Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Karel Daňhel v Dobré čajovně.

Noc literatury v Táboře byla letos výjimečně pestrá

Tábor se ve středu 20. září 2023 opět po roce stal dějištěm Noci literatury, která se už tradičně odehrává v mnoha českých městech a jejíž popularita už dávno překročila hranice naší republiky. Za příspěvek a fotky děkujeme Janě Liškové.

V příbramském bistru Rynk se konala Noc literatury.

Podívejte se: Knihovna Jana Drdy pořádala v bistru Rynk Noc literatury

/FOTOGALERIE/ Ve středu 20. září se v příbramském bistru Rynku uskutečnila Noc literatury. Na akci, kterou pořádala Knihovna Jana Drdy Příbram, předčítali díla současných světových autorů rebelující knihovnice, Jakub Ročňák, Tomáš Krejčíř, Kateřina Jobeková Habrová, Kryštof Grygar. 

Noc literatury se v Příbrami uskuteční ve středu 20. září.

Noc literatury se v Příbrami uskuteční ve středu v bistru Rynk

/POZVÁNKA/ Knihovna Jana Drdy v Příbrami zve na Noc literatury. Cílem projektu, kdy na atraktivních či běžně nedostupných místech čtou známé osobnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů, je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. 

Jana Stryková.

Kolářová, Babčáková či Novotný. Noc literatury znovu osvěží známí herci

Jedna noc, jedny Vinohrady. Pod tímto názvem se koná 17. ročník oblíbeného festivalu Noc literatury. Uskuteční se tuto středu 20. září, dějištěm budou pražské Vinohrady a vstup je zdarma. Tradičně se do akce zapojí i desítky dalších měst. Návštěvníci se mohou těšit na úryvky z 19 evropských knih, jež uslyší na netradičních místech, jako obvykle v podání známých hereckých osobností.

Noc literatury.

Dobříšská knihovna zve na Noc literatury a Loutky bez hranic

/FOTO, PROGRAM/ Městská knihovna Dobříš připravuje pro své čtenáře a návštěvníky bohatý program. Nyní zve ve středu 20. září na Noc literatury. Rodiny s dětmi si zase přijdou na své v sobotu 23. září od 17 hodin, kdy se uskuteční představení souboru Loutky bez hranic. Obě akce jsou zdarma. 

Markéta Hejkalová

Století na vlnách Markéty Hejkalové. Nový román známé spisovatelky právě vychází

Známé spisovatelce a překladatelce Markétě Hejkalové vychází další román. Poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných česko-finských vztahů. Bývalá konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách, je také překladatelkou finské literatury a i když žije a tvoří v Havlíčkově Brodě, Ostrava jí přirostla k srdci. Už proto, že zde v roce 2011 začala pořádat Ostravský knižní veletrh na Černé louce.

Literární rezidence v Litomyšli

Litomyšl hledá spisovatele detektivek. Poskytne mu na měsíc bydlení a 1000 euro

Litomyšl hledá spisovatele, který by ve městě napsal knihu s detektivní tematikou. Literární rezidence strážníka Kmoníčka je v Litomyšli vypsána už podruhé. V prvním ročníku na zámeckém návrší psala svoje dílo spisovatelka Markéta Pilátová, která byla za své knihy několikrát nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.

Z vernisáže výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2022 v Muzeu umění a designu v Benešově. Na snímku první nadšené čtenářky.

To nejlepší z českého knižního designu potřetí vystavili v benešovském muzeu

/FOTO/ Vernisáž výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2022 (NČKR) se za účasti ředitele Národního památníku písemnictví Zdeňka Freislebena konala v úterý 22. srpna v Muzeu umění a designu Benešov (MUD*). Po covidové pauze tak MUD* obnovilo spolupráci s Památníkem národního písemnictví s cílem seznámit veřejnost s rozličnými přístupy a aktuálními trendy na poli grafického designu.

Milan Kundera

Spisovatel Kundera měl v Paříži kremaci. Urnu si vdova zatím nechá doma

Milan Kundera, který ve věku 94 let zemřel v Paříži, měl ve francouzské metropoli kremaci. Manželka zesnulého Věra Kunderová to řekla českému velvyslanci Michalu Fleischmannovi, který se s ní setkal. Fleischmann informoval ČTK, že urnu s popelem si Kunderová chce ponechat ve svém pařížském bytě až do své smrti; teprve poté ji bude moci převzít Kunderovo rodné město Brno, kde si spisovatel přál být pohřben.

Zemřel spisovatel Milan Kundera

Zemřel český spisovatel Milan Kundera. Bylo mu 94 let

Ve věku 94 let v úterý ve svém pařížském bytě zemřel český spisovatel Milan Kundera, mezinárodně proslulý autor, který svým dílem zasáhl několik generací čtenářů a jehož romány už nyní patří ke kánonu světové literatury. Jeho umělecký odkaz ocenili kolegové i odborníci a také domácí i zahraniční politici. Kundera, který skoro polovinu života strávil ve Francii a své knihy psal v posledních desetiletích francouzsky, vyjádřil podle své manželky Věry přání, aby byl pohřben v rodném Brně.

PragFur neboli furry outing v Centrálním parku Prahy 13 ve Stodůlkách.

Furry sraz: Setkání chlupáčů provázejí legrácky, ale třeba i debaty o počítačích

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zhruba stohlavý pestrobarevný průvod nebylo v sobotu 24. června odpoledne možné přehlédnout v Centrálním parku Prahy 13 ve Stodůlkách. Sešli se tam příznivci fandomu neboli fanouškovské skupiny furry. Příznivci světa zvířecích postav s lidskými vlastnostmi i chováním, z nichž mnozí si pro účast na srazech připravují někdy i velmi propracovaný kostým zvaný fursuit, navazují na celosvětovou tradici. Tu v minulosti zřejmě odstartovaly komiksy, animované filmy a fantasy literatura.

Ukázky z knihy Sudetský tulák.

Sudetský tulák je můj milostný dopis pohraničí, říká o knize Stanislav Dvořák

/ROZHOVOR/ V bohaté historii Sudet existují příběhy, které takřka nebo úplně upadly do zapomnění. Sepsal je severočeský rodák Stanislav Dvořák v knižní novince Sudetský tulák, která se nedávno objevila na pultech knihkupectví. Jak sám přiznal, kniha sice vznikala tři roky, ale v širším smyslu k ní směřoval celý život.

Ukázky z knihy Sudetský tulák.

Sudetský tulák je můj milostný dopis pohraničí, říká o knize Stanislav Dvořák

/ROZHOVOR/ V bohaté historii Sudet existují příběhy, které takřka nebo úplně upadly do zapomnění. Sepsal je severočeský rodák Stanislav Dvořák v knižní novince Sudetský tulák, která se nedávno objevila na pultech knihkupectví. Jak sám přiznal, kniha sice vznikala tři roky, ale v širším smyslu k ní směřoval celý život.

Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře získal náchodský rodák Adolf Knoll.

Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře získal náchodský rodák Knoll

Letošní dvaadvacátý ročník knižních cen Magnesia Litera přinesl několik novinek. Jednou z nich je čestná kategorie Cena Magnesia za přínos knižní kultuře. Tu si odnesl Adolf Knoll, vědecký pracovník a knihovník, který se zasloužil mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin a jejich široké zpřístupnění odborné komunitě i veřejnosti.

Jiří Uhlíř je emeritní středoškolský pedagog, od 1. září 1961 do 30. června 1998 vyučoval český jazyk a literaturu a dějepis na Střední lesnické škole a Lesnické mistrovské škole v Trutnově.

Moje působení češtináře a dějepisce na Střední lesnické škole v Trutnově

Střední lesnická škola Trutnov měla od svého vzniku v říjnu 1945 štěstí na kvalitní češtináře, které připomínám ve své vzpomínce Moje působení češtináře a dějepisce na Střední lesnické škole Trutnov (i LMŠ) v letech 1961-1998, otištěné v almanachu Šedesát let lesnického školství v Trutnově 1945-2005.

Výstava rukopisů Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války v Muzeu literatury v Praze.

Jeden den pro vzácnost. Muzeum literatury vystavilo rukopis Osudů vojáka Švejka

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Při příležitosti 140. výročí narození a 100. výročí úmrtí proslulého spisovatele Jaroslava Haška připravilo Muzeum literatury v Praze v úterý 21. března mimořádnou jednodenní výstavu rukopisů Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Vystavena byla také dlouho neznámá Haškova povídka Vepřová historie.

Starostka Jasenné Jitka Slezáková slaví životní jubileum.

Jitka Slezáková, úspěšná a dlouholetá starostka obce Jasenná, slaví 60 let

Jitka Slezáková již devátým volebním obdobím stojí v čele obce Jasenná, kam ji naprosto přesvědčivě zvolili spoluobčané Jasenné, největší vsi na Jaroměřsku. Tedy jako jedna z mála v kraji i v celé ČR starostuje nepřetržitě již 33. rokem. Tato vysokoškolsky vzdělaná inženýrka ekonomie, charakterní, energická, pracovitě a moudrá žena, matka dvou dětí, zasvětila svá nejlepší produktivní léta svého života od 27 let dosud službě veřejnosti a svým spoluobčanům v Jasenné.

Ilustrační foto

Povinnou četbu ani recitaci nemáme, děti ale bavila slam poetry, říká češtinářka

Lpění na vypracování čtenářských deníků, zadávání povinné literatury nebo recitace básniček před třídou už na některých školách patří do dávné minulosti. Zvlášť na středních školách a gymnáziích dávají učitelé studentům prostor zvolit si ke čtení literaturu, která je zajímá. I na základních školách ale učitelé čím dál víc hledí především na záliby žáků a snaží se je v četbě podporovat. Děti mají přečíst dle věku dvě až čtyři knihy za školní rok.

Doporučená literatura ve školách studenty často nebaví a jen zřídka v seznamech dochází k obměně starých titulů za moderní díla. Ilustrační foto

Školní četba? Harry Potter, ani Zaklínač Babičku nevyštípou, říkají učitelé

Doporučená literatura ve školách studenty často nebaví a jen zřídka v seznamech dochází k obměně starých titulů za moderní díla. Učitelé to částečně přisuzují požadavkům jednotné státní maturity. Zároveň ale upozorňují, že i zastaralé tituly není často důvod měnit, protože potenciál zaujmout mají, pokud se změní forma podání.

Pavlína Bobková z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.

Poezie kvete i ve Světlé: vězenkyně uspěla v soutěži, kterou vedl textař Horáček

Svět, to je šatna kabátů, já oblékám svou roli, recituje Pavlína Bobková ze světelské věznice tak, že běhá mráz po zádech. Se svou básní pod názvem Ve Světlé chvíle – než se celá dobru vzdám, obsadila letos třetí místo v literární soutěži, kterou pořádá občanské sdružení Za branou. O jejím úspěchu rozhodla odborná porota v čele s textařem Michalem Horáčkem. Konkurence byla obrovská.