Rakovník /FOTOGALERIE/ - Před rokem 1989 měly svá přísná pravidla i knihovny. Například v Okresní knihovně v Rakovníku mohli čtenáři zavítat do „rudého koutku" pro v té době hodnotnou a kvalitní literaturu.
O dítě přišli sedmkrát kvůli genetické vadě. Narození zdravého potomka jim umožnila až nová metoda asistované reprodukce na jedné z brněnských klinik. To je příběh páru, který se potýkal s neplodností. V České republice je neplodných dvojic až pětina.
Rakovník /JAK JSME ŽILI PŘED ROKEM 89/ – Dlouhá fronta před knihkupectvím každý čtvrtek, i to byl pravidelný obrázek předlistopadové doby. Každý čtvrtek v Československu totiž vycházely knižní novinky. Jejich seznam přicházel do knihoven a knihkupectví už v pondělí a úterý.
Brno - O dítě přišli sedmkrát kvůli genetické vadě. Narození zdravého potomka jim umožnila až nová metoda asistované reprodukce na jedné z brněnských klinik. To je příběh páru, který se potýkal s neplodností. V České republice je neplodných dvojic až pětina.
Rakovník /JAK JSME ŽIL PŘED ROKEM 89/– Před rokem osmdesát devět měly svá přísná pravidla i knihovny. Například v Okresní knihovně v Rakovníku mohli čtenáři zavítat do „rudého koutku" pro v té době hodnotnou a kvalitní literaturu.
Jičín – Sdružení regionálních autorů se jmenuje DIV. Název vychází z křestních jmen autorů: Dana Beranová, Ilona Pluhařová, Václav Franc. Přidáme-li Evu Jebavou, budou to ti, kteří v úterý 11. listopadu v Knihovně Václava Čtvrtka vytvořili literárně – hudební pásmo Za císaře pána…
České Budějovice – Měl dlouhé vlasy a kytaru, s níž to moc neuměl. Tak na své dětství a mládí za socialismu vzpomíná děkan Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Vladimír Papoušek. V rozhovoru hovoří také o revoluci, euforii z nabyté svobody, ale i o tom, jak si našel cestu k českému jazyku a estetice.
Písek /MOJE DĚTSTVÍ V SOCIALISMU/ – Abych řekl pravdu, nevím, jestli mé odpovědi někoho v současné době nepobouří. O mně je známo, že jsem staromilec a známý rebel, ale když to vezmu kolem a kolem, tak musím bohužel konstatovat, že je lepší mládí za „socíku" než stáří v kapitalismu.
Prostějov – Před pětadvaceti lety neseděl během sametové revoluce se založenýma rukama, ale stal se členem Občanského fóra či pomáhal vydávat samizdatovou literaturu. Dnes, po pětadvaceti letech je Ivo Lužný opět známou postavou listopadových událostí, například pořádáním připomínkových akcí k sametové revoluci. A podle jeho slov se nezměnila ještě jedna věc. „Na komunistický režim stále nevzpomínám s nostalgií," říká.
Ludé, to sa dějú věci, po tých volbách. Enem čučím. Na tých radnicách sa nám rozmáhá jakýsik nový sport menuje sa rezignování. Dědina, gde nikdo na nic nerezignuje, jak gdyby nebyla.
Ústí n. O. – U příležitosti Dne válečných veteránů se v sále rady Pardubického kraje v budově krajského úřadu uskutečnilo slavnostní předávání pamětních plaket za příkladnou péči o válečné hroby evidované v centrální evidenci válečných hrobů.
Radim - Jana Jirásková je již mnoho let v důchodu, dříve však vyučovala a jedním z předmětů, který učila, byl také ruský jazyk. Bavila děti ruština? Z čeho se žáci učili? O tom jsme si s Janou Jiráskovou povídali.
