Pro na první pohled klidné lázeňské město je jedním ze stěžejních témat doprava. Nejen při ní, ale i při řešení dalších témat, je velmi nápomocná městská policie, kterou v Klimkovicich po letech obnovili v loňském roce. „Variantu bez městské policie bych už nechtěl,“ říká upřímně starosta Jaroslav Varga.
/VIZUALIZACE/ Komplex tří budov. Nerezový plavecký bazén s osmi dráhami a posuvným dnem. Volnočasový bazén, vodní atrakce plus wellnes část s několika druhy saun a vířivkou. Vše doplní moderní posilovna s vlastním zázemím. To je v kostce projekt nových krytých lázní v Blansku. Začít stavět se mají do dvou let.
Celkem dvacet tisíc korun daruje město Ústí nad Labem studentu Martinu Mottlovi za diplomovou práci na téma Rekonstrukce historických lázní Johanna Schichta, známých dnes pod jménem Dr. Vrbenského.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to řekla novinářům.
Velká havárie plynového potrubí ještě více zhorší dopravní situaci v centru Jablonce nad Nisou. V pondělí 21. června bude uzavřena hlavní tepna na autobusové nádraží. To se výrazně podepíše nejen na spojích MHD i ostatní autobusové dopravy, ale i na celkové průjezdnosti města.
/FOTO/ Návštěva. Tak se nazývá výtvarná instalace, kterou umístil před bývalé chomutovské lázně umělec Josef Šporgy. Jedná se o jedno z řady děl v rámci 18. ročníku festivalu Obnaženi. S odkazem na právě dosaženou "osmnáctku" nese podtitul Zrání.
/FOTO/ Návštěva. Tak se nazývá výtvarná instalace, kterou umístil před bývalé chomutovské lázně umělec Josef Šporgy. Jedná se o jedno z řady děl v rámci 18. ročníku festivalu Obnaženi. S odkazem na právě dosaženou "osmnáctku" nese podtitul Zrání.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Objekt č. p. 78 pod opukovými skalami na pravém břehu řeky Tiché Orlice odnepaměti sloužil jako městské lázně. Při katastrofálním požáru Chocně dne 29. srpna 1829 zcela vyhořely. O zdejším pohostinském zařízení máme informaci z roku 1868, kdy na tomto místě mlynář Josef Ptáček nechal vybudovat nové vanové a parní lázně spolu s hostincem.
/ROZHOVOR/ Thermalium, komplex zasvěcený termálním pramenům a největší investice v moderních dějinách Lázní Teplice v Čechách, je po nucené pandemické pauze opět v provozu. Vodní živel, který tu vyvěrá, tak může opět předávat své léčivé síly nejen klientům lázní, ale i veřejnosti. „Jsme rádi, že klientů lázní pomalinku přibývá, byť zahraniční nám velmi chybějí, do ulic se vrací život, mohli jsme otevřít restauraci a těšíme se na zahájení nové sezony,“ říká obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.
Objekty na Lázních sv. Markéty je možné bez okolků označit jako ostudu města Prachatice. Alespoň ty, které ještě nebyly zbourány. Je v nich špína a posprejované zdi. Některá schodiště jsou propadlá a bezprostřední okolí budov je zarostlé.
Krajští silničáři finišují s přípravou výstavby kruhového objezdu na průtahu Blanskem. Dělníci ho mají postavit ve druhé polovině letošního roku v ulici Poříčí naproti krytým lázním. Nyní je vypsáno výběrové řízení na stavební firmu.
Dřevěné říční lázně, které od roku 1934 zdobí třebíčskou Polanku na podzim znovu začnou fungovat. Skončí totiž v pořadí šestá etapa postupné rekonstrukce převlékáren, které znovu začnou využívat místní návštěvníci. „Myslím, že je to dobře. V minulosti jsem na koupališti několikrát byla a vždy jsem si říkala, že je škoda, že jsou zavřené. Jsou totiž na pohled opravdu krásné,“ komentovala Jana Špačková z Třebíčska.
Hotel Trocnov, který je jedním z posledních cenných majetků města, se prodávat nebude. A také už není ani k pronájmu. Karlovarští radní odmítli současnému pronájemci prodloužit smlouvu, a ten tak nemovitost vyklidil ke konci letošního dubna.
