Spisovatelka, poetka a libretistka Eliška Krásnohorská, která se narodila 18. listopadu 1847, patřila mezi nejhlasitější bojovnice za ženská práva. Zasadila se o to, aby české dívky mohly studovat na univerzitách. Úspěchy na poli emancipace žen a v literatuře ale vyvažoval méně šťastný osobní život.
Dvojice obcí na Hradecku, Babice a Vinary, se mohou od 8. listopadu tohoto roku chlubit novými obecními znaky. Svým rozhodnutím číslo 84 tak učinila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.
Z původně regionálního listopadového setkávání spisovatelů, nakladatelů a knihkupců ve Vimperku se Šumava Litera za deset let své existence rozrostla v mezinárodní projekt s celoročním programem. Soutěží za tu dobu prošlo přes 500 knih se šumavskou tematikou, od roku 2021 včetně německojazyčných.
Z původně regionálního listopadového setkávání spisovatelů, nakladatelů a knihkupců ve Vimperku se Šumava Litera za deset let své existence rozrostla v mezinárodní projekt s celoročním programem. Soutěží za tu dobu prošlo přes pět set knih se šumavskou tematikou.
/FOTOGALERIE/ Na obchodní akademii ve Slaném se uskutečnila Noc literatury. Co je ale vlastně cílem noci literatury? Jejím cílem je seznámit a zvýšit zájem lidí o současnou evropskou literaturu.
/FOTOGALERIE/ Středočeská vědecká knihovna v Kladně se letos již podruhé připojila k celorepublikové akci Noc literatury, pořádané Českými centry. Tento rok se do akce zapojilo celkem 80 knihoven po celé České republice, čímž se Noc literatury stala ještě významnější kulturní událostí.
Na 150 knih v několika krabicích si v minulých dnech převzali z hradeckého Re-Use bazaru zástupci Vazební věznice v Hradci Králové čele s jejím ředitelem Pavlem Tomáškem. Knihy své další využití naleznou právě za branami vazební věznice, kde budou k dispozici osobám ve výkonu trestu.
V dnešní době, kdy se stále více lidí zajímá o udržitelnost a podporu dobrých věcí, se objevila iniciativa, která spojuje lásku k literatuře s pomocí potřebným. Při prodeji nemovitostí se několikrát objevily staré knihy, které nikdo nechtěl, a tak skončily v odpadu. Tato situace inspirovala skupinu nadšenců k vytvoření projektu s názvem Kniha na dobrou věc. Cílem projektu je zachránit knihy v dobrém stavu a nabídnout je k prodeji za symbolické ceny mezi 5 a 20 korunami. Všechny vybrané peníze budou následně věnovány na charitu, kterou si sami vyberou sledující projektu na sociálních sítích.
Synagoga Žatec, Mederův dům a na závěr kavárna La Belle Époque. Tři zastávky na cestě poznávání současné evropské literatury čekaly na návštěvníky v rámci tradičního literárního festivalu Noc literatury, pořádaného 18. září Městskou knihovnou Žatec.
V páteční podvečer 20. září proběhla v Městské knihovně v Přerově a jejím nejbližším okolí poprvé Noc literatury. Knihovna se takto připojila k již 18. ročníku akce pořádané na podporu současné evropské literatury po celé České republice a prostřednictvím Českých center také v zahraničí.
Noc literatury je trochu jako bonboniéra. Na každém z pěti míst v Táboře, kde se letos 18. září konala, jste si mohli vychutnat trochu jiný kulturní zážitek. Za příspěvek a fotky děkujeme mluvčí knihovny Janě Liškové.
Plzeňskou Noc literatury navštívil letos rekordní počet lidí. Úryvky z knih předčítané českými hereckými hvězdami si poslechlo 1560 návštěvníků. Do Plzně při této příležitosti zavítali třeba Adam Mišík, Jitka Smutná, Pavel Šimčík nebo Petr Lněnička. Ten v Plzni vloni strávil nějaký čas při natáčení filmu režiséra Jiřího Mádla Vlny.
