
Pánové Melichar a Melich oslavili dohromady 169 let
Ošelín – Čtvrteční ošelínské zasedání zastupitelstva se neslo ve slavnostnějším duchu. Byli při něm totiž ocenění dva muži – František Melichar a Ladislav Melich.
Ošelín – Čtvrteční ošelínské zasedání zastupitelstva se neslo ve slavnostnějším duchu. Byli při něm totiž ocenění dva muži – František Melichar a Ladislav Melich.
Vápenice – Za zvuku heligonek se v sobotu ve Vápenicích rozloučili s obdobím hojnosti a veselosti, aby se připravili na postní advent. Setkání čtrnácti heligonkářů mělo u místních úspěch, v sále bývalé školy se sešlo asi sedmdesát lidí.
Kroměřížsko – Silvestrovské oslavy na Kroměřížsku budou letos chudší. Města totiž žádné velké oslavy Nového roku neplánují. Peníze v rozpočtech jsou už teď rozděleny a prostředky na ohňostroj podle vedení měst zkrátka nejsou. Rachejtle tedy vystřelí jen v Holešově a v Hulíně.
Praha – Koncert Pocta českému undergroundu II a projekce filmu o Ivanu Martinu Jirousovi nazvaného Rok bez Magora byly dnes v pražském Divadle Archa hlavními body hudebního a filmového setkání přátel druhé kultury. Byl věnován jeho památce, neboť tento neoficiální mluvčí tohoto hnutí v Československu patřil k zásadním tvářím světového undergroundu a nezávislé kultury.
Praha /FOTOGALERIE/ – Unikátní kolekci kreseb a tisků vztahujících se ke slavnému Otčenáši (Le Pater) Alfonse Muchy, jeho osobitému obrazovému výkladu křesťanské modlitby, natrvalo získalo do svých sbírek Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Ve čtvrtek ji vedení muzea představilo novinářům na tiskové konferenci.
Strážnice /NOSITELÉ FOLKLORU/ – Při projíždění kolem Skalické brány a strážnického hřbitova nejednoho folkloristu provází vzpomínka na vzácného člověka, etnografa, hudebníka, upravovatele, tanečníka, organizátora, zakladatele a prvního ředitele strážnického Národního ústavu lidové kultury, který by se letos dožil krásných devadesáti let. Bohužel nelítostný osud mu však z této časové délky dopřál v dobrém užít pouze dvě třetiny.
Česká Třebová - Předsedou Strany zelených bude i nadále Ondřej Liška. Dnes o tom rozhodli delegáti sjezdu strany v České Třebové. Na post předsedy neúspěšně kandidovali Martin Bursík, Jiří Koreš a Eva Kodymová. Delegáti sjezdu nyní pokračují ve volbě místopředsedů a dalších členů předsednictva.
Peking - Další Tibeťan se v pátek upálil na severozápadě Číny v provincii Čching-chaj na protest proti politice Pekingu. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Uherské Hradiště – Školák Zbyněk Struhelka z Uherského Hradiště přiznává, že mu často bývá dlouhá doba. Nemá sourozence a běžné domácí způsoby krácení chvíle se mu už omrzely. Zaujala ho myšlenka skupinky jeho vrstevníků, kteří v poslední době začali usilovat o zařízení, kde by se školáci a studenti scházeli a trávili společně svůj volný čas.
Písecko - Na mnoha místech se konají vánoční dílny a další akce spojené s adventem.
Šumperk - Návrhy na ocenění Cena města Šumperka za rok 2012 má veřejnost možnost posílat do 31. prosince. Ceny budou uděleny v širokém spektru kategorií. Nominovat lze do kategorií Kultura, Sport, Významný počin v sociální a humanitární oblasti, Vzdělávání, Podnikání – drobné podnikání, Podnikání – výrobní společnosti, Architektura – novostavba, Architektura - rekonstrukce, Životní prostředí a ekologie, Cena mladých - věková hranice do 25 let a kategorie Přínos městu.
Varšava - Před snížením počtu polského obyvatelstva v příštích dekádách až o několik milionů varoval demograf Zbigniew Strzelecki, šéf vládní poradní skupiny pro demografické otázky. Rodí se prý málo dětí a lidé odcházejí pracovat do zahraničí.
Otročiněves – Občanské sdružení Náš domov Otročiněves pořádá společně s obecním úřadem tradiční tvořivé odpoledne spojené s mikulášskou nadílkou.
Řehlovice - Design do Řehlovic, design do periferie. To je představa keramičky a výtvarnice Lenky Holíkové. Proč právě do Řehlovic, obce nedaleko Ústí nad Labem? Postupně, od konce 90. let, tu Lenka Holíková s přáteli opravuje statek ze 16. století, na němž se scházejí už patnáct let výtvarní umělci. Tak vzniklo Kulturní centrum Řehlovice.
