Každá obec nebo město se snaží vylepšit svůj vzhled. Tak jako nejvýše položené Horské lázně v Karlově Studánce. Z toho důvodu vedení lázní připravilo akci „Daruj lavičku“. Záměrem je postupné nakoupení laviček a výměny laviček na veřejných prostranstvích za nové. Oslovilo proto podnikatele, ale obrací se také na občany a širokou veřejnost. Přidat se může každý člověk se zdravým vztahem ke své oblíbené lázeňské obci.
Hledáte klid a pohodu? Pokud na tuto otázku odpovíte kladně, tak vám tak trochu napovím, kde to vše nalézt. Pokud vyrazíte z královského města Písku směrem na sever, najdete po sedmi kilometrech v údolí řeky Otavy klenot, který je schovaný uprostřed hlubokých lesů. Vráž.
V čapích hnízdech je opět živo. Do běžných lokalit se vracejí čapí páry, a tak obsazeno hlásí komíny v Pardubicích, Chotči, Dolních Ředicích, Sezemicích nebo v Lázních Bohdaneč.
Lázeňský dům Berta po čtvrt roce znovuotevírá dveře klientům v pondělí 26. dubna. Zavřeno bylo od 25. ledna. Počty klientů v Auroře pomalu rostou a po rozvolnění, které lázně očekávají, by kapacity Aurory nebyly již dostatečné.
Situaci v době epidemie v lázeňském městě Třeboň přibližuje starosta Jan Váňa (ODS). Klienti v domově seniorů a v domovech s pečovatelskou službou jsou již naočkováni.
Karlovarský kraj částečně mění projekt probíhající obnovy Císařských lázní. Když v prosinci 2019 prosadilo a zahájilo tehdejší vedení kraje v čele s hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) obnovu Císařských lázní, nebylo krajského politika, který by si neoddechl.
Čím žijí vesnice či vesničky, které my "přespolní" obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Olomoucku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Slatinic, lázeňské obci pod Velkým Kosířem.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.
Pro pacienty, kteří mají za sebou onemocnění Covid-19, stále se necítí dobře a zároveň mají nárok na lázeňský léčebný pobyt v souvislosti s onemocněním pohybového aparátu, nervovým, kožním či onkologickým, je nad rámec klasické péče v lázních Slatinice připravena i rehabilitace respiračního systému.
/ROZHOVOR/ Oprava jeviště a zázemí Národního domu, obnova kamerového systému, rekonstrukce veřejného osvětlení. Tyto a další akce mají v plánu v Lipové-lázních. Podobně jako obec pracuje na zvelebování veřejného majetku, lázeňský areál v srdci Lipové obnovují jeho noví majitelé. „Spolupráce s nimi je velmi dobrá,“ pochvaluje si starosta Lipové Lubomír Žmolík.
Vyhlášené lázně v Bochoři, které zakreslil do své mapy Moravy už Jan Amos Komenský, a jež díky unikátní železité vodě pomáhají lidem s nemocemi pohybového aparátu, jsou dnes kvůli koronavirové pandemii dočasně uzavřené. Obec, která je jejich vlastníkem a provozovatelem, ale věří, že se krizi brzy podaří překlenout.
/FOTO/ Lázně Vráž u Písku mají dlouholetou tradici. Základem pro poskytování lázeňské péče se stala budova zámku postaveného v roce 1875 v novogotickém slohu českým šlechtickým rodem Lobkowiczů, který tu měl až do roku 1926 svou letní rezidenci.
Obyvatelé Jesenicka se mohou nechat otestovat na koronavirus na dalších dvou místech. Od pátku 19. března jsou v provozu testovací místa v Lipové-lázních a ve Zlatých Horách.
Když se náchodský starosta Jan Birke vrátil na začátku března do práce po prodělaném covidu, tak na něj v doručené poště čekal doporučený dopis, v němž majitel starých lázní v Bělovsi oznámil, že je hodlá prodat. Nabídka odprodeje přišla od vlastníka areálu Priessnitzovy léčebné lázně takřka přesně rok po tom, co po demolici části zchátralých objektů představili první návrhy na uspořádání nových pavilonů v areálu starých náchodských lázní. Covid ale Priessnitzovým vizím udělil stopku.
