Buchlovice – Tulipomanie 2015, to je název rozsáhlé výstavy, kterou chystají s sala terreně buchlovického zámku. Otevřena bude od čtvrtku 2. do středy 8. dubna. K vidění na ní bude padesát druhů řezaných tulipánů, včetně těch oblíbených Rembrandtových.
Hradec Králové - Práva žen žijících za první republiky rozhodovat o svém těle, propagační činnost první Československé republiky v meziválečném Japonsku, tuzexová literatura nebo české spolky v Chicagu. To jsou témata, která i ve středu odborníci probírají na jubilejním desátém ročníku mezinárodní konference České, slovenské a československé dějiny 20. století na půdě Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (HÚ FF UHK).
Londýn - Britská spisovatelka J.K. Rowlingová chystá na polovinu dubna vydání nové knihy. Nejúspěšnější světová autorka dětské literatury se v útlé publikaci podle listu The Guardian se čtenáři dělí o zkušenosti ze svého života a ze svých "osobních selhání".
Praha - Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo se už dnes 1. dubna neposílá, přesto je první aprílový den potřeba být ve střehu a nevypínat moc mozkové závity. Tento den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů. V anglosaském světě je nazýván "dnem všech bláznů" a v Itálii či Francii se mu říká "aprílová ryba". Ve Španělsku ale pozor, tam se podobné taškařiny obyčejně dělají 28. prosince na Den svatých neviňátek.
Svitavsko /ROZHOVOR/ - Agent, dokonale krásný svůdce žen a padouchy má v malíčku. Ale také pořádný popleta a pseudohrdina. To je Roger Krowiak, jehož si zahrál díky Listování známý herec LUKÁŠ HEJLÍK.
Valašsko - V nedávném vydání Muzejního kukátka jste se dočetli o historii cukrářství u nás, zaměřené na vznik Společenstva cukrářů v okresu Valašské Meziříčí na počátku 20. století. V literatuře se dovídáme, že právě do této doby spadal velký boom cukrářských dílen, jejichž hlavním sortimentem byly drobné zákusky a dorty na slavnostní příležitosti. Jaký byl ale běžný život tehdejších cukrářských mistrů, jejich radosti a starosti?
Svitavsko – /ROZHOVOR/ Agent, dokonale krásný svůdce žen a padouchy má v malíčku. Ale také pořádný popleta a pseudohrdina. To je Roger Krowiak, jehož si zahrál díky Listování známý herec LUKÁŠ HEJLÍK.
Mladá Boleslav - Do Boleslavi se vrací Matouš Ruml, režisér slibuje rozmáchlou efektní podívanou a herci už se těší na prostor pro improvizaci, který jim scénář nabízí. V Městském divadle začínají zkoušet Chaplina
Benešovsko -Výuka v třetí třídě Základní školy Na Karlocě se uskutečnila poněkud neobvykle. Na programu nebyla klasická literatura, ale literatura ryze současná, navíc s bezpečnostní tematikou. Žáci třetí třídy byli velmi pozornými posluchači. O příbězích s bezpečnostní tematikou navíc živě diskutovali.
Třebíč - Na zahradě Základní školy Kpt. Jaroše bylo o víkendu rušno. I přes nepříznivé počasí se tam sjela více než dvacítka zahrádkářů. Jejich místní sdružení tam pro ně pořádalo ukázku řezu ovocných stromů.
Stockholm - Ve věku 83 let zemřel švédský nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2011, švédský básník Tomas Tranströmer. Informoval o tom dnes švédský deník Svenska Dagbladet s odvoláním na Švédskou akademii, která prestižní literární ocenění uděluje.
Prostějov – Začala psát povídky a před dvěma roky zabodovala v soutěži Česko hledá spisovatelky. V minulém roce vyšla její prvotina Deník kočičího intelektuála, kterou bude křtít 9. dubna v prostějovské knihovně. Se spisovatelkou a prostějovskou rodačkou Petrou Polsen jsme si povídaly nejen o literatuře.
Prachatice /FOTOGALERIE/ - Hlavní cenu 42. ročníku divadelní přehlídky Štít města Prachatic získala inscenace Bláha a Vrchlická malenických divadelníků.
Příbram - Příbramská pop- artová kapela Origami hraje už šest let. Na pestrosti a hravosti ale neztrácí. Naopak. Kde nachází inspiraci a co pro muzikanty hudba znamená? Na to Příbramskému deníku odpovídali členové kapely Zdeněk Melín, Roman Lacina a Jakub Ročňák.
