Rychnovsko – O knihy je zájem i přes léto, ať už se jedná o děti nebo dospělé, rádi si na dovolenou vezmou nějakou zajímavou četbu. Celkově ale aktivních čtenářů ubývá, knihy předčí počítače a další elektronika.
Vsetín – Desítky komiksových nadšenců pravidělně dochází do klubu U Mouchy v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně. Oblíbený druh literatury tady nabízejí už s velkým úspěchem rok a půl.
Pelhřimov – Deník už zmínil třetí díl trilogie Utajené životy slavných Češek spisovatelky Martiny Bittnerové, kde se kromě jiných žen zaměřila i na pelhřimovskou rodačku Ludmilu Šebestovou, v literatuře známou pod pseudonymem Simonetta Buonaccini.
Rožmitál – Členové občanského sdružení Rosenthal z Rožmitálu už řadu let zpestřují kulturní život v regionu svým divadelním a šermířským vstoupením, pořádáním výstav a dobrodružných programů. Ani o prázdninách ale čas nemarní. Připravují totiž film s názvem Prach a broky. O natáčení jsme si proto povídali s hercem a scénáristou snímku Mikulášem Peštou.
Rožmitál /ROZHOVOR/ - Členové občanského sdružení Rosenthal z Rožmitálu už řadu let zpestřují kulturní život v regionu svým divadelním a šermířským vstoupením, pořádáním výstav a dobrodružných programů.
Brno – Nejvíce návštěvníků v historii a větší zájem o zahraniční spisovatele než o domácí zaznamenal letošní ročník festivalu Měsíc autorského čtení. Literární přehlídku hostilo už popatnácté v řadě po celý červenec brněnské divadlo Husa na provázku. Příští léto se diváci mohou těšit na autory z Norska.
Brno – Nejvíce návštěvníků v historii a větší zájem o zahraniční spisovatele než o domácí zaznamenal letošní ročník festivalu Měsíc autorského čtení. Literární přehlídku hostilo už popatnácté v řadě po celý červenec brněnské divadlo Husa na provázku. Příští léto se diváci mohou těšit na autory z Norska.
Mělnicko – Vzdělávací institut Středočeského kraje připravil pro aktivní seniory, kteří touží po dalším vzdělávání, nový studijní program v rámci Akademie třetího věku.
Domažlice - Nezastavit se na Habeši u vily spisovatele Jana Vrby a nevzpomenout, to bych si neodpustil. Dovol, milý čtenáři, vyjádřit můj krátký, osobní pohled na člověka, spisovatele, který v Domažlicích žil a tvořil, a navázat tak na několik genezí zajímavých rodinných domků v krásné vilové čtvrti, uveřejněných v Domažlickém deníku.
Pamětice – Každý pátek od pěti do sedmi hodin odpoledne. Taková je standardní otevírací doba pamětické knihovny. Ačkoli současnost četbě příliš nepřeje, zájem lidí z obce o knihy je veliký. Ještě letos začnou díla oblíbených autorů vytahovat z nových regálů. Vedení Pamětic se rozhodlo pro projekt, který pojmenovalo jednoduše jako obnovu knihovny.
Krnov – Výtvarnice a autorka poezie Pavlína Prosová z Krnova minulý týden zahájila vernisáží svou výstavu ve Flemmichově vile. Odhodlanost, bojovnost a živelnost vyjádřila projektem Divoženka. Autobiografickou postavu Divoženky představuje Prosová jako své alter ego. Prostřednictvím slov a obrazů na sebe řekla všechno.
Majitelé a pracovníci místeckých knihkupectví nevidí pokles tržeb tragicky. Velkým otazníkem je pro ně ale otevření nového obchodního centra Frýda. Obávají se vylidnění ulic města.
Chodov /FOTOGALERIE/ - Maminka pracovala jako kuchařka u polského šlechtice ve Vídni, tatínek ve strojírenské firmě. Stačil jeden pohled na taneční zábavě a oba měli jasno. „A v roce 1919 jsem se jim narodila já," směje se pětadevadesátiletá Věra Pražáková.
Karlovy Vary - Bez průkazky do knihovny a téměř kdykoliv. Pouliční knihovna po mnoha městech našla působiště také v Karlových Varech v areálu rolavského koupaliště, a lidé si tak mohou přijít půjčit knížku nebo časopis, aniž by něco zaplatili. Knihovna však ráda přivítá od čtenářů i další knihy, které mohou přinést z domova a rozšířit tak celkem již pestrý výběr.
Prostějov – Kterak Ondřej za pomoci detektoru kovů objevil hrůzný nález na poli aneb V pekle ptáci nezpívají, je nejnovější detektivka Jarmily Pospíšilové. Spisovatelka, která spolupracovala na scénáři kriminálního seriálu Policie Modrava, svou nejčerstvější detektivku pokřtila ve čtvrtek v Galerii na půdě.
Liberec - Slavnostního otevření se včera odpoledne dočkala Občanská knihovna, která sídlí v liberecké Dobré Čajovně. Jedná se zcela o unikátní projekt, který je jediný v zemi.
Vaňov - Takový letní tábor by si přály snad všechny děti z Ústí a okolí. Jen se vrátily z výrobny mýdel, kde si každý upatlal barevnou voňavou kouli pro babičku, už se chystala další akce. Patnáctičlenná skupinka otužilců přespala v indiánském týpí v zeleném táboře ve Vaňově a hned ráno vyrazila na kozí farmu do Merboltic.
Teplo a slunečno je sice ideálním počasí na prázdniny, ne však pro alergiky: těm totiž v létě přináší příroda místo potěšení spíš slzy. Druhů alergenů je mnoho a rozlišují se na celoročně působící a sezonní.
