Kde jinde najít úlevu pro neduhy trápené tělo a duši než v lázních. Hojivý účinek koupelí v teplých a minerálních zřídlech nebo bahenních zábalů je znám od starověku. Až na přelomu devatenáctého a dvacátého století však začala epocha velkorysého budování lázeňských areálů ve městech v blízkosti přírodních minerálních pramenů. Na vyhlášených lázeňských kolonádách se potkávaly osobnosti kultury, politiky, šlechta, smetánka i obyčejní lázeňští hosté
Dočkali jsme se! Po dlouhé půlroční pauze jsme se s klienty Sociálně terapeutických dílen Letná vypravili uklízet prostory před Městskými lázněmi Zlín. Za tu dobu se kolem nahromadilo spoustu nepořádku a tak jsme měli skutečně dost práce. Ale právě na ni se klienti těšili.
Po pěti měsících uzavření zahájily letos sezonu léčebné lázně v Konstantinových Lázních. Jediné lázně v Plzeňském kraji už přijímají pacienty na léčebné pobyty hrazené zdravotní pojišťovnou, i samoplátce. Lázně rovněž přijímají státní vouchery.
Novinkou v českém lázeňství jsou v posledních letech procedury, které využívají léčivých vlastností lékařského konopí. Síly zeleného zlata, jak se této bylině říká, se chce chopit také majitel zámku Vičice u Března na Chomutovsku.
Mírnější opatření proti šíření Covidu-19 platí ode dneška v Česku. Mimo jiné se znovu otevírají bazény, sauny či služby wellness. Byť za poměrně přísných pravidel. Uvolnění oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch teprve v pátek, ne všude se proto na spuštění provozu stačili řádně připravit.
Zdá se, že chátrající a zčásti zdemolovaný lázeňský areál v Bělovsi bude opět měnit vlastníka. Tentokrát by se mohl stát malý zázrak v tom, že by osud a budoucnost lázní mělo po několika nevydařených pokusech soukromých subjektů ve svých rukou město.
Že se v západočeských městech nacházejí obchody s ruskými potravinami, jsme zvyklí. Ale možná se k nim brzy přidají i takové, ve kterých se budou prodávat octové brambůrky, balení mátových omáček nebo ovesné kaše. Restart lázní po pandemii má totiž nalákat úplně novou zahraniční klientelu – z Velké Británie a Irska. Obyvatelé Britských ostrovů si přitom dosud cestu do lázní nenašli.
Miroslav Perout má rád příběhy. Třeba ten, jak za ním kdysi přijel zdaleka jeden senior, aby mu daroval trochu peněz na opravu zámku. Nebo tu historku, jak nechal nevidomého muže osahat interiéry a nechtěl od jeho vděčné manželky přijmout pětistovku.
Hledáte klidné místo pro četbu nové detektivky? Vyrazte do lázní. Letos v létě se tu neléčí jen žaludek, střeva či pohybová ústrojí, nýbrž i nervy pocuchané covidem. Děje se tak v rámci akce Knižní lázně, jejíž organizátoři nabízejí unikátní čtenářské pobyty pro veřejnost zdarma. Stačí se svěřit s vlastním zážitkem z času pandemie.
/FOTO/ Součástí projektu je výstavba bytového domu s podzemním parkováním a zřízení centra městské energetiky a smart city. To má sídlit v budově bývalých lázní.
Městem se statutem klimatických lázní by se mohly v budoucnu stát Mariánské Lázně. Zastupitelé posvětili snahu usilovat o získání tohoto titulu. Dosud se může tímto označením pyšnit pouze šest míst v České republice.
Lázně Karlova Studánka díky léčivým pramenům a čistému horskému vzduchu dokážou postavit na nohy pacienty s onemocněním dýchacích cest. Přesvědčil se o tom také prezident Václav Havel, který v roce 1996 podstoupil operaci plic. Dnes zvou do Horských lázní Karlova Studánka letáky se sloganem: „Naber sílu po covidu!“ Jak to funguje?
