Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Muzeum nabízí Kubinovu Vzpomínku na léto

Česká Skalice – Zdejší Muzeum textilu připravilo ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové výstavu „David Kubina – Vzpomínka na léto“. Název výstavy se může zdát nelogický vzhledem k tomu, že výstavy byla zahájena již v neděli 14. srpna 2011 v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové. Ale přeci jen, prázdniny se pomalu chýlí ke konci, dětem začne škola a počasí nám také ukáže spíše chladnější tvář. A navíc výstava potrvá do 30. září 2011. Proto není od věci si prostřednictvím malby Davida Kubiny zavzpomínat na léto se vším, co k němu patří.

Muzeum nabízí Kubinovu Vzpomínku na léto

Česká Skalice – Zdejší Muzeum textilu připravilo ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové výstavu „David Kubina – Vzpomínka na léto“. Název výstavy se může zdát nelogický vzhledem k tomu, že výstavy byla zahájena již v neděli 14. srpna 2011 v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové.

Po stopách historie Prachatic

Prachatice – Již z předchozího výkladu víme, že v roce 1376 se uvádí Horní brána. Lze tudíž předpokládat, že existovala i Dolní brána. Tato, též zvaná Písecká, brána utrpěla škody při dobývání města Husity v roce 1420 a došlo proto k její přestavbě. Další její stavební úpravy následovaly v 16. století a v literatuře se uvádí rok 1527 jako rok její výstavby. Tento