Kreativ

ŠTÍTEK: NASA

Umělecká představa systému HD 99458, který sestává z modrobílé hlavní složky a malého červeného trpaslíka.

Převratný objev? Vědci odhalili hvězdu, jejíž chování popírá pozemské poučky

Objevem, který by jednou mohl přispět k přepisování učebnic, se pochlubili astronomové působící na observatoři v Ondřejově na Praze-východ. Specialisté z Astronomického ústavu Akademie věd ČR společně s kolegy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně odhalili ve vesmíru cosi, co se nerozpakují označit za „unikátní hvězdnou laboratoř". Jistá vzdálená hvězda si dělá, co chce, aniž by respektovala naše pozemské poučky.

Umělecká představa systému HD 99458, který sestává z modrobílé hlavní složky a malého červeného trpaslíka.

Astronomové odhalili hvězdu, jejíž chování popírá pozemské poučky

Střední Čechy - Objevem, který by jednou mohl přispět k přepisování učebnic, se ve středu 12. června pochlubili astronomové působící na observatoři v Ondřejově na Praze-východ. Specialisté z Astronomického ústavu Akademie věd ČR společně s kolegy z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně odhalili ve vesmíru cosi, co se nerozpakují označit za „unikátní hvězdnou laboratoř". Jistá vzdálená hvězda si dělá, co chce, aniž by respektovala naše pozemské poučky!

Ilustrační foto

Na Zemi se řítí asteroid. Dopadnout by mohl v září letošního roku

Asteroid zhruba o velikosti fotbalového hřiště se v září letošního roku přiblíží k Zemi. Upozornila na něj Evropská kosmická agentura (ESA), podle níž jde o jeden z 870 objektů, které vede v seznamu možných rizik. Toto vesmírné těleso se na něm nachází na čtvrtém místě. Vědci nicméně uklidňují, že hrozba zkázy pro planetu je v tomto případě velmi nízká. 

Pánev South Pole-Aitken nacházející se na Měsíci

Tajemná hmota. Pod kráterem na Měsíci mohou být zbytky asteroidu, zjistili vědci

Jaký je původ Měsíce? Nejen na tuto otázku může odpovědět překvapivý objev, který nedávno učinili američtí vědci. Podle nich se pod největším kráterem na Měsíci, pánví South Pole-Aitken, nachází velké množství hmoty. Mohlo by se přitom jednat o pozůstatky asteroidu, který do Měsíce kdysi narazil, informoval portál Science Daily. 

Putovní medvídek Lumpík.

Plyšový medvěd Lumpík navštívil Vyškov, zamíří i na Mars

Vyškov - Děti ze Základní školy v Tyršově ulici ve Vyškově navštívil medvídek Lumpík. Místní družina se stala třiačtyřicátou z padesáti zastávek putovního plyšového medvídka na cestě po českých školních družinách. „V neděli jsme pro něj jeli do Slavkova u Brna, kde navštívil golfové hřiště. Ve Vyškově jsme mu zařídili audienci na radnici, kde ho přivítali představitelé města,“ řekla vychovatelka Eva Gottwaldová, která vyškovskou družinu do projektu přihlásila.

Zakázaná planeta NGTS-4b

Vetřelec v Zakázané zóně. Nová planeta zpochybňuje vědecké chápání vesmíru

Průlomový objev zaznamenali vědci z anglické univerzity ve Warwicku. Našli totiž planetu NGTS-4b, které se jinak říká "Zakázaná planeta". Ta se nachází v místě, kde se dosud žádná jiná planeta této velikosti nenacházela - v takzvané Zakázané zóně. NGTS-4b je třikrát větší než Země, menší než Neptun a je na ní také pořádné horko. Teplota jejího povrchu dosahuje tisíce stupňů Celsia. Informoval o tom server Sciencealert.com.  

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Země titulů

O tom, že bychom snad konečně mohli letos opět být mistry světa, si můžeme ještě týden nechat zdát. Ale už nyní si přiznejme, že 13. titul by nám slušel. Nám totiž, podle všeho, sluší všechny tituly.

Snímky NASA zachytily vznik ledovcového jezera

Paradox? Některé asijské ledovce netají, ale rostou, potvrdily snímky NASA

Asijská pohoří, včetně Himaláje, se v posledních letech potýkají s prudkým úbytkem ledové pokrývky. Zprávy o ústupu ledovců, hlavně vlivem globálního oteplování, jsou sice alarmující, na některých místech však dochází i k opačnému jevu. V pohoří Karákórám, které se rozkládá v pákistánském Kašmíru, Indii a Číně, totiž ledovce prokazatelně nabývají na mase. Informoval o tom server Newsweek s odvoláním na snímky NASA.  

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos

Bezosova Blue Origin se chystá na Měsíc. Kvůli cestě vyvíjí nový motor

Soukromá americká kosmická společnost Blue Origin se chystá na Měsíc, vyvíjí kvůli tomu přistávací modul, který bude schopen dopravovat na lunární povrch až 6,5 tuny nákladu. Ve čtvrtek místního času (v noci na dnešek SELČ) to ve Washingtonu oznámil zakladatel Blue Origin a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos.

