
Písecko: Kam v pátek za kulturou a zábavou
Písecko - Ve Veselíčku je koncert Filharmonie mladých Praha.
Písecko - Ve Veselíčku je koncert Filharmonie mladých Praha.
Jihlava – Pátek a sobota bude v Pivovaru Jihlava patřit z velké části především kultuře. V areálu pivovaru se totiž bude konat akce, která se už stala tradicí a nese název Den Ježka.
Bořetice – Máme problém, stěžuje si hned několik nespokojených matek v Bořeticích. Tamní mateřská škola totiž letos poprvé zavře na celé dva prázdninové měsíce. A ony nemají kam dát děti.
Olomouc – Uvolněná atmosféra a slovo moderátora Českého rozhlasu Pavla Hekely provázely včerejší předávání Cen města Olomouce v Moravském divadle Olomouc. Kromě dojatých projevů oceněných si přítomní vychutnali i vystoupení Petra Bendeho nebo smyčcového kvarteta.
Ostrava – V těchto dnech vychází knížka ostravské autorky Jany Hochmannové Samé krásné věci. Volně navazuje na předchozí úspěšný titul Tady a teď aneb Co dělat, aby nám bylo hezky.
Domažlice – Rouškou tajemství je zahalen průběh výběrového řízení na pozice ředitelů tří škol v Domažlicích. Zatím tajná jsou nejen jména kandidátů, ale i počet přihlášených uchazečů.
Olomouc - Všechny úřady na jednom místě, tak zněla informace vedení města, když se začala připravovat stavba polyfunkčního objektu na Hynaisově ulici mezi stávajícím magistrátem a „ušatým" domem na ulici Wellnerova. Nakonec to ale bude jinak.
Uherský Brod /ROZHOVOR/ - „A jak se poznáme? Tak já si na sebe vezmu něco červeného, abyste mě nepřehlédla," usmíval se do telefonu, když jsme si domlouvali rozhovor, Pavel Popelka.
Mladá Boleslav - „Nejsem Jirásek," prohlásil na dotaz, jak dlouhá je jeho kniha, Josef Donát. Prý je tedy dlouhá přesně tak, aby se dala v pohodě přečíst
Olomouc – Do posledních míst zaplněná aula filozofické fakulty Univerzity Palackého tleskala emeritnímu rektorovi olomoucké vysoké školy Josefu Jařabovi, když ve středu převzal od své alma mater Cenu Františka Palackého. Ocenění věnuje univerzita za vynikající výsledky na poli vědy a kultury.
Ostrava - Ostrava neuspěla v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015. To ale neznamená, že by pohřbila projekty, které před dvěma lety v rámci kandidatury naplánovala
Příbram – O pracovní místo brzy přijde šestnáct městských úředníků. Informuje o tom portál městského úřadu. Městský úřad v Příbrami od 1. července slučuje dva odbory a ruší jedno oddělení. K 30. červnu se ruší Odbor školství Městského úřadu Příbram, Odbor kultury, sportu a informačních služeb Městského úřadu Příbram a oddělení sociálních dávek na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví.
Olomouc – Do posledních míst zaplněná aula filozofické fakulty Univerzity Palackého tleskala emeritnímu rektorovi olomoucké vysoké školy Josefu Jařabovi, když ve středu převzal od své alma mater Cenu Františka Palackého. Ocenění věnuje univerzita za vynikající výsledky na poli vědy a kultury.
Kadaň - Výtěžek pomůže ostatním zvířatům v zahradách Františkánského kláštera.
Vyškov - Ačkoliv je to celkem nedávno, co skončila letošní plesová sezona, organizátorům podzimních společenských setkání přibyla jedna velká starost. Zvěsti o ztrátovém provozu Posádkového domu armády ve Vyškově se totiž potvrdily.
Uherský Brod - Nejprve na objasněnou: Ulité kafé je literárně poetická kavárna v Uherském Brodě, v níž kavárníci Martin s Karlem zdárně zaplňují mezeru v nabídce kulturních akcí ve městě. Právě tady totiž dostávají první prostor k vlastní prezentaci hlavně mladí, začínající umělci.
