Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Dobrovolní hasiči v Jenišově oživují svůj sbor

Jenišov - Smluvně má Jenišov zajištěnou protipožární ochranu s Chodovem. Postupně se zde ale buduje samostatná jednotka dobrovolných hasičů. Jsou v ní například místní starousedlíci, podnikatelé, lékař, právník. Cílem je hlavně stmelit občany. A také vytvořit oddíl dětí a podporovat je v požárním sportu.

Startuje tradiční Pilsner Fest. Pozor na omezení v dopravě

Plzeň – Tento víkend patří pivu a muzice. V Plzni se koná Pilsner Fest, který tradičně na začátku října připomíná, že 5. října roku 1842 opustila plzeňský měšťanský pivovar první várka originálního spodně kvašeného ležáku. Letos, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury, se oslavy konají na dvou místech.

Návštěvníci se na chvíli stanou umělci

Žďársko - Pátý ročník Dnů otevřených ateliérů se o tomto víkendu uskuteční na Vysočině. Podzimní slavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel nevynechají ani žďárský region.

Výstava Karla Šebka Zítra je nikdy

V Městském muzeu v Rýmařově je připravena nová výstava kreseb a koláží nazvaná Zítra je nikdy. Představí tvorbu českého surrealistického básníka a výtvarníka Karla Šebka. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 3. října v 16 hodin.

Do Šumperku se už moc těším, říká zpěvák David Deyl

Šumperk - Šumperské publikum se může těšit na další premiéru. Už dnes večer se totiž v domě kultury uskuteční koncert charismatického zpěváka Davida Deyla. Společně se svou kapelou posluchačům představí jak oblíbené písně Akorát, Hry o nás a Počítám, které můžete znát z českých a slovenských rádií, ale i skladby z nové desky. Proto jsme mu při této příležitosti položili pár otázek.

Blansko rozdělí dotace podle nového klíče. Dosud chyběla jasná pravidla

Blansko – Jasná pravidla, objektivnější přístup při rozdělování dotací a také lepší kontrola vynaložených prostředků. To vše si Blanenští slibují od novinky, kterou schválilo tamní zastupitelstvo. Jedná se o systém, podle kterého se budou z městské kasy rozdělovat dotace oddílům a spolkům na podporu sportu, kultury a zájmových činností.

Hradec Králové otevře 1. října nové informační centrum u muzea

V Hradci Králové začne ve čtvrtek v poledne fungovat nové informační centrum u budovy Muzea východních Čech. V moderním centru za zhruba 39 milionů bez DPH lidé najdou informace z oblasti kultury, volného času či dopravy. Novinářům to dnes řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

V sobotu se ve Cvikově sní přes 600 kilo masa

Cvikov - Je to už tradice. V pátek se sejdou a v jídelně místní základní školy začnou připravovat zabijačkové hody pro veřejnost, aby na jarmarku ve Cvikově bylo celý den co jíst.

Spolu v Brně: nové předplatné napříč institucemi

Brno – Jak se do toho tluče. Čarokraj. Putování za poklady knihovny. Také tento program obsáhlo nové předplatné, které pod názvem Spolu v Brně nabízí pět institucí. Předplatné je v prodeji od 1. října za cenu 690 korun.

Brazilec vypije klidně šest káv denně. Večer už si dává jen ristretto

Brno - Brazilec s rodinnými kořeny v Polsku přijel do Brna uvařit kvalitní kávu. I tento paradox nabízí Týden kávy, který ve čtvrtek začíná. Jako host se ho účastní barista a odborník Marcelo Babinski. „V České republice jsem poprvé. Chci zjistit, jak se tady s kávou pracuje. Evropská kultura jejího pití je v zemích, kde se pěstuje, hodně vyhlášená. Přál jsem si poznat i tento svět," vypráví.

Bývalé kino v Dobříši se promění v kulturní stánek

Dobříš – Po letech diskuzí 
o osudu chátrající budovy bývalého kina v Dobříši začínají mít plány, jak s objektem naložit, jasnější obrysy. Pokud se je podaří naplnit, z budovy se stane společenský dům s mobilním sálem, kavárnou a klubovnami.

Krátce z Písku a okolí

Písecko - O zpravodaj se zatím přihlásilo 185 lidí. Do Záhoří se sjedou stážisté z různých koutů světa.

Dostavba skanzenu nabrala skluz, kraj hodlá práce popohnat

Kouřim – Do skanzenu, který se nyní rozšiřuje o další stavby, zavítal středočeský hejtman Miloš Petera. Práce na první etapě dostavby skanzenu postupují poměrně rychle, ale jak se ukázalo, ne tak rychle, jak by bylo potřeba 
z hlediska financování.

Naše tipy, kam za hudbou a kulturou

Jičín – Každou středu od 16 do 20 hodin se konají pravidelné odpolední čaje v kempu Rumcajs v ulici Maršála Koněva. Jsou určeny pro střední a starší generaci, hraje Medikament. Hudba je laděna spíše do lidového rytmu, ale je možnost také písniček na přání.

Olomoučtí lékaři v Jordánsku operovali desítky syrských uprchlíků

Tři desítky zraněných syrských uprchlíků operoval v Jordánsku pětičlenný tým odborníků z Fakultní nemocnice v Olomouci, který v muslimské charitativní nemocnici strávil zhruba dva týdny. Skupina olomouckých lékařů doplněná o fyzioterapeutku na misi do Jordánska odjela v rámci mezinárodního humanitárního programu MEDEVAC a do Česka se vrátila minulý čtvrtek.