Vizualizace asteroidu.

Mise jako z Armageddonu. NASA chce otestovat ochranu Země, odkloní asteroid

Co znělo dříve jako scéna ze sci-fi filmů, může být již brzy skutečností. Americká vesmírná agentura NASA totiž představila obranný program Země před srážkou s vesmírným tělesem, které by případně mohlo ohrozit život na planetě. Testovací mise Double Asteroid Redirection Test (DART), při které narazí kosmická loď do malé planetky Didymos a pokusí se změnit její dráhu, je naplánována na září 2022. NASA o tom informovala na svých stránkách. 

Májové slavnosti v Křenovicích byly tentokrát kosmické.

Jak to skutečně bylo na Měsíci

Křenovice - V sobotu 4. května jste se mohli dozvědět, jak to skutečně bylo s dobýváním Měsíce. Křenovické sdružení Májovci si připravilo na letošní Májové oslavy vystoupení plné zábavy, tance, hádanek, akčních scének s kosmickými i živými rekvizitami.

Start rakety Falcon 9. Ilustrační snímek

Únik helia. Start Muskovy nákladní lodi musel být odložen

Dnešní let rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon byl krátce před startem odložen kvůli malému úniku helia na druhém stupni raketového nosiče a kvůli problémům s přistávací plošinou v Atlantiku. Oznámily to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a také SpaceX s tím, že nový termín startu byl stanoven na sobotu.   

Snímek pořízený sondou InSight

Konec spekulací. InSight na rudé planetě poprvé zaznamenala marsotřesení

Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra planety. O takzvaném marsotřesení, obdobě zemětřesení, se dosud jen spekulovalo. Objev dnes oznámilo francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES), které přístroj SEIS na měření seizmických vln vyrobilo a spravuje. SEIS je součástí sondy InSight, kterou na rudou planetu dopravil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Loď Cygnus u stanice ISS - Na snímku NASA robotická paže Mezinárodní vesmírné stanice.

VIDEO: Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS. Zachytila ho robotická paže

K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Plavidlo, které se do kosmu se zásobami pro posádku a materiálem pro experimenty vydalo ve středu na palubě nosné rakety Antares, zachytila robotická paže orbitálního komplexu a ještě dnes bude připojeno ke staničnímu modelu Unity.

Astronauti Scott a Mark Kellyovi

Rizika pobytu v kosmu? Rychlejší stárnutí a změny DNA, říká výzkum na dvojčatech

Organismus amerického astronauta Scotta Kellyho se za jeho 340denního pobytu ve vesmíru v mnoha směrech změnil, ale po návratu se až na výjimky vrátil do normálu. Vyplývá to ze studie amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která porovnávala životní funkce Scotta Kellyho a jeho dvojčete Marka. Výzkum se prováděl v rámci příprav lidí na dlouhodobé vesmírné cesty, například na Mars, který může trvat dva až tři roky a s nímž NASA počítá kolem roku 2033.

Americký astronaut Andrew Feustel v Praze.

Vrátíme se na Měsíc a poletíme i na Mars, říká astronaut Andrew Feustel

Ve volném kosmickém prostoru strávil 61 hodin a 48 minut, což znamená bronzový stupínek mezi všemi pokořiteli vesmíru, jichž je celkem 559. Andrew Feustel si při letu k Hubbleovu dalekohledu raketoplánem Atlantis v roce 2009 do svého osobního balíčku uložil Nerudovy Písně kosmické. O dva roky později v raketoplánu Endeavour mířícím na Mezinárodní kosmickou stanici vezl figurku Milerova krtka. Její zmenšeninu měl s sebou i loni.

Vítězný návrh obydlí na Marsu.

Bydlení na Marsu? Budovy by měly odolat i nárazu meteoritů, postaví je roboti

Myšlenka dlouhodobého bydlení na Marsu dostává stále reálnější obrysy. Americká vesmírná agentura NASA totiž v minulých dnech oznámila tři vítězné návrhy na vesmírná obydlí, které vybírala v rámci soutěže 3D-Printed Habitat Challenge. Je jasné, že nepůjde o jen tak ledajaké stavby, bude totiž možné je vytvořit pomocí 3D tisku. Informoval o tom server TechTimes.    

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: ET se na nás dívá

Ten pocit zažil každý. Jako kdybyste byli někým pozorně sledováni. Kvůli tomu nemusíte být hned paranoidní. Navíc nyní máte pro podobné urážky pádný protiargument.

Christina Kochová a Anna McClainová

NASA musela zrušit čistě ženský výstup do vesmíru. Nemá pro ně skafandry

Americká NASA musela zrušit páteční výstup dvou astronautek do volného kosmického prostoru. Měl to přitom být historický okamžik, protože až dosud do vesmíru vystupovali převážně jen muži nebo smíšené dvojice. Plány však narazily na jeden zásadní zádrhel. Ukázalo se, že na Mezinárodní vesmírné stanici není dost skafandrů, které by seděly astronautkám. Informoval o tom deník Guardian.

Kosmonauti zkoumali plášť lodi Sojuz.

Co způsobilo díru v plášti Sojuzu? Záhada trvá, vyšetřování odpovědi nepřineslo

Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v jehož důsledku koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak. Novinářům to dnes v Moskvě řekl šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Odhalení příčin nepomohl ani loňský výstup do otevřeného kosmu, a tak bude vyšetřování pokračovat, možná i formou experimentu na oběžné dráze.

Blik Blik: Měsíc

BLIK BLIK bude letos až na jaře

Plzeň /ROZHOVOR, VIDEO/ - Festival světla, který loni navštívilo na pětatřicet tisíc diváků, se letos koná až v pátek 29. a v sobotu 30. března.

Rázové vlny, které vznikly při překročení rychlosti vzduchu.

Unikátní záběry. NASA vyfotila rázové vlny nadzvukových letounů

Americké vesmírné agentuře NASA se podařilo poprvé zachytit rázové vlny, které vytvořila dvojice nadzvukových letounů. Poznatky z toho, jak tyto vlny vznikají a šíří se, chce NASA využít při konstrukci tichého nadzvukového dopravního letadla X-59 QueSST, na kterém spolupracuje s americkou firmou Lockheed Martin.

Odpoutání lodě Crew Dragon od Mezinárodní vesmírné stanice.

Vše šlo podle plánu. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně přistála v Atlantiku

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se úspěšně vrátila z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpět na Zemi. Modul podle plánu přistál krátce po třičtvrtě na tři odpoledne SEČ na padácích ve vodách Atlantického oceánu nedaleko floridského pobřeží. Zpáteční cesta kosmem mu tak trvala přibližně šest hodin.

Christina Kochová a Anna McClainová

Historický moment. Do volného vesmíru poprvé vstoupí čistě ženská posádka

Do volného kosmického prostoru poprvé v historii vstoupí posádka jen v ženském složení. Stane se tak téměř 35 let poté, co tento výstup uskutečnila žena vůbec poprvé. Astronautky Anne McClainová a Christina Kochová se mise zúčastní 29. března z Mezinárodní vesmírné stanice ISS, přičemž cílem jejich výstupu bude výměna baterií na vnější straně stanice. Informoval o tom britský server The Guardian.   

Ilustrační foto.

Hvězdy uvidíte v knihovně

Tábor - Další beseda z cyklu Vesmírný Tábor 2019 se koná ve středu 6.března od 18 hodin v městské knihovně.

Unikátní projekční koule Science on a Sphere.

Tip Deníku: Komentované projekce zpestří jarní prázdniny

Třebíč – V týdnu od 4. do 8. března, kdy v Kraji Vysočina probíhají jarní prázdniny, se návštěvníci Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči mohou těšit komentované programy na zdejší unikátní projekční kouli Science on a Sphere. Projekce budou probíhat vždy ve 13.30 hodin, téma bude všeobecné – tedy jevy na Zemi i ve vesmíru.

Vesmírná loď Crew Dragon se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici ISS

Mise splněna. Crew Dragon se připojil k Mezinárodní vesmírné stanici

První část testovacího letu kosmické lodi Crew Dragon proběhla úspěšně. Modul americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se bez potíží dokázal napojit na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Je to vůbec poprvé, co k vesmírné základně dorazilo plavidlo komerční společnosti. Na palubu se nyní chystá posádka stanice, která má za úkol vyložit zhruba 180 kilogramů zásob. Zpět na Zemi se Crew Dragon vypraví 8. března.

Crew Dragon odstartoval k vesmírné stanici s figurínou a plyšovou Zemí na palubě

Crew Dragon odstartoval k vesmírné stanici. Stav beztíže hlídá plyšová Země

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes k prvnímu testovacímu letu odstartovala nová kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory pojmenovaná podle Ellen Ripleyové z filmu Vetřelec, kterou doprovází plyšová hračka v podobě planety Země.

Ellen Ripleyová ztvárněná herečkou Sigourney Weaverovou ve filmu Aliens z roku 1986.

Ripleyová z Vetřelce je zpět. Dala jméno figuríně pro první let lodi Crew Dragon

Slavná figurína Starman, kterou i s kabrioletem Tesla Roadster vynesla loni při svém prvním letu nová raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, dostane ženskou konkurenci. Při hledání jména pro novou figurínu, která bude na palubě zítřejšího prvního testovacího letu nové lodě pro lidskou posádku Crew Dragon sáhla firma do filmové historie. Volba padla na Ellen Ripleyovou, hlavní hrdinku filmové ságy Vetřelec.

Model sovětské sondy z řady Veněra, ke které patřila i neúspěšná sonda Kosmos 482

Neúspěšná sovětská sonda se má brzy zřítit na Zemi. Nikdo neví, kam dopadne

Sovětský svaz vyslal v roce 1972 do vesmíru sondu Kosmos 482, která měla zkoumat planetu Venuši. Mise však nebyla úspěšná a zařízení kvůli selhání motorů uvízlo na nízké zemské orbitě. Amatérský astronom Thomas Dorman však nyní vypozoroval, že se sonda nebezpečně přibližuje k zemskému povrchu, kam se zřejmě již na konci letošního roku zřítí. Není přitom možné odhadnout, kam trosky dopadnou.