![](https://g.denik.cz/28/69/p5280175-pi16-zbe_prazena-list-l.jpg)
Kněz požehnal nové zbrojnici i hasičskému praporu
Zběšičky /Výročí hasičských sborů na Písecku/ - Sbor dobrovolných hasičů Zběšičky oslavil kulaté výročí.
Zběšičky /Výročí hasičských sborů na Písecku/ - Sbor dobrovolných hasičů Zběšičky oslavil kulaté výročí.
S podstatně mírnějším trestem odešel v úterý od Vrchního soudu v Olomouci Libor Taschka (19 let) z Opavska, jenž kvůli neopětované lásce málem připravil o život svou spolužačku Alenu z opavské střední školy. Dívku pobodal loni v březnu v jejím domě.
Hradec Králové /TÉMA DENÍKU/ - Bít či nebít svoje děti? Názory rodičů, pedagogů i psychologů na výchovné metody se různí. Jak se mění tradiční pojetí rodiny? Podle tří čtvrtin českých rodičů je otevřenost mezi nimi a dětmi základem dobrých vztahů.
Johannesburg, Přerov – V březnu se postaral o poprask mezi vyznavači silových sportů v Česku, když vyhrál prestižní závody strongmanů Arnold Classic v Austrálii. To ještě málokdo tušil, že parádní kousek zopakuje o dva měsíce později také v Africe. Ano, přerovský silák Jiří Tkadlčík o víkendu ovládl také Arnold Classic Africa.
Hradec Králové /TÉMA DENÍKU/ - Bít či nebít svoje děti? Názory rodičů, pedagogů i psychologů na výchovné metody se různí. Jak se mění tradiční pojetí rodiny? Podle tří čtvrtin českých rodičů je otevřenost mezi nimi a dětmi základem dobrých vztahů.
Rychnovsko – Škoda každé rány, která padne vedle?
Chrudim – /Téma deníku/ - Jak vychovat dítě, aby se z něj stal slušný člověk? Univerzální návod neexistuje. Před pár desítkami let byli školáci zcela běžně biti svými učiteli a dostávali doma tvrdé fyzické tresty. Dnešní mládež je vařečkou nebo fackou přes tvář nedotčena.
Kutná Hora - Jako každoročně se blíží Den dětí, který připadne již na zítřejší den. Při této příležitosti zavzpomínalo několik dam z Kutné Hory na své dětství. Všechny dámy zavzpomínaly na to, že jako malé musely doma často pomáhat.
Zlín - /ROZHOVOR/ Možnost „volné časové kapacity" to byl důvod pro designéra, galeristu a výtvarníka Luďka Pavézku, aby se své lásce, tedy výtvarnému umění a sochařství, mohl věnovat naplno. Stejně jako jeho kamarád architekt Karel Dokoupil. Oba dva dokazují, že datum narození není podstatné, oba plni vitality, optimismu a zkušeností se dali se vší energií na „volné umění".
České Budějovice – „Pánové, kdo je taky z vás duchovní otec výstavy?" zněl dotaz při příchodu na Den dětí s mašinkami, kterou o víkendu uspořádal českobudějovický Klub železničních modelářů. „Rozhodně Jirka Dvořák," vyhrkli na stejno čtyři muži u vstupu.
Karviná, Český Těšín – Koupel a pak už jen domácí klid a pohoda, láska páníčků a také oblíbené banány a zeleninové saláty. To vše si od pondělí opět užívá jedenáctiletá samice leguána zeleného Kvído, která se v pátek našla, jak se toulá Českým Těšínem.
Praha - Obyvatelům sídliště Vybíralova na Černém Mostě nejvíce vadí špatná organizace vozovek, málo parkování nebo nedostatek zábavy pro seniory. Vzniknout by měly kvalitní pěší cesty uvnitř sídliště, odbroníci z institutu doporučují i vytvoření 200 nových parkovacích míst.
Petrov – Dříve zpívali, tančili a hráli téměř každý den. Jezdili na domácí vystoupení, své umění představovali také v zahraničí. Dnes už na to nemají tolik času, energie a třeba ani věk. Přesto láska k folkloru u nich přetrvává. A že rozhodně nepatří do starého železa, „vysloužilí" folkloristé pravidelně ukazují na festivalu Senioři v jedinečném sklepním areálu Plže v Petrově.
Jablonecko - /od 30. května/ Pořádáte kulturní, sportovní či společenskou akci? Zařadíme ji do servisního přehledu. Stačí napsat na emailovou adresu: jablonecky@denik.cz
Žárovice – Sekera se zatíná do spodní části májky hlouběji a hlouběji. Nakonec se symbol jara a lásky klátí k zemi a dopadá na centimetry přesně do volného prostoru vedle ohniště. Tradiční akci spojenou se dnem dětí si v sobotu odpoledne užívá snad půlka obyvatel osady Žárovice.
Zákupy - V Eduard Held muzeu na zákupském náměstí Míru v pátek začala výstava historických bicyklů.