Uherské Hradiště – Už poosmé zastupitelstvo města Uherské Hradiště udělilo Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby. Dalšími nositelkami tohoto prestižního ocenění se staly paní Marta Šuranská, která se zabývá krojovými výšivkami, a paní Božena Habartová, krojová krejčí.
Železný Brod - Všichni recesisté pozor! V Železném Brodě chystají již druhý ročník obnovené Neckyády.
Plzeň – Městští radní znovu potvrdili, že souhlasí s výstavbou multifunkčního centra Corso po bývalém Domu kultury.
Brno - Poprvé od svého založení vystoupil v úterý večer v brněnské kavárně Pod obrazy pětadvacetičlenný Taneční orchestr složený ze studentů Masarykovy univerzity. Zahráli skladby na pomezí soulu, funky a swingu ze šedesátých let i ze současnosti.
Canberra /VIDEO/ - „Psi dingo sežrali moje dítě!," tvrdila Lindy Chamberlainová poté, co se při rodinném výletu do australské divočiny ztratila její dvouměsíční dcera Azaria. Až v úterý, po dlouhých 32 letech, ji soud definitivně zbavil podezření z vraždy děvčátka.
Písecko - V Divadle Fráni Šrámka v Písku uvidí návštěvníci komedii Holky z kalendáře. Protivínské kino uvídí akční film Mission Impossible – Ghost Protocol.
Ostrava - Ostrava neuspěla v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015. To ale neznamená, že by pohřbila projekty, které před dvěma lety v rámci kandidatury naplánovala
Český Krumlov - V dalším díle Štafety Deníku pokládá otázky novinářka Lucie Hrdličková produkčnímu Atonínu Troupovi.
Hodonínsko - Po krátkém uklidnění v loňském roce zažívají některé školky v regionu opět nápor zájemců. Snáze si s ním radí větší města, hůře už města, ve kterých je jen jedna školka.
Český Krumlov – Termín oficiálního předání Ceny města Český Krumlov se odkládá, tak avizuje českokrumlovská radnice.
Příbram – Radní schválili přijetí dotace ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek na projekt Výměna střešní krytiny na budově Zámečku – Ernestina v Příbrami a uzavření smlouvy o poskytnutí účelové dotace na tento projekt.
Děčín - Do konce září mohou lidé v Děčína podávat návrhy na udělení Ceny města.
Nový Bor - Ve středu 13. června si nenechte ujít promítání fotek a povídání o Íránu zemi, kam se turisté běžně neodváží.
Mšeno, Praha – Mnislav Zelený jezdí mezi indiány už od konce šedesátých let minulého století
Šumpersko/Jesenicko – Sezona letních festivalů se nezadržitelně blíží. Šumperský a jesenický deník zjistil, kam se v červnu a o prázdninových měsících vydat za kulturou.
Písecko - V Bílých trámech Sladovny v Písku začíná výstava ke 130 letům živnostenckého a učňovského školství na Písecku. V Lázních Vráž zahraje Písecká čtyřka Josefa Nováka.
Třebíč – V Třebíči se v úterý bude v Zadní synagoze v Třebíči konat závěrečná přednáška z půlročního cyklu šesti přednášek pořádaných Městským kulturním střediskem v Třebíči, které se věnovaly tématice judaismu, holocaustu a židovské kultury.
Hustopeče – Rudolf Poslušný, Jiří Merlíček, Zbyněk Háder, Miroslav Strouhal, Štěpán Šmatlava, Jarmila Milotová, Hana Potměšilová, Luboš Straka, Roman Záruba, Ivana Brabcová, Zlatka Heřmanová, Pavla Vytrhlíková. Ti všichni byli součástí Burčákových slavností v Hustopečích. Starali se, organizovali, vystupovali v historických kostýmech. Tomu je konec. Členové horenské rady i burčákové policie pozastavili na neurčito svou činnost.
Břeclavsko /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Památky laténské či keltské kultury na našem území představují jedny z projevů vysoké umělecké a technologické úrovně tehdejší doby. V minulých pokračováních seriálu jsme představili počátky vývoje Keltů na území Moravy a zvláště pak Břeclavska. Jednalo se však spíše o méně početné doklady osídlení reprezentované zejména sídlišti.