V třeboňských slatinných lázních se nyní léčí okolo 230 klientů. V loňském roce touto dobou to bylo zhruba 450 klientů, což je přibližně o padesát procent lidí méně. Avšak i v loňském roce bylo stejné období ovlivněno pozastavením příjmu klientů z řad samoplátců.
Když se náchodský starosta Jan Birke vrátil na začátku března do práce po prodělaném covidu, tak na něj v doručené poště čekal doporučený dopis, v němž majitel starých lázní v Bělovsi oznámil, že je hodlá prodat. Nabídka odprodeje přišla od vlastníka areálu Priessnitzovy léčebné lázně takřka přesně rok po tom, co po demolici části zchátralých objektů představili první návrhy na uspořádání nových pavilonů v areálu starých náchodských lázní. Covid ale Priessnitzovým vizím udělil stopku.
/VIZUALIZACE/ Levnější, s nižšími provozními náklady a hned. Hlavní argumenty, kterými upřednostnila nezávislá skupina architektů diskutovanou stavbu krytého bazénu v lokalitě Městské plovárny Louka ve Znojmě. Stát má zhruba 250 milionů korun.
Lázně Konstantinovy Lázně jsou v současné době uzavřené. Pracovníci lázeňské společnosti zajišťují na Tachovsku a severním Plzeňsku očkování proti covidu.
Studená voda. Tak málo stačí k tomu, abyste si udrželi fyzické a psychické zdraví. Pouhé ponoření nohou do potoka vede ke zlepšení funkce srdce, cév a ke zvýšení odolnosti proti infekcím a stresu. Vincenz Priessnitz objevil zázračné účinky vody díky lesní zvěři.
Lázně mohou od 1. března poskytovat jen rehabilitační a lázeňskou péči, které jsou alespoň částečně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Nesmí poskytovat wellness ani rekreační pobyty.
Léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě si můžete dopřát v lázních. Právě tady okusíte účinky balneoterapie, jejímž cílem je s použitím přírodních léčivých zdrojů a vhodné rehabilitace přimět váš organismus, aby využil svých samoléčících schopností. Podle Svazu léčebných lázní České republiky lázeňská péče například zvyšuje obranyschopnost organismu, odolnost vůči stresu a samozřejmě pozitivně ovlivňuje různé tělesné neduhy. Jak dlouho byste měli v lázních pobýt, aby se to projevilo na vašem zdraví?
Dcera prezidenta republiky Kateřina Zemanová navštívila Lipovou-lázně. Do zdejších lázní přijela v rámci dvoudenní okružní jízdy po Královehradeckém a Olomouckém kraji.
Náš pravidelný přispěvatel Jiří Baran vyrazil tentokrát na Opavsko. Se svým dronem se vypravil zdokumentovat aktuální stav Jánských koupelí ve Starých Těchanovicích. Kdysi prosperující lázně se staly místem, kde lišky dávají dobrou noc. Pohled je to smutný…
/FOTOGALERIE/ Náš pravidelný přispěvatel Jiří Baran vyrazil tentokrát na Opavsko. Se svým dronem se vypravil zdokumentovat aktuální stav Jánských koupelí ve Starých Těchanovicích. Kdysi prosperující lázně se staly místem, kde lišky dávají dobrou noc. Pohled je to smutný…
Již druhý týden testují Sanatoria Klimkovice všechny své nově přijíždějící klienty na onemocnění covid-19, nyní začnou testovat i zaměstnance. Deníku to sdělila mluvčí lázní Ivana Gračková v pátek 26. února.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.
U řeky Moravy na kraji Bludova se nachází Habermannův mlýn a vila, o jejichž majiteli natočil Juraj Herz podle scénáře spisovatele Josefa Urbana stejnojmenný film. Vznikl také stejnojmenný dokumentární film.
Pokud jste někdy slyšeli pojem Belle Époque a plně nechápali jeho význam, pokochejte se historickými fotografiemi Lázní Kyselka u Karlových Varů. Dnešní návštěvník už může o této době pouze snít. Když ho z myšlenek neruší zurčící voda, která rozpadlými střechami kape do torz historických budov, které nemají ani okna. Vrátit místu důstojnou podobu se snaží obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, živou ji ale udržují i dva prameny a lidé, kteří místu fandí.
