![](https://g.denik.cz/68/e6/fojtova_vera_nova_kniha_prazena-list-l.jpg)
Věra Fojtová představila novou knihu
Břeclav - Pro inspiraci si nechodí daleko, příběhy a osudy lidí vnímá ze své bezprostřední blízkosti.
Břeclav - Pro inspiraci si nechodí daleko, příběhy a osudy lidí vnímá ze své bezprostřední blízkosti.
DOMAŽLICE - Mezi studenty univerzity třetího věku usedl také bývalý ředitel GJŠB Václav Reitspies
Bojovníci proti reklamě, kteří upoutali pozornost víkendovým útokem na dálniční billboardy, zatím unikají. Budou-li dopadeni, hrozí jim údajně až tři roky vězení.
Praha - Český rozhlas spustil nový portál s velmi kvalitními nahrávkami literárních děl.
CHODOVÁ PLANÁ - V době Schengenského prostoru a Evropy bez hranic se Klub českého pohraničí o svoji existenci nebojí
Existuje mnoho legend o původu naší národní písně Arirang. Nejznámější vypráví, že ji zpívala žena čekající na svého milého, který odešel do boje.
Opava - Prvním titulem letošní sezony Slezského divadla, v činohře věnované dílům Williama Shakespeara, bude v neděli 7. září od 19 hodin komedie Jak se vám líbí.
Vlašim/ Zajímavý a pestrý program složený z přednášek, filmů a hudby připravili na sobotu 6. září organizátoři již dvaadvacátého ročníku semináře O mezních otázkách. Na své si tak v areálu kostela Církve československé husitské a KD Blaník přijdou především vyznavači alternativního způsobu života, myšlení i léčitelství.
Mělník/ O prvním a doposud jediném mělnickém antikvariátu a knihkupectví v Mělníku jsme si popovídali s jedním ze dvou spolumajitelů Ivanem Nekudou
Druhým, revidovaným vydání románu Modrovous doplňuje nakladatelství Argo svůj soubor knih vloni zemřelého amerického spisovatele Kurta Vonneguta, Jr.
Kdo si přestavuje, že skladby Friedricha Nietzscheho tvoří hudební paralelu k jeho filozofickým pracím, bude překvapen.
Náměšť nad Oslavou - Devátý ročník Oživeného zámku bude probíhat 13. a 14. září ve Státním zámku v Náměšti nad Oslavou.
Opava – Evropská noc pro netopýry neboli European bat Night (EBN). Tak se jmenuje už dvanáctý ročník akce, která i letos proběhne v Opavě. Stane se tak v pátek 5. září.
Ústí nad Labem - Ústecká univerzita se stala hostitelem mezinárodní konference.
Příbor - Psi jsou stále nejoblíbenějším domácím zvířetem. Častokrát se však stane, že na čtyřnohého člena domácnosti nemají, čas, nebo zanedbají jeho výchovu a výcvik. Ten však podle Ivy Jašíčkové, výcvikářky Kynologického klubu vPříboře, potřebují všichni psi.
Třebíč - Malého školáka, držícího v knihkupectví maminku, za ruku nejspíš neuvidíte.
„Ty máš ale odpornou práci, mami,“ nechá se slyšet jedna z dospívajících dcer göteborské policejní inspektorky Ireny Hussové, když se v novinách objeví zpráva o hrůzném nálezu torza lidského těla na mořském pobřeží.
Karviná - Na tradiční Knižní jarmark přišli v pátek nejen náruživí čtenáři, ale i příznivci klasických gramofonových desek, domácí hospodyňky, kutilové i malá dítka.
Hustopeče - Krosnu, trekové kolo, běžky, sportovní luk, křovinořez i věrného psa Betynku si na hustopečskou faru přivezl farář Pavel Bublan. Správu děkanství převzal bratranec exministra vnitra po Václavu Fišerovi. Na nové působiště si zvyká třetí týden.„Líbí se mi město i celá farnost. Jsou tu hodní a dobří lidé, chtějí se mnou spolupracovat, poznávat mě a já chci poznávat je,“ svěřuje se s prvními dojmy. Odchod z domova na nové působiště není ale ani pro faráře jednoduchý.
TŘEBEL - Seriál o méně známých, zapomenutých a kuriozních památkách Tachovska
Kroměříž - Padesátiletý muž z Kroměříže, o jehož případu pronásledování o dvacet let mladší ženy Deník před nedávnem informoval, se až do 16. září na svobodu nedostane. Na tento den je totiž dohodnuté soudní jednání, které by mělo přinést konečný rozsudek nad jeho nebezpečným chováním.
Máme za sebou jedno významné a velmi smutné výročí. Několik dní se všechna média intenzivně věnovala 40. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Připomínali jsme si téměř minutu po minutě, jak ta ponurá noc z 20. na 21. srpna 1968 vypadala. Někteří aktéři již nežijí, u jiných jsme mohli sledovat, jak za tu dobu zestárli, případně jak pozměnili své názory.
Rakovník/ Někdo by si mohl říci, že největší zájem je o naučné knihy. Pravda je ale jinde.
Blansko - Obrazy, grafiky a knihy Ludvíka Kundery. Takový poklad čeká na návštěvníky blanenské knihovny. Známý literát pozdravil přítomné lidi na vernisáži z televizní obrazovky. Potýká se totiž se zlámaným obratlem. Jeho díla budou lidé obdivovat až do sedmého září.
Uherské Hradiště - Podívejte se jak se psalo v pohnutých srpnových dnech roku 1968 ve Slovácké jiskře.
