Brno – Jaké jsou priority brněnské kultury, kam směřuje a kde na ni brát peníze? To byly hlavní body dalšího setkání Poradního sboru náměstkyně primátora města Brna pro kulturu. Jeho členové se sešli koncem minulého měsíce.
Olomouc – Stromovous, Světluška, Radovánek, Jiskřička, Jehlička, Mašlička a Rolnička jsou jména, kterými se honosily vánoční stromy na Horním náměstí v Olomouci v uplynulých letech.
Uherský Brod - Přestože pro většinu české populace není výjezd do Polska příliš velkým lákadlem, nás osm studentů Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Uherském Brodě se do Polska těšilo a vraceli jsme se s velmi pozitivními zkušenostmi. My a naši kantoři jsme viděli historická města se silnou tradicí, potkávali jsme milé a pohostinné lidi a k tomu se procházeli po čistých ulicích a ochutnávali výborné jídlo.
Praha – Praha chce městu Chicago darovat zmenšenou kopii voskového srdce pro bývalého prezidenta Václava Havla. Na jednání zastupitelského kulturního výboru to řekl ředitel magistrátního odboru kultury a zahraničních vztahů František Cipro. Původní plastiku vytvořili výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze svíček, které lidé zapalovali na veřejných prostranstvích na počest zesnulého Havla.
Žamberk – Do dalšího rozvoje města budou moci zítra promluvit obyvatelé. Vedení je pozvalo na jednání nad strategickým plánem města, jenž by měl stanovit priority pro následující roky. Veřejné projednání se uskuteční zítra od 17 hodin v sále zastupitelstva v Nádražní ulici.
Vlčnov /ROZHOVOR/ - Sotva se minulý týden vrátil z dvoutýdenní konference ICCN v Jižní Koreji, tedy organizace, která se stará o celosvětové kulturní dědictví a jíž byl dva roky prezidentem, hned se vrhl do další práce.
Písecko - V kinu Portyč v Písku pokračuje 10. Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek. písecká městská knihovna nabízí přednášku o biopotravinách. V Ražicích se koná beseda Františka Šestáka o cestě po USA.
Písek /ROZHOVOR/ - Výtvarnice a sochařka Paulina Skavova vypráví o svých začátcích, tvorbě i osobnostech, které ji v jejím uměleckém životě ovlivnily a nebojí se ani zastat nepopulárního Milana Knížáka.
Duchcov - Někteří duchcovští občané se nechtějí vzdát své nemocnice tak snadno. Potom co se dozvěděli o záměru, že stát chce zrušit akutní lůžkovou péči v nemocnici společnosti VITA Duchcov, začali podepisovat petici proti rušení. Podpisy na ní přibývají geometrickou řadou. K dispozici je třeba v trafikách apod..
Stříbro – Sulislavskej kostelíčku, tak se jmenoval soubor písní, který přijeli do Stříbra představit členové Lidové muziky z Chrástu. Zcela nové CD bylo křtěno v říjnu v Plzni.
Frenštát pod Radhoštěm - V listopadu se ve frenštátské Výstavní síni Albína Poláška vrací opět k fotografii. Výstava nazvaná Všehochuť představí fotografie beskydské krajiny, portrétů a reportáží uměleckého fotografa Petra Šiguta.
Písek /ŠTAFETA DENÍKU/ - Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Dnes na otázky odpovídá výtvarnice a sochařka Paulina Skavova.
Trutnov – Mezinárodní festival česko – německo – židovské kultury již posedmé nabídne pestrou paletu akcí. V průběhu pěti dnů bude možné zajít na výstavu, promítání filmů s diskuzemi, bohoslužbu i hudební vystoupení.
Rakovník - V Rakovníku se pomalu, ale jistě etabluje další nezávislá kulturní scéna. Jedná se o čajovnu U Mořského koníka, která v současnosti ve svých prostorách hostí výstavu zdejšího fotografa Tomáše Kališe.
Duchcov - Někteří duchcovští občané se nechtějí vzdát své nemocnice tak snadno. Potom co se dozvěděli o záměru, že stát chce zrušit akutní lůžkovou péči v nemocnici VITA s.r.o. Duchcov, začali podepisovat petici proti rušení. Podpisy na ní přibývají geometrickou řadou. K dispozici je třeba v trafikách apod..