Velehrad – Velký zájem lidí vzbudila beseda s tělesně postiženými lidmi, kteří vlivem úrazu, nemoci nebo vrozenou vadou ztratili schopnost malovat rukama, ale malují ústy. To byl důvod, proč v pátečním podvečeru zamířili do Turistického centra Velehrad, aby se tam po padesáti dnech od zahájení výstavy s názvem Ne ruka – to duše maluje, a tři dny před jejím ukončením, setkali tváří v tvář s devíti umělci, kteří vystavené obrázky, velice rozmanité, namalovali nikoli rukama, ale ústy.
Hradec Králové - Nezištně pomáhají mnohdy ve velmi obtížných situacích nejen na psychiku. Tři příběhy lidí z Oblastní charity Hradec Králové, kteří pomáhají druhým v jejich těžkých chvílích, najdete vždy v pátečním vydání Hradeckého deníku.
Linec – Po loňské premiéře bude ve Gmundenu v sobotu 11. června druhý ročník Loverunu na 4,5 kilometru. Start bude v 18 hodin na Radničním náměstí, otočka v parku Toscana, cíl opět na náměstí. „Jedná se sice o běžeckou sportovní akci, ale ne v klasickém slova smyslu. Důležitější než časy jsou zábava, prožitek ve dvou a samozřejmě láska," píše deník OÖN.
Ahoj. Končí květen, měsíc pučení, květů a lásky. Básníci, pokud z toho všeho nezešíleli, tak unaveni smolí své rýmy na otrhané okvětní lístky mandloní. Jak poetické!
Stále stejně šaramantní, duchaplný a vizuálně ohromující. Takový je Baron Prášil, poetický trikový film Karla Zemana, který se po 55 letech vrací na plátna kin v restaurované podobě. A je na co se dívat.
Miřetice - Říká o sobě, že je obyčejná normální ženská. Jenže není. To, co prožila, a to, co ze sebe vydává, je obdivuhodné. „Snažím se pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují, hlavně dětem, lidem kterým chybí pohlazení. Rozdávám veselou náladu, háčkuju na panenky," uvedla Simona Kratochvílová, stříbrná ze soutěže Žena regionu.
Fantasta. Takový je francouzský režisér Michel Gondry, který do svých postav víceméně promítá vlastní představy, sny a hry všeho druhu. S divákem, barvami, fiktivními světy či originálními vynálezy. Pravda, občas mu chybí smysl pro proporce a má své výkyvy – jako třeba v nepovedené Pěně dní podle Viana.
Duisburg, Praha - Byla to rychlá akce: trenér rychlostních kanoistů Libor Dvořák si oblékl žluté tílko s brazilskou vlajkou a nápisem Rio de Janeiro a šel gratulovat svým chlapcům k postupu na olympiádu.
Znojmo – Výhled do Gránického údolí, speciální pomůcky vychovávající děti k lásce k přírodě. Možnost podívat se, jak to chodí v nevšední mateřské škole, měli rodiče malých dětí, kteří zavítali do znojemské Školní ulice. V nově otevřené Montessori mateřské školce Dobromysl se konal den otevřených dveří.
Hradec Králové - Nezištně pomáhají mnohdy ve velmi obtížných situacích nejen na psychiku. Tři příběhy lidí z Oblastní charity Hradec Králové, kteří pomáhají druhým v jejich těžkých chvílích, najdete vždy v pátečním vydání Hradeckého deníku.
Hradec Králové - Dobré divadlo uvede komedii Williama Shakespeara Večer Tříkrálový, a sice v pátek 27. května od 19 hodin v Novohradeckém divadle v Hradci Králové (sál CC Lucie). Veselohru přeložil Martin Hilský a vystoupí v ní herci souboru Hrobeso z Prahy.
Rokycany - Představujeme další miminka uveřejněná v novinách
Znojmo – Populární herec a režisér Jakub Kohák bavil ve čtvrtek večer hosty vysokoškolského klubu Harvart. „Ve Znojmě jsem poprvé, o prázdninách se sem rád vrátím," řekl Znojemskému deníku Rovnost Kohák. Zcela zaplněný vysokoškolský klub bavil Kohák a jeho moderátor Robert Tamchyna volně plynoucími příběhy ze svého života, kdy se hosté dozvěděli řadu osobních zážitků z domu, kde oba bydleli.
Pardubice/Kunětická hora – Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se dnes rozloučí s hrou Šťastné dny. Absurdní drama Samuela Becketta mělo premiéru loni v říjnu a končí po 19 reprízách.
/POZVÁNKA/ Máj není jen měsíc lásky, nýbrž i konání tradičního Opavského veletrhu stavebnictví, bydlení, automobilů, zahradnictví a hobby. Kroky návštěvníků do něj zamíří během víkendu 28. a 29. května a víceúčelová hala v Městských sadech je přivítá vždy v době od 9 do 18 hodin.
Teplicko - Alenka Kingsleighová se ujala řemesla po svém otci a strávila několik posledních let na divokých vlnách světových oceánů jako mořeplavkyně. Po svém návratu do Londýna objeví kouzelné zrcadlo, skrz které se dostane zpět do fantastické Říše divů, kde se znovu shledá se svými starými známými: Bílým králíkem, houseňákem Absolemem, kocourem Šklíbou a potrhlým Kloboučníkem, který není ve své kůži.