Nejen švihák lázeňský, kterého v písni Jiřího Schelingera potkávají dívky u pramenu v půl deváté, si zamiloval české lázně. V roce 2019 se v lázních České republiky léčilo či rekreovalo 884 000 klientů.
Dne 8. května si připomínáme nejen konec druhé světové války, ale i příjezd americké armády do Velichovek. Lázeňské místo bylo nejvýchodnější, kam se Američané na konci války dostali.
Odpočinout si a zregenerovat tělo i duši, k tomu skvěle poslouží wellness pobyt, ideálně spojený s lázeňskými procedurami nebo romantickou přírodou na dosah. Tradice lázeňství u nás sahá až do středověku, takže osvědčené metody, které se používají dodnes, jsou víc než prověřené. Nároky ale stoupají a lidé už nechtějí jen relaxovat. Touží i po stále nových, neobvyklých zážitcích. Připravili jsme pro vás pár tipů, kam se za celkovou regenerací vydat, až to bude možné.
Tříměsíční prodloužení moratoria ochrany před věřiteli pro společnost Lázně Teplice nad Bečvou a. s. schválil Krajský soud v Ostravě. Ochrana společnosti před věřiteli tak potrvá do 2. 8. 2021. Oznámila to dnes výkonná ředitelka firmy Bohdana Opočenská.
Do lázeňských domů se po pondělním rozvolnění mohou vrátit samoplátci. Jde ale pouze o ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali Covid-19 nebo mají uzavřený cyklus očkování. Drtivá většina ostatních pacientů, kteří si léčbu v lázních hradí z vlastních prostředků, sem tak zatím nemůže přijet. Podle vládních opatření mohli postcovidové léčení v lázeňských domech až dosud absolvovat pouze pacienti, za které pobyty hradily zdravotní pojišťovny.
Zastupitelstva v Sušici a v Klatovech na svých posledních zasedání schválili vyhlášky o nočním klidu. Regulují tak počet akcí i jejich konec. Jejich součástí je i seznam kulturních akcí, které budou moci skončit později, než ve 22 hodin.
/FOTO/ Pět měsíců v roce. Zhruba tak dlouho trénují místní potápěči ze spolku Alkyon v blanenských krytých lázních. Část bazénu je totiž hluboká čtyři metry a dají se v ní pod vodou nacvičovat kritické situace nebo školit nováčci. Jinde na okrese takové zázemí nemají. O to však komunita s maskami a lahvemi se stlačeným vzduchem podle všeho přijde.
Korzující lidé, probouzející se příroda v dubnových paprsích a budovy proslulých lázní u řeky Bečvy. Podívejte se, jak fotograf Deníku zachytil svěží sobotní dopoledne v Teplicích nad Bečvou.
Každá obec nebo město se snaží vylepšit svůj vzhled. Tak jako nejvýše položené Horské lázně v Karlově Studánce. Z toho důvodu vedení lázní připravilo akci „Daruj lavičku“. Záměrem je postupné nakoupení laviček a výměny laviček na veřejných prostranstvích za nové. Oslovilo proto podnikatele, ale obrací se také na občany a širokou veřejnost. Přidat se může každý člověk se zdravým vztahem ke své oblíbené lázeňské obci.
Hledáte klid a pohodu? Pokud na tuto otázku odpovíte kladně, tak vám tak trochu napovím, kde to vše nalézt. Pokud vyrazíte z královského města Písku směrem na sever, najdete po sedmi kilometrech v údolí řeky Otavy klenot, který je schovaný uprostřed hlubokých lesů. Vráž.
V čapích hnízdech je opět živo. Do běžných lokalit se vracejí čapí páry, a tak obsazeno hlásí komíny v Pardubicích, Chotči, Dolních Ředicích, Sezemicích nebo v Lázních Bohdaneč.
Lázeňský dům Berta po čtvrt roce znovuotevírá dveře klientům v pondělí 26. dubna. Zavřeno bylo od 25. ledna. Počty klientů v Auroře pomalu rostou a po rozvolnění, které lázně očekávají, by kapacity Aurory nebyly již dostatečné.