Plzeňsko, Rokycansko - Součástí Deníku na Plzeňsku a Rokycansku bude podrobný přehled kulturních akcí.
Blatná – Sabina Prachová dělá servírku už šest let. „Občas má ale tento job i své slabší chvilky," říká.
Ostrava - S Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 to nevyšlo, tak teď Ostrava sází na sport. V roce 2014 by chtěla patřit mezi zhruba desítku metropolí, které se budou pyšnit titulem Evropské město sportu. Mělo by to nějaký přínos?
Frenštát pod Radhoštěm - Ve Frenštátě se uskutečnil dvacátý ročník předání Ceny svatého Martina. Letos ji obdrželi spisovatel Mojmír Horečka a malíř Karel Babinec.
Roudnice nad Labem - Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ceny Křesadlo 2012 proběhne pod záštitou starosty města Vladimíra Urbana ve čtvrtek 6. prosince 2012 od 18:00 hodin v roudnické galerii.
Pelhřimovsko - Nevíte, kam o víkendu na Pelhřimovsku vyrazit za kulturou? Přinášíme několik tipů.
Ostrava - Nemají stejné podmínky ke vzdělání jako ostatní děti. Jsou diskriminovány a vyčleňovány z běžných škol. Vytváří se romské třídy a školy. To je jen část problémů, které vadí rodičům některých romských školáků z Ostravy.
Staré Místo – Obec nacházející se čtyři kilometry od Jičína se po revoluci osamostatnila a zvolila vlastní zastupitelstvo. S vlastním rozpočtem hospodaří sama a dobře se jí daří.
Písecko - V Kulturním domě v Písku je maturitní ples střední zdravotnické školy. Milevské kino uvádí filmové drama Atlas mraků. V Branicích připravili předvánoční výstavu.
Teplice - Pavel Hruška, pořadatel výtečných bluesových a rockových koncertů na severu Čech, o sobě opět dává vědět. Už na sobotu 24. listopadu chystá do teplického domu kultury unikátní setkání legend českého, moravského a slovenského bigbítu. Festival, který měl loni premiéru, se tentokrát jmenuje 2. Beatfest Teplice.
Ostrava - Nemají stejné podmínky ke vzdělání jako ostatní děti. Jsou diskriminovány a vyčleňovány z běžných škol. Vytváří se romské třídy a školy.
Táborsko - Gymnazisté se zapojili do hodinové stávky.
Šluknov – O filmy ale ve Šluknově nepřijdou, občas by měla promítat kinokavárna v kulturáku.
Písek – Přes dvě desítky studentů písecké obchodní akademie se včera v devět hodin ráno sešly před budovou školy, aby daly veřejně najevo nesouhlas se jmenováním členky KSČM Vítězslavy Baborové krajskou radní pro školství a kulturu.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Ladislava Košíková je už mnoho let úzce spjatá s Hradišťanem, konkrétně coby choreografka jeho taneční složky. Spolu s Jiřím Pavlicou je podepsána pod nejslavnějšími projekty tohoto souboru. Nejčerstvější taneční i netaneční zážitky si se souborem přivezla z Jižní Koreje, další nápady už ale nosí v hlavě.
Ostrava /ROZHOVOR/ – Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava zahájilo v těchto dnech queer filmový festival Mezipatra, který zde probíhá už čtvrtým rokem. Festival podporuje i statutární město Ostrava.
Znojmo - Na stavbě obchvatu Znojma našli při záchranném výzkumu archeologové pod vedením Davida Humpoly kostru ženy z doby kamenné. Naleziště se nachází nedaleko Penny marketu.
České Budějovice - I českobudějovičtí studenti podpořili iniciativu svých třeboňských kolegů a ve čtvrtek od 9 do 10 hodin stávkovali za požadavek, aby jihočeský hejtman nahradil radní pro školství a kulturu Vítězslavu Baborovou kandidátem z jiné než komunistické strany. Stávkovali studenti z Gymnázia Jírovcova a také vysokoškoláci z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.
Kaplice - "Nestávkujeme kvůli koalici ČSSD s KSČM. Stávkujeme proti radní za školství a kulturu," upozornili stávkující studenti a učitelé.
Rakovník - Ve středu odpoledne byl Marcel Chládek (ČSSD), senátor za Rakovnicko a Lounsko, ale také náměstek středočeského hejtmana a stínový ministr školství, zvolen do čela Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu České republiky.
Praha - Unikátní kolekci kreseb a tisků vztahujících se ke slavnému Otčenáši (Le Pater) Alfonse Muchy, jeho osobitému obrazovému výkladu křesťanské modlitby, natrvalo získalo do svých sbírek Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Ve čtvrtek ji vedení muzea představilo novinářům na tiskové konferenci.