Kladensko/ V období prázdnin se lidé častěji než jindy věnují odpočinku, rekreačním sportům, výletům, ale na řadu přichází také četba oblíbených knih. Jsou to však skutečně romány nebo detektivky, po kterých čtenáři v knihovnách nejčastěji sáhnou?
Kolínsko - Literatura sama o sobě již nestačí. O své místo na slunci knihovny bojují mnoha způsoby.
Chrast u Chrudimě - Už jen do do 31. srpna máte ojediněnou možnost prohlédnout si v Městském muzeu v Chrasti u Chrudimi unikátní výstavu „Codex gigas – Ďáblova bible (Tajemství největší knihy světa)“, která je věnována legendami opředenému středověkému rukopisu.
JAKÉ TO TEHDY BYLO? Prostřednictvím novinových výstřižků, letáků i fotografií se mohou lidé v Knihovně Kroměřížska přenést v čase o čtyřicet let zpátky. Zařízení totiž nabízí až do 28. srpna výstavu k výročí okupace Československa okupačními vojsky.
Jindřichohradecko - Rok 1968 prožila v Praze na studiích Milena Kodýmová, bývalá ředitelka jindřichohradecké městské knihovny a současná knihovnice v Jarošově nad Nežárkou.
Brno - Na nádvoří brněnské Nové radnice shlíží už přes dvě stě let okřídlený drak. Veliký, zelený a celý z mědi. Z tlamy mu ale místo ničivých plamenů vychází životodárná voda. Je to totiž okapový chrlič.
Pardubice - „Lidé chtějí být pohromadě se svými rodinami,“ říká zpráva z okresního listu Zář z 24. 8.
Především v profesích, které musí z principu řešit problémy jiných, jste ohroženi syndromem vyhoření. Ochrana je jediná: nestavte si nereálné cíle a občas na svou práci zapomeňte.
Praha - Jen málokterá z událostí 20. století zasáhla českou společnost tak, jako pražské jaro roku 1968. Poté, co v šedesátých letech nová vlna v tehdejším Československu změnila umění, především film a literaturu, začala se v roce 1968 měnit i politika.
Nové Losiny - Ačkoliv k němu nevede značená trasa, je pomníček obětem válečné letecké havárie na Černé stráni občasným cílem turistů.
Blansko - Obrazy, grafiky a knihy Ludvíka Kundery. Takový poklad čeká na návštěvníky blanenské knihovny. Známý literát pozdravil přítomné lidi na vernisáži z televizní obrazovky. Potýká se totiž se zlámaným obratlem. Jeho díla budou lidé obdivovat až do sedmého září.
Mezi nejúspěšnější francouzské knihy letošního léta patří další detektivka podepsaná pseudonymem Fred Vargas – Un lien incertain (Nejisté místo). V žebříčku bestsellerů pařížského týdeníku L'Express se drží už šestý týden; momentálně na první příčce.
Veselý Kopec - Chcete vědět, jak se dříve stavělo? Tak zavítejte v neděli od devíti do šestnácti hodin do skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska.
TACHOV - Seriál o méně známých, zapomenutých a kuriozních památkách Tachovska
Teplice - Rodiče by měli pečlivě hlídat své děti. Marius Pedersen již podnikl kroky k nápravě.
Dlouhá Lhota/ Na letišti ve Dlouhé Lhotě se koná XII. Acrobatshow – VIII. Memoriál Martina Stáhalíka. V neděli 24. srpna od 10 hodin se mohou fandové letectví přijít podívat na přehlídku jak akrobacie letecké, tak i pozemní a statickou ukázku letecké techniky.
Pardubicko - Jaká významná data najdete v regionálních kronikách?
Jindřichohradecko - Čtenářskou základnu v knihovnách přes léto rozšiřují chataři. Knihovny jsou plné, hlavně když je ošklivé počasí.
Králova Lhota - Jednoduchou krásu třípodlažní zvonice v Králové Lhotě obdivuji už mnoho let. Několikrát se mi podařilo uveřejnit snímek zvonice, ale vždy s okolní zástavbou a nebyl jsem s tím spokojen. Proto jsem hledal v okolí Královy Lhoty vhodné místo, z něhož to zvonici nejvíc sluší.
Zemřel jeden z laureátů Nobelovy ceny za literaturu. Ale také obdivovatel carismu. Anebo kritik západního liberalismu. Podle některých jasný antisemita. A ještě ruský nacionalista, který nelibě nesl, že už nepatříme k ruské říši spolu s Poláky, Maďary, Litevci, Lotyši, a možná i s NDR…
Praha - Někdejší disident a světově nejznámější současný ruský autor Alexandr Solženicyn zemřel v neděli na infarkt.
Hradec Králové - Přesunout tři čtvrtě milionu knih. To je úkol, který nyní čeká Studijní a vědeckou knihovnu, která se od minulého týdne stěhuje z bývalé židovské synagogy do nových prostor.
Moskva - Světoznámý ruský spisovatel, pronásledovaný oponent sovětského komunistického režimu a nositel Nobelovy ceny za literaturu Alexandr Solženicyn zemřel v noci z neděle na pondělí ve svém domě nedaleko Moskvy.
Náměšť na Hané -Od sportovní kulturistiky přes nejrůznější řemeslná zaměstnání až po restaurování kočárů a stavbu vlastního muzea, tak zatím vypadá životní cesta jedenačtyřicetiletého Václava Obra.
Pardubicko - V Holicích stojí sokolovna již 95 let