Kde jinde najít úlevu pro neduhy trápené tělo a duši než v lázních. Hojivý účinek koupelí v teplých a minerálních zřídlech nebo bahenních zábalů je znám od starověku. Až na přelomu devatenáctého a dvacátého století však začala epocha velkorysého budování lázeňských areálů ve městech v blízkosti přírodních minerálních pramenů. Na vyhlášených lázeňských kolonádách se potkávaly osobnosti kultury, politiky, šlechta, smetánka i obyčejní lázeňští hosté
Dočkali jsme se! Po dlouhé půlroční pauze jsme se s klienty Sociálně terapeutických dílen Letná vypravili uklízet prostory před Městskými lázněmi Zlín. Za tu dobu se kolem nahromadilo spoustu nepořádku a tak jsme měli skutečně dost práce. Ale právě na ni se klienti těšili.
Po pěti měsících uzavření zahájily letos sezonu léčebné lázně v Konstantinových Lázních. Jediné lázně v Plzeňském kraji už přijímají pacienty na léčebné pobyty hrazené zdravotní pojišťovnou, i samoplátce. Lázně rovněž přijímají státní vouchery.
Novinkou v českém lázeňství jsou v posledních letech procedury, které využívají léčivých vlastností lékařského konopí. Síly zeleného zlata, jak se této bylině říká, se chce chopit také majitel zámku Vičice u Března na Chomutovsku.
Mírnější opatření proti šíření Covidu-19 platí ode dneška v Česku. Mimo jiné se znovu otevírají bazény, sauny či služby wellness. Byť za poměrně přísných pravidel. Uvolnění oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch teprve v pátek, ne všude se proto na spuštění provozu stačili řádně připravit.
Zdá se, že chátrající a zčásti zdemolovaný lázeňský areál v Bělovsi bude opět měnit vlastníka. Tentokrát by se mohl stát malý zázrak v tom, že by osud a budoucnost lázní mělo po několika nevydařených pokusech soukromých subjektů ve svých rukou město.
Že se v západočeských městech nacházejí obchody s ruskými potravinami, jsme zvyklí. Ale možná se k nim brzy přidají i takové, ve kterých se budou prodávat octové brambůrky, balení mátových omáček nebo ovesné kaše. Restart lázní po pandemii má totiž nalákat úplně novou zahraniční klientelu – z Velké Británie a Irska. Obyvatelé Britských ostrovů si přitom dosud cestu do lázní nenašli.
Miroslav Perout má rád příběhy. Třeba ten, jak za ním kdysi přijel zdaleka jeden senior, aby mu daroval trochu peněz na opravu zámku. Nebo tu historku, jak nechal nevidomého muže osahat interiéry a nechtěl od jeho vděčné manželky přijmout pětistovku.
Hledáte klidné místo pro četbu nové detektivky? Vyrazte do lázní. Letos v létě se tu neléčí jen žaludek, střeva či pohybová ústrojí, nýbrž i nervy pocuchané covidem. Děje se tak v rámci akce Knižní lázně, jejíž organizátoři nabízejí unikátní čtenářské pobyty pro veřejnost zdarma. Stačí se svěřit s vlastním zážitkem z času pandemie.
/FOTO/ Součástí projektu je výstavba bytového domu s podzemním parkováním a zřízení centra městské energetiky a smart city. To má sídlit v budově bývalých lázní.
Městem se statutem klimatických lázní by se mohly v budoucnu stát Mariánské Lázně. Zastupitelé posvětili snahu usilovat o získání tohoto titulu. Dosud se může tímto označením pyšnit pouze šest míst v České republice.
Lázně Karlova Studánka díky léčivým pramenům a čistému horskému vzduchu dokážou postavit na nohy pacienty s onemocněním dýchacích cest. Přesvědčil se o tom také prezident Václav Havel, který v roce 1996 podstoupil operaci plic. Dnes zvou do Horských lázní Karlova Studánka letáky se sloganem: „Naber sílu po covidu!“ Jak to funguje?
Nejen švihák lázeňský, kterého v písni Jiřího Schelingera potkávají dívky u pramenu v půl deváté, si zamiloval české lázně. V roce 2019 se v lázních České republiky léčilo či rekreovalo 884 000 klientů.
Dne 8. května si připomínáme nejen konec druhé světové války, ale i příjezd americké armády do Velichovek. Lázeňské místo bylo nejvýchodnější, kam se Američané na konci války dostali.
Odpočinout si a zregenerovat tělo i duši, k tomu skvěle poslouží wellness pobyt, ideálně spojený s lázeňskými procedurami nebo romantickou přírodou na dosah. Tradice lázeňství u nás sahá až do středověku, takže osvědčené metody, které se používají dodnes, jsou víc než prověřené. Nároky ale stoupají a lidé už nechtějí jen relaxovat. Touží i po stále nových, neobvyklých zážitcích. Připravili jsme pro vás pár tipů, kam se za celkovou regenerací vydat, až to bude možné.
Tříměsíční prodloužení moratoria ochrany před věřiteli pro společnost Lázně Teplice nad Bečvou a. s. schválil Krajský soud v Ostravě. Ochrana společnosti před věřiteli tak potrvá do 2. 8. 2021. Oznámila to dnes výkonná ředitelka firmy Bohdana Opočenská.
Do lázeňských domů se po pondělním rozvolnění mohou vrátit samoplátci. Jde ale pouze o ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali Covid-19 nebo mají uzavřený cyklus očkování. Drtivá většina ostatních pacientů, kteří si léčbu v lázních hradí z vlastních prostředků, sem tak zatím nemůže přijet. Podle vládních opatření mohli postcovidové léčení v lázeňských domech až dosud absolvovat pouze pacienti, za které pobyty hradily zdravotní pojišťovny.
Zastupitelstva v Sušici a v Klatovech na svých posledních zasedání schválili vyhlášky o nočním klidu. Regulují tak počet akcí i jejich konec. Jejich součástí je i seznam kulturních akcí, které budou moci skončit později, než ve 22 hodin.
/FOTO/ Pět měsíců v roce. Zhruba tak dlouho trénují místní potápěči ze spolku Alkyon v blanenských krytých lázních. Část bazénu je totiž hluboká čtyři metry a dají se v ní pod vodou nacvičovat kritické situace nebo školit nováčci. Jinde na okrese takové zázemí nemají. O to však komunita s maskami a lahvemi se stlačeným vzduchem podle všeho přijde.
Korzující lidé, probouzející se příroda v dubnových paprsích a budovy proslulých lázní u řeky Bečvy. Podívejte se, jak fotograf Deníku zachytil svěží sobotní dopoledne v Teplicích nad Bečvou.
Každá obec nebo město se snaží vylepšit svůj vzhled. Tak jako nejvýše položené Horské lázně v Karlově Studánce. Z toho důvodu vedení lázní připravilo akci „Daruj lavičku“. Záměrem je postupné nakoupení laviček a výměny laviček na veřejných prostranstvích za nové. Oslovilo proto podnikatele, ale obrací se také na občany a širokou veřejnost. Přidat se může každý člověk se zdravým vztahem ke své oblíbené lázeňské obci.
Hledáte klid a pohodu? Pokud na tuto otázku odpovíte kladně, tak vám tak trochu napovím, kde to vše nalézt. Pokud vyrazíte z královského města Písku směrem na sever, najdete po sedmi kilometrech v údolí řeky Otavy klenot, který je schovaný uprostřed hlubokých lesů. Vráž.
V čapích hnízdech je opět živo. Do běžných lokalit se vracejí čapí páry, a tak obsazeno hlásí komíny v Pardubicích, Chotči, Dolních Ředicích, Sezemicích nebo v Lázních Bohdaneč.
Lázeňský dům Berta po čtvrt roce znovuotevírá dveře klientům v pondělí 26. dubna. Zavřeno bylo od 25. ledna. Počty klientů v Auroře pomalu rostou a po rozvolnění, které lázně očekávají, by kapacity Aurory nebyly již dostatečné.
Situaci v době epidemie v lázeňském městě Třeboň přibližuje starosta Jan Váňa (ODS). Klienti v domově seniorů a v domovech s pečovatelskou službou jsou již naočkováni.
Karlovarský kraj částečně mění projekt probíhající obnovy Císařských lázní. Když v prosinci 2019 prosadilo a zahájilo tehdejší vedení kraje v čele s hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) obnovu Císařských lázní, nebylo krajského politika, který by si neoddechl.