Liberec - Největší veletrh svého druhu v Evropě, který se snaží přivést děti ke čtení knih, vyvrcholí v sobotu 17. dubna. Třídenní Veletrh dětské knihy, který doprovází řada akcí, zaplní liberecké Výstaviště už poosmé.
Hodonín /DISKUTUJTE/ – Tomášku, domů! Tak volávala maminka na Tomáše Garrigua Masaryka, když byl ještě malý chlapec. Astejně se jmenuje inová divadelní hra Ivana A. Fodora, kterou k160.výročí narození slavného hodonínského rodáka nazkoušel soubor Svatopluk zHodonína. Její premiéra se uskuteční ve středu 21.dubna vhodonínském kulturnímdomě.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Slovácké divadlo připravuje českou premiéru inscenace Bambiland kontroverzní rakouské spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriedy Jelinek.
Rychnov nad Kněžnou – Pobývat dva roky v nejlidnatější zemi světa a nedat o zážitcích rozporuplné a expandující Číny vědět okolnímu světu by byl hřích. V případě rozhlasového redaktora pak dvojnásobný. Jak však bývá u zpravodajů Českého rozhlasu zvykem, své zážitky z cest publikují v nakladatelství Radioservis.
Jičín – Pobočka na Novém Městě, vlastně malá knihovna, sídlí Na Jihu 553 již řadu let. Nabízí knihy a časopisy pro dospělé čtenáře i pro děti. Náročnější čtenáře uspokojí i velký výběr naučné literatury.
Vsetín - Jedna moje kamarádka nemá ráda knihy. Když je vidí, roste v ní podráždění a neustále opakuje: „Spálit, všechno to spálit! Až donedávna jsem nad tím kroutila hlavou a trpělivě jí připomínala význam knih. Jejich vůně, kouzlo, dobrodružství, které s nimi může člověk zažít. Všechno nadarmo.
Valašsko – Otázku, co s nepotřebnými tituly, každoročně řeší pracovníci knihoven po celém regionu. Například v Zubří se proto rozhodli uspořádat týdenní výprodej.
Písek – Písecký rodák a jihočeský patriot Ladislav Beran napsal první krimipovídku před více než dvaceti lety a od té doby se zařadil mezi uznávané autory detektivní literatury nejen v našem regionu.
Boskovice - Boskovická židovská čtvrt byla zařazena do celorepublikového projektu obnovy židovských památek. V srdci bývalého ghetta vznikne návštěvnické centrum.
Žampach – Domov pod hradem Žampach navštívil o prvním dubnovém víkendu reportér Českého rozhlasu z Velké Británie Milan Kocourek, který pracuje pro Český rozhlas ve Velké Británii.
Čejkovice – Rytířské duchovní řády často obestírá mnoho záhad či bájí. Odborníci z celé Evropy, zabývající se tématem řádů, se sjeli do Čejkovic na tamní zámek. Historici z Německa, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska, Slovenska a České republiky přednášejí nejnovější poznatky. Možná ke škodě záhadologů se ovšem nebeseduje o možných místech uložení pokladů, což je zvláště u templářů oblíbeným tématem populární literatury.
Londýn - Britská Hertfordshireská univerzita se rozhodla uspořádat konferenci o vampirismu, s jejíž pomocí chce bojovat proti "amerikanizaci" tohoto žánru literární fikce.
Tloustneme prý víc a víc, a něco by se s tím mělo dělat. Naštěstí není nouze o odbornou literaturu, nápoje a pilule na hubnutí, anebo o rortopedy a jiné přístroje, vhodné na setřesení nadbytečných kil.
Praha - Nadační fond Cultura Bohemica vyhlašuje soutěž rukopisů v oblasti prózy, tematicky zaměřené na věkovou skupinu čtenářů zhruba od 13 do 25 let.
Očekávají novely či povídkové knihy v rozsahu zhruba 150 normostran textu.Pokud se chcete zúčastnit, čtěte dále..
Zlínský kraj – Krize nekrize, knížky se stále prodávají a zavírání prodejen s tímto artiklem prozatím nehrozí. Alespoň to tvrdí oslovení majitelé knihkupectví ve Zlínském kraji, kteří prý mají stále dostatek zákazníků.
Cehnice – Základní škola v Cehnicích má v současné době 120 žáků, což je poměrně málo ve srovnání s jinými školami. Třídy jsou v průměru po 14 – 15 žácích.
Bruntál– Velkou výhrou je pro žáky Městského osmiletého gymnázia Bruntál vyučující matematiky Zdeněk Románek. Studenty 8. A pečlivě připravil pro soutěž Náboj 2010, v níž se umístili na sedmatřicátém místě v republice.
Rosice /TIP NA VÝLET/ – Ve včelařském muzeu ve Zbýšovské ulici v Rosicích na Brněnsku kolem úlů poletují včely, a proto se muzeum na periferii města pyšní označením „skanzen – živé muzeum“.
Londýn/Paříž/Brusel - Otec anglické literatury William Shakespeare (1564-1616) byl ve skutečnosti Francouz - to je jen jeden z řady žertíků, které se jako tradičně objevily 1. dubna v různých médiích.
Hodonín /ZVÍŘÁTKA V ZOO/ - Říká se o něm, že je jedním z nejatraktivnějších ptáků, a to nejen ve své čeledi šplhavců. Ne nadarmo právě tukan obrovský loni i předloni zabodoval v anketě u příležitosti Dne ptactva, z níž vyšel jako nejkrásnější pták hodonínské zoo.
Hranice – Na vůbec první auto- moto-veterán burzu na Přerovsku zvou milovníky starých motocyklů a aut pořadatelé na letiště do Drahotuší. Akce se koná v sobotu 10. dubna od 6 do 14 hodin a je určena nejen majitelům veteránů, ale i široké veřejnosti.
Jihlava– Jiný rozměr ekonomie ukázal včera studentům jihlavské Vysoké školy polytechnické analytik ČSOB a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Sedláček.
Jarohněvice /ZANIKLÉ VESNICE/ - Jarohněvice stávaly v katastru Dubňan, kde po nich zbyl dvůr, zvaný Jaroňovice, a mlýn na hrázi. Pro lidi z Dubňan jméno není neznámé, Jarohněvice existují jako odlehlá součást města dodnes.
Ostrava/ROZHOVOR/ - Užve středuvečer se na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě (JKGO) uskuteční světová premiéra původního muzikálu Stodolní s podtitulem West Side Story po našimu. Je beznadějně vyprodáno.
Jihlava – Okolo pěti tisíc knih odborné literatury převážně v anglickém a německém jazyce je umístěno v Cizojazyčné knihovně na Vysoké škole polytechnické Jihlava.
Kolín -Když se řekne slovo Bible, obvykle si lidé vybaví tlustou, nudnou a zastaralou knihu. Má nám vůbec co říci? Není to jen literatura pro učené teology? Nepatří spíš jen mezi starověkou literaturu?
Havířov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Noc s Andersenem přilákala do Městské knihovny v Havířově dvaapadesát dětí. V pátek večer do pobočky v ulici Jana Wericha jich přišlo dvacet, Jaroslava Seiferta a Generála Svobody po šestnácti.
Cieszyn – Jednu z pěti sošek, jež jsou nejvyšším oceněním soutěže za nejlépe provedenou společenskou kampaň Celé Polsko čte dětem, získala Městská knihovna v Cieszyně.
Třebíčsko - S Třebíčí a jejím okolím je nerozlučně spjato nemálo spisovatelů a básníků. Katolický kněz Jakub Deml, komunisty mučený Jan Zahradníček, tajemný symbolista Otokar Březina a v neposlední řadě také Vítězslav Nezval, jenž po sladkých a líbezných verších začal psát básně oslavující komunistickou diktaturu.
Olešnice /DISKUTUJTE/ – Březen jako Měsíc knih oslavili důkladně Olešničtí. Po více než dvou letech, co ve městě chyběla obecní knihovna, si lidé mohou chodit půjčovat knihy do nově opravených prostor bývalého domu služeb v centru města.
Ostrava- Stěžejní dílo světové hudební literatury 20. století Jana z Arku na hranici švýcarského skladatele Arthura Honeggera na letošním jubilejním ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj uvedeno nebude.
Náchod – Pomalu ale jistě končí březen, který byl pro letošní rok pasován na měsíc čtenářů. V jeho závěru Městská knihovna Náchod připravila pro své malé čtenáře další Noc s Andersenem. Letošní ročník je na téma pověstí a rozhodně nebude pro strašpytlíky.
Kladno - Městská knihovna v Kladně (MěK)ve středuve svých pobočkách v zámku, Kročehlavech, Rozdělově a čítárně uspořádala pro všechny zájemce Den otevřených dveří.
České Budějovice - Jihočeskou univerzitu posílí osobnost světového formátu. Obor anglistika, který chce akreditovat filozofická fakulta, povede Martin Hilský, znalec Shakespearova díla.
Hranice /FOTO/ Osmnáct let čekal pan Miroslav Porč z Hranic na květ zmijovce. Právě kvůli němu musel ovšem kytku před pár dny přestěhovat za dveře. Vzácný kalich totiž vydává tak smrdutou vůni, že se s ním v jedné místnosti nedá vydržet.
Prostějov – Čtenáři z Prostějova a okolíbudou mít ve středuvzácnou příležitost popovídat si s Ludvíkem Vaculíkem. Známý prozaik a fejetonista přijede do města na pozvání Církve československé husitské a České křesťanské akademie.