Pokud jste někdy slyšeli pojem Belle Époque a plně nechápali jeho význam, pokochejte se historickými fotografiemi Lázní Kyselka u Karlových Varů. Dnešní návštěvník už může o této době pouze snít. Když ho z myšlenek neruší zurčící voda, která rozpadlými střechami kape do torz historických budov, které nemají ani okna. Vrátit místu důstojnou podobu se snaží obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, živou ji ale udržují i dva prameny a lidé, kteří místu fandí.
Ranní nebo večerní sprcha představuje na mnoha místech světa běžný každodenní rituál, přinejmenším v situaci, kdy lidé netráví čas v nepřetržitém home office. V lidských dějinách se ale s koupelí pojil i hlubší význam. V řadě kultur šlo o významnou známku společenského a mocenského postavení.
Slunečná a poměrně teplá neděle vyhnala do ulic i parků množství lidí, kteří si chtěli užít první jarně vypadající sluneční paprsky. Letecké záběry Karviné jsou pořízeny z Rájského kopce, lázní Darkov a prostranství u Kostela sv. Petra z Alkantary.
Nový seriál Deníku vám nabízí procházku po vesnicích, vesničkách i městech Novojičínska. Seznámíme vás s tím, jak se žije nejen v odlehlých obcích směrem k Beskydům, ale i v dalších „koutech“ okresu, který je obklopen sousedními okresy z Moravskoslezského, ale i Olomouckého a Zlínského kraje. Představíme také osobnosti místního společenského života. Dnes jsou na řadě Kujavy.
/FOTO/ Málokdo asi dnes ví, že v Kujavách nedaleko Fulneku bývaly kdysi vodní lázně. Skutečnost zjistil Jaromír Heryán, jenž v Kujavách bydlí a zajímá se o historii nejen této obce. „O lázních jsem se dozvěděl ze dvou kronik, z nichž jedna je také na obci. Ještě jsem měl mysliveckou kroniku, ve které je o lázních také zmínka,“ říká Jaromír Heryán.
Aktivity spolku Hurá na Výlet! jsou “zmrazené“ jako u většiny organizací, jejichž podstatou je setkávání seniorů. Bohužel, současná situace v zemi nedovoluje provozování klubovny ani vypravování výletů. Naší aktuální prací jsou přípravy na období, kdy restrikce spojené s koronavirem skončí. A protože se snažíme ze zlého vytěžit to dobré, využíváme získaného času a prostoru pro spuštění novinky.
/FOTO/ Tajemné kouty historické budovy městských lázní si měli možnost prohlédnout ústečtí muzejníci. Právě probíhající rekonstrukce interiérů plavecké haly odkrývá běžně nedostupné prostory, kde se zastavil čas po roce 1908, kdy byly lázně slavnostně zpřístupněny.
Lázně Teplice nad Bečvou spustily antigenní testování na onemocnění covid-19. To je určeno široké veřejnosti. Na konkrétní termín se mohou zájemci objednávat pomocí rezervačního systému na webových stránkách lázní.
Státní léčebné lázně Janské Lázně personálně pomůžou zdravotnickým zařízením v regionu. Oblastní nemocnici Trutnov dočasně posílí dvě zdravotní sestry z léčebných lázní, další tři zdravotní sestry budou pomáhat v nemocnici v Jilemnici. Nemocnice ve Vrchlabí intenzivně řešila během čtvrtka, aby se měli zdravotníci jak dostat v pátek do práce. Mimo okres Trutnov totiž žije jedna třetina ze všech zaměstnanců.
Novou proceduru zavedly v únoru Slatinné Lázně Třeboň pro lidi, kteří prodělali onemocnění covid-19. Proč je tato péče v lázních zařazena, vysvětluje jejích mluvčí Martina Herchová.
Novou proceduru zavedli v únoru Slatinné Lázně Třeboň pro lidi, kteří prodělali onemocnění covid-19. Proč je tato péče v lázních zařazena, vysvětluje jejích mluvčí Martina Herchová.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Máte zdravotní problémy s dýcháním po nakažení koronavirem? Státní léčebné lázně v Janských Lázních zavedly novinku, komplexní lázeňskou léčbu po prodělaném onemocnění covid-19. Je hrazena ze zdravotního pojištění.