Situaci v době epidemie v lázeňském městě Třeboň přibližuje starosta Jan Váňa (ODS). Klienti v domově seniorů a v domovech s pečovatelskou službou jsou již naočkováni.
Karlovarský kraj částečně mění projekt probíhající obnovy Císařských lázní. Když v prosinci 2019 prosadilo a zahájilo tehdejší vedení kraje v čele s hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) obnovu Císařských lázní, nebylo krajského politika, který by si neoddechl.
Čím žijí vesnice či vesničky, které my "přespolní" obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Olomoucku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Slatinic, lázeňské obci pod Velkým Kosířem.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.
Pro pacienty, kteří mají za sebou onemocnění Covid-19, stále se necítí dobře a zároveň mají nárok na lázeňský léčebný pobyt v souvislosti s onemocněním pohybového aparátu, nervovým, kožním či onkologickým, je nad rámec klasické péče v lázních Slatinice připravena i rehabilitace respiračního systému.
/ROZHOVOR/ Oprava jeviště a zázemí Národního domu, obnova kamerového systému, rekonstrukce veřejného osvětlení. Tyto a další akce mají v plánu v Lipové-lázních. Podobně jako obec pracuje na zvelebování veřejného majetku, lázeňský areál v srdci Lipové obnovují jeho noví majitelé. „Spolupráce s nimi je velmi dobrá,“ pochvaluje si starosta Lipové Lubomír Žmolík.
Vyhlášené lázně v Bochoři, které zakreslil do své mapy Moravy už Jan Amos Komenský, a jež díky unikátní železité vodě pomáhají lidem s nemocemi pohybového aparátu, jsou dnes kvůli koronavirové pandemii dočasně uzavřené. Obec, která je jejich vlastníkem a provozovatelem, ale věří, že se krizi brzy podaří překlenout.
/FOTO/ Lázně Vráž u Písku mají dlouholetou tradici. Základem pro poskytování lázeňské péče se stala budova zámku postaveného v roce 1875 v novogotickém slohu českým šlechtickým rodem Lobkowiczů, který tu měl až do roku 1926 svou letní rezidenci.
Obyvatelé Jesenicka se mohou nechat otestovat na koronavirus na dalších dvou místech. Od pátku 19. března jsou v provozu testovací místa v Lipové-lázních a ve Zlatých Horách.
Když se náchodský starosta Jan Birke vrátil na začátku března do práce po prodělaném covidu, tak na něj v doručené poště čekal doporučený dopis, v němž majitel starých lázní v Bělovsi oznámil, že je hodlá prodat. Nabídka odprodeje přišla od vlastníka areálu Priessnitzovy léčebné lázně takřka přesně rok po tom, co po demolici části zchátralých objektů představili první návrhy na uspořádání nových pavilonů v areálu starých náchodských lázní. Covid ale Priessnitzovým vizím udělil stopku.
V třeboňských slatinných lázních se nyní léčí okolo 230 klientů. V loňském roce touto dobou to bylo zhruba 450 klientů, což je přibližně o padesát procent lidí méně. Avšak i v loňském roce bylo stejné období ovlivněno pozastavením příjmu klientů z řad samoplátců.
Když se náchodský starosta Jan Birke vrátil na začátku března do práce po prodělaném covidu, tak na něj v doručené poště čekal doporučený dopis, v němž majitel starých lázní v Bělovsi oznámil, že je hodlá prodat. Nabídka odprodeje přišla od vlastníka areálu Priessnitzovy léčebné lázně takřka přesně rok po tom, co po demolici části zchátralých objektů představili první návrhy na uspořádání nových pavilonů v areálu starých náchodských lázní. Covid ale Priessnitzovým vizím udělil stopku.
/VIZUALIZACE/ Levnější, s nižšími provozními náklady a hned. Hlavní argumenty, kterými upřednostnila nezávislá skupina architektů diskutovanou stavbu krytého bazénu v lokalitě Městské plovárny Louka ve Znojmě. Stát má zhruba 250 milionů korun.
Lázně Konstantinovy Lázně jsou v současné době uzavřené. Pracovníci lázeňské společnosti zajišťují na Tachovsku a severním Plzeňsku očkování proti covidu.