V druhé polovině srpna Karlovy Vary opět ožijí tradičním Mezinárodním filmovým festivalem. Lázeňské město si tak jeho návštěvníci budou moci opět projít a prohlédnout. My přinášíme historické snímky, na nichž uvidíte, jak město vypadalo před lety. Můžete tak porovnat jeho současnou a historickou podobu.
Zhruba o měsíc déle, než bylo původně v plánu, budou řidiči, kteří běžně jezdí přes obec Rybí na Nový Jičín, muset použít objízdnou trasu, která je zavede až do Příbora. Oprava a tudíž i uzavírka silnice okolo bývalých Sirkových lázní je prodloužená.
Rezervační portály u domácích pobytů v současné době zaznamenávají až extrémní nárůst poptávky. V případě Slevomatu je zájem o ubytování na nejbližší víkend oproti předchozím letům trojnásobný, například portál Hotel.cz ale zaznamenal v posledním červencovém týdnu nejvyšší návštěvnost a počet telefonických rezervací za posledních 13 let. Velký zájem je také o dovolenou v lázních, kde se navíc proti roku 2019 prodloužila zhruba o dvě noci délka pobytu.
Milujete vůni knih a chcete na chvilku vystoupit z rychlé doby a věčného spěchu? Nenechte si ujít 2. ročník Knižních lázní, protože kromě kvalitních knih se setkáte se samotnými nakladateli, prožijete autorská čtení, živé diskuse i koncerty.
Hotely a kolonády plné návštěvníků, nová léčebná zařízení, špičková infrastruktura. Tak vidí zhruba za deset let představitelé Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní svá města, která se dostala na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Podnikatelé z cestovního ruchu vesměs vítají zápis na seznam světového dědictví. Malé hotely bez orientace na lázeňství prý ale zůstanou na okraji zájmu.
Za obrovský závazek považují představitelé Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní zápis lázeňského trojúhelníku na seznam světového dědictví UNESCO.
Přinášíme vám souhrn nejdůležitějších zpráv právě uplynulého víkendu. Lázeňská města jsou zapsána na světový seznam UNESCO, Karlovy Vary zachraňují Češi. Přijíždí jich ale méně. Lázně jsou zaplněné více než z poloviny. Některé velké hotely vůbec neotevřely. A také životní příběh Jana Slávy z Chebu. Přečtete si.
Radost, silné emoce, velké pocity neskrývaného štěstí, ale také úleva. Tak to teď vypadá v hotelu Imperial v Karlových Varech, kde se sešli zástupci Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní. V přímém vysílání z Číny viděli, že se jejich města společně s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy se ocitla na světovém seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Radost, silné emoce, velké pocity neskrývaného štěstí, ale také úleva. Tak to teď vypadá v hotelu Imperial v Karlových Varech, kde se sešli zástupci Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní. V přímém vysílání z Paříže viděli, že se jejich města společně s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy se ocitla na světovém seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Zatímco horská střediska a přírodní letoviska berou lidé útokem, Karlovy Vary a Praha musejí být rády za každého hosta. Přesto Karlovy Vary letošní sezonu tragicky nevidí.
Léta práce a dřiny, která by měla přinést už v sobotu 24. července ovoce - zápis Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní na prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Říká si „čistič města“. Místo zbořeného zimního stadionu postavil Kaufland, stejně jako místo zlikvidované fabriky Bonex na druhém konci Teplic. K zemi poslal chátrající městské lázně, aby na jejich místě v lukrativní lázeňské čtvrti mohl v budoucnu postavit hotel. Nefunkční ubytovnu přímo v centru města shodil, aby tu mohl vyrůst obchodní dům Fontána.
/ROZHOVOR/ Pobyt si prodlouží. Nejvyšší muž basketbalové reprezentace ještě před olympijskou kvalifikací změnil působiště. Ondřej Balvín vyměnil španělské Bilbao za dres japonského nováčka Gunma Crane Thunders z města Maebaši. A jelikož se nebude po tokijských hrách vracet do Česka, musel si s sebou zabalit více zavazadel než spoluhráči. A bere si i stolní počítač… V zemi vycházejícího slunce se nejvíce těší na výšlap na Fudži, steaky Wagyu a přírodní lázně. Ještě předtím ale chce minimálně čtvrtfinále.
/FOTOGALERIE/ Na největší pěnovou párty v republice lákali pořadatelé akce konané v sobotu 17. července na parkovišti u kolínských Starých lázní, kde vyrostla velká festivalová stage, na níž se střídali špičkoví DJ.
Tři malířky pospolu, to věští neshody a handrkování. Jenže Jaroslava Jedličková, Vlasta Sušerová a Petra Skluzáčková, tři autorky "zavěšené" na malířských stojanech v Galerii Záliv Lázně Bechyně (budova Olga) si hravě porozuměly a snášejí se.
Horské lázně Karlova Studánka se rozrostly o nový hotel v podhůří Beskyd, který veřejnosti posledních sedm let znala pod názvem Čeladenka. Hotel, který je historicky majetkem českého státu, měl donedávna v pronájmu soukromý provozovatel, kterému vypršela nájemní smlouva. Státní podnik bude hotel provozovat pod názvem Lorkova vila.
Zahájení lázeňské sezóny v Malých lázních Běloves bylo ideální příležitostí pro ocenění autora názvu minerálních vod, které ze zdejších dvou vrtů pryští. Tím oceněným byl běloveský rodák Jiří Polák, jehož návrh na Běloveské bublinky byl vítězný.
/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Alfa a omega lázeňského města západně od Ostravy je doprava. Ať už ta dálniční nebo vnitroměstská, byť spolu obojí do jisté nemalé míry souvisí. Není proto divu, že dopravní iniciativy mají v Klimkovicích prioritu. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1373, aktuálně zde žije cca 4500 obyvatel.
Pro na první pohled klidné lázeňské město je jedním ze stěžejních témat doprava. Nejen při ní, ale i při řešení dalších témat, je velmi nápomocná městská policie, kterou v Klimkovicich po letech obnovili v loňském roce. „Variantu bez městské policie bych už nechtěl,“ říká upřímně starosta Jaroslav Varga.
/VIZUALIZACE/ Komplex tří budov. Nerezový plavecký bazén s osmi dráhami a posuvným dnem. Volnočasový bazén, vodní atrakce plus wellnes část s několika druhy saun a vířivkou. Vše doplní moderní posilovna s vlastním zázemím. To je v kostce projekt nových krytých lázní v Blansku. Začít stavět se mají do dvou let.
Celkem dvacet tisíc korun daruje město Ústí nad Labem studentu Martinu Mottlovi za diplomovou práci na téma Rekonstrukce historických lázní Johanna Schichta, známých dnes pod jménem Dr. Vrbenského.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to řekla novinářům.
Velká havárie plynového potrubí ještě více zhorší dopravní situaci v centru Jablonce nad Nisou. V pondělí 21. června bude uzavřena hlavní tepna na autobusové nádraží. To se výrazně podepíše nejen na spojích MHD i ostatní autobusové dopravy, ale i na celkové průjezdnosti města.
/FOTO/ Návštěva. Tak se nazývá výtvarná instalace, kterou umístil před bývalé chomutovské lázně umělec Josef Šporgy. Jedná se o jedno z řady děl v rámci 18. ročníku festivalu Obnaženi. S odkazem na právě dosaženou "osmnáctku" nese podtitul Zrání.
/FOTO/ Návštěva. Tak se nazývá výtvarná instalace, kterou umístil před bývalé chomutovské lázně umělec Josef Šporgy. Jedná se o jedno z řady děl v rámci 18. ročníku festivalu Obnaženi. S odkazem na právě dosaženou "osmnáctku" nese podtitul Zrání.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Objekt č. p. 78 pod opukovými skalami na pravém břehu řeky Tiché Orlice odnepaměti sloužil jako městské lázně. Při katastrofálním požáru Chocně dne 29. srpna 1829 zcela vyhořely. O zdejším pohostinském zařízení máme informaci z roku 1868, kdy na tomto místě mlynář Josef Ptáček nechal vybudovat nové vanové a parní lázně spolu s hostincem.
/ROZHOVOR/ Thermalium, komplex zasvěcený termálním pramenům a největší investice v moderních dějinách Lázní Teplice v Čechách, je po nucené pandemické pauze opět v provozu. Vodní živel, který tu vyvěrá, tak může opět předávat své léčivé síly nejen klientům lázní, ale i veřejnosti. „Jsme rádi, že klientů lázní pomalinku přibývá, byť zahraniční nám velmi chybějí, do ulic se vrací život, mohli jsme otevřít restauraci a těšíme se na zahájení nové sezony,“ říká obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.
Objekty na Lázních sv. Markéty je možné bez okolků označit jako ostudu města Prachatice. Alespoň ty, které ještě nebyly zbourány. Je v nich špína a posprejované zdi. Některá schodiště jsou propadlá a bezprostřední okolí budov je zarostlé.
Krajští silničáři finišují s přípravou výstavby kruhového objezdu na průtahu Blanskem. Dělníci ho mají postavit ve druhé polovině letošního roku v ulici Poříčí naproti krytým lázním. Nyní je vypsáno výběrové řízení na stavební firmu.
Dřevěné říční lázně, které od roku 1934 zdobí třebíčskou Polanku na podzim znovu začnou fungovat. Skončí totiž v pořadí šestá etapa postupné rekonstrukce převlékáren, které znovu začnou využívat místní návštěvníci. „Myslím, že je to dobře. V minulosti jsem na koupališti několikrát byla a vždy jsem si říkala, že je škoda, že jsou zavřené. Jsou totiž na pohled opravdu krásné,“ komentovala Jana Špačková z Třebíčska.
Hotel Trocnov, který je jedním z posledních cenných majetků města, se prodávat nebude. A také už není ani k pronájmu. Karlovarští radní odmítli současnému pronájemci prodloužit smlouvu, a ten tak nemovitost vyklidil ke konci letošního dubna.