Ve znamení osmiček se konala ve středu večer na čtyřech místech v Tyršově ulici nymburská Noc literatury. I organizátorky z městské knihovny zaskočila velká účast. O čtení z knih v podáních hereckých hvězd projevily zájem stovky lidí, kteří po půlhodinách rotovaly mezi stanovišti. Na některé pak nezbyla místa k sezení, ale i ve stoje si všichni vychutnali ukázky ze zajímavých knih.
V příbramské cukrárně Hájek&Hájková na náměstí T. G. Masaryka se ve středu 18. září uskuteční Noc literatury. Posláním celorepublikové akce je ukázat a přiblížit veřejnosti tvorbu a způsob myšlení současných evropských autorů. Úplně první Noc literatury se pod hlavičkou Českých center odehrála v Praze v roce 2006. Letos to tedy bude už po osmnácté a v Příbrami po sedmé.
Adam Mišík, Pavel Šimčík nebo Jitka Smutná. Tyto a další české herecké hvězdy budou předčítat z děl autorů a autorek současné evropské literatury na letošní Noci literatury v Plzni. Návštěvníky projekt provede po šesti zajímavých lokalitách, na kterých se každou půlhodinu mohou těšit na čtení z vybraných knih. Plzeňská Noc literatury, kterou pořádá Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, se uskuteční 18. září 2024 od 17 do 22 hodin.
Pět míst, pět interpretů a pět zajímavých ukázek ze současné evropské literatury. Ve středu 18. září se v České Lípě uskuteční další Noc literatury. A kde všude se bude číst?
Vilma Cibulková, Jitka Schneiderová, Denisa Barešová, Roman Zach nebo Igor Orozovič. Známé herecké tváře potkají návštěvníci oblíbené Noci literatury, která se navzdory povodním vrací do Prahy a desítek dalších měst. Ve středu 18. září budou vybraní herci číst na netradičních místech Prahy úryvky z knih, které možná ještě neznají a které stojí za seznámení.
V rámci osmnáctého ročníku Noci literatury zve Knihovna Ústeckého kraje na scénické uvedení úspěšného belgického románu Mít a být. Spolu s herci Jiřím Černým, Andreou Uhlík Bereckovou a Zdeňkem Balcarem se návštěvníci vypraví na místo mezi životem a smrtí. Atmosféru celé akce dokreslí autentické kulisy v podobě skladových prostor depozitáře knihovny.
Čtyři místa, čtyři interpreti, čtyři zajímavé ukázky ze současné evropské literatury a jako bonus čtyři hudební programy. Magický večer promění čtená na neobvyklých místech v netradiční zážitek. Návštěvníci se mohou těšit na Noc literatury, která se na Kladně uskuteční ve středu 18. září od 18 hodin. A kde všude se bude číst?
Skořicové krámy, tak se jmenuje sbírka povídek „polského Kafky“ Bruna Schulze, kterou nově vydal Malvern. Patricia Gibneyová přináší v detektivce Hrob na kopci už desátý případ inspektorky Lottie Parkerové. Román pro dospělé Pletařka napsala oblíbená autorka dětské literatury Ivana Peroutková a pořádnou dávku romantiky si užijete s knihou Donny Marchettiové, která klame svým neromantickým názvem Hate Mail. Příznivce sportu a sportovních statistik pak potěší titul Paříž 2024, který mapuje také úspěchy našich reprezentantů na letošní olympiádě. Jsou tu pravidelné tipy Deníku na zábavné čtení.
Ve čtvrtek 5. září se v Jablonci nad Nisou uskuteční jedinečný večer plný literatury a hudby, který pořádají Městská knihovna Jablonec nad Nisou a Kultura Jablonec. Hlavní hvězdou akce bude renomovaný český spisovatel Jaroslav Rudiš, jehož besedu povede ředitel turnovské knihovny Jaroslav Kříž.
Ve věku 78 let zemřela krátce po půlnoci na sobotu 31. srpna spisovatelka Daniela Hodrová, byla laureátkou Státní ceny za literaturu a držitelkou Ceny Franze Kafky. Informoval o tom majitel nakladatelství Malvern Jakub Hlaváček. V těchto dnech v jeho nakladatelství vyšel Hodrové román Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch.
V pátek 6. září 2024 od 10 hodin se na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě uskuteční 29. ročník oblíbeného Knižního jarmarku. Tato tradiční událost, kterou pořádá Statutární město Karviná a Regionální knihovna Karviná, přiláká každý rok stovky návštěvníků, kteří si mohou užít prodej nových i starších knih, hudební vystoupení a další atrakce pro děti i dospělé.
