Pustkovečtí nadšenci přibližují mladé generaci historii obce, pořádají vzpomínkové a výroční akce. Nedávno vydali novou kroniku obce a zorganizovali výstavu, kterou by si údajně nemohl dovolit ani dům kultury.
Milevsko – Dům kultury – starou budovu i přístavbu čeká rekonstrukce. V současné době se podle starosty Ivana Radosty už začaly proměňovat do lepší podoby dámské toalety.
Nejdříve odvolání ředitele Domu kultury Jana Zapletala kvůli nejasnostem kolem milionové opravy interiéru dětského oddělení Knihovny Františka Kožíka, poté odstoupení nově jmenovaného nástupce Romana Foltýna.
O další dvě představení se pro velký zájem návštěvníkům rozrůstá program charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku, jehož 3. ročník se uskuteční na konci prázdnin ve Velkých Karlovicích. Nově tak festival nabídne třináct představení v osmi dnech – od 22 do 29. srpna.
Pelhřimov – Masivní stavební činnost, která se letos od jara odehrává v Pelhřimově, dopadla a dopadá na celou řadu míst, kam se ve městě chodí za kulturou. Ta se s letošní nepřízní osudu ale vypořádává důstojně, o čemž svědčí například Malý rockový festival, letní přehlídka před kulturním domem Máj.
Vědec z Univerzity Pardubice Oldřich Kašpar a česká pedagožka žijící v Mexiku Ludmila Holková Oborná převzali dnes na mexickém velvyslanectví v Praze Řád aztéckého orla. Je to nejvyšší vyznamenání, které Mexiko uděluje cizincům. Podle velvyslankyně Leonory Ruedy Gutiérrezové získali oba Češi ocenění za to, že přispěli k posílení dobrých vztahů mezi Českem a Mexikem.
Přijeli z Francie, Číny, Rakouska, Turecka, Koreje, Španělska či Ruska a někteří jsou v České republice úplně poprvé. Čeština jim přijde hodně složitá a komplikovaná, ale moc se jim tu líbí, chutná jim české pivo a těší se třeba na hrad Loket.
Karlovarský kraj – Přijeli z Francie, Číny, Rakouska, Turecka, Koreje, Španělska či Ruska a někteří jsou v České republice úplně poprvé. Čeština jim přijde hodně složitá a komplikovaná, ale moc se jim tu líbí, chutná jim české pivo a těší se třeba na hrad Loket.
Vimperk – Zklamání a možná i vztek. To byly emoce, s nimiž se museli potýkat v uplynulých dnech nejen pracovníci vimperského odboru školství, kultury a cestovního ruchu. Stezku skřítků, která se nachází nad městem a je volně přístupná, totiž navštívili vandalové. A nikoli poprvé. Tentokrát museli dobrovolníci opravit tři panely včetně razítek a částečně vlastně všechna zastavení, včetně výtvarné dílny.
Borohrádek - Výstavu fotografií, příměstský tábor, neckyádu, sportování či výlet na kole ve společnosti osmi dobrovolníků ze Španělska, Ruska, Taiwanu, Vietnamu, Hongkongu a Mexika zažili v prvních dvou červencových týdnech občané Borohrádku. Město totiž hostilo mezinárodní dobrovolnický projekt s názvem Svět v Borohrádku.
Místo, kde stávaly fronty na nábytek a vybavení domácnosti, připomíná už jen název. Nyní prochází slavná pražská budova další rozsáhlou rekonstrukcí a zaměřuje se spíše na gastro a další služby.
Mikulášovice - Festival asijské kultury se uspořádalo sdružení Thonmi už poněkolikáté na pomezí Mikulášovic, Velkého Šenova a Vilémova. Jedním z hlavních okamžiků byla inaugurace nově dokončené stupy, tedy buddhistické stavby symbolizující klid a mír.
Pardubice - Slýchal-lis kdy co o Kretenském labyrintu? Tato věta z úvodu Komenského Labyrintu světa a ráje srdce ukazuje, jak důležitá je pro evropskou kulturu mínojská civilizace.
Česko-německá divadelní prezentace cesty do historie, projekt “Schwanenmostek LabutíBrückl 1938: Příhraniční kultura revisited” vzpomíná na téměř zapomenutou dobu. Akce proběhne 15. července v 11:30 pod širým nebem na místě zaniklé obce Mostek u Rybníka nad Radbuzou.
Písek – Kultura v Písku se na dovolenou rozhodně nechystá. Centrum kultury, Sladovna, Prácheňské muzeum, knihovna a různé spolky připravily na prázdniny bohatou kulturní nabídku pro všechny věkové kategorie.
Třebíč – Festival židovské kultury v Třebíči letos slaví polokulaté výročí. Proběhne již popatnácté a vdechne na šest dní život do židovské čtvrti ve městě. Slavnostní zahájení je na programu v pondělí 30. července od 16 hodin v Zadní synagoze vernisáží výstavy Heleny Bretfeldové. Během zahájení bude také uděleno čestné občanství rodákovi Pavlu Friedovi, který přežil koncentrační tábor.
Do kultury v roce 2016 putovalo 233 miliard korun, což bylo jen nepatrně více než v roce předchozím. Většinu peněz na ni přitom vynaložily podniky. Veřejné rozpočty se na financování kultury podílely jen 14 procenty. Jejich podíl o polovinu předčily i domácnosti.