![](https://g.denik.cz/63/9a/3640443_praha_schola_pragensis_prazena-list-l.jpg)
Schola Pragensis: Když nevíte, co s budoucností
Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Patnáctý ročník přehlídky pražských škol seznámí návštěvníky s první pomocí i výrobou salámu. Podívat by se mělo přijít 50 tisíc lidí.
Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Patnáctý ročník přehlídky pražských škol seznámí návštěvníky s první pomocí i výrobou salámu. Podívat by se mělo přijít 50 tisíc lidí.
Pardubice – Soutěž „Hledáme nejlepšího mladého chemika“ vstoupila do čtvrtého ročníku.
Stráž pod Ralskem - Lidé z firmy, která chce ve Stráži likvidovat nebezpečný odpad, místní nepřesvědčili
Mělník -Speciální stříkačka na hašení velkých požárů má výkon téměř třicet kubíků vody za minutu.
Fejeton - Vašku, povídá v autě při cestě do kanceláře kolegovi kapitán Lumčík, „cestou se zastavíme u mé neteře.“ Strážmistr Petráně si myslel, že kapitán půjde jen něco zařídit, tak se na nic neptal. Lumčík však po chvíli pokračoval: „Její syn je takový vědátor a neteři se zdá, že má prsty ve smrti jejich křečka.“Strážmistr polkl: „Šéfe, to si děláte legraci, ne?“ „Proč myslíš?“ „Nechcete mi namluvit, že jedeme vyšetřovat nějakou záhadnou smrt obyčejného křečka?“
Havlíčkův Brod – Operace očí, plastická chirurgie, operace křečových žil. To jsou zákroky, které pacienti v havlíčkobrodské nemocnici vyhledávají stále častěji, přestože za tyto zákroky platí sami.
Kralupy - V chemickou laboratoř se změnil dům v Kralupech, kde třiačtyřicetiletý muž z Kladenska na podzim letošního roku vyráběl pervitin.
Havlíčkův Brod – Operace očí, plastická chirurgie, operace křečových žil. To jsou zákroky, které pacienti v havlíčkobrodské nemocnici vyhledávají stále častěji, přestože za tyto zákroky platí sami.
Loket - Firmachybu přiznala, látka se do oběhu dostala z nátěrů na bojlerech
Loket – Loketská vodárna chybu přiznala, látka se do oběhu dostala z nátěrů na bojlerech.
indřichův Hradec – Při vstupu do výrobny vyhlášených poctivých jogurtů ve skle, které vyrábí jindřichohradecká společnost Agro–La, mě vítá typické cinkání skleniček a usměvaví zaměstnanci.
Stříbro – Návštěvníci školy zaskočil i pokus s napodobeninou krví.
Praha - Dalších 11 nových případů HIV infekce přibylo v říjnu v České republice, jeden člověk zemřel na AIDS. Letos už testy potvrdily nákazu HIV 149 lidem. Je to více než za celý rok 2008. Celkem je tak nyní v tuzemsku už 1493 HIV pozitivních, o kterých se ví. Vyplývá to z informací Národní referenční laboratoře pro AIDS ve Státním zdravotnickém ústavu.
Krnov- Centrální laboratoř krnovské nemocnice úspěšně prošla kontrolou certifikačního orgánu, který potvrdil, že dodržela všechna akreditační kritéria.
Trutnov – Střední průmyslová škola v sobotu od 8 do 12 hodin chystá Den otevřených dveří. Ten je součástí projektu Informační a komunikační technologie a nové technologie. Škola ho zahájila letos a potrvá i v příštím roce.
Ústí nad Labem - Dobrá zpráva pro muzeum! Staré malby restaurátoři zachovají, Ústečané je uvidí v červnu.
Bruntál /FOTOGALERIE/ - Celodenní oslavy půlstoletí existence Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Bruntále, dřívější Střední zemědělské technické školy, byly velkolepé.
Brno – Pokusy v laboratořích pod mikroskopem? Vyzkoušet si páku, kladku, motor? Kyselé a zásadité? Nejen takto se dá věda předvést neodborníkům. Podle Masarykovy univerzity by se totiž neměly prezentovat pouze vědy technické a přírodovědné. Filozofická fakulta proto už podruhé představuje v Týdnu vědy humanitní obory, které se dají studovat a zkoumat na filozofické fakultě.
Frýdek-Místek – Střední škola zemědělská a lesnická ve Frýdku-Místku si v letošním školním roce připomíná 130. výročí založení Zimní hospodářské školy v Místku, která svou činnost zahájila 15. listopadu 1880.
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Mezinárodní tým vědců bude pátrat po příčině smrti Tychona Braha. V pátek se ostatky dánského astronoma vrátí do hrobky.
Brno – Fyzikální laboratoře za téměř půl miliardy vyrostou během příštího roku v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Králově poli.
Kostelec nad Orlicí - Zásahová jednotka zatkla muže a dvě sestry, u nichž objevila drogu za 1,2 milionu korun.
Rokycany – Čerstvé mléko přímo od dojnic je nejnovějším hitem prodejní nabídky, kterou poskytuje město.
Ostroměř / Hradec Králové – Koncem října jsme se vydali za zajímavou nabídkou do našeho krajského města.
