaz regionu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lákavější pro lidi, kteří hledají duchovní kořeny v rámci cíleného putování nebo i při běžných výletech, se má stát kraj středních Čech. A jednou snad i celá republika; právě s využitím zdejších zkušeností. Podáním ruky po podpisu memoranda o spolupráci v úterý stvrdili tyhle společné plány krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP09) a starosta Tetína na Berounsku Martin Hrdlička (Tetín 2010), reprezentující jako předseda spolek Svatá Ludmila 1100 let.

V pocitové mapě označilo skoro jedenáct set respondentů přes třiadvacet tisíc bodů. Hodnotili, která místa jsou jim nejbližší, ale i ta, která potřebují další rozvoj.

Která místa jsou pro Brňany nejdůležitější? Známe výsledky pocitové mapy

/FOTO/ Místa, která lidé v Brně vnímají jako důležitá, ale i oblasti, na kterých je potřeba zapracovat, hodnotilo v uplynulých měsících víc než jedenáct stovek Brňanů. Za nejoblíbenější lokality označili centrum města, funkcionalistické stavby nebo průmyslové areály Zbrojovky a Vlněny. Na pocitové mapě vymezili přes třiadvacet tisíc bodů.

Hasiči v kyjevě hasí požár budovy po bombovém útoku ruské armády.

Zájem o ruskou kulturu klesne. Jako po srpnu 68, říká odborník

Je šestým největším mateřským jazykem v Evropě, úředním jazykem OSN a druhým nejrozšířenějším jazykem na internetu. Po ruské invazi na Ukrajinu ale podle odborníků nastane odklon od ruštiny i ruské kultury obecně. Vidět je to už na konkrétních činech.

Diorama zachycující lidi v době neolitu, tedy v mladší době kamenné, kdy se místo dosavadního lovu a sběru stává hlavním zdrojem obživy zemědělství

Jako živá. Švédský vědec zrekonstruoval tvář ženy z doby kamenné

Novou rekonstrukci ženy z doby mladší doby kamenné mohou spatřit od minulého měsíce návštěvníci muzea Västernorrlands ve Švédsku. Realistický model je dílem švédského forenzního umělce Oscara Nilssona, který strávil jeho tvorbou 350 hodin, a představuje součást výstavy o pravěkých lidech.

Bývalý prezident Václav Klaus s Puškinovu medailí (na snímku z 27. prosince 2007).

Exprezident Klaus nevrátí medaili od Putina. Odmítá prý laciné rusobijství

Bývalý prezident Václav Klaus nechce vrátit Puškinovu medaili, kterou mu udělil v roce 2007 ruský prezident Vladimir Putin. Klaus to řekl serveru Lidovky.cz. Někteří držitelé Puškinovy medaile ocenění vrátili kvůli nynějšímu vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu. Klaus v souvislosti s tím prohlásil, že odmítá laciné rusobijství. Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům za významný přínos v kultuře, humanitních vědách či jiných oborech a také za sbližování národů a kultur. Klaus ji dostal v době, kdy byl prezidentem.