Plzeň – Kvalita služeb Knihovny města Plzně (KMP) se zlepšila, vzrostly však nároky uživatelů. Takový je závěr průzkumu, do nějž se v prvních měsících letošního roku zapojilo přes dva tisíce registrovaných čtenářů starších patnácti let. Ti by si přáli rozšíření otevírací doby jednotlivých poboček či více míst k sezení.
Kroměřížsko – Teplo a slunečno je sice ideálním počasí na prázdniny, ne však pro alergiky: těm totiž v létě přináší příroda místo potěšení spíš slzy. Druhů alergenů je mnoho a rozlišují se na celoročně působící a sezonní.
Letohrad – Již deset let se setkávají spisovatelé literatury faktu v Letohradě, kde se udílejí ocenění nejlepším autorům tohoto žánru.Protože vědí, že v Daruvaru, partnerském městě Letohradu, žije největší česká menšina v Chorvatsku, věnovali přátelům knihy do tamní knihovny.
Pretoria - Ve věku 90 let zemřela jihoafrická spisovatelka Nadine Gordimerová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1991. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval jihoafrický rozhlas. V českém překladu jí vyšla povídková sbírka Pátkova šlépěj a román Poutníci.
Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Řekni mi, co čteš, a já ti povím, kdo jsi. Kniha kdysi bývala vizitkou člověka, jeho osobním profilem i rádcem. I díky tomu byli antikváři vážení lidé, kteří měli mezi ostatními řemesly tak trochu výsostné postavení. Vzbuzovali respekt, zvláště pak antikváři s mnohaletými zkušenostmi.
Krnov - Málokterá knihovna může návštěvníkům nabídnout k zapůjčení nejnovější společenské hry. Ta krnovská jich ale nabízí k zapůjčení přes třicet, a to zdarma.
Skorošice – Novou kulturní památkou se mohou pyšnit Skorošice. Stala se jí socha svatého Jana Nepomuckého, která stojí na přístupové cestě k empírovému kostelu svatého Martina v Dolních Skorošicích.
Ústí nad Labem - Ne každý má čas a příležitost vyrazit do lesa na houby. Jejich obliba stoupá, především žampionů nebo hlívy ústřičné. Ale ani klasické lesní houby nestojí mimo zájem. Gurmáni ovšem mohou namísto do lesa vyrazit na trh. Třeba hned ve čtvrtek, k ústeckému Foru.
Vyškov – Situaci, kdy člověka při vyřizování různých nezbytností zastihne déšť a jako naschvál si deštník zapomněl doma, zažil snad každý. Ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka ovšem myslí i na tyto nepříjemnosti. Čtenářům budou nově půjčovat mimo jiné právě i deštníky.
Sobotka – Tradiční festival českého jazyka a literatury na přelomu června a července letošního roku nesl podtitul Norma. Účastníci se tak seznámili s významem a obsahem slova norma. Normy nás provázejí téměř ve všech oblastech lidského konání.
Potštejn – Rovnocenné vzájemné partnerství člověka a koně. To je krédo muže činu PETRA STAŇKA, který se před časem rozhodl pro těsnější návrat k přírodě a spojení svého života se čtyřnohým přítelem. Koně ho přivedli ke změně životní filosofie. Nechává se inspirovat indiánským stylem života a sám ho v domácích podmínkách žije.
Praha – Babička, F. L. Věk nebo Kříž u potoka je klasika, která v minulém století provázela školní léta všech malých Čechů a Moravanů. Jenže s příchodem internetu, wikipedie, mobilních aplikací a dalších vymožeností si nejeden žák plete Sultána s Tyrlem s akčními hrdiny počítačových her a Márinka v jejich fantazii možná představuje jakousi podivnou domácí verzi Lary Croft.
Když se na průzkum univerzity Karlovy věnovaný čtení dětí ve věku 8 až 15 let podívají jejich babičky a dědečci a zjistí, že dnešní dívky přečtou jedenáct knih ročně a kluci sedm, zděšeně zvednou obočí. Z dětství si totiž pamatují, že normální je přečíst alespoň jednu knížku týdně.
Spytihněv /VIDEO/ – „Jsem rád, když vidím, že mé hradisko i nadále vzkvétá. Vivat, hurá." Tato slova pronesl kníže Spytihněv před potomky svých dávných poddaných, když v neděli se svou družinou zavítal do stejnojmenné obce. Měl k tomu pádný důvod. Nejenže se tu konal už druhý ročník jmenin vesnice, ale měl tu čest a právo pokřtít také pivo, které nese jeho jméno.
Potštejn - Rovnocenné vzájemné partnerství člověka a koně. To je krédo muže činu PETRA STAŇKA, který se před časem rozhodl pro těsnější návrat k přírodě a spojení svého života se čtyřnohým přítelem. Koně ho přivedli ke změně životní filosofie. Nechává se inspirovat indiánským stylem života a sám ho v domácích podmínkách žije.
Potštejn – Rovnocenné vzájemné partnerství člověka a koně. To je krédo muže činu PETRA STAŇKA, který se před časem rozhodl pro těsnější návrat k přírodě a spojení svého života se čtyřnohým přítelem. Koně ho přivedli ke změně životní filosofie. Nechává se inspirovat indiánským stylem života a sám ho v domácích podmínkách žije.
Mladoňovice - Málokterá vysočinská vesnice se může pochlubit takovou publikační činností, jako je tomu v Mladoňovicích na Třebíčsku. Téměř ke každé významné akci obec vydala nějakou knížku, prospekt či jiný propagační materiál.
Plzeň – Roches a Bžunda, Josef nebo Mrakodrapy. To jsou knížky určené dětským čtenářům z pera spisovatelky Marie Míkové, která se podepisuje jako Marka Míková.