Ostrava, Plzeň - Když před dvěma lety soupeřila Plzeň s Ostravou o titul Evropské město kultury 2015, zvítězili Západočeši. Jenže teď boduje sever Moravy
Písecko - Do Divadla Fráni Šrámka v Písku přijede soubor prařského Divadla bez zábradlí, který uvede hru Jakub a jeho pán s Jiřím Bartoškou a Karlem Heřmánkem v hlavních rolích. Do kina v Milevsku mohou jít diváci na komedii Tady hlídám já.
Hodonínsko - Po krátkém uklidnění v loňském roce zažívají některé školky v regionu opět nápor zájemců. Snáze si s ním radí větší města, hůře už města, ve kterých je jen jedna školka.
Kunovice – Vzpomínka na ztraceného kamaráda, ale i pomoc potřebným a kulturní odreagování. Tak pojali organizátoři druhý ročník florbalového Memoriálu Petra Halušky, který se v sobotu uskutečnil v kunovické sportovní hale.
Orlickoústecko /VÍKENDOVÁ POROTA/- Víkendové poroty jsme se tentokrát zeptali: Má smysl digitalizovat malá kina? Mají podle vás budoucnost?
Milovice /ROZHOVOR/ - Roman Fejt, jenž stojí za festivalem Votvírák, přibližuje novinky, které posluchače na šestém ročníku čekají… V polovině června Milovice přivítají jeden z největších tuzemských festivalů, Votvírák. Jeho pořádání se letos opět se svým týmem ujal Roman Fejt. Právě s ním jsme si povídali o nadcházející akci, kterou loni navštívilo téměř 50 000 fanoušků a letošní ročník má být díky nové, čtvrté stage – loni byly „jen" tři – ještě větší.
Valašské Meziříčí – Pořadatelé koncertů pod širým nebem ve Valašském Meziříčí musejí zajistit, aby akce skončila do desáté hodiny večerní.
Brno - Sportovní ředitel a místopředseda představenstva fotbalové Zbrojovky BrnoZdeněk Kudelasi po postupu do nejvyšší soutěže ze čtvrté příčky uvědomuje zášť rivalů.
Zlín /FOTOGALERIE/ – Stát uprostřed velkého pódia s početným orchestrem v zádech a vychutnávat si několikaminutový aplaus vestoje, je asi touha každého hudebníka. Obzvlášť pokud je mu teprve jedenadvacet let. A právě takový okamžik si ve středu večer v Kongresovém centru Zlín užíval mladý houslista Jan Mráček, který je označován za náš největší a nejslibnější houslový talent.
Zlín – Patnáct pořadatelů, osmnáct cílů a stovky návštěvníků. Takto by se dala krátce popsat páteční noc ve zlínských muzeích a galeriích, které opět po roce přivítaly veřejnost do svých útrob při výjimečné události.
Benešov – Finálové krajské kolo taneční soutěže pro mládež neznamenalo pro domácí minitýmy a týmy výhodu. Středočeský taneční pohár 2012 putoval do jiných okresů. Na prostorové doladění choreografie na parketu v KC Karlov měly děti z Benešova, Týnce nad Sázavou a Postupic stejné podmínky, jako mladí tanečníci z jiných okresů Středočeského kraje. Jedinou výhodou pro ně byla účast některých rodičů v publiku. Obsáhlá série 9. fotogalerií je v rubrice kultura.
Region - V centrech měst, prostorách frýdeckého stadionu TJ Slezan a frýdlantské hasičské zbrojnice vyrostou během letošního léta opakovaně areály s plátnem, maringotkou s klasickými promítačkami, dostatečným počtem míst k sezení i potřebným krytým zázemím pro diváky.
Praha – Kulturní projekty budou v příštích letech ze zdrojů Evropské unie čerpat podporu z jednoho programu. Dosud fungují programy dva – Kultura a Media, které potrvají až do konce roku 2013. Oproti současným by se rozpočet nového programu měl zvýšit z 1,8 miliardy euro (46 miliard korun) o 37 procent. Sloučení má přinést zjednodušení přístupu k podpoře a nové příležitosti pro spolupráci všech odvětví.
Havlíčkův Brod – Otázka, zda v Havlíčkově Brodě výherní automaty zrušit úplně, nebo jen omezit, dostane možná další rozměr.