Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Francouzský klub zavádí novinky

Jihlava - Francouzský klub, který v září vstoupil do třetího roku své působnosti, připravil pro současné i budoucí frankofily dvě zajímavé novinky. Každý měsíc bude promítat francouzský film v původním znění s titulky. Tímto projektem chce oslovit ty, kteří francouzsky již trochu umí, titulky dělají filmy ovšem přístupné všem, jež zajímá francouzská kultura a filmografie.

Mahen byl renesanční osobou

Brno - Veřejná městská knihovna. Budova Národního divadla. Ulice v Masarykově čtvrti. Všechny je spojuje jméno dramatika, prozaika, novináře a jedné z nejvýznamnějších osob brněnského kulturního života první poloviny dvacátého století Jiřího Mahena.

Ceny města Brna jsou rozdány

Brno - Brněnští zastupitelé v úterý 11. prosince vybrali jedenáct osobností, které reprezentují Brno vnejrůznějších oborech. Ceny města Brna jsou tak pro letošní roky rozdány. Představitelé města diplomy slavnostně předají oceněným koncem ledna příštíhoroku.

Modelářská burza je hlavně pro tatínky

Pardubice - Modelářskou burzu pro milovníky kolejových i jných dopravních prostředků uspořádal v sobotu Pardubický spolek historie železniční dopravy. Účastnila se jí destíka prodejců i stovka zájemců.

Fantasy svět není pohádkou dospělým

České Budějovice/ Ačkoliv fantasy je literární žánr, který se začal v našich podmínkách zabydlovat celkem nedávno, byli byste možná překvapeni, kolik lidí tomuto stylu zábavy holduje.

Den s knihovnou lákal školáky

KROMĚŘÍŽ - Právě tento program čekal o víkendu na malé i velké návštěvníky Knihovny Kroměřížska. Také tady se podobně jako v jiných místech Česka konal Den pro knihu, tedy akce, jejímž cílem bylo přilákat školáky ke čtení.

Teraristé obchodovali s pavouky, štíry i ještěry

ZLÍN - Teraristy, chovateli i zvědavci se včera dopoledne hemžilo Masters of Rock Café ve Zlíně. Místo hudebních kapel a jejich fanoušků zabrala prostor klubu terária s hady, ještěry, želvami, žábami, různé nádoby s pavouky, štíry nebo třeba červy. Hobby Exotika Zlín tam pořádala třetí terarijní trhy.

Nad jistotami světa s Martinem Hilským

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Univerzitě Karlově Martin Hilský patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla.

Ladění Vánoc v knihovně

HAVÍŘOV - Netradiční formou přivítali začátek Adventu v dětském oddělení havířovské Městské knihovny v Šrámkově ulici. Po celé sobotní dopoledne si mohly děti vytvářet vánoční přáníčka a psát dopis Ježíškovi a svému nejmilejšímu člověku.

Do Ostravy zavítá významná bulharská překladatelka Anželina Penčeva

Ostrava - Výstava české výtvarnice Anežky Hoškové a Anderse Gronliena z Norska bude zahájena v pondělí v 18 hodin v antikvariátu a Klubu Fiducia na Mlýnské ulici v Moravské Ostravě. O den později – tedy v úterý – proběhne ve Fiducii diskuse s významnou bulharskou překladatelkou Anželinou Penčevou.

Ochotníci z Pradivadla se připravují na premiéru

RÝMAŘOV - Na svou první premiéru se připravuje nový rýmařovský divadelní ochotnický spolek Pradivadlo. Do světa reflektorů a divadelních ramp vstoupí 14. prosince hrou Naše městečko světoznámého autora Thorntona Wildera, držitele tří Pullizerových cen za literaturu, jehož hry se neustále hrají nejen u nás, ale i na světových jevištích.