Praha /FOTOGALERIE/ – Unikátní kolekci kreseb a tisků vztahujících se ke slavnému Otčenáši (Le Pater) Alfonse Muchy, jeho osobitému obrazovému výkladu křesťanské modlitby, natrvalo získalo do svých sbírek Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Dnes ji vedení muzea představilo novinářům na tiskové konferenci. Soubor prací věnovala muzeu česká mecenáška a sběratelka umění žijící ve Švýcarsku Věra Neumannová. Ojedinělé dílo knižní kultury vyšlo poprvé v Paříži v roce 1899.
České Budějovice - I českobudějovičtí studenti podpořili iniciativu svých třeboňských kolegů a ve čtvrtek od 9 do 10 hodin stávkovali za požadavek, aby jihočeský hejtman nahradil radní pro školství a kulturu Vítězslavu Baborovou kandidátem z jiné než komunistické strany. Stávkovali studenti z Gymnázia Jírovcova a také vysokoškoláci z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.
Prachovice - Chrudimskému sdružení Šance pro Tebe se podařilo získat podporu poroty, která rozdělovala finanční podporu firmy Holcim Česko. Jeho program Jeskyně v Prachovicích bude díky tomu dál úspěšně pokračovat ve své terénní práci s mladými klienty v obci.
Ostrava - S Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 to nevyšlo, tak teď Ostrava sází na sport. V roce 2014 by chtěla patřit mezi zhruba desítku metropolí, které se budou pyšnit titulem Evropské město sportu. Mělo by to nějaký přínos?
Přerov – Přerované si budou muset od Nového roku pořádně rozmyslet, za co utratí své peníze.
Písecko - Ukázky vázání adventních věnců, vánoční výzdoby a vánočního pečiva uvidí návštěvníci písecké Sladovny.V Základní umělecké škole Milevsko je žákovský koncert.
Třeboň, Jižní Čechy – Běžný ruch na jihočeských školách ve čtvrtek ráno narušila stávka. Třeboňští gymnazisté si v aule připomenuli historii národa proč se celá stávková akce koná.
Guatemala - Guatemalané slavili ve středu u pyramidy v oblasti Quiriguá na jihovýchodě země vstup do posledního měsíce současného cyklu mayského kalendáře. Informovala o tom agentura DPA. Kalendář, který je vyměřen na 5200 let, doběhne letos 21. prosince a někteří lidé tvrdí, že to bude znamenat konec světa. Podle odborníků ale konec kalendáře znamená jen zahájení nového cyklu.
Táborsko – Studenti již mají jasno. Nenechají se uchlácholit a dnes se pustí do stávky proti jmenování Vítězslavy Baborové z KSČM do funkce krajské radní pro školství a kulturu.
Čejetice - Kulturní dům ovládne Hasičské sportivní odpoledne
Praha – Na integraci Romů vydal stát v posledních pěti letech 521 milionů korun. Peníze rozdělila jednotlivá ministerstva na různé projekty na podporu vzdělávání, kultury či zapojení Romů do života obcí v letech 2007 až 2011. Loni poskytla asi 85 milionů. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny v Česku za loňský rok, kterou projednala a zveřejnila vláda. Podle dokumentu ale loni pokrok ve vzdělanosti Romů, jejich zaměstnanosti, zlepšení zdraví či v přístupu k bydlení příliš nenastal.
Teplice - Pavel Hruška, pořadatel výtečných bluesových a rockových koncertů na severu Čech, o sobě opět dává vědět! Už na sobotu 24. listopadu chystá do teplického domu kultury unikátní setkání legend českého, moravského a slovenského bigbítu. Festival, který měl loni premiéru, se tentokrát jmenuje 2. Beatfest Teplice.
Chrudim - Vedoucí chrudimského dětského folklorního souboru Kuřátka Radka Ehrenbergerová převzala za soubor ocenění za výjimečný přínos rozvoje dětského folkloru v České republice a převzala také nejvyšší plaketu za vysoký podíl na zachování lidových tradic a předávání jejich hodnot novým pokolením.
Vlčnov - Nekončícím potleskem ocenili v sobotu večer návštěvníci vlčnovského Klubu sportu a kultury premiérový pořad souboru Vlčnovjan s názvem Z malířovy palety. Na pozadí promítaných pláten malíře Joži Uprky se před očima diváků odehrál pestrý kaleidoskop výjevů ze slovácké vesnice Uprkovy doby, pestrý žánrově, hudebně i krojově.
Plzeň – Jen pár dnů zbývá Tomáši Froydovi k tomu, aby opustil buď post ředitele společnosti Plzeň 2015 nebo křeslo ředitele Divadla Alfa.