Nejnovější celosouborové představení Příběh zbojníka uvede dnes kopřivnickému publiku vojenský umělecký soubor Ondráš.
Věnovat co nejvíce času společnému čtení s nejmenšími čtenáři. To je cíl celorepublikové akce Týden čtení dětem, která se uskuteční od 1. do 7. června.
Liberec /GALERIE/ - Opera Šaldova divadla chystá jako poslední premiéru mimořádnou záležitost od Julese Masseneta Thaïs. Jde o dvacáté sedmé jevištní dílo tohoto autora z celkových čtyřiceti sedmi.
Brno – Na středeční večer nikdy nezapomene pětadvacetiletý muž, který na brněnském Mendlově náměstí zapůjčil mladé ženě nůž. „Chovala se prý naprosto klidně a zdvořile požádala, jestli by jí půjčil nůž, aby mohla přepůlit list papíru," popsal mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Jenže když získala zbraň, vše se dramaticky změnilo.
Písek – Spolků a organizací, jejichž členové by udržovali a připomínali staré lidové tradice, není mnoho. Rozhodně k nim patří obce baráčníků, které od poslední čtvrtiny 19. století vznikaly ve větších vesnicích a městech.
Opět se blíží festival dechových hudeb v Jizerním Vtelně a v Kněževsi. Nejen skalní fanoušci už mají zaškrtnuté datum dlouho dopředu. V Kněževsi na Rakovnicku se sejdou kapely 5. června už potřinácté, v Jizerním Vtelně na zámku Stránov na Mladoboleslavsku 29. května zase podvanácté. A za vším stojí jedna rodina a jejich přátelé.
Praha - Na festivalu Mezi ploty v areálu pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích o víkendu vystoupí na 100 umělců na 14 scénách. Novinářům to ve středu řekli pořadatel Robert Kozler a radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkaolice).
Do Českých kin přicházejí tři nové filmy: Alenka v říši divů: Za zrcadlem (USA, 2016), Maggie má plán (USA, 2016) a Mikrob a Gasoil (Francie, 2015).
Pecka – Přátelským festivalem ožila v sobotu farní zahrada přímo pod kostelem v centru městečka. Kromě pestrého programu pro děti i dospělé byl připraven i společný oběd s ochutnávkou jídel různých národů, jejichž zástupci v okolí Pecky žijí.
Rožnov pod Radhoštěm - V rodinném kruhu oslavil v sobotu 21. května své sté první narozeniny Ladislav Křenek z Rožnova pod Radhoštěm. Poblahopřát mu přišli čtyři vnuci a sedm pravnoučat.
Cetkovice – Trojice mladých lidí. Neshody a na jejich konci střelba. Tak popisují Cetkovičtí událost, která v sobotu otřásla obcí na Blanensku. Informace mají však jen z doslechu. V nemocnici skončil o víkendu se střelným zraněním čtyřiadvacetiletý muž. Podle informací policistů ho postřelil o čtyři roky mladší kamarád.
Hradec Králové /FOTO, VIDEO/ - Vzduchem voněla spálená guma a sem tam její cucky prolétly vzduchem do davu přihlížejících diváků. Nad tím vším rezonovalo typické skřípění. Tak to o víkendu vypadalo na hradeckém letišti, kde se uskutečnil již čtvrtý ročník akce s názvem Dirt Drift and Tuning Session.
Sousedovice - Rozhovor s ředitelkou Oblastní charity Strakonice Olinou Medlínovou
Zapřisáhlý příznivec monarchie, pořádku i humoru. To byl výtvarník Adolf Born, mistr vtipné grafiky a neutuchající fantazie. Lásku k mocnářství dostal do vínku prakticky v zavinovačce – narodil se do rodiny železničáře z česko-rakouského pomezí a vídeňské Češky. A celý život ji demonstroval názorně i svým důstojným „mocnářským" knírkem. V neděli autor knižních ilustrací, užité grafiky, animovaných filmů a obrazů zemřel. Bylo mu 85 let.
Hrušky – Táhlé písně, které jsou často smutné a skrývají v sobě příběhy o lásce, ženách, verbování a různých neštěstích, jsou jedním ze znaků typických pro mužácké sbory z Podluží. Mnoho z nich se v sobotu sešlo v Hruškách na šestnáctém ročníku Setkání mužských sborů na Podluží.
Volyně - Od roku 1951 sídlilo zařízení na zámku Střela
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kostel sv. Josefa ve Fulneku se v sobotu 21. května opět po roce proměnil v centrum módy. Konal se tam totiž již třetí ročník dobročinného bazaru s oblečením a doplňky s názvem Klášterní kouskování. Letošní ročník se nesl v duchu podtitulu Láska ve všech podobách.
Ústí nad Labem - Když v roce 1966 ukončili devátou třídu, bylo jich na seznamu osmadvacet. Tenkrát to byla Gottwaldovka, dnes Palachova. Šestnáct školáků bydlelo ve středu města, zbytek doplnila malá škola ve Všebořicích.