Mladá Boleslav - Manifest komunistické strany. Nenápadná kniha, která se od ostatních liší dobovým obsahem. Kniha, kterou by v knihovnických regálech vyhledával jen opravdický fajnšmekr. Pokud by se mu to však podařilo. Jedno z vydání se nachází ještě pod střechou Městské knihovny v Mladé Boleslavi.
Horní Vltavice – Ten hřbitov znám jak své boty. Jednak již dvacet let bydlím vedle a pak jsem ho dlouhá léta kosou síkl, uličku po uličce, hrob po hrobu. O každém by se dalo dlouze vyprávět. Třeba o těch, které tu nikdy nebyly a přesto ukrývají nebožtíky. Na sklonku války zavražděná židovská dívka pohřbená o půl roku později v dodnes neoznačeném, i když tušeném hrobě, či německý voják, jenž zemřel ve stejné době a byl pochován i s municí a granáty.
Strážnice - Díky její lásce k poezii a paličkování vznikly už desítky krásných krajek. A co víc? Dokonce dvě knížečky, které spojují umění rukodělné s tím básnickým. „Poezie, ta vládne a provází mě celým životem. A teď vytryskla jako zázračný pramen a zavlažuje moji samotu. Kolik lidiček mohu za den potkat a potěšit se z jejich vyznání? Navíc se mně do mysli stále víc a víc vkrádá myšlenka spojit poezii s krajkou. Protože krajka, to je zhmotnělá poezie," přibližuje cesty, které ji, Marii Sasínovou, vedly ke skloubení dvou umění.
Prostějov – Nabitý měsíc akcemi si na listopad připravila prostějovská knihovna. Příznivci fantasy se mohou těšit na vyprávění temných historek ze severské mytologie, návštěvníci na povídání a počítání času či na odhalení skrytých tajemství rodinných systémů. Na nevidomé čeká promítání Šťastného smolaře, na seniory Audiostop a na děti nová soutěž.
Blanensko – Z plánované oslavy silvestra českých novinářů na chatě ve švýcarských Alpách se stal boj o život uprostřed lavin, propastí a jeskyní. O tom píše Dana Šimková v románu Uvězněni, který vychází za pár týdnů.
Fryšták - V minulých letech se jej nepodařilo uskutečnit, vždycky se o něm jen mluvilo, ale letos od slov přešli k činům: včelaři z Fryštáku uplynulou sobotu uspořádali první ročník akce nazvané Medové odpoledne. Konalo se ve školní jídelně fryštácké základní školy a pořadatelé byli spokojeni. Návštěvníci se prý svižně střídali a vůbec jich nebylo málo.
Rychnovsko - Zakloněné dětské hlavy a zkoumavé pohledy směřující vzhůru do koruny mohutné vrby jsou v těchto dnech častým jevem v těsné blízkosti městské knihovny v Dobrušce a signalizují, že také letos přilétl takřka na dohled centra města už pravidelný zimní host – kalous ušatý.
Blanensko – Z plánované oslavy silvestra českých novinářů na chatě ve švýcarských Alpách se stal boj o život uprostřed lavin, propastí a jeskyní. O tom píše Dana Šimková v románu Uvězněni, který vychází za pár týdnů.
Žamberk – V souvislosti s retrovýstavou Před „sametem", která se koná v městském muzeu, se zde ve čtvrtek od 17 hodin uskuteční beseda o knize „Pět válek Ludvíka Svobody" se Zdeňkem Hrabicou.
Brno – Otázky z angličtiny, němčiny, španělštiny nebo francouzštiny budou nově součástí testu studijních předpokladů brněnské Masarykovy univerzity. Ten musí úspěšně složit zájemci o studium na sedmi z devíti fakult.
Brno – Otázky z angličtiny, němčiny, španělštiny nebo francouzštiny budou nově součástí testu studijních předpokladů brněnské Masarykovy univerzity. Ten musí úspěšně složit zájemci o studium na sedmi z devíti fakult.
