Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Knihy a vlajky, to jsou dvě celoživotní lásky Aleše Brožka. Ředitel Severočeské vědecké knihovny se podílel i na návrhu ústecké vlajky. Nyní ho trápí malá a stará knihovna.
Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ - Unikátní kniha – Ďáblova bible – je součástí expozice Polabského knižního veletrhu, který se tento víkend koná na lyském výstavišti.
Žďár nad Sázavou – Také žáci posledních ročníků maturitních oborů středních škol a odborných učilišť v okresním městě usednou na podzim k testům dospělosti. Protentokrát jen naoko a v rámci projektu s názvem Maturitní generálka MAG´10.
Žďár nad Sázavou – Již posedmé se letos v září uskuteční ve žďárské Knihovně Matěje Josefa Sychry kurz tvůrčího psaní. V kurzu vedeném pedagožkou Janou Křenkovou se od roku 2004 vystřídali jak -náctiletí studenti, tak i senioři. Mnozí z nich se psaní věnují dodnes a někteří skalní příznivci kurz navštěvují pravidelně. Letošní série tvořivých setkání bude zahájena 21. září v šestnáct hodin, a to opět v areálu žďárské knihovny. Půlroční semestr bude tvořen vždy devadesátiminutovou „výukou“ jednou za čtrnáct dní v úterý.
Chomutov /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Poprvé v Chomutově představí svá díla umělkyně Dagmar Dost-Nolden, žijící v Německu. Vernisáž zahájí sama autorka v úter 7. září od 17.00 hodin. V galerii Špejchar vystaví díla plná energie, dění a toku věcí. Zhlédnete zajímavé obrazy, objekty i prostorovou instalaci. Výstavu připravila městská galerie Špejchar spolu s Oblastním muzeem Chomutov. Expozice nese název Proměny a je věnována památce Franze Kafky. Více si přečtěte v rozhovoru s umělkyní a autorkou energické Proměny Dagmar Dost-Nolden.
Bruntál -Jedním z bruntálských čtenářů, který pravidelně nelituje vydat peníze za kvalitní odbornou, ale i odpočinkovou literaturu je Ladislav Olejníček. Nejraději rozjímá nad sociologickými publikacemi.
Česká Lípa /ZA TAJEMSTVÍM ČESKOLIPSKA – díl 14./ – Pověstí o jeskyních, které se otevírají, aby ze svého nitra vydaly poklady nedozírné hodnoty, koluje víc než dost.
Žďár nad Sázavou – S velkým zájmem studentů se setkala žďárská Akademie třetího věku, ve které od poloviny letošní září již odstartuje výuka v hned několika kurzech. Projekt, za nímž stojí Střední škola obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, vzbudil pozornost bezmála tří desítek seniorů ve věku od šedesáti do pětasedmdesáti let.
Loštice – Desítky zažloutlých obálek s dopisy psanými ve válečných časech z fronty či pracovních táborů rodičům nebo partnerovi. To je základ projektu Obyčejní lidé v neobyčejných časech, který pro loštickou synagogu chystá místní spolek Respekt a tolerance.
Havlíčkův Brod – Pedagogická knihovna v Havlíčkově Brodě je základní knihovna se specializovaným fondem zaměřeným na oblast filozofie, psychologie, sociologie, pedagogiky, jazykovědy, literární vědy, ale také na literaturu z oblasti lékařství a historie včetně skript.
Obrnice – Komunitní centrum Duhovka v Obrnicích a Bečově otevřelo kurz romštiny. Každé pondělí již do výuky chodí na deset dětí. Romštinu v obcích vyučuje kantor z vyšší odborné školy pedagogické Jan Horvát, který říká: Národností jsme Češi, ale srdce máme Romů.
Region /ROZHOVOR/– Lidé mají odlišné názory na bojová psí plemena. Zřejmě největší rozpory vznikají kvůli bulteriérům. Jak to vlastně je doopravdy, se Deník zeptal chovatelky anglických bulteriérů Lenky Vetešníkové z Lysé nad Labem.
