
Liberecký ráj vědy a zábavy iQPark se promění v Dětské muzeum
Liberec - První liberecký ráj vědy a zábavy iQPark čekají příští rok velké změny. Po sedmi letech provozu se promění v Dětské muzeum zaměřené na děti do deseti let.
Liberec - První liberecký ráj vědy a zábavy iQPark čekají příští rok velké změny. Po sedmi letech provozu se promění v Dětské muzeum zaměřené na děti do deseti let.
Mutěnice /ROZHOVOR/ - Sedmnáct let působí na trhu Vinařství Mutěnice. Teprve dva roky s novou vlastnickou strukturou. S celkovou produkcí 260 milionů litrů vína od svého založení se řadí mezi největší vinařské podniky v ČR. V mutěnickém výrobním závodu společnost zaměstnává přes šedesát lidí, kteří každý den připravují řadu vinařských produktů pro desítky významných odběratelů. Kromě dovozu cisternového vína se firma soustředí na výrobu vlastní řady vín z moravských hroznů. „Ocenění na domácích i zahraničních výstavách jsou důkazem, že jsme se vydali správnou cestou," prohlašuje jednatel společnosti Jindřich Robek.
V Česku se narodilo 158 dětí matkám, které byly nakažené virem HIV. S infekcí na svět přišly čtyři děti, na valnou většinu novorozenců se nákaza z matek nepřenesla. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS. Nakažených lidí v republice v poslední době rekordně přibývá. Jen letos do konce října to bylo 22 nových pacientek a 186 nových pacientů. Na dnešek připadá světový den boje proti AIDS.
Praha - V Česku se narodilo už 158 dětí matkám, které byly nakažené virem HIV. S infekcí na svět přišly čtyři děti, na valnou většinu novorozenců se nákaza z matek nepřenesla. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS. Nakažených lidí v republice v poslední době rekordně přibývá. Jen letos do konce října to bylo 22 nových pacientek a 186 nových pacientů. Na dnešek připadá světový den boje proti AIDS.
Amsterodam – V Nizozemsku se objevilo další, už čtvrté ohnisko nákazy ptačí chřipkou. Místní úřady dnes uvedly, že laboratoře odhalily nebezpečný chřipkový kmen H5N8 na drůbeží farmě ve městě Zoeterwoude na západě země. Kvůli nákaze tam bylo vybito 28.000 ptáků.
Nymburk - Rekonstrukce interního oddělení se opozdila kvůli komplikacím se starou elektroinstalací v původní budově
Kolín nad Rýnem/Praha - Ford postaví v německém Merkenichu u Kolína nad Rýnem aerodynamický a klimatický tunel, podle automobilky údajně nejvyspělejší na světě. Zvládne simulovat hurikán nebo třeba extrémní teplotní podmínky.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Střední odborná škola řemesel v Kutné Hoře se ve středu „oblékla" do slavnostního. Navštívil ji totiž ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, který přijel symbolickým přestřihnutím pásky otevřít nově zrekonstruované elektrotechnické laboratoře.
Kutná Hora – Střední odborná škola řemesel v Kutné Hoře se včera dopoledne „oblékla" do slavnostního.Navštívil ji totiž ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, který přijel symbolickým přestřihnutím pásky otevřít nově zrekonstruované elektrotechnické laboratoře.
S poměrně velkým zájmem se setkala středeční akce České společnosti AIDS pomoc, která do města vyslala ambulanci s testovacím týmem.
Severní Terasa - Pivo budou vařit sami studenti. Od začátku do konce. Poučí je to o chemických procesech.
Trutnov - „Čím více antibiotik do naší populace nasypeme, tím bude nižší jejich účinnost," říká primář oddělení mikrobiologie a imunologie.
Chomutov, Praha - Legendární Olympic, kapela založená v roce 1963, na novém albu „Souhvězdí drsňáků" (Supraphon, listopad 2014) citelně přitvrdil. Přesvědčí se o tom publikum i 27. listopadu již od 19.30 ve Sportovní hale v Chomutově.
Liberec - Neurčitá vize začíná dostávat konkrétní podobu. Moderní pavilon urgentní péče by se mohl začít stavět do 5. let
Mohelnice – Desítky hrobů a spoustu kosterních pozůstatků už odkryli archeologové, kteří pracují na průzkumu Kostelního náměstí v Mohelnici. Prostor kolem nynějšího kostela svatého Tomáše z Canterbury byl totiž ve středověku městským hřbitovem.Dokládají to historické prameny, žádný podobný archeologický průzkum zde ale až dosud provedený nebyl. Kostel zde stával už v roce 1247, tehdy byl zasvěcený Panně Marii. Pohřbívalo se kolem něj od samého počátku jeho založení.
Modernizace základních škol na Novojičínsku pokračuje. V poslední době získaly nové vybavení další tři školy.
Olomouc – Hned pět fakult Univerzity Palackého v Olomouci se v pátek 21. listopadu otevře budoucím vysokoškolákům. Den otevřených dveří na cyrilometodějské, filozofické, přírodovědecké, pedagogické fakultě a fakultě tělesné kultury nabídne zájemcům o studium od 9 do 14 hodin informace všeho typu. Univerzita pro návštěvníky připraví i speciální autobusovou linku, která je zdarma dopraví ke všem otevřeným fakultám.
Praha – V obálce zaslané ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) byl jed. Laboratorní testy prokázaly, že šlo o látku na bázi kyanidu v životu nebezpečném množství, sdělil to mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník. Zásilka na ministerstvo dorazila v úterý ze severu Evropy, nikdo z pracovníků úřadu nebyl zraněn.
V Česku rekordně přibývá nových pacientů s virem HIV. Za prvních deset měsíců testy odhalily nákazu u 208 lidí. Je také o 20 nemocných s AIDS víc. Devět lidí na nemoc selhání imunity v tomto roce zemřelo. Aktuální údaje dnes na tiskové konferenci zveřejnil vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. Loni lékaři evidovali 235 nových pacientů s HIV a předloni 212. V předcházejících letech byl celoroční počet nižší než letos za deset měsíců.
Praha –Na ministerstvo vnitra dorazila v úterý obálka s jedem. Oznámil to dnes ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že zásilka byla adresována jemu a přišla ze země na severu Evropy. Podle prvních okamžitých výsledků by mohlo jít o látku na bázi kyanidu. Velící důstojník pražských hasičů Antonín Šustr sdělil, že zásilka obsahovala dvě ampule s podezřelou látkou a hasiči je v úterý předali Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.
Bangkok - Části těl dětí a dospělých objevila thajská zásilková služba ve třech balíčcích označených jako "hračky", které měly být odeslány do Spojených států. S odvoláním na thajskou policii o tom informovaly tiskové agentury.
Písek – Městská knihovna připravila na čtvrtek 20. listopadu od 17 hodin besedu s významným nanotechnologem prof. Vladimírem Králem na téma Za co mohou geny a za co my.
Ivanovice na Hané – Požár v ivanovickém výrobním podniku Bioveta zaměstnal v neděli ráno několik jednotek hasičů z jihu Moravy. Přestože ho dostali za chvíli pod kontrolu, škoda se pohybuje okolo tří milionů korun. Vyšetřování vzniku požáru pokračuje, obešel se bez zranění.
Praha,Plzeň – Tehdy 23letý student Jaroslav Vyskočil seděl ještě v podvečer 17. listopadu 1989 v Praze na povinné přednášce vědeckého komunismu.
Dillí – Pilulky, které použil lékař ke sterilizaci několika desítek žen na východě Indie, údajně obsahovaly chemickou látku používanou v jedu na krysy. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Lékař R. K. Gupta před týdnem pomocí těchto tabletek sterilizoval více než osm desítek žen, z nichž nejméně 15 zemřelo a desítky dalších jsou kvůli komplikacím stále v nemocnici.
Jičín – Přestavba budovy bývalé interny Oblastní nemocnice Jičín je na spadnutí. Kraj ji pojal jako prioritní a do jičínského zařízení hodlá investovat tři sta milionů korun.
Jičín – Přestavba budovy bývalé interny Oblastní nemocnice Jičín je na spadnutí. Kraj ji pojal jako prioritní a do jičínského zařízení hodlá investovat tři sta milionů korun.
Brno - Už po patnácté ve čtvrtek otevřel brněnský Ústav přístrojové techniky dveře návštěvníkům. Zájemci si mohli prohlédnout, jak vypadá práce v laboratoři, a zároveň si vyzkoušet vědu na vlastní kůži.
Litvínov – Jako perla v hromadě písku. Přesně tak působí jeden z objektů v areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova. Oproti ostatním září novotou. Jedná se o hlavní budovu nového výzkumného centra, které včera společnost oficiálně otevřela. Prostory nabízí laboratoře pro odborníky, sloužit ale budou i studentům Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Náklady projektu se po jeho úplném dokončení vyšplhají k bezmála 780 milionům korun.
České Budějovice – Revoluci do pivovarnictví přináší Budějovický Budvar. V restauracích začíná prodávat B: Cryo, nápoj, který se vymyká dosud známým kategoriím. „Je velice silný, chutná jako pivo, hřeje jako destilát. Využíváme princip vymrazování vody z piva ve speciálních lahvích, který jsme si nechali patentovat," uvedl Petr Košin.
Litvínov - Hned dvě litvínovské školy uspořádají dny otevřených dveří. Jedná se gymnázium a sportovní základní školu. Podívat se mohou přijít potencionální studenti, rodiče současných žáků, bývalí studenti i lidé zcela nezainteresovaní.
České Budějovice /FOTOGALERIE/- Revoluci do pivovarnictví přináší Budějovický Budvar. V restauracích začíná prodávat B: Cryo, nápoj, který se vymyká dosud známým kategoriím. „Je velice silný, chutná jako pivo, ale hřeje jako destilát. Využíváme princip vymrazování vody z piva ve speciálních láhvích, který jsme si nechali patentovat," říká Petr Košin, specialista řízení jakosti. B: Cryo má 21 procent alkoholu a čtyřicet stupňů, Petr Košin jej označuje jako spirit piva.