Kulturák je pravidelná, měsíční příloha Pražského deníku a všech dalších Deníků v kraji. Magazín stvořený ve volném čase pro radost nás i všech lidí, které štve, že kultura je v českých médiích často tou nejposlednější. Naopak si myslíme, že kultura je v době krizí účinnou zbraní, která může pálit ostré, aniž by působila nefér újmu.
Jižní Čechy – Ačkoliv i nová kniha vodňanského autora Jana Bauera z nakladatelství Petrklíč pracuje s historickými fakty, trochu se vymyká z linie jeho poslední tvorby. Věnuje se totiž tentokrát historii novodobé, o čemž svědčí už i druhá část titulu nové publikace: T.G.Masaryk, Václav Havel.
Moravský Krumlov - Lidé z Moravského Krumlova se dočkali. Po desetiletích slibů začala stavba koupaliště. Za dvacet milionůbude do létapříštího roku připraveno přivítat první hosty.
Tábor /ROZHOVOR/ - Rockovou scénu našich bratrů ze Slovenska přijela v sobotu do táborského klubu Recykle music bar reprezentovat skvělá kapela Živé květy, která vznikla v Bratislavě v roce 1994 kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Skrz ni je skupina spjata s legendárním Divadlem Stoka.
Zlínsko - Luhačovice a Zlín, to jsou dvě zastávky Tomáše Kluse v rámci česko-slovenského turné ve Zlínském kraji. Mladý muzikant z Třince vystoupí na Zlínsku už dnes a zítra. Svou šňůru nazval „Ani si nesedejte".
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o svou radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o svou radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Východní Čechy - ŘÁDKY DŮVĚRY: Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o svou radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Prostějov – V muzejním Špalíčku v Uprkově ulici bude v pondělí odpoledne plno. Začíná tu totiž výstava Stopy Járy Cimrmana, která naváže na předchozí výstavu Jára Cimrman – světoběžník a vynálezce, která byla ve Špalíčku k vidění před osmi lety.
Plzeň – „Stalo se asi to, co mělo. Přesně ve 20:20, když jsme měli začít, vypadl proud v horním patře," zahájil v pátek večer kulturní program v městských lázních organizátor Jakub Mareš.
Opava - Asociace profesionálních divadel ČR považuje spravedlivější rozložení podpory kultuře na území republiky a vyšší podíl státu na financování regionálních divadel za nutnost. Proto už v září vznikla jako prostředek k nápravě akce Pomozte svému divadlu. Skládala se z petice a z venkovních vystoupení deseti republikových souborů, mezi kterými je i opavské divadlo.
Blanensko – Ve dvaadvaceti základních školách spadajících do působnosti blanenského městského úřadu za posledních pět let ubylo šest tříd. V tomto školním roce do těchto škol dochází o 233 žáků méně než ve školním roce 2007/2008. Tříd a žáků ale rok od roku ubývá jen na druhém stupni. Naopak žáků v prvním až pátém ročníku přibývá.
Tábor - Rockovou scénu našich bratrů ze Slovenska přijede v sobotu 3. listopadu do táborského klubu Recykle music bar reprezentovat skvělá kapela Živé květy, která vznikla v Bratislavě v roce 1994 kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Skrz ni je skupina spjata s legendárním Divadlem Stoka.
Tábor – Sbor táborských zastupitelů si odbude již druhou výměnu. První střídání se odehrálo v týmu T2020 (F. Korbela nahradil Petr Havránek), nyní ve sdružení Jinak!
Východní Čechy - Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o svou radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Část velkého betlému Antonína Čelouda ze sbírek Muzea Vysočiny v Třebíči bude letos reprezentovat Kraj Vysočina na soutěžní výstavě Sto nejkrásnějších betlémů světa v Římě.
Východní Čechy - Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o svou radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Snad každému z nás chybí v srdci někdo, kdo nám byl nejbližší a navždy nás opustil. V těchto dnech na takového člověka, nebo je jich možná víc, myslíme víc než jindy.
České Budějovice – V šesti letech přišel úrazem o sluch a od té doby zapomněl, jak zní řeč, hudba nebo rachot strojů. Jediný zvuk, který si dokáže vybavit, je štěbetání hus. Narodil se na vesnici a slýchával ho dennodenně.
Třebíč - Část velkého betlému Antonína Čelouda ze sbírek Muzea Vysočiny v Třebíči bude letos reprezentovat Kraj Vysočina na soutěžní výstavě Sto nejkrásnějších betlémů světa v Římě.
Slaný - U příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československé státu byli tento týden vyznamenány osobnosti také ve Slaném. Zasloužily se o rozvoj města hned v několika oblastech.