Ostrava - Ostravský primátorPetr Kajnar pokřtil v úterývečer ve Staré Aréně Bílou knihu ostravské kultury. Publikace, která vznikla v rámci kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, si klade za cíl podat přehledný souhrn základních informací o historii a současnosti ostravské kultury.
Velehrad – Přispět k slavnostnímu uskutečnění oslav 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje na Moravu, plánovanému na rok 2013, a důstojně se připravit na případnou návštěvu nejvyššího představitele římskokatolické církve, papeže Benedikta XVI., je cílem právě startujícího projektu Zlínského kraje s názvem Velehrad 2013.
Uherské Hradiště – Zdá se to neuvěřitelné, ale již po šestatřicáté se v neděli 18. dubna sejdou ve velkém sále Klubu kultury v Uh. Hradišti nejlepší malí zpěváčci lidových písní bývalého okresu Uh. Hradiště, kteří postoupili z předkol v Uh. Hradišti (120 účastníků) a Uh. Brodě (70 zpěváků).
Žďársko – Ačkoliv na sobotu a neděli byly v souvislosti s polským leteckým neštěstím vyhlášeny vládou České republiky dny smutku, konání víkendových kulturních, sportovních a podobných akcí ve žďárském okrese by to ohrozit nemělo.
Přerov - Státní smutek, který je v Česku naplánován na nadcházející víkend, se pormítne i do kulturního a společenského života v Přerově i okolních městech. Odložený bude poslední ples letošní sezony, který se měl konat v sobotu večer v Městském domě.
Šumperk /ANKETA/ – Písně z nového alba Bang! Bang!, ale i starší hity uslyší návštěvníci koncertu Lucie Bílé ve čtvrtek 13. května v Šumperku. Zdejší koncert s kapelou Petra Maláska bude jedním z posledních, které v rámci turné pojmenovaném po novém albu zpěvačka absolvuje.
Rychnovsko – Prokletí Katyně, nesmírná tragédie. Podobná slova údivu nad ironií historie a především soustrasti vyjadřují obyvatelé regionu polským občanům po letecké havárii vládního speciálu. Často mají se severními sousedy pracovní i přátelské kontakty.
Například členové občanského sdružení Neratov, které obnovuje příhraniční vybydlenou oblast u hranic, se často setkávají s polskými turisty, také přeshraniční spolupráce je pro ně samozřejmostí.
Litoměřice – Ne. Tak se postavil tajemník litoměřického městského úřadu k rozhodnutí zdejších radních odvolat vedoucí jednoho z odborů městského úřadu.
Plzeň - O příští podobě areálu kasáren na Světovaru má v budoucnu pomoci rozhodnout veřejná architektonicko–urbanistická soutěž. S jejím uspořádáním souhlasilo městské zastupitelstvo. „Měla by přinést návrhy na prostorové řešení,“ uvedla mluvčí magistrátu Edita Vighová.
Bernartice nad Odrou /FOTOGALERIE/ – Vyprodaný sál kulturního domu v Bernarticích nad Odrou patřil v sobotu večer Bernackému Ochotnickému Divadlu BODLÁK, které uvedlo premiéru nově nastudované hry.
Krnov – Z dotací a z prostředků města byla před pár lety pořízena umělá horolezecká stěna, kterou znají návštěvníci areálu kolem penzionu Koliba pod Cvilínem.
Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Celkem patnáct českých a moravských měst navštíví v rámci svého jarního koncertního turné první dáma české populární hudby Lucie Bílá. Půjde především o menší městečka, kde zpěvačka vzhledem ke své enormní vytíženosti nevystupovala i řadu let. Výjimku tvoří Ostrava, kde bývá častějším hostem, nicméně chová k ní vřelý vztah, takže se rozhodla potěšit i tentokrát své zdejší fanoušky. V Domě kultury města Ostravy bude v doprovodu skupiny Petra Maláska koncertovat v úterý 27. dubna od 19 hodin. Využili jsme internetu a zaslali Lucii Bílé několik otázek, na které nám rychle a ochotně odpověděla.