Brno - Nejen moudrá a láskyplná žena, ke které si chodí lidé pro radu, ale občas i neurotická stařena, která se dovede pěkně utrhnout a neváhá použít ostřejší slovo. Do této svérázné podoby kultovní postavy babičky od Boženy Němcové se sedmnáct let od původní premiéry znovu převtělí herec Jiří Pecha. Obnovenou premiérou inscenace Babička: Šťastná to žena! v režii Iva Krobota zároveň brněnské divadlo Husa na provázku připomene hercovy sedmdesáté narozeniny.
Brno - Nejen moudrá a láskyplná žena, ke které si chodí lidé pro radu, ale občas i neurotická stařena, která se dovede pěkně utrhnout a neváhá použít ostřejší slovo. Do této svérázné podoby kultovní postavy babičky od Boženy Němcové se sedmnáct let od původní premiéry znovu převtělí herec Jiří Pecha. Obnovenou premiérou inscenace Babička: Šťastná to žena! v režii Iva Krobota zároveň brněnské divadlo Husa na provázku připomene hercovy sedmdesáté narozeniny.
Police nad Metují, Hronov Jeden je spisovatelem, nakladatelem, hudebníkem, druhý spisovatelem, populárním hercem Divadla Járy Cimrmana, dramatikem či milovníkem dechové hudby. Co ty dva kromě společné vášně k literatuře, kultuře a umění svedlo dohromady?
Cvrčovice – Soutěžní stezka pro rodiče s dětmi na téma Strom a les, výtvarná dílna, vnímání stromů různými smysly, soutěžní v řezání dřeva, hry, výstava fotografií o lese a prodej odborné literatury. Takový byl sobotní Den stromů.
Příbram /ROZHOVOR/ – Kdo může znát hřbitov víc než hrobník? Asi nikdo. Řeknete, že hledáte hrob s položenou sochou a on okamžitě ví, kde je. Že to musí být starý, zapšklý chlap? Ani náhodou.
Příbram /ROZHOVOR/ - Kdo může znát hřbitov víc než hrobník? Asi nikdo. Řeknete, že hledáte hrob s položenou sochou a on okamžitě ví, kde je. Že to musí být starý, zapšklý chlap? Ani náhodou.
Karviná - Osobnosti, které se zasloužily o rozvoj Karviné, nebo také o zdejší kulturní scénu. Také na ně mohou vzpomenout návštěvníci zdejších hřbitovů, kteří tato místa navštíví v rámci Svátku zesnulých.
Pardubice – Letos je tomu již třicet let, kdy se všichni zájemci zejména o železniční modelářství mohou potkat na setkání známém pod souslovím „modelářská burza".
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Severská literatura, to není jenom Jo Nesbo, Stieg Larsson nebo Lars Kepler. Skandinávští autoři umí kromě mrazivých detektivek také báječné humoristické romány. Ty z dílny Jonase Jonassona České republice představilo mladoboleslavské nakladatelství Panteon.
Poběžovice – V době, kdy svítí na místech, jež slouží lidem k poslednímu odpočinku, spousta mihotavých světýlek, je naprostá tma na hřbitově, jenž se nachází za Poběžovicemi, v polích po pravé straně silnice na Drahotín.
Olomouc – Na otázku: „Co to máš na sobě?" může na jaře v Olomouci zaznít odpověď „módní kolekci Univerzity Palackého." Oděvy chce škola prodávat spolu s literaturou a propagačními materiály ve vlastním obchodě na Horním náměstí.
Nechanice /ZAJÍMAVÍ LIDÉ HRADECKA - ROZHOVOR/ - Od dubna vede Středisko východočeských spisovatelů. Jenže to není zdaleka všechno. Kromě toho také učí na gymnáziu, píše knihy, pracuje jako knihovnice a zpívá. „Nechci dělat nic napůl," říká Eva Černošová v rozhovoru pro Deník.
Kamenice nad Lipou – Dětské oddělení Městské knihovny Kamenice nad Lipou pořádá pravidelně každé první pondělí v měsíci od patnácti hodin společné čtení rodičů a dětí.