Světově uznávaný lingvista přijíždí do kina Hvězda

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Seminář britského filmu, letos s tématem britské literatury, který v pátek 30. listopadu pokračuje v Uherském Hradišti, hostí jednoho z nejznámějších znalců jazyka, a to rozhodně ne jen anglického. Profesor David Crystal je znám coby skvělý popularizátor a zaujatý vypravěč příběhu dorozumívání a literatury.

Autorka představila Zmizelý Prostějov

PROSTĚJOV - Středoškolská učitelka regionální historie, literatury a publicistiky Hana Bartková se v oblasti historie Prostějova pohybuje více než patnáct let. Před pár dny představila svoji novou knihu Zmizelý Prostějov. O její sepsání ji požádalo nakladatelství Paseka.

Nová Akropolis je v Ostravě osm let

OSTRAVA - Celodenní kurz tradiční psychologie, přednáška o iluzích, kurz na téma Čína nebo mikulášská nadílka pro děti. To jsou akce, které ještě do konce letošního roku pořádá ostravská pobočka kulturní asociace Nová Akropolis.

Günter Grass přijede do Prahy

PRAHA - „Kdo se rozpomíná nepřesně, dojde někdy přesto k pravdě o délku zápalky blíže, byť křivolakými cestami,“ píše ve své vzpomínkové knize Při loupání cibule osmdesátiletý německý laureát Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

Slunečnici dostávají v domově zdarma

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU - Každého čtvrt roku dostávají všichni obyvatelé světelského Domova důchodců zdarma časopis nazvaný Slunečnice. Připravuje ho pro ně pět pracovnic domova, které zhruba padesátku stránek plní.

Duševní medikamenty Pavla Černého i v lékárně

SVITAVY - Pavel Černý se narodil ve Svitavách, ale podstatnou část dětství a mládí prožil na Českomoravské vysočině, v Krouně. Díky životu na vesnici a svým rodičům získal vřelý vztah k přírodě. Jeho první zájem byl stát se lesníkem. S ohledem na okolnosti sedmdesátých a osmdesátých let změnil své rozhodnutí.

ON-LINE rozhovor s cestovatelem Leošem Šimánkem

TRUTNOV - V pondělí od 11 hodin jste měli možnost pokládat otázky světoznámému cestovateli, fotografovi a autorovi cestopisné literatury, rodákovi z východočeské Chocně, momentálně žijícím ve Rtyni v Podkrkonoší.

Vězni pečují o rybky

HORNÍ SLAVKOV - Ve specializovaném oddělení pro odsouzené s poruchou duševní a poruchou chování byla v rámci zájmových aktivit pod vedením pedagoga volného času Romana Váchy realizována celková rekonstrukce interiéru teraristického kroužku.

Nejtěžší je pak trefit ze sklípku domů

KOMENTÁŘ - Konečně kvalitní literatura, musí si pomyslet všichni milovníci vína, když si dnes v našich novinách přečtou, že je nový knižní průvodce provede sklepními uličkami a vinnými sklípky.

Zastavárníci si mnou ruce: klientela roste

OSTRAVA - V posledních letech se ve většině měst začaly objevovat instituce, které jsme dříve znali jen z literatury. Patří k nim i zastavárny. Jen v Ostravě se s nimi můžete setkat na každém kroku. Především pro rodiny s dětmi a důchodce se stávají stále vyhledávanějším zdrojem hotovosti, která jim pomůže přežít do další výplaty nebo důchodu.

Zúčastněte se rozhovoru s cestovatelem Leošem Šimánkem!

Dnes (pondělí 26. listopadu) máte možnost na internetových stránkách Krkonošského deníku pokládat od 11 do 12 hodin otázky světoznámému cestovateli, fotografovi a autorovi cestopisné literatury, rodákovi z východočeské Chocně, momentálně žijícím ve Rtyni v Podkrkonoší.