Karlovy Vary – Jak se změnilo složení kulturní komise po odvolání jejího předsedy Ivana Šendery a správní rady obecně prospěšné společnosti Karlovarské městské divadlo, z níž museli odejít Ivan Šendera a Marie Kubátová, vedoucí odboru kultury magistrátu?
Valašsko – Hospodářská recese nepřeje valašským firmám, které nabízejí své produkty z velké části v zahraničí. Výsledkem jsou klesající tržby, někdy i v řádu desítek procent.
Jaroměř /FOTO/ – V pátek 9. dubna si Jaroměřáci mohli užít den plný kultury – a to nejen české, ale i slovinské. V rámci Slovinských dnů totiž Základní a umělecká škola F.A. Šporka pozvala umělce ze země bývalé Jugoslávie. Ti svůj um předvedli v Městském muzeu, kde proběhla vernisáž výstavy grafiky Jožeho Žlause.
Česká Lípa /ANKETA/ – Návštěvnost kulturních akcí klesá, zvyšuje se vstupné. Podle průzkumů lidé chodí na divadelní představení především kvůli tvářím známým z televize, na oblíbené kapely, které slyší v rádiu.
Nová Paka – Gymnázium si v letošním roce připomíná sto let od svého založení. Termín oslav byl stanoven na 25. září. Horečnaté přípravy začaly už v loňském roce, naplánován je bohatý program včetně doprovodných vystoupení a vydání publikací.
Jaroměř /FOTOGALERIE/ – V pátek 9. dubna si Jaroměřáci mohli užít den plný kultury – a to nejen české, ale i slovinské. V rámci Slovinských dnů totiž Základní a umělecká škola F.A. Šporka pozvala umělce ze země bývalé Jugoslávie. Ti svůj um předvedli v Městském muzeu, kde proběhla vernisáž výstavy grafiky Jožeho Žlause.
Hlinsko – /FOTOGALERIE; ROZHOVOR/ Již dva roky zdárného fungování má za sebou Domov seniorů Drachtinka, který poskytuje 87 seniorům domov pro klidně strávené stáří.
Přerov /FOTOGALERIE/ – Příznivci legendární přerovské kapely Synkopa si nenechali ujít předposlední letošní ples v Městském domě v Přerově. Na již tradiční páteční Džínový bál dorazilo několik stovek návštěvníků, aby si zavzpomínali na svá mladá léta a pravidelné odpolední čaje se skupinou Synkopa.
Nová Paka – Gymnázium si v letošním roce připomíná sto let od svého založení. Termín oslav byl stanoven na 25. září. Horečnaté přípravy začaly už v loňském roce, naplánován je bohatý program včetně doprovodných vystoupení a vydání publikací.
Břeclav /DISKUTUJTE/ - Po hubených letech se chce břeclavský dům kultury znovu stát kulturním centrem města. Brzy proto přivítá několik hudebních hvězd.
Káthmándú - Popel z těla prvního pokořitele nejvyšší hory světa sira Edmunda Hillaryho nebude rozprášen na vrcholu Mount Everestu, jak si slavný Novozélanďan přál.
Prostějov – Nepřijato. Takový verdikt může každým dnem očekávat téměř třetina rodičů, kteří letos přihlásili své děti do mateřských školek v Prostějově.
Fulnek - Podstatně méně početné bude zastupitelstvo Fulneku, které vznikne po podzimních komunálních volbách. Rozhodli o tom současní fulnečtí zastupitelé
Frýdek-Místek – Městská knihovna Frýdek-Místek už zná výsledky všech akcí, které proběhly v rámci letošního Března – měsíce čtenářů. Zdejší lidé opět ukázali, že jim čtení, knihy a kultura vůbec není cizí.
Olomouc/Šumperk – Je to neuvěřitelné, jsme pobouřeni, ceny kraje přestávají mít svou váhu, jak někdo takový, jako je Lubomír Bartoš, který byl poplatný bývalému režimu, se může dostat do dvorany slávy – takové reakce se ozývají z kulturních kruhů na Šumpersku a Olomoucku poté, co byli zveřejněni budoucí nositelé Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury.