Krnovský rodák, spisovatel a básník Hanns Cibulka (1920–2004) je pozoruhodná osobnost. Veřejnosti ho představí přednáška Libora Martinka, docenta české literatury z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě.
Praha - Základní kámen příštího pomníku básníka Jaroslava Seiferta je připravený u opěrné zdi ulice na pražském Žižkově nesoucí jméno jediného tuzemského nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve výroční den Seifertova narození (1901) na něj v úterý poklepal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Praha - Základní kámen příštího pomníku básníka Jaroslava Seiferta je ode dneška připravený u opěrné zdi ulice na pražském Žižkově nesoucí jméno jediného tuzemského nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve výroční den Seifertova narození (1901) na něj dnes poklepal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Památník v podobě stuhy z litého betonu, která vyrůstá z chodníku poblíž míst, kde básník žil, by měl být odhalen příští rok ke 30. výročí Seifertova úmrtí.
Vacenovice - Poklady v podobě habánské keramiky se stanou hlavním návštěvnickým magnetem nové stálé expozice při znovuotevření Muzea obce ve Vacenovicích.
Prostějov – Pětačtyřicet let se mu líbí, více než dvacet let je aktivně pěstuje. Jeho matka se věnovala skalničkám, bratr zase kaktusům. Jaroslav Servus, který pracuje v jedné z prostějovských lékáren, se dostal k pěstování bonsají náhodou. „Je to už fůra let. Tehdy byla taková soutěž, jmenovala se Desetkrát odpověz, a jeden soutěžící dostal otázku, co to je bonsai. No a tenkrát přinesl, teď už nežijící, pan Hrdlička do televize ukázat tvarovaný cypříšek. Od té doby se mi začaly tyto stromy líbit," říká pěstitel bonsají.
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Lidé různého věku přicházejí v úterý mezi druhou a pátou hodinou odpolední do areálu břeclavské nemocnice. Ta pořádá už pátý ročník Dne srdce. Do povědomí obyvatel Břeclavska se tím snaží dostat přesvědčení, že o životně důležitý orgán je potřeba se starat.
Domažlicko, Bavorsko – Již tento pátek startuje v německém Řezně (Regensburg) projekt, jehož se účastní členové spřátelených spisovatelských spolků od nás a ze sousedního Bavorska. Dostal název Literatura v pohorkách a zastaví se také v našem regionu.
Znojmo – Novinku nabízí Městská knihovna Znojmo. Po sezonním půjčování knížek na plovárně v Louce se nyní připojila k celostátnímu projektu Kniha do vlaku. Regál s knihami najdou zájemci v nádražní hale. Knihu může zájemce příležitostně vrátit, ale pokud se do ní po cestě začte a líbí se mu, smí si ji i nechat.
Slovácko – Letošní houbařská sezona se jen pozvolna rozjíždí. Milovníci hub zatím odcházejí z lesů spíše s poloprázdnými košíky. „Mám už svá oblíbená místa, kam chodím, ale letošní rok si na Hodonínsku hub moc neužijeme, je sucho. Zatím jsem našel jednu růžovku a hříbek," svěřil se Jiří Rýsler z Hodonína.
Praha - Sázej, sklízej, sdílej… svobodně, ekologicky a ekonomicky! Takové je motto nově otevřené semínkovny, která má přispět ke vzájemnému sdílení osiva mezi lidmi, obnovení biodiversity, podpoře přírodního zahradničení a semínkaření. Jde o zahradnickou aktivitu, kterou lidé využívali už od pravěku.
/POZVÁNKA/ Petr Bezruč a Joy Adamsonová. Tato dvě jména proslavila slezský region, ale zdaleka nejsou sama. Do světa literatury přispěli i další spisovatelé, kteří tvůrčími schopnostmi a citlivým vnímáním okolí dokázali příštím generacím zachovat literární obraz rodného kraje.
Činěves - Každý lékař operatér zažije během své kariéry řadu dramatických situací. Ovšem najdou se mezi nimi takové, na které se prostě nezapomíná, protože jsou z kategorie zcela ojedinělých. Takový byl před dvaatřiceti lety porod Miroslavy Zajíčkové z Činěvsi na Nymbursku. Na jeho konci byla zdravá Evička, což se rovnalo doslova zázraku.
Kroměříž – Od dětství měla ráda knihy, tíhla k nim i po vzoru svých rodičů, dodnes se jimi pořád obklopuje. Teď už sedmapadesátiletá Šárka Kašpárková z Kroměříže vede rovných čtyřiadvacet let tamní knihovnu.
Litoměřice - Moderní design získalo oddělení zájmové a naučné literatury Knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích. Rekonstrukce, která byla realizována v průběhu letních prázdnin díky finanční podpoře Nadace ČEZ a města Litoměřice, přinesla kromě úpravy interiéru i řadu užitečných novinek.
Blovice – Jeden lepší kousek než druhý. Americké noviny informující o konci války z 8. května 1945, vybraná exilová literatura nebo první periodický německý tisk na našem území. To je pouze zlomek z pokladů, které vlastní sběratel Miloslav Krist.
Dobruška – Před sto lety zemřel – 8. září – dobrušský rodák František Adolf Šubert, redaktor, ředitel Národního divadla, dramatik, autor teatrologické a memoárové literatury.
Havlíčkův Brod - V úterý se v bývalém havlíčkobrodském klášteře uskutečnila přednáška brodského pedagoga Aleše Římana o japonské literatuře a předním současném japonském spisovateli Haruki Murakamim.
Holešov – Mimořádný zájem provází dvě výstavy, které letos nabízí holešovský zámek. Například expozice Zdeňka Buriana Z prvohor na Divoký západ se proto v září otevře pro veřejnost také v pondělky.
Zlín-Mladcová – Krajta. Zatímco mnohým už jen při představě tohoto hada z čeledě škrtivých vyvstane husí kůže na těle, Vlastimil Bumbálek ze Zlína-Mladcové už léta krajtu tmavou chová doma. Není prý nikterak nebezpečná, jen kouše.
Žďár nad Sázavou - V roli, v níž není příliš známý, se zítra, tedy v úterý 8. září představí Jiří Lábus ve Žďáře nad Sázavou. Na programu tamního divadla je pořad Proč si nezatančíte?
Brno - Tréninky paměti, prevence zdravotních problémů, ale i přednáška uznávané historičky Mileny Flodrové. To zažijí starší lidé na akademiích třetího věku v Brně. Jednu poprvé rozjíždí Medlánečtí.
Lysá nad Labem /ROZHOVOR/ - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.
Uherské Hradiště – Jako v období před stovkami let. Tak si mohli v pátek 4. září připadat všichni ti, kteří zavítali na Výšinu svatého Metoděje nad Uherským Hradištěm. Ta totiž hostila akci s názvem Noc s Metodějem. Jejím cílem bylo především připomenutí výročí 1130 let od úmrtí zmíněného učence. Z toho důvodu se všichni příchozí mohli rázem přenést právě do období, kdy na Velkou Moravu zavítali Konstantin s Metodějem.
Lysá nad Labem - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.
Sokolov – Dnes začne v kinokavárně Alfa zajímavý filmový víkend Veliké tajemství, který ve spolupráci s Filmovým klubem Sokolov a MDK Sokolov pořádá Farní charita Sokolov a Domácí hospic Motýl.
Znojmo – Půjčit si bezplatně knihu na jízdu vlakem mohou od pátku i lidé ve Znojmě. Na tamním vlakovém nádraží je totiž malá knihovnička. Za novinkou stojí městská knihovna, která se tak připojila k celorepublikovému projektu Kniha do vlaku. Autorem nápadu k posílení čtenářské obce a zpříjemnění cestování je mikulovská knihovna.
Most – Zářijová burza nabídne věci za symbolické ceny. Opět se očekávají fronty. Je to i tip pro nákup vánočních dárků a pro studenty, kteří hledají odbornou literaturu.
Kutná Hora - Projekt Listování se znovu zastavil v Kutné Hoře. Při scénickém čtení v městské knihovně herci tentokrát divákům představili úryvek z humorného románu Život k sežrání od Mikäela Olliviera.
Chrudim - Po mateřské dovolené se ke třídnictví vrátila Markéta Polášková, která v úterý přivítala své nové žáky v 1. A Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi.
Praha /ROZHOVOR/ - Povinná školní docházka platí pro všechny. Do pražských škol tak v úterý kromě místních zamířily i děti cizinců žijících v Praze. Některé jsou tam jen přechodně, jiné tu možná stráví celý život. Jak probíhá výuka v mezinárodní škole, kterou navštěvují jak české, tak děti cizinců, jsme se zeptali Karolíny Schreiberové, PR manažerky Park Lane International School.
Dačice – Městská knihovna Dačice letos vydala ke dvoustému výročí narození toužínského rodáka a spisovatele Matěje Mikšíčka knihu pohádek a pověstí s názvem Klipy klap.
Luhačovice – /ROZHOVOR/ Český psychiatr a prozaik Jan Cimický přiznává, že moc nerozlišuje mezi prací a dovolenou. „Naučil jsem se odpočívat i tak, že dělám něco, co mne baví," říká každoroční návštěvník a čestný host Divadelních Luhačovic.