Česká Skalice – Zdejší Muzeum textilu připravilo ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové výstavu „David Kubina – Vzpomínka na léto“. Název výstavy se může zdát nelogický vzhledem k tomu, že výstavy byla zahájena již v neděli 14. srpna 2011 v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové. Ale přeci jen, prázdniny se pomalu chýlí ke konci, dětem začne škola a počasí nám také ukáže spíše chladnější tvář. A navíc výstava potrvá do 30. září 2011. Proto není od věci si prostřednictvím malby Davida Kubiny zavzpomínat na léto se vším, co k němu patří.
Česká Skalice – Zdejší Muzeum textilu připravilo ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové výstavu „David Kubina – Vzpomínka na léto“. Název výstavy se může zdát nelogický vzhledem k tomu, že výstavy byla zahájena již v neděli 14. srpna 2011 v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové.
Prachatice – Již z předchozího výkladu víme, že v roce 1376 se uvádí Horní brána. Lze tudíž předpokládat, že existovala i Dolní brána. Tato, též zvaná Písecká, brána utrpěla škody při dobývání města Husity v roce 1420 a došlo proto k její přestavbě. Další její stavební úpravy následovaly v 16. století a v literatuře se uvádí rok 1527 jako rok její výstavby. Tento letopočet není v písemných pramenech uveden.
Slavkov u Brna - Ve dvanácti letech začal vypomáhat v sousedství s vytrháváním plevele, za odměnu dostal holoubata. Díky tomu našel František Mlčuch ze Slavkova u Brna zálibu v chovu ptáků, především pak exotických papoušků.
Nový Bor - Historické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru potřebují opravu. Proto vznikla myšlenka uspořádat koncert, jehož výtěžek půjde na opravu tohoto vzácného nástroje.
Kolín – S trochou nadsázky by se dalo říct, že když se všelikde utahují opasky, zasáhly úspory holt i podobu kolínského městského znaku. Na novém zeštíhlí věže, drak bude menší…
Dneboh na Mladoboleslavsku -Má rád literaturu faktu, hltá informace o námořních bitvách. Má rád bloky, kam píše zápisky i články nebo pohádky. A prý má rád vodku. Je posedlý prací. Když se s ním bavíte, vždy skončí u své práce – u zvířat. Uvidíme…
Luhačovice /ROZHOVOR/ - Patnáctý ročník Akademie Václava Hudečka skončil v pátek v Luhačovicích. Virtuos se v exkluzivním rozhovoru pro Zlínský deník svěřil s pocity, jaké měl, když se k němu opět po roce vrátili jeho talentovaní studenti. „Je to úžasný pocit, když vidíte, jak se z dětí se stávají dospěláci a jak rádi se sem vrací,“ prozradil mistr.
Prachatice –Na prázdninové měsíce jsme pro naše čtenáře připravili seriál, který připomene historii Prachatic, v dnešním díle představujeme historické údaje o dochovaném opevněníměsta a již zaniklé Horní bráně.
Velehrad /ROZHOVOR/ – Bezmála osmdesát učitelek ze základních škol z různých koutů České republiky přijelo v pondělí na Velehrad, aby se tu vzdělávalo v osmém ročníku letních intenzivních kurzů Tvořivé školy českého činnostního učení.
Bystré /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Ve sklepních prostorách základní umělecké školy vznikla výstavní síň. V současné době zde vystavuje své práce bysterská výtvarnice Terézie Uherková. I když se vyučila truhlářem a dřevo jí není cizí, pracuje s jinými materiály. Maluje na hedvábí, vyrábí keramiku. Ze skla vypéká nejen krásné vitráže, ale i slušivé šperky.
Praha – Je vázaná v kůži, má velké zlacené iniciály a váží přes pět kilogramů. Kniha starého zemského, městského a jiného práva z počátku 15. století je svazkem, který budí úctu už svým vzhledem, natožpak obsahem.
Bystré – Ve sklepních prostorách základní umělecké školy vznikla výstavní síň. V současné době zde vystavuje své práce bysterská výtvarnice TERÉZIE UHERKOVÁ.
Josefov – Je vázaná v kůži, má velké zlacené iniciály a váží přes pět kilogramů. Kniha starého zemského, městského a jiného práva z počátku 15. století je svazkem, který budí úctu už svým vzhledem, natožpak obsahem.
Slaný – Je rozhodnuto! Slánský Pivovar Antoš má konečně jméno pro svoji novou desítku. Její název vymýšleli hosté a šestičlenná porota nakonec rozhodla. Nová světlá desítka od Antoše dostala po náročném výběru z téměř pětistovky tipů jméno Slánský Rarach.
Brno /ROZHOVOR/ - Spisovatel a dramatik Milan Uhde byl za vlády komunistů předním představitelem disentu a po sametové revoluci se stal ministrem kultury.
Brno /ROZHOVOR/ - Spisovatel a dramatik Milan Uhde byl za vlády komunistů předním představitelem disentu a po sametové revoluci se stal ministrem kultury.