Rozmach Nové Paky očima malíře Karla Havlaty

Nová Paka – Příznivci umění zaplnili minulý pátek výstavní prostory novopackého Suchardova domu, aby se zúčastnili vernisáže výstavy obrazů již nežijícího packého malíře Karla Havlaty.

Divadelní sezona v Bruntále začíná

Tři cykly předplatného nabízí pro divadelní sezonu oddělení kultury Městského úřadu Bruntál. Zvýhodněné je roční předplatné, ale i samostatné podzimní a jarní předplatné.

Ondřej Strnadel představí výstavu Nejen dechem

Hranice – Milovníci umění se mohou těšit na další porci kultury. Na výstavě s názvem Nejen dechem budou obdivovat skleněné mísy, vázy, talíře a další užitkové předměty ze sklářské dílny výtvarníka Ondřeje Strnadela. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. října od 17 hodin na Staré radnici v Hranicích.

Pocta pro řehtačky a zavírací nože u sousedů

Linec - Tradiční řehtání o velikonočním týdnu a výroba kapesních skládacích nožů, od 16. století udržovaná v Trattenbachu, byly v pondělí přijaty do rakouského seznamu nemateriálního kulturního dědictví. „Oba zvyky jsou pokladem lidové kultury," říká v deníku OÖN Alexander Jalkotzky, vedoucí referátu folkloristiky v Linci a člen komise, která nehmotná dědictví volí.

Osmička nechá vyzdobit fasády, vypsala proto uměleckou soutěž

Praha - Malba Pandémie v podchodu metra Ládví vyvolala na osmičce kladné ohlasy obyvatel. Vedení radnice proto chystá další podobné projekty. Prvním z nich bude vyzdobení budov Pražské teplárenské v ulicích Poznaňská, Feřtekova, Mirovická a Bedřichovská. Vedení osmičky na něj vypsalo výtvarnou soutěž. Cílem je poskytnout prostor pro vyjádření širokého spektra umělců, zvláště těch 'street artových'.

Plzeň chce vyhrát 
s bytem podle Loose

Plzeň – Byt v Bendově ulici číslo 10 navržený světoznámým architektem Adolfem Loosem bude nominován do mezinárodní soutěže Cena EU pro kulturní dědictví/Europa Nostra 2016.

Papež František si podmanil Ameriku

Havana, Washington /INFOGRAFIKA/ – Skromnost, moudrost a snaha oslovit všechny generace napříč kulturami a náboženstvím. Papež František si během své týdenní poutě po Kubě a USA získal obdiv světových vůdců i milionů lidí.

Stoper Karviné Pavel Dreksa: Na tabulku nekoukáme

Karviná – Společně se svými kolegy v obraně opět vymazal ze hřiště všechny soupeřovy střelce a jako bonus přidal jediný gól. Karvinský Pavel Dreksa a spol. porazili v 8. kole Fotbalové národní ligy Třinec 1:0 a vyšvihli se opět na první místo tabulky.

Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou

Praha - Praha bude žádat, aby byl obchodní dům Kotva prohlášen kulturní památkou. Zhruba za dva týdny by měl být hotov návrh, který Praha pošle ministerstvu kultury. Řekl to radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Majitel, firma Markland Kotva, zvažuje prodej historické budovy. Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou

Praha - Praha bude žádat, aby byl obchodní dům Kotva prohlášen kulturní památkou. Zhruba za dva týdny by měl být hotov návrh, který Praha pošle ministerstvu kultury. Řekl to radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Majitel, firma Markland Kotva, zvažuje prodej historické budovy. Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

Půdě může pomoci zelené hnojení

Chrudimsko - V září dozrávají i švestky té nejvyšší kvality. Každý kdo poznal medově sladkou vynikající chuť pravých švestek, už o jiné nemá zájem. Dlouhý vývin plodů zvýšil obsah cukrů i aromatických látek.

GLOSA: Rozkoše dávných časů jsou historická freska i kniha cesty

Jižní Čechy - Generační zpověď, kterou Anton Hykisch, hlavní host  letošních Dnů slovenské kultury v Českých Budějovicích, předkládá, se týká „jeho“ generace. A vracíme se hned na počátku do doby, kdy tato generace spoluurčovala běh dějin, do roku 1967 a „let předtím a poté“.

Stárci v Kunovicích si své role letos zopakovali

Kunovice – „Čí sú hody? Naše! Čí sú dluhy? Derflanů!" Touto upravenou vyvolávkou bavila krojovaná chasa z Kunovic své okolí při sobotním průvodu městem. Vyrazili na něj po mši svaté v tamním kostele a jejich první zastávkou byl památkový domek. V čele sice stáli stárci, ale byli to ti loňští bratři Honza a Martin Jurčovi a sestry Barbora a Iva Gejdošovy.

Karel Pacner získal literární cenu za dvě knihy o špionáži

Letohrad - Hlavní cenu Egona Ervína Kische v literární soutěži spolupořádané Klubem autorů literatury faktu získal Karel Pacner za knihy Velké špionážní operace dvou světových válek a Velké špionážní operace časů studené války. Ocenění za celoživotní dílo získal Přemysl Veverka za publikaci Nelehká cesta za snem, první cenu si odnesl Vladimír Plešinger za cestopis Amazonie a řeky příběhů. Řekla to vedoucí odboru sociálněsprávního, školství a kultury letohradské radnice Magdalena Navrátilová.