Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Kdo na chvíli sundá lyže, nemusí se nudit

Deštné v Orlických horách – Návštěvníci horského střediska si mohou na čas sundat lyže a prostřídat pohyb na svazích či ve stopě s kulturou. Na období jarních prázdnin pro ně připravilo pestrý program zdejší Muzeum turistiky, řemesel a zimních sportů, které je otevřeno mimo pondělí každý den od 9 do 17 hodin s hodinovou polední přestávkou (12 – 13 hodin).

Jivínský Štefan - nominace za počin roku

Jičín – Už po čtrnácté budou uděleni Jivínští Štefani. Letos se vyhlášení uskuteční 25. února v 16 hodin v Libuni, kde budou předána ocenění za činnost v kultuře na území okresu Jičín.

Nový územní plán čeká na připomínky

Ústí nad Labem – Potřebujete stavět? Nebo naopak, chcete mít jistotu, že se u vás stavět nebude? Potom je pro vás velmi důležitý dokument, zvaný územní plán. Tento rok by měl být schválen nový územní plán města Ústí nad Labem, do něhož mohou lidé nahlédnout na několika místech.

Nominace na ceny kraje: Motýl, Křupka, Nenkovský

Šumpersko - Desítky nominací na Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v roce 2009 míří v těchto dnech na krajský úřad. Čas na podání návrhů je už pouze do 10. února, pak o nich bude jednat zastupitelstvo kraje.

Klub nezávislé kultury obohatí život na Sedlčansku

Sedlčany /ROZHOVOR/ - Snaha o vytvoření lepších podmínek pro nezávislé umělce na Sedlčansku je hlavním cílem nově vzniklého občanského sdružení Klub nezávislé kultury (KNK) Sedlčany. Toho chce dosáhnout jak pořádáním kulturních akcí, tak i finanční podporou jednotlivých uměleckých skupin.

Bílovec anonymy nepodporuje

Bílovec anonymy nepodporuje BÍLOVEC (vru) – Internetové stránky města Bílovce nabízí informace kmístní samosprávě, kultuře, školství a podobně. Návštěvník by tady však marně hledal odkaz, vedoucí ke vzkazníku či diskusnímu fóru. Radnice namítá, že nebude podporovat anonymní uživatele. Bílovečtí obyvatelé mají možnost, vznášet dotazy oficiálně, a to buďto dopisem, elektronickou poštou nebo ústně na kompetentní pracovníky úřadu. Pomocí diskusního fóra, jak je tomu například ve Studénce, však radnice nepodporuje. „Domníváme se, že anonymní diskusní fóra nepatří na stránky měst. Jsme správní instituce, která poskytuje informace, nebrání se diskusím, pořádáme veřejné schůze sobčany a odpovídáme na jejich podněty. Nicméně se prozatím domníváme, že na webové stránky státní správy nebo samosprávy patří informace, které jsou korektní,“ přiblížil situaci tajemník Městského úřadu vBílovci Rostislav Musila. Jedním zdůvodů, proč radnice diskusní fórum spustit nechce, jsou i možné rasistické výpady proti některým obyvatelům a neslušné příspěvky. „Pokud chtějí občané dbát o blaho obce, neměli by vystupovat anonymně, ale podněty jednoznačně adresovat a podepsat,“ dodal Musila stím, že i historie prokázala negativní vliv anonymních podnětů. Jestli se tedy na stránkách fórum či vzkazník rozjede, ukáže čas. Možná to ale není až taková hudba budoucnosti, jak by se mohlo zdát. „Může se stát cokoli, jsme samospráva a blíží se volby, takže může vzniknout nový trend, nové vedení, keré bude prosazovat něco jiného,“ nastínil tajemník. Internetové stránky města Bílovce nabízí informace k místní samosprávě, kultuře, školství a podobně. Návštěvník by tady však marně hledal odkaz, vedoucí ke vzkazníku či diskusnímu fóru. Radnice namítá, že nebude podporovat anonymní uživatele.

Svatoslava Böhma a SU spojuje zájem o knižní kulturu

Opava, Bruntál – Dřevěné reliéfy a grafický design. To je materie výstavy Svatoslava Böhma, která v prostorách bruntálského zámku až do 26. února připomíná, že tvůrčí aktivity loňského pětasedmdesátníka (narozen 12. února 1934) žádné velké zastavení nedovolují.

Lipnický zámek se objeví v televizi

Lipník nad Bečvou – Své město uvidí Lipničtí v sobotu 13. února v pořadu České televize Památky na prodej. Pravidelný cyklus o ohrožených památkách začne na ČT 2 v osmnáct hodin.