Indiáni z Plhova

NÁCHOD - Zatančit si indiánský tanec Pow–Wow s kostýmovanými Euroindiány, pochutnat si na „pravé“ bizoní šlichtě, prohlédnout si na tři desítky párů mokasínů, seznámit se s historií i současností staré indiánské hry lakros či koupit si vyšívací korálky, různé kůže nebo literaturu o životě na Divokém západě měli v sobotu odpoledne možnost ti, kteří se přišli podívat na první východočeské halové setkání českých Euroindiánů. To se konalo v tělocvičně ZŠ Plhov, která se o víkendu stala dočasným táborem – byť bez vigvamů…

O čem informuje pondělní Moravskoslezský deník

OSTRAVA - V pondělním Moravskoslezském deníku si mimo jiné přečtete rozhovor s ředitelkou nedávno otevřeného ostravského hospicu, najdete tady i článek o tom, že klienty zastaváren jsou stále častěji důchodci, kteří nemohou vyjít s penzí. Dozvíte jak dopadlo policejní vyšetřování smrti oběšeného holuba.

Jsem dvojčetem svého muže

O spisovatelkách máme asi tu představu ze záložek amerických románků – dotyčná žije na ranči s mužem, dvěma dětmi a třemi psy. Když ráno odejdou, uvaří si kávu a celé dopoledne píše. Jak žije česká spisovatelka Eva Hudečková?

Reportáž nikterak magická

Světoznámý kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez získal roku 1982 Nobelovu cenu za literaturu, přičemž ji obdržel „za své romány povídky, v nichž se neskutečné snoubí s reálným v bohatě komponovaném světě plném imaginace.“

Perplex: vydávání knih a organizace akcí

OPAVA - Nakladatelství Perplex letos na podzim oslavilo jeden rok vzniku. Za vznikem stáli tři pánové. A stejný počet knih již z vydavatelství vzešlo. Cílem je představit zajímavé a talentované autory, kteří prozatím tolik známí nejsou.

Nadšenci opravili pomník obětem první světové války

DOLNÍ ÚDOLÍ - Po více jak šedesáti letech znovu připomíná pomník v Dolním Údolí u Zlatých Hor na Jesenicku oběti první světové války. O jeho opravu se zasloužili nadšenci z občanského sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku. Na stavbu získali z ministerstva obrany téměř půl milionu korun.

Brno: Rada vybrala osobnosti pro cenu města Brna

BRNO - Radní včera nominovali jedenáct osobností, které reprezentují Brno v nejrůznějších oborech. Jedenáctého prosice o jejich přínosu pro Brno budou diskutovat zastupitelé, kteří definitivně rozhodnou o udělení cen.

Bolest prý filozof Patočka měnil v žert

PLZEŇ - Jako laskavého člověka, který své děti vedl k četbě kvalitní literatury a snažil se je vychovávat k úctě k duchovním hodnotám, popisuje filozofa Jana Patočku jeho dcera Františka Sokolová. O své vzpomínky se podělila naúterní vernisáži výstavy ´…a pozdravujte filozofy´, která se uskutečnila v átriu areálu Západočeské univerzity v Plzni na Borech.

Knihovna nabízí čtenářům dalších pět tisíc knih

BOHUMÍN - Minimálně dalších pět tisíc knih nabízí na výpůjční ploše od pondělí svým čtenářům knihovna K3 Bohumín. Zaměstnanci městské příspěvkové organizace přeskládávání tisíců knih věnovali celý uplynulý víkend.

Filmové kluby vede student UP

OLOMOUC - Nového ředitele má Asociace českých filmových klubů (AČFK). Je jím Pavel Bednařík, student prvního ročníku doktorandského studia oboru teorie a dějiny literatury, divadla a filmu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.

O knihovny je stále větší zájem

Kladno-Knihovny na Kladensku zaznamenaly i v letošním roce nárůst zájmu čtenářů. Návštěvníkům se totiž víc vyplatí zaplatit roční poplatek, než si kupovat několik knih za rok. Knihovny tak splňují svůj prvořadý účel.