Břidličná, Vajglov - Sdružení Arnika pořádalo včera setkání zaměřené na odběr usazenin z potoka Polička v Břidličné.
Brno - Mikroskopické pozorování živých tkání a hýbání s nimi optickou pinzetou. Tajemství vytváření hologramů nebo kreslení laserem. To všechno zažili ve čtvrtek návštěvníci brněnské Akademie věd, jejíž Ústav přístrojové techniky připravil speciální prohlídky.
Olomouc – Okusit chuť plodů ze stromu dřínu, oskeruše či jaderničky moravské budou moci za několik let lidé přímo v centru Olomouce. Na Envelopě ve středu studenti a zaměstnanci přírodovědecké fakulty s olomouckými středoškoláky vysadili okolo stovky stromů starých a krajových odrůd.
Lhánice – ČEZ koupil záhadný dům ve Lhánicích. Objekt, ve kterém se ozývalo temné rotující mručení, teď monitorují přístroje. Mají prokázat nebo vyvrátit, zda brum pochází z blízké jaderné elektrárny.
Olomouc – Ovocný sad přímo v centru města? Proč ne, řekli si studenti a pedagogové Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a rozhodli se přímo v areálu vysokoškolských kolejí vysázet v tomto týdnu stovku stromů starých a krajových odrůd.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zvídavé pohledy turistů i domácích kolemjdoucích sledují v těchto dnech práci archeologů.
Kladno - Tři zajímavé fotografické výstavy současně budou ve čtvrtek 28. října v 15 hodin slavnostně zahájeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Jejich názvy jsou Pozlacený mikrosvět, Území Liliputů a Svět hmyzu.
Moravská Třebová – Již potřetí zavítala do Moravské Třebové Toulavá kamera České televize.
USA - Teplota ovzduší v oblasti kolem severního pólu znovu stoupla a množství mořského ledu je tam na jedné z nejnižších úrovní v zaznamenané historii.
Králův Dvůr - Místostarosta Králova Dvora Per Vychodil zastavil rozhodnutí současné městské rady o využití nebytových prostor v domě služeb.
Blovice - Nebezpečná látka unikla v areálu blovické firmy během jejího přečerpávání z jímky do cisterny.
Plzeň – Padesát nových pracovních míst by mělo do Plzně přinést elektrotechnické výzkumné centrum. Fakulta elektrotechnická ZČU v Plzni na něj získala získala více než půlmiliardovou dotaci z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Ústí nad Labem - Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická v Ústí nad Labem oslavila v sobotu výročí šedesáti let oboru Zdravotní laborant.
Začíná to pobolíváním hlavy, pálením v očích, škrábáním v krku a pokračuje kýcháním a smrkáním. Přepadla vás rýma.
Liberec – Nové supermoderní laboratoře, výukové sály a testovací zařízení ve zbrusu nové budově. To je v kostce projekt, který ve čtvrtek slavnostně rozjela Technická univerzita v Liberci.
Austrálie - Australští policisté zabavili téměř půl tuny kokainu pocházejícího z Jižní Ameriky. Celková hodnota zabavených drog dosahuje 160 milionů australských dolarů (2,7 miliardy korun) a podle agentury AP se jedná o třetí největší úlovek v australských dějinách.
Brno - Novou multimediální laboratoř SimStar otevřeli ve středu na Vysokém učení technickém v Brně. Poslouží k simulaci letů.
Žďársko – Bývalá základní škola ve Žďáře nad Sázavou, jeden z městských domů v Bystřici nad Pernštejnem či budova, v níž ve Svratce sídlí stomatologická laboratoř a kadeřnictví. Všechny tyto nemovitosti ve vlastnictví měst jsou momentálně na prodej.
Brno - Výstavou, jejíž součástí jsou živé mušky, připomíná Mendelovo muzeum v Brně významné pokusy Thomase Hunta Morgana. Američan svými experimenty přesně před 100 lety jako jeden z prvních prokázal správnost výsledků pokusů, které Gregor Johann Mendel dělal s hrachem.
Strakonice – Nemocnice se již počtvrté ve spolupráci s městem zúčastní kampaně Dny zdraví. K této akci se připojí ve středu 13. října od 9 do 16 hodin dnem otevřených dveří.
Sobotecko / Praha – Životu a dílu soboteckého rodáka Bohuslava Raýmana (1852–1910) se věnuje celodenní seminář, který se zítřejší středu 13. října koná v pražském Karolinu.
Louny - Radnice v Lounech odkoupí pět procent akcií. Za to chce záruky, že poliklinika zůstane.
Bílovec - Zeptali jsme se Pavla Mrvy, nového ředitele Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, zdali plánují nějaké stavební práce, popřípadě modernizace učeben. Přečtěte si, co nám odpověděl.
Určice – Stopy kanibalských hodů odkrývají v těchto dnech archeologové na návrší u Určic. Na jámy s lidskými kostmi narazili dělníci při stavbě solární elektrárny.
Vodňany – Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity přijala na bakalářský obor čtyřiasedmdesát studentů. Loni jich bylo jen třicet.
Vysočina – Burčáková sezona je v plném proudu. Prodavači na Vysočině burčák nabízí jak ve vinotékách, tak i na stáncích u silnic