Krupá -Miroslav Koutecký je kovář. Kovář, který si je dobře vědom toho, že pracuje s živými tvory a pokud se při práci s koňmi něco pokazí, je pak velice problematické chybu napravit.
Nové Město nad Metují - Jednou z nových zaměstnankyň Městské knihovny v Novém Městě nad Metují je Markéta Maršíková, absolventka VŠ oboru knihovnictví a informační věda.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Vše za pět korun! Speciální nabídka přilákala ve středu kolem poledne desítky lidí k uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Konal se tam bazar vyřazených knih.
Pelhřimovsko – Letní dovolená lidem nabízí skvělou příležitost k přečtení knih, na které nemají během pracovního vytížení čas. A tak v hojném počtu navštěvují knihovny, kde v regálech „loví“ své oblíbené svazky.
Svitavy - Přinášíme osmnáctý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Východní Čechy – Svou první prózou Nekonečná, téměř průzračná modř (Kagirinaku tómei čikai burú) z roku 1976 se Rjú Murakami rázem prosadil na japonské literární scéně a zařadil se mezi výrazné autory japonské moderní prózy.
Rokycansko – Zdálo by se, že letní měsíce nebudou rokycanské knihovně přát. Opak je ale pravdou. Denně ji navštíví až sto třicet návštěvníků – a to navzdory době prázdnin a dovolených.
Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Asi nejznámější mapou Moravy je mapa moravského rodáka, biskupa Jednoty bratrské Jana Ámose Komenského. Komenský byl všestranným člověkem, i když se zaměřeným hlavně na didaktiku. Na mapě začal pracovat ještě za svého pobytu na Moravě před osudnou bitvou na Bílé hoře.
Kostelec na Hané /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Sobotní odpoledne patřilo v Kostelci na Hané jedinému člověku. Jeho jméno je Jiří Grepl a kosteleckým občanům či fotbalovým znalcům netřeba jej představovat. Bývalý brankář Kostelce a jeho dlouholetý funkcionář plnil zároveň funkci kronikáře a s pečlivostí sobě vlastní archivoval vše, co se okolo fotbalu v tomto městě událo. Vzorný kostelecký fotbalový archiv dnes patří k nejobsáhlejším na Prostějovsku i v celém kraji.
Liberec /ROZHOVOR/ - Život bez knih si asi většina z nás nedovede představit. Provází nás nejenom od dětství, ale je i nemyslitelné docílit bez nich základního i pokročilého vzdělání. Navíc se v letošním roce knihy těšily mimořádné pozornosti. Vydavatelé i knihkupci, a věřme, že i sami čtenáři, měli potřebu na tomto poli veřejnost takřka burcovat poté, co politická garnitura propadla dojmu, že dluhy současné i z minulosti lze mimo jiné odčinit zvýšením daně právě z prodeje knih. Liberec ale na sebe může být po této stránce hrdý. Zdejší krajská vědecká knihovna patří k nejlépe vedeným v zemi, město si opětně začalo hýčkat veletrh dětské knihy, který se letos navíc mimořádně vydařil, a za jedno již z nedílných míst zdejšího kulturního koloritu je pak považováno a hojně navštěvováno i Knihkupectví a antikvariát Jaroslava Fryče v Pražské ulici. S jedním z jeho majitelů, Martinem Fryčem, synem zakladatele knihkupectví Jaroslavem Fryčem, jsme proto zasedli k letnímu povídání.
Železnice /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Do tajemství zahaleného stavení s upravenou zahradou jsme vstoupili za malířem Michailem Ščigolem, který už víc než dvacet let žije v půvabném lázeňském městečku. Žije a především tvoří. Známý umělec tvrdí, že malováním se rozhodně nedá uživit, a přesto se o to pokouší. Kuriózně svůj první obraz prodal před lety právě v Železnici. Patří k výrazným osobnostem současné české výtvarné scény. Mimo jiné je držitelem cen Oskar za lidskost a Ceny Andyho Warhola. Po řadě výstav v Čechách a zahraničí svoji rozsáhlou tvorbu představuje ve své rodné vlasti – na Ukrajině. V přízemí čtyřpatrového kyjevského Muzea moderního umění Ukrajiny, jehož ředitelem je Michaila Ševčenko, na ploše 64 x 20 metrů se prezentuje se 111 díly, která vznikala od roku 1990 do roku 2011. Ve třech dalších podlažích je umístěno 5000 obrazů a soch stálé sbírky. Po skončení výstavy sem bude zařazeno i pět Ščigolových prací. Některé náměty jeho obrazů jsou univerzální, většina je však spojena s českou zemí, českou literaturou, historií, krajinou v okolí Železnice a Prahy…
Šumperk /ROZHOVOR/ - Vyhrála celostátní literární soutěž o nejlepší esej a získala cenu Maxe Broda za svou práci s názvem Můj dopis otci – prozaik mého srdce. Z více než sto padesáti autorů se příspěvek Hany Jugové, studentky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a nedávné absolventky šumperského gymnázia, zalíbil porotcům nejvíce.
Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.
Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.