Jaroměřice nad Rokytnou - Společnost Otokara Březiny, pečující o odkaz velikána české poezie a jeho doby, informuje pravidelně o své činnosti v Bulletinu. Má jen černý tisk a grafikou nepřitahuje, stran obsahu se s ním však může rovnat sotva který náš barevný, graficky dokonalý časopisů.
Ústí nad Labem - Zatímco jinde sever Čech bouřil nacionalistickými vášněmi, Ústí bylo oázou klidu, radosti a porozumění. Cizinci i Romové zde byli vítáni.
Praha /ROZHOVOR/ – Sezona burčáků a vinobraní začíná. Už několik let to není jen společenská kratochvíle na jihomoravském venkově, ale doba, kdy kultura kvete a víno teče i v Praze a středočeských městech. A tak, když jsem potkal herce Petra Štěpánka, kterak v botanické zahradě v pražské Troji degustuje tamní vína, nemohl jsem se nezeptat…
Orlickoústecko /ANKETA/ - Několika osobností jsme se zeptali, jak vzpomínají na 11 . září 2001, jaký je podle nich svět dnes a zda se obávají terorizmu.
Trutnov – Společenské centrum Uffo vstupuje za pár dní do druhé sezony. I proto jsme si pozvali do redakce Krkonošského deníku ředitele Libora KASÍKA, který odpovídal na dotazy čtenářů v on–line rozhovoru.
Ostrava -Je to přesně rok, co vrcholily boje o titul Evropské hlavní město kultury 2015. S kandidaturou Ostravy byl spojen především projekt na proměnu Černé louky a také Stará Aréna, kde se konala většina kulturních akcí. Jak jsou na tom dnes?
Moravské Budějovice – Jako blesk z čistého nebe působí informace, že budějovičtí radní ještě v pondělí večer na uzavřeném jednání po schůzi zastupitelů odvolali ředitele Kulturního střediska Beseda Dušana Binku.
Dubňany – Mladý dubňanský farář Bohumil Urbánek slouží v Dubňanech už skoro rok. Za tu dobu si stihl všimnout, že tamní kostel svatého Josefa potřebuje nutně opravit střechu.
Velké Pavlovice – Historická budova pamatující ještě doby Marie Terezie poskytuje již dvacet let azyl úspěšnému pekařství Jaroslava Pešáka z Velkých Pavlovic.
Kyjov /NOSITELÉ FOLKLORU/ -Není tomu ještě ani rok a půl, co se objevily první kusé informace o tom, že bude vydána nová velmi obsáhlá publikace fotografií krojů kyjovského Dolňácka a blízkého okolí.
Známe kdejakou gastronomickou kuriozitu z druhé strany polokoule. Často jsou to pokrmy vzdálené našim zvyklostem, ane vždy nám chutnají. Přitom by stačilo podívat se kousek za hranice a objevili bychom spoustu lahůdek jako stvořených pro náš středoevropský jazyk.
Turnov - Nevidomý zpěvák Mário Bihari, snímek na motivy autobiografického románu Terezy Boučkové Smradi a hlavně výstava romského oděvu. To jsou hlavní taháky Festivalu romské kultury v Turnově.
Turnov - Nevidomý zpěvák Mário Bihari, snímek na motivy autobiografického románu Terezy Boučkové Smradi a hlavně výstava romského oděvu. To jsou hlavní taháky Festivalu romské kultury v Turnově.
Počátky – Srpnové bouřlivé zasedání zastupitelstva, na kterém se odhlasovalo zrušení výsledků výběrového řízení na vedoucího městského kulturního zařízení, mělo neméně bouřlivé dozvuky na zasedání, které se konalo v úterý večer.
Prostějov – Návrh nového územního plánu, který předložila radnice, Prostějovany zajímá. „Lidé nás navštěvují, aby si jej prohlédli,“ potvrdila ve středu Hana Dostálová, vedoucí odboru územního plánování.
Plzeň – Bouřlivý potlesk, křik, objímání i dojetí. Tak přesně před rokem zástupci Plzně vítali vítězství nad Ostravou v boji o titul Evropské hlavní město kultury (EHMK). Právě loňské osmé září odstartovalo radost a euforii z úspěchu západočeské metropole.
Dolní Lomná - Velká přehlídka folkloru nazvaná „Slezské dny“ se koná o víkendu 10. a 11. září v národopisném areálu Matice slezské v Dolní Lomné, kde ve dvou přírodních amfiteátrech probíhá souběžně program po oba dny festivalu.
Vysoké Mýto – Po dvanácté se letos uskuteční „Mezinárodní partnerské dny“, jež se staly tradičním prostorem pro setkávání kultur Vysokého Mýta a jeho partnerských měst v zahraničí.
Uherské Hradiště – Na domluvenou schůzku přišel ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach s telefonem u ucha a jeho vyzvánění nás několikrát vyrušilo i během povídání.
Brno - Řetěz z dětských céček, hračky z papíru, kutilsky vyráběné ozdoby do domácnosti, památníky, trampské vybavení nebo oblečení pankáčů a metalistů. To všechno připomíná nová výstava Nové pověsti české aneb Folklor atomového věku, kterou středy hostí prostory brněnské Baron Trenck Gallery.
Uherské Hradiště – Originální dárek si budou moct odvézt návštěvníci letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Hlavní pořadatel Klub kultury přichází s kompilačním cédéčkem nazvaným Slováckem s písničkou, na kterém se představí patnáct vyhlášených cimbálových muzik Uherskohradišťska.
Ústí nad Labem, Teplice - Pestrému etnickému festivalu bude patřit v sobotu centrum Ústí nad Labem. Láká na jídla i kulturu cizinců včetně kina i zábavy pro děti.
Břeclav /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Dějinná epocha označovaná jako neolit, tedy mladší doba kamenná, se kterou jsme se seznámili již v předchozím díle našeho seriálu, přinesla pro tehdejšího člověka výrazné změny ve všech aspektech života.
Krnov - Na Krnovsku a Hlubčicku byla po staletí převládajícím jazykem němčina. Přátelské setkávání původních a současných obyvatel tohoto regionu prokázalo, že Češi, Němci a Poláci překonali dávné křivdy.
Plzeň – Nové plzeňské divadlo se má stavět už letos. Sdělil to v pondělí ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian. „Čeká nás začátek zlomové etapy. Dá–li Bůh a všechno se stihne, ještě v letošním roce by měla začít stavba nového divadla. K předání a do zkušebního provozu by měla být připravena v dubnu 2014. Prvního září téhož roku by měl být v novém divadle zahájen pravidelný provoz,“ řekl Jan Burian. V tom případě by Plzeň do roku 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury, vstoupila už bohatší o novou scénu, jak s tím počítají dosavadní plány.
Mariánské Lázně – Projektu Namaluj do trávy Občanského sdružení Meandr, který se tentokrát uskutečnil v Mariánských Lázních, se zúčastnil také čtyřiadvacetiletý student biologie Burak Alaylar z Turecka
Brno – Vyvolat nostalgii po době uplynulých padesáti let, kdy lidem čas krátily přebírací hry, děti uchvacoval fenomén céček a republikou křižovali trampové umožní už od středy nová výstava v Baron Trenck Gallery.Přidružený letohrádek Mitrovských zase od soboty láká na výstavu spojující krásu květin s módou.
Choceň - Afrika fest, šestý ročník benefičního festivalu, jehož výtěžek je určen na projekt Postavme školu v Africe, letos do Chocně přilákal více než čtyři stovky lidí.
Praha – Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se snížil k hrubým osobním útokům na prezidenta místo toho, aby věcně obhajoval svou práci, reagoval v pondělí mluvčí prezidenta Radim Ochvat na nejnovější mediální přestřelku mezi ministrem zahraničí a prezidentem.