KROMĚŘÍŽ - Několik měsíců bez práce přimělo bývalého náčelníka Posádkového domu armády v Kroměříži vydat se svou vlastní cestou.
Dnes padesátiletý Zdeněk Krč využil před takřka sedmnácti lety kontaktů a známostí z předchozího zaměstnání a v roce 1991 založil v tehdejším okresním městě Kroměříž uměleckou agenturu Fatima.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Radnice v Morkovicích na Kroměřížsku hodlá zrekonstruovat chátrající budovu bývalého kláštera. Objekt by měl v budoucnu stejně jako dosud sloužit zdravotnictví a nově i kultuře. Oprava přijde téměř na 23,5 milionu korun. Máme potvrzenu asi dvoumilionovou státní dotaci, ještě do konce roku tak začnou první práce, řekl starosta Pavel Horák.
ZNOJMO - Dvakrát tak vysoká a dutá. To činí z mašovické figury unikátní nález mezi stovkami podobných plastik ze stejného období. Mašovice se tak zřejmě dostanou mezi pětici nejvýznamnějších archeologických nalezišť ve střední Evropě. Venuše pravděpodobně zůstane v Jihomoravském muzeu. Lidé si její torzo budou moci prohlédnout možná už příští rok.
ZNOJMO - Dvakrát tak vysoká a dutá. To činí z mašovické Venuše unikátní nález mezi stovkami podobných plastik ze stejného období. Mašovice se tak zřejmě dostanou mezi pětici nejvýznamnějších archeologických nalezišť ve střední Evropě.
BRNO - Koncertní turné Filharmonie Brno v Japonsku je v tomto roce nejrozsáhlejším zahraničním zájezdem a druhým největším zájezdem v celé historii orchestru vůbec.
LIBEREC - Abada capoeira Liberec pořádá pod záštitou Profesora Pacocy mezinárodní soutěž capoeiry. V Domě kultury se v neděli 21. října představí za účasti brazilských a evropských instruktorů nejlepší capoeristé z Čech, Slovenska, Ruska, Rakouska, Polska a Maďarska.
VÝCHODNÍ ČECHY - Zástupci Královéhradeckého kraje navštíví v pátek dopoledne pražské Museum Kampa, aby vyjádřili své uznání známé sběratelce moderního umění a mecenášce paní Medě Mládkové za její přínos české kultuře a trvalou péči o odkaz Františka Kupky.
JIHLAVA - Dílo Otto Wagnera ve fotografii Waltera Zedniceka, tak se jmenuje výstava, která probíhá v rámci Dnů rakouské kultury v Jihlavě ještě do konce října.
HULÍN - Několik pravěkých hrobů objevili v minulých dnech olomoučtí archeologové u Hulína, konkrétně v místě, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49.
TŘI STUDNĚ - V první polovině 17. století bylo dělníkům pracujícím ve fryšavské sklářské huti povoleno, aby si postavili chaloupky na pasece v místech, kde se říkalo U Třech studní. Tato nejstarší část obce Tři Studně vznikla při cestě do Fryšavy.
VRACOV - Chceme se učit španělsky. S touto prosbou bombardovali Vracovští zdejší španělskou nadaci Chamartin. Španělé dříve o kursech uvažovali, kvůli velkému zájmu však plán uspíšili a „španělštináři“ už mají za sebou první lekce. Přihlásilo se téměř dvacet zájemců od školáků až po důchodce.
KRNOV - Krnovská veřejnost se opět může zúčastnit ankety Osobnost města Krnova 2007. Tuto soutěž již po šesté vyhlašuje krnovský odbor školství, kultury a sportu.
PŘEROV - Jestli Přerov potřebuje víceúčelovou halu jsme se zeptali těch nejpovbolanějších - trenérů, manažerů a předsedů přerovských sportovních a kulturních klubů a oddílů.
PŘEROV - Jestli Přerov potřebuje novou víceúčelovou halu, jsme se ptali těch nejpovolanějších - trenérů, mamnažérů a předsedů oddílů a klubů nejen sportovních ale i kulturních.
HOŘICE - Na radnici se uskutečnila schůzka představitelů města s pracovnicí muzea Oldřiškou Tomíčkovou a farářkou Církve československé husitské Eliškou Zapletalovou.
PLZEŇ - Úterní schůzka o využití kina Elektry, na které byl zástupce majitele budovy, náměstkyně primátora a ředitel festivalu Finále, nepřinesla žádný zásadní průlom.
MLADÁ BOLESLA - Taneční soutěž Pojizerský pohár vypukne v neděli 28. října. Den před soutěží se v Domě kultury uskuteční taneční show se vzácnými hosty.
