Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Libor Martinek představí Hannse Cibulku

Krnovský rodák, spisovatel a básník Hanns Cibulka (1920–2004) je pozoruhodná osobnost. Veřejnosti ho představí přednáška Libora Martinka, docenta české literatury z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě.

Na Žižkově v Seifertově ulici bude pomník českému nobelistovi

Praha - Základní kámen příštího pomníku básníka Jaroslava Seiferta je připravený u opěrné zdi ulice na pražském Žižkově nesoucí jméno jediného tuzemského nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve výroční den Seifertova narození (1901) na něj v úterý poklepal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Na Žižkově v Seifertově ulici bude pomník českému nobelistovi

Praha - Základní kámen příštího pomníku básníka Jaroslava Seiferta je ode dneška připravený u opěrné zdi ulice na pražském Žižkově nesoucí jméno jediného tuzemského nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve výroční den Seifertova narození (1901) na něj dnes poklepal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Památník v podobě stuhy z litého betonu, která vyrůstá z chodníku poblíž míst, kde básník žil, by měl být odhalen příští rok ke 30. výročí Seifertova úmrtí.

Krátce z Protivínska

Protivínsko - Jiří Kolář se narodil před 101 lety, Tálínští o víkendu budou slavit pouť. 

Stromy v Japonsku v sobě měly ducha, říká pěstitel bonsají

Prostějov – Pětačtyřicet let se mu líbí, více než dvacet let je aktivně pěstuje. Jeho matka se věnovala skalničkám, bratr zase kaktusům. Jaroslav Servus, který pracuje v jedné z prostějovských lékáren, se dostal k pěstování bonsají náhodou. „Je to už fůra let. Tehdy byla taková soutěž, jmenovala se Desetkrát odpověz, a jeden soutěžící dostal otázku, co to je bonsai. No a tenkrát přinesl, teď už nežijící, pan Hrdlička do televize ukázat tvarovaný cypříšek. Od té doby se mi začaly tyto stromy líbit," říká pěstitel bonsají.

Zajímá mě vysoký tlak, řekl důchodce na Dni srdce v břeclavské nemocnici

Břeclav /REPORTÁŽ/ – Lidé různého věku přicházejí v úterý mezi druhou a pátou hodinou odpolední do areálu břeclavské nemocnice. Ta pořádá už pátý ročník Dne srdce. Do povědomí obyvatel Břeclavska se tím snaží dostat přesvědčení, že o životně důležitý orgán je potřeba se starat.

Listování na cestě? Na znojemském nádraží si lze půjčit knihu do vlaku

Znojmo – Novinku nabízí Městská knihovna Znojmo. Po sezonním půjčování knížek na plovárně v Louce se nyní připojila k celostátnímu projektu Kniha do vlaku. Regál s knihami najdou zájemci v nádražní hale. Knihu může zájemce příležitostně vrátit, ale pokud se do ní po cestě začte a líbí se mu, smí si ji i nechat.

Les ovládl hřib satan. Houbaře lákají hory

Slovácko – Letošní houbařská sezona se jen pozvolna rozjíždí. Milovníci hub zatím odcházejí z lesů spíše s poloprázdnými košíky. „Mám už svá oblíbená místa, kam chodím, ale letošní rok si na Hodonínsku hub moc neužijeme, je sucho. Zatím jsem našel jednu růžovku a hříbek," svěřil se Jiří Rýsler z Hodonína.

V Praze otevřeli semínkovnu, která má podpořit sdílení osiv

Praha - Sázej, sklízej, sdílej… svobodně, ekologicky a ekonomicky! Takové je motto nově otevřené semínkovny, která má přispět ke vzájemnému sdílení osiva mezi lidmi, obnovení biodiversity, podpoře přírodního zahradničení a semínkaření. Jde o zahradnickou aktivitu, kterou lidé využívali už od pravěku.

Výstava představí slezské literáty a osobnosti

/POZVÁNKA/ Petr Bezruč a Joy Adamsonová. Tato dvě jména proslavila slezský region, ale zdaleka nejsou sama. Do světa literatury přispěli i další spisovatelé, kteří tvůrčími schopnostmi a citlivým vnímáním okolí dokázali příštím generacím zachovat literární obraz rodného kraje.

Těžké těhotenství, drama u porodu, pohádka nakonec

Činěves - Každý lékař operatér zažije během své kariéry řadu dramatických situací. Ovšem najdou se mezi nimi takové, na které se prostě nezapomíná, protože jsou z kategorie zcela ojedinělých. Takový byl před dvaatřiceti lety porod Miroslavy Zajíčkové z Činěvsi na Nymbursku. Na jeho konci byla zdravá Evička, což se rovnalo doslova zázraku.

Bez knihovny být nemůžu, na důchod si najdu menší

Kroměříž – Od dětství měla ráda knihy, tíhla k nim i po vzoru svých rodičů, dodnes se jimi pořád obklopuje. Teď už sedmapadesátiletá Šárka Kašpárková z Kroměříže vede rovných čtyřiadvacet let tamní knihovnu.

Knihovna otevřela opravené oddělení zájmové a naučné literatury

Litoměřice - Moderní design získalo oddělení zájmové a naučné literatury Knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích. Rekonstrukce, která byla realizována v průběhu letních prázdnin díky finanční podpoře Nadace ČEZ a města Litoměřice, přinesla kromě úpravy interiéru i řadu užitečných novinek.

Plzeňan má ve sbírce i americké noviny z konce války

Blovice – Jeden lepší kousek než druhý. Americké noviny informující o konci války z 8. května 1945, vybraná exilová literatura nebo první periodický německý tisk na našem území. To je pouze zlomek z pokladů, které vlastní sběratel Miloslav Krist.

Japonská literatura a Haruki Murakami

Havlíčkův Brod - V úterý se v bývalém havlíčkobrodském klášteře uskutečnila přednáška brodského pedagoga Aleše Římana o japonské literatuře a předním současném japonském spisovateli Haruki Murakamim.

Lábus ve Žďáře vyzve k tanci

Žďár nad Sázavou - V roli, v níž není příliš známý, se zítra, tedy v úterý 8. září představí Jiří Lábus ve Žďáře nad Sázavou. Na programu tamního divadla je pořad Proč si nezatančíte?

Školy získaly vysoké dotace

Chrudim - Finance budou použity například na zkvalitnění čtenářské gramotnosti nebo na sběr zkušeností v zahraničí

Starší lidé se vrátí do školních lavic

Brno - Tréninky paměti, prevence zdravotních problémů, ale i přednáška uznávané historičky Mileny Flodrové. To zažijí starší lidé na akademiích třetího věku v Brně. Jednu poprvé rozjíždí Medlánečtí.

Kvůli otci jsem měl příruční knihovnu
 na záchodě, pochlubil se Arnošt Goldflam

Lysá nad Labem /ROZHOVOR/ - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách 
v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.

Jak se žilo v době věrozvěstů si občané připomněli na Výšině sv. Metoděje

Uherské Hradiště – Jako v období před stovkami let. Tak si mohli v pátek 4. září připadat všichni ti, kteří zavítali na Výšinu svatého Metoděje nad Uherským Hradištěm. Ta totiž hostila akci s názvem Noc s Metodějem. Jejím cílem bylo především připomenutí výročí 1130 let od úmrtí zmíněného učence. Z toho důvodu se všichni příchozí mohli rázem přenést právě do období, kdy na Velkou Moravu zavítali Konstantin s Metodějem.

Kvůli otci jsem měl příruční knihovnu
na záchodě, pochlubil se Arnošt Goldflam

Lysá nad Labem - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách 
v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.

Nemáte knihu do vlaku? Nevadí, na nádraží je knihovnička

Znojmo – Půjčit si bezplatně knihu na jízdu vlakem mohou od pátku i lidé ve Znojmě. Na tamním vlakovém nádraží je totiž malá knihovnička. Za novinkou stojí městská knihovna, která se tak připojila k celorepublikovému projektu Kniha do vlaku. Autorem nápadu k posílení čtenářské obce a zpříjemnění cestování je mikulovská knihovna.

Mezinárodní škola pro české děti i cizince se v zeměpise zaměřuje na celý svět

Praha /ROZHOVOR/ - Povinná školní docházka platí pro všechny. Do pražských škol tak v úterý kromě místních zamířily i děti cizinců žijících v Praze. Některé jsou tam jen přechodně, jiné tu možná stráví celý život. Jak probíhá výuka v mezinárodní škole, kterou navštěvují jak české, tak děti cizinců, jsme se zeptali Karolíny Schreiberové, PR manažerky Park Lane International School.

Dačické školy dostaly knihu

Dačice – Městská knihovna Dačice letos vydala ke dvoustému výročí narození toužínského rodáka a spisovatele Matěje Mikšíčka knihu pohádek a pověstí s názvem Klipy klap.

Jan Cimický: Mám štěstí, že mohu žít dva životy

Luhačovice – /ROZHOVOR/ Český psychiatr a prozaik Jan Cimický přiznává, že moc nerozlišuje mezi prací a dovolenou. „Naučil jsem se odpočívat i tak, že dělám něco, co mne baví," říká každoroční návštěvník a čestný host Divadelních Luhačovic.