Jindřichův Hradec – Jen na okamžik se dotkneme své doby a již nás nezadržitelně předbíhá, přichází nová generace a s mírnou povýšeností, často nevděčně i bezcitně, zaujímá naše místa. Některé osobnosti zaslouží více pozornosti, vděku i úcty. Jednou z nich je jistě dlouholetý tvůrce i primář jindřichohradecké urologie, MUDr. Jindřich Pink, CSc.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Knih dnes vychází tak veliká spousta, že se v nich přestáváme orientovat. A to nejen v jejich množství, ale i v jejich kvalitě. Přesto někdy marně sháníme knihu z regionální oblasti, o níž víme, že vyšla, ale kterou ve velkém knihkupectví marně hledáme.
Bruntál - Deník strávil den v knihkupectví Librex v Kostelní uličce u náměstí Míru v Bruntále. Zjistil, že bez čtiva se značná část obyvatel města i přespolních neobejde.
Baška-Hodoňovice – Beskydská lavečka, tak se nazývá setkání členů Literárního klubu Petra Bezruče u Radima Pobudy z Hodoňovic, který je s chotí pozval k poetickému setkání na svou zahradu. Letos proběhl druhý ročník.
Klíše – Studenti a profesoři ústecké univerzity se od nového akademického roku mohou těšit na velkoplošnou projekci, videokamery, mikrofony a další moderní audiovizuální techniku.
Klíše – Studenti a profesoři ústecké univerzity se od nového akademického roku mohou těšit na velkoplošnou projekci, videokamery, mikrofony a další moderní audiovizuální techniku.
Příbram – Maminka stojí v papírnictví mezi regály. V jedné ruce drží seznam a v druhé si prohlíží voskovky. Kolem ní nadšeně pobíhají dvě děti a se zájmem pokukují po vystaveném zboží. Kdekdo si rád vzpomene na svá školní léta, na vůni nového papíru, barevné tužky a spoustu dalších lákavých věcí.
Pardubice – „Vydat knihu je velké dobrodružství,“ uvedla východočeská autorka Stanislava Nopová. „Ještě větším se může stát komunikace se čtenáři,“ přiznala Nopová.
Novojičínsko - V naší pravidelné rubrice Stav po roce jsme se tentokrát rozhodli vrátit k problematickému výskytu křídlatky, která svou rozpínavostí ohrožuje původní společenstva rostlin, na Novojičínsku.
České Budějovice - Praktické jazykové kurzy, odborné přednášky z historie i literatury, koncerty a výstavy či řada zajímavých výletů po jižních Čechách.
Zlínský kraj /SKÓRE DENÍKU/ - Na dovolené si jistě každý rád přečte nějakou zajímavou knížku. Na výběr je mnoho titulů různých žánrů. Velmi oblíbené prázdninové čtení tvoří detektivní literatura. Přečtete si rádi nějakou detektivku?
Lysá nad Labem /ROZHOVOR/ - Lidé v něm vidí zabijáka, chovatelé komedianta, knihy gladiátora s duší holubičky. Majitelka chovatelské stanice hovoří o tom, jaký skutečně je.
Brno /ROZHOVOR/ - Psaní se začal věnovat už při studiích na brněnském Gymnáziu Křenová. Napsal několik básní, povídek i textů k písním. Poté však vystudoval obor technická kybernetika. K psaní se až vrátil nyní. V srpnu pětapadesátiletému brněnskému rodákovi Stanislavu Češkovi vyšel v nakladatelství Moba detektivní román Starožitná smrt.
Paříž - Počínaje pondělkem začnou vycházet v amerických a francouzských denících dopisy na podporu Íránky odsouzené k smrti ukamenováním. Řekl to francouzský filozof Bernard-Henri Lévy, podle něhož budou signatáři dopisů významné osobnosti z oblasti literatury a umění.
Broumov /FOTO/ – Snad stovky hub s popiskami rozloženy na třech řadách stolů, mezi kterými procházely desítky houbařů, kterým vévodil špičkový český mykolog Jiří Baier, autor nebo spoluautor četné houbařské literatury.
Kunštát - Republikou letí smutná zpráva. Držitel ceny Jaroslava Seiferta a nositel státního vyznamenání Za zásluhy spisovatel Ludvík Kundera v úterý ráno zemřel ve věku devadesáti let v boskovické nemocnici. Na jednotce intenzivní péče se už delší dobu zotavoval po operaci.