Hlavně řetězce ovládly za poslední léta občerstvení na hradeckém hlavním nádraží. Stále tady ale přežívá pár malých obchůdků. Třeba knihkupectví, kadeřnictví, ale najdeme tady i malou lékárnu. Co vstupní bráně do města chybí, je ale nádražní restaurace. Jinak je zde ale čisto a cestující tady pořídí vše, co potřebuje.
Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk ve spolupráci se spisovatelkou Markétou Pilátovou organizovala třetí ročník literárního festivalu Kniha v lázni, který proběhl v termínu od úterý 9. 7. do soboty 13. 7. 2024.
/FOTO, VIDEO/ Jen pár kilometrů za česko-polskou hranicí se v těchto dnech odehrává největší literární a společenská akce v Polsku - jubilejní 10. ročník literárního festivalu Góry literatury (Hory literatury). Partnerské město Broumova Nowa Ruda a nedaleký zámek Sarny rozzářila v sobotu multižánrová kulturní akce, na kterou dorazily stovky návštěvníků z celého Polska, ale i z Čech.
Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravil už čtrnáctý ročník letních vycházek s Bílou paní. Tentokrát se téma této divácky oblíbené aktivity dotýká literatury a několika spisovatelů, kteří jsou s tímto lázeňským městem nějakým způsobem spojeni.
Středočeský kraj podpořil vydání knihy "FIRT – Jeden rod v soukolí československých dějin", která vypráví strhující příběh dvou bratrů ze Sedlčan-Sestrouně, blízkých přátel Karla Čapka. Kniha odkrývá dosud nepublikované materiály a osloví milovníky historie, literatury i medicíny.
Poslední červnový víkend se ponese ve znamení konce školy a oslav začátku prázdnin. Děti si mohou vybrat, zda vyrazí do Funparku či BagrParku. Na Hněvíně určitě nepromeškejte poslední možnost zažít kulturu v kulise romantického hradu a navíc s populárním představením Noc na Karlštejně. Načerpejte inspiraci z našich redakčních tipů.
Až do 70. let minulého století sahají kořeny samostatného žánru pro čtenáře ve věku od 12 do 18 let, který je označován jako young adult literatura, tedy literatura pro dospívající. Jeho nedílnou součástí je popis sexu. Názorným příkladem je i kniha Čtvrté křídlo od spisovatelky Rebeccy Yarros, momentálně jeden z nejprodávanějších titulů tohoto žánru u nás. Někteří čtenáři se po přečtení erotických scén na konci knihy zajímali, jak moc odpovídají myšlení dospívajících dívek. Měla by literatura pro teenagery obsahovat erotiku a co je pro „mladé dospělé“ čtenáře ještě únosné? Knižní editorky vyzdvihují důležitost sexu pro vývoj příběhu, rodiče explicitnost obsahu.
V jarním kalendáři festivalů má svůj pravidelný termín i Svět knihy, největší literární svátek u nás, který potrvá až do neděle 26. května. Do letošního 29. ročníku se promítly aktuální události ve světě i sté výročí smrti Franze Kafky. Čestným hostem je tradiční Das Buch, pro tento ročník pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura. Program věnovaný Kafkově jubileu se bude zaobírat jeho tvorbou i inspiracemi, které z ní vychází. Odkaz pražského německy píšícího spisovatele se odráží mimo jiné v mottu letošního ročníku, jímž je Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“
Jeden a půl milionu knih a víc než čtyři tisíce periodik. Tak rozsáhlý fond nabízí Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Posledních 22 let stála v čele instituce Eva Svobodová, která po dlouhých a úspěšných letech na této pozici k 31. březnu skončila. Celý svůj profesní život spojila právě s hradeckou knihovnou.
/FOTO/ Patříte mezi vášnivé knihomoly, kteří louskají jeden román za druhým a prožívají spolu s hlavními postavami jejich radosti i strasti? Nebo naopak oceňujete spíše grafické zpracování příběhů a láká vás komiksová tvorba? Nebo si toužíte rozšířit znalosti? Výstaviště opět hostí do 26. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024, který nechává prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí ročník.