OSTRAVA - Alfred Jarry a česká kultura je název mezinárodní konference a festivalu, které se budou konat od 18. do 25. října na Ostravské univerzitě v Ostravě.
ZLÍN - Přilákat do hlediště víc začínajících tvůrců i divadelních kritiků a teoretiků. To je hlavním cílem letošního devátého ročníku divadelní přehlídky Naráz, kterou pořádá od 23. října Městské divadlo Zlín.
ZLÍN - Ředitelka a předsedkyně muzea obuvi v kanadském Torontu a manželka Tomáše J. Bati Sonja Ingrid Bata (na snímku) zavítala do Zlína na konferenci Obuv v historii. Sama pokračuje v obuvnické tradici rodiny. V roce 1995 založila muzeum o historii a vývoji obuvi Bata Shoe Musem.
HOLICE - Holická Střední automobilní škola hostila delegaci z Číny. Zástupci stejně zaměřené střední školy na sousedním kontinentě přijeli do České republiky na několikadenní návštěvu, během které chtějí s holickou školou jednat o možné spolupráci. V pondělí odpoledne je na půdě holické automobilní školy přivítal její ředitel a radní Pardubického kraje zodpovědná za oblast školství Marie Málková.
ZLÍN - Několik pravěkých hrobů v těchto dnech objevili olomoučtí archeologové u Hulína na Kroměřížsku v místě, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49. Jde o tři hroby z období eneolitu a dva z doby bronzové, řekl vedoucí výzkumu Martin Paulus z Archeologického centra v Olomouci. Jde o další důkaz pravěkého osídlení v lokalitě, který historikové nalezli díky průzkumu budoucího staveniště.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - O Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik s hlavním pořadem Od Hradišťa města jsme informovali před týdnem, na premiéru Kunovjanu věnovanou výročí vás zveme dnes.
JESENÍK - S Jeseníkem a novými kamarády se po měsíční stáži ve zdejší hotelové škole Vincenze Priessnitze rozloučilo čtrnáct studentů hotelové školy v Mexiku. Někteří se na odjezd těšili, jiní méně.
ÚSTÍ NAD LABEM - Neobvyklá společenská událost, setkání absolventů předlické základní školy, se odehraje v sobotu 20. října od 19.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Ústí. Relativně by se jej mohly zúčastnit tisíce lidí, zásluhu na tom má hlavně Karel Punčochář.
JINDŘICHŮV HRADEC - Zrekonstruovaná budova zámeckého mlýna, která se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ).
BENÁTKY NAD JIZEROU - Medailonky známých i méně známých lidí, dokumenty, cestopisy. Nabídka festivalu Benátky filmových amatérů bude letos opět pestrá.
ZLÍN - Několik pravěkých hrobů v těchto dnech objevili olomoučtí archeologové u Hulína na Kroměřížsku v místě, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49. Jde o tři hroby z období eneolitu a dva z doby bronzové, řekl vedoucí výzkumu Martin Paulus z Archeologického centra v Olomouci. Jde o další důkaz pravěkého osídlení v lokalitě, který historikové nalezli díky průzkumu budoucího staveniště.
LOUNY - Slavnostní derniérou byla oficiálně ukončena v minulých dnech výstava s názvem Surrealismus v Lounech věnována prvnímu výročí úmrtí Kamila Linharta, této stále ještě nedoceněné osobnosti lounské kultury.
TEPLICE - Práci pro nezaměstnané prodavačky nabídne ještě v letošním roce nové OBI, které vyrůstá nyní v Trnovanech, na místě, kde stávaly cirkusové stany.
MAŠOVICE - Možná ještě dopoledne dřepěla tkadlena nad ohništěm uprostřed rozlehlé chalupy z hlíny, dřeva a rákosu. V době kamenné tak vařili i topili všichni lidé v okolí dnešních Mašovic. Pak si třeba odskočila k sousedce a neuhašený uhlík načal dílo zkázy.
JIHLAVA - V oblasti kultury v Jihlavě to poslední dobou skřípe. A na vině nejsou jen sedačky v kině Dukla, které také probírali minulý týden na radnici s náměstkyní primátora Irenou Wagnerovou organizátoři kulturních akcí.
PŘEROV - O účelnosti poskytnutí bezmála čtyřmilionové finanční dotace na pořádání kulturních akcí v Městském domě diskutovali na svém posledním jednání přerovští zastupitelé.
PŘEROV - O účelnosti poskytnutí bezmála čtyřmilionové finanční dotace na pořádání kulturních akcí v Městském domě diskutovali na svém posledním jednání přerovští zastupitelé.