Nové Město na Moravě - Pohádku na dobrou noc o dráčku Hasíkovi četli profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou malým pacientům v novoměstské nemocnici, a to v rámci akce Celé Česko čte dětem.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/– Zaplněná aula Univerzity Hradec Králové včera před polednem nedočkavě čekala na vystoupení Zdeňka Svěráka v rámci Pedagogických dnů. Ve svém příspěvku, který se měl týkat humoru v edukačních souvislostech, přednesl seminář ze hry Járy Cimrmana České nebe.
Rychnov nad Kněžnou - Je tomu deset let, kdy zemřel rychnovský rodák Josef Tříska. Byl to literární historik, filolog, odborný publicista, vědecký pracovník Československé akademie věd (ČSAV), regionální vlastivědný autor. Narodil se 10.9.1922 v Rychnově nad Kněžnou, zemřel 25.3.2005 v Praze. Získal tituly PhDr. a CSc.
Plzeň – Bylo mu 12 let, když ho zasáhla krutá rána osudu. O posledním prázdninovém víkendu roku 1999 vyrazil s rodiči na výlet na kolech. Najednou byl tak unavený, že nemohl ani šlapat. Protože býval rodinným vtipálkem, všichni si mysleli, že si dělá legraci. Za dva dny nato však už Bronislav Bočko nedokázal vyjít ani pár schodů před školou. Všem začalo být jasné, že něco není v pořádku.
České Budějovice – Detektivky, thrillery, ale i odbornou literaturu si v Jihočeské vědecké knihovně (JVK) v Českých Budějovicích půjčuje letošní čtenář roku – Jiří Merta. Zástupci knihovny mu k ocenění slavnostně blahopřáli tento týden. U příležitosti Března měsíce čtenářů.
Jižní Čechy – Profesor Petr Čornej je český historik, který se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, dějiny historiografie, českou středověkou literaturou i kulturní život 19. a 20. století. Deníku poskytl exkluzivní rozhovor k výročí Jana Husa.
Lidice - Úvod devětadvacátého večera desátého ročníku Lidických zimních večerů byl netradičně spojen se křtem dvou nových knih s válečnou tematikou autorů literatury faktu Přemysla Veverky a Romana Cílka. Večer s bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem v Lidické galerii byl nesmírně příjemný, prodchnutý moudrými slovy a hlubokými myšlenkami velké osobnosti naší politiky, které byly divákům zcela zaplněného sálu představeny.
Lidice - Úvod devětadvacátého večera 10. ročníku Lidických zimních večerů byl netradičně spojen se křtem dvou nových knih s válečnou tematikou autorů literatury faktu Přemysla Veverky a Romana Cílka. Večer s bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem v Lidické galerii byl nesmírně příjemný, prodchnutý moudrými slovy a hlubokými myšlenkami velké osobnosti naší politiky, které byly divákům zcela zaplněného sálu představeny.
Benešov - Prvotinu nazvanou Koma heva luka představil při autorském čtení v kavárně Na slovíčko benešovský kantor, ředitel Základní školy Na Karlově, Svatopluk Česák. Ten v publikaci popisuje veselé zážitky ze svých cest.
Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Více než třicet let lze v brodské knihovně Františka Kožíka potkat Věru Loveckou. Jak sama říká, knihy miluje už dětství. Četla je prý i během vyučování pod lavicí. Už od svých mladých let nedá dopustit na detektivky, jinak se prý její čtenářský vkus mění jako u jiných lidí.
Liberec - /ROZHOVOR/ Knihomolové dnes mají svůj svátek. V celé České republice totiž startuje Velký knižní čtvrtek, který přinese patnáct nových knih. Všechny vybrané tituly budou navíc zlevněné až o 15 procent. Celá akce potrvá jen do neděle.
Českobudějovicko - Knihovna v malé obci má jedno specifikum – téměř všichni se tu dobře znají. Jít do knihovny pro místní občany tak neznamená jen ponořit se konečně do vytouženého příběhu, knihovna je pro ně i místem, kde se můžou potkat s kamarády nebo si popovídat s knihovnicí. Jenže někde zájem o knihy klesá, a tak knihovnám hrozí zavírání.
České Budějovice - Stanislav Beran je autorem několika knih a také vášnivým čtenářem. „Obecně mám slabost pro Rusy. Láska je nekonečná, smutek k nepřežití, štěstí i neštěstí absolutní. Co bude zítra, není podstatné," říká.