Leutasch? Ráj pro vyznavače běžek

Leutasch – Jemně svažující se krajina, která je pro mnoho lidí stále přísně střeženým tajemstvím. Oblast, která přesahuje šestnáctikilometrové údolí. To je Leutasch, místo setkání pro ty, kteří chtějí poznat nedotčené Tyrolsko, selské tradice a venkovské kultury. Vše v originále.

Oko chce oživit kulturu

Valašské Klobouky – V hlavách skupiny mladých lidí z Valašských Klobouk se zrodil nápad vyrobení „promítacího karavanu“ na způsob kinematografu, s nímž by mohli podnikat různá venkovní filmová představení, přednášky a diskuse.

Bílovec uspořádal akce na podporu obyvatel Haiti

Další město, které se zapojilo do pomoci obyvatel zemětřesením postiženého Haiti, je Bílovec. Místo finančního daru, jak se rozhodli přispět například Odry, připravil dvě akce, jejichž výtěžek z dobrovolného vstupné, zašle na konto humanitární pomoci ADRA. První akce již proběhla a vybralo se na ní více než pět tisíc korun.

Podívejte se, jaký byl víkend na Slovácku

Slovácko - Byli jste o víkendu mimo domov, nebo jste jej prožili natolik aktivně, že jste nemohli sledovat zpravodajství na stránkách Deníku? Informovat vás může stručný přehled.

Památky: Třetí pokus

Komentář - První ročník soutěže o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje poznamenalo nejasné hlasování, díky němuž mohla spousta lidí hlasovat pro jednu památku několikrát. A hlasování tak mohlo být hodně ovlivněné.

Kobeřice mají nové internetové stránky

Kobeřice - Jsou vzhledově atraktivní a přehledné. Snadno najdete to, co hledáte. Tak lze hodnotit první seznámení s novou verzí internetových stránek obce Kobeřice.

FOTOGALERIE: Třináctý ples byl šťastným

Ústí nad Labem – Tradiční Ples všech Ústečanů, který nesl číslovku třináct se neukázal být jako nešťastný. Naopak, ten kdo zavítal v sobotu do domu kultury si přišel na své.

Narnie ožila v Uherském Ostrohu

Uherský Ostroh /FOTOGALERIE/ – Zimní stadion v Uherském Ostrohu se v sobotu 30. ledna proměnil v karnevalovou „arénu“. Už pošesté se tam díky spolupráci tamního odboru kultury a Domu dětí a mládeže Pastelka uskutečnil na místním zimním stadionu karneval na ledě.

Nový Jičín měl novou radu

Novojičínsko - Vážení čtenáři, pokračujeme v ohlédnutí po dvaceti letech a opět vám přinášíme výňatky z tehdejšího tisku.

Studenti o práci radních: slabší chvalitebná

Hustopeče, Břeclav /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - Gymnazisté z Břeclavi a Hustopečí hodnotili vedení obou měst. Nejvíce kritiky sklidila doprava, naopak sportovní možnosti žáci chválili

Chybí tu vyžití pro mladé, vadí gymnazistům

Bučovice /ROZHOVOR, DISKUTUJTE/ - „Chybí tu posilovna nebo fitko, není tady dostatečné kulturní vyžití, žádné koncerty nebo kino. Postrádám nějaký podnik na úrovni.“ Tak vidí největší slabiny Bučovic jeden ze studentů 3.B třídy bučovického gymnázia.

Obliba přenosů oper z New Yorku a Londýna roste

Ostrava- Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, ale také z Národního divadla v Londýně si našly v Domě kultury města Ostravy (DKMO) velký počet nadšenců z řad milovníků dramatického, především však operního umění. Stávají se velmi vyhledávanou kulturní událostí nejen obyvatel moravskoslezské metropole, ale i širokého okolí.

Chloubou hasičů z Příchovic je stará stříkačka

Příchovice - Už 105 let fungují dobrovolní hasiči v Příchovicích. Významně pomohli místním obyvatelům při povodni v roce 2002 a i nyní čerpají vodu ze studní a sklepů po přívalových deštích. Nejvíce se ale věnují požárnímu sportu a starají se i o kulturu a zábavu ve vsi.

ZŠ Slezská má prvňáčků pro tři třídy

Třinec, Hrčava – Základní škola Slezská v Třinci oslovila vůbec nejvíce rodičů ve městě. Jejich zájem při lednových zápisech lze bez přehánění označit za mimořádný.