Chrudim - V Gymnáziu Joseffa Ressela v Chrudimi se v pátek a v sobotu uskutečnily dny otevřených dveří.
Chemie je zábava, nevěříte? V první dětské laboratoři Kids' Lab Abrakadabra tomu tak opravdu je. Kids' Lab Abrakadabra v prostorách Národního technického muzea v Praze je první dětskou laboratoří v České republice a v pořadí již 35. laboratoří ve světě. Vzdělávací program společnosti BASF každý rok navštíví více než 50 000 dětí z celého světa a těší se velké oblibě nejen u žáků, ale i u jejich učitelů. Jeho cíl je jasný – přiblížit malým vědcům tajuplný svět chemie. Od 23. 11. 2012, kdy byla laboratoř otevřena, již výukové programy navštívilo více než 3 200 dětí z celé České republiky ve věku 6 až 12 let.
České Budějovice - Bývalá reprezentantka a dvojnásobná olympionička Lenka Kovářová je novou předsedkyní České triatlonové asociace. Byla zvolena v sobotu na Valné hromadě, která se konala v Českých Budějovicích v Clarion Congress Hotelu. Večer pak v kulturním a konferenčním centru ArtIGY proběhlo slavnostní vyhlášení Českých pohárů.
Ústí nad Labem – Byla tma, do rána zbývalo ještě pár hodin, když ve středu ještě za tmy se sjeli specialisté z ústeckého policejního toxi týmu, příslušníci speciální zásahové jednotky Ústeckého kraje, posílení ještě o kolegy z pražské zásahovky, a celníci se psy vycvičenými na vyhledávání drog. K zásahu byla připravena i skupina ústeckých městských strážníků.
Příbram - I tento týden jsme připravili několik tipů na víkendové akce.
Studenec – Představit svoji práci široké veřejnosti chtějí vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. Na nadcházející sobotu připravili opět Den otevřených dveří.
Královéhradecko - Zdejší hejtmanství chce do roku 2020 investovat do modernizace svých nemocnic téměř dvě miliardy korun.
Pro hokejisty je nejprestižnější ocenění, když vyhrají Stanleyův pohár. Pro architekty zase, když jejich dílo dostane prestižní cenu od kolegů. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí u odborníků zabodovalo.
Rychnovsko - V okrese se našly velice vzácné bronzové předměty, které pocházejí již z mladší doby bronzové, z období popelnicových polí, tedy zhruba 1200 let před naším letopočtem.
Ústí nad Labem – Kriminalisté uštědřili citelnou ránu drogové scéně v Ústí nad Labem. Při středečním zátahu v Krásném Březně zajistili dvě varny pervitinu, několik desítek gramů drogy, chemikálie a zatkli osm lidí, včetně dvou žen. „Byli to velké ryby," řekl kriminalista z toxi týmu.
Vrchlabí - Pro hokejisty je nejprestižnější ocenění, když vyhrají Stanleyův pohár. Pro architekty zase, když jejich dílo dostane prestižní cenu od kolegů. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí u odborníků zabodovalo.
Rychnovsko – V okrese se našly velice vzácné bronzové předměty, které pocházejí již z mladší doby bronzové, z období popelnicových polí, tedy zhruba 1200 let před naším letopočtem.
Nemněnice u Černovic – Rybník v Nemněnicích u Černovic byl skutečně kontaminován močůvkou. Potvrdili to výsledky rozborů vzorků vody, které zpracovala Chemická laboratoř Třemošná.
Vrchlabí - Pro hokejisty je nejprestižnější ocenění, když vyhrají Stanleyův pohár. Pro architekty zase, když jejich dílo dostane prestižní cenu od kolegů. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí u odborníků zabodovalo.
Morkovice – Spor kolem cyklostezky v Morkovicích je po přibližně rok trvajících dohadech u konce. Město se v minulosti pokusilo reklamaci uplatnit u zhotovitele stavby už několikrát, pokaždé však bezvýsledně: po výsledcích rozhodčích zkoušek se ale s dodavatelem dohodlo a cyklostezka bude na náklady zhotovitele opravena.
Krásné Březno – Laboratoř na výrobu pervitinu odhalili ve středu nad ránem v Krásném Březně ústečtí kriminalisté se zásahovou jednotkou.
Domažlice - V minulém týdnu zemřel ve věku 82 let bývalý primář chirurgického oddělení domažlické nemocnice prim. MUDr. Václav Novák, CSc. Vedl je od roku 1983 do r. 1997.
Praha - Městská část Praha 6 pronajala před čtyřmi lety Polikliniku Pod Marjánkou na 30 let soukromé společnosti za půl milionu korun ročně, ačkoli předtím sama vybrala na pronájmu ordinacím, laboratořím a lékárně zhruba 3,7 milionu korun ročně.