Veselice – Staré úly, medomety, vařák na včelí vosk, oplodňováčky, různé nádoby na med a další pomůcky pro včelaření budou k vidění v muzeu včelařství Moravského krasu, které vzniká v části Vavřince, ve Veselici. Otevření muzea je naplánované na červenec.
Čáslav – Členy „Včely Čáslavské" a zájemce z řad veřejnosti seznámila Petra Rajterová v čáslavské Výstavní síni s literární tvorbou v době posledních Přemyslovců. Přednáška byla zaměřená na kulturu v období vlády Přemysla Otakara II., se zvláštním zřetelem k literární tvorbě spjaté s dvorem tohoto panovníka. Zásadní vliv na tvorbu vznikající v této době měla tzv. dvorská rytířská kultura, o které přednáška taktéž pojednávala. Přednáška proběhla ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav.
Dobříš – Městská knihovna Dobříš ve spolupráci s neziskovými organizacemi Člověk v tísni a Libri prohibiti vypracovala petici za zajištění práv knihovníků i čtenářů na Kubě. Níže se čtenáři dočtou o nejdůležitějších podrobnostech o problému nezávislých knihoven na Kubě, jejichž pracovníci jsou perzekvováni a čtenáři přinejmenším hrubě obtěžováni ze strany režimu.
Madrid – Ostatky nalezené na konci ledna v kryptě pod jedním z madridských klášterů patří slavnému spisovateli Miguelovi Cervantesovi. S odvoláním na šéfa vědeckého týmu Franciska Etxeberriu o tom dnes informovala agentura AFP.
Hradec Králové - Scénárista a herec Zdeněk Svěrák obdrží čestný doktorát a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové. Škola to oznámila na svých webových stránkách. Předání medaile a udělení vědecké hodnosti doctor honoris causa české literatury se uskuteční ve středu na zasedání akademické obce v aule univerzity.
Českobudějovicko – Do konce minulého týdne měli žáci posledních ročníků základních škol čas podat přihlášku na střední školy. Také letos jim zůstala možnost zkusit štěstí v prvním kole hned na dvou školách.
Sedlčany – Knihovnice hledaly počtvrté nejlepšího sedlčanského čtenáře, tentokrát v kategorii „táta – čtenář". Slavnostně jím byl vyhlášen v pátek 13. března odpoledne Josef Hrdlička. Zvítězil mezi adepty, kteří museli splňovat několik základních kritérií.
Žižkov - Na relativně malém prostoru, mezi žižkovským vysílačem a horou Vítkov se o uplynulém víkendu v místních hospodách a klubech otevřelo přes třicet kulturních scén a odstartoval tak už pátý ročník unikátního multižánrového festivalu Žižkovská noc. Za jedno takřka symbolické vstupné, tedy 250 korun si kultury chtiví návštěvníci přišli v pátek i v sobotu skutečně na své.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm slaví letos 90. výročí svého založení. Prakticky stejně tak dlouhá je také historie zdejší odborné muzejní knihovny. O její existenci však paradoxně ví veřejnost jen velmi málo. Od roku 2007 se o bohatý knižní fond skanzenu stará knihovnice Anna Borová.
České Budějovice – Hana Žížalová učí na českobudějovickém Gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka český a německý jazyk bezmála třicet let. Za tu dobu si do hodin literárního semináře pozvala nespočet zajímavých hostů, mezi kterými byl třeba Ludvík Vaculík nebo Tomáš Halík. Jen o tom ale její hodiny nejsou.
Broumov - S lehkou nadsázkou napsáno, tzv. Hesseliův urbář znamená v archivnictví přibližně totéž, co ve stavitelství Karlův most. Ne nadarmo má soupis pozemkového majetku poddaných broumovského klášterního panství a jejich povinností vůči vrchnosti ze 17. století statut Archivní kulturní památky.
Ústí n. O. – V Kulturním domě se konalo oblastní kolo přehlídky dětských recitátorů Dětská scéna 2015, která organizátory překvapila netradičně velkým zájmem účastníků.
Broumov - S lehkou nadsázkou napsáno, tzv. Hesseliův urbář znamená v archivnictví přibližně totéž, co ve stavitelství Karlův most. Ne nadarmo má soupis pozemkového majetku poddaných broumovského klášterního panství a jejich povinností vůči vrchnosti ze 17. století statut Archivní kulturní památky.
Kostelec n. Č. l. – Březen je měsícem knih. Jsou však knihy vůbec ještě vyhledávaným artiklem? Ačkoli čte stále méně lidí, do knihovny v Kostelci nad Černými lesy lidé chodí.