V Liberci byly oceněny nejlepší knihy roku. Soutěž Kniha roku Libereckého kraje představila vítěze v pěti kategoriích a odhalila, které tituly zaujaly jak odbornou porotu, tak čtenáře.
Literární svátek je tady. Knižní veletrh Svět knihy Praha 2024 slibuje bohatý program s mezinárodní účastí a speciálním zaměřením na německojazyčnou literaturu. Hvězdní autoři, debaty a ocenění za svobodu slova – to vše v srdci Prahy.
Český spisovatel Jaroslav Rudiš byl oceněn prestižní Mörikeovou cenou, která je udělována německy píšícím autorům. Spolu s ním byla oceněna i Alice Horáčková za podporu neněmecky psané literatury.
Smutná zpráva zasáhla Klatovany v pondělí 29. dubna. Ve věku 87 let zemřel bývalý starosta města Karel Mráz. Lidé na něj nevzpomínají jen jako na starostu, ale také oblíbeného profesora.
Festival Literatura žije! 2024 zavítá ve středu do Výměníku1, kde se uskuteční komponovaný večer O digitálním obsahu a technologické budoucnosti bude ve Výměníku1 diskutovat známý publicista Bob Kartous. Ve čtvrtek začíná bazar knih na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II.
Románový debut přerovského rodáka Marka Torčíka Rozložíš paměť získal minulý týden nejprestižnější literární cenu Magnesia Litera za prózu. Román je podle kritiků unikátním pokusem vnést do českého kontextu témata světové literatury. Jak dlouhá byla cesta bývalého studenta přerovského Gymnázia Jana Blahoslava mezi českou literární elitu? Ovlivnil život v rodném městě začátky jeho tvorby?
Jeho pracovna prozrazuje skoro všechno, co má Michal Stehlík rád. Dva portréty T. G. Masaryka, plakát Občanského fóra, řádně srovnané pracovní věci i dýmky a tabák, Bibli a fotografie jeho osmi dětí. Nezapře historika, svobodomyslného člověka a milujícího tátu. A mezi tím vším trůní pod sklem na větvi symbolicky i on sám – stehlík. Maličký a vycpaný. „Nejsem tak samolibý. Dostal jsem ho darem od kolegů přírodovědců při odchodu z Národního muzea,“ směje se čerstvý ředitel Muzea literatury Michal Stehlík, který při tomto postu zvládá ještě přednášet na Filozofické fakultě a točit populární podcasty Přepište dějiny!
/FOTO, VIDEO/ Den s Harry Potterem pořádala pro své žáky v úterý 26. března 6. základní škola v Kolíně. Již tradiční akce souvisí s březnem jakožto měsícem knihy a každoročně se zaměřuje na motivy vybrané literatury.
Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Krnov se v posledních týdnech stala centrem literárního dění. Škola hostila hned několik akcí, které žákům přiblížily svět literatury zábavnou a interaktivní formou. Žáci si tak mohli vyzkoušet vytvořit poutavý příběh pomocí her, dramatizace a výtvarných technik.
Přehlídka literárních děl z regionu vrcholí. Pětačtyřicet titulů se letos utká o titul Kniha roku Libereckého kraje, veřejnost může do 31. března hlasovat o vítězi Ceny čtenářů.
Počátkem ledna jsme si připomněli výročí narození jednoho z největších českých spisovatelů moderní doby, velkého myslitele, dramatika, novináře a překladatele Karla Čapka. Přestože o jeho životě a díle toho bylo napsáno mnoho, nedá mi to a uvedu dnes v tipu na knihu dosud málo známé a téměř nepublikované „lístky“ Karla Čapka z let 1921-38, adresované klatovskému rodákovi Otokaru Vočadlovi, profesorovi anglického jazyka a literatury na Filozofické fakultě UK v Praze.
Na první pohled je jasné, že Marka Míková je věčná holka. Tedy ne doslova – samozřejmě, že je to dáma a respektovaná autorka úspěšných knih pro děti. Také to kdysi byla filmová princezna. Ale dokáže být i komediantkou, ať už za klávesami v kapele Zuby nehty, nebo v rámci projektu Loutky v nemocnici, s jehož pomocí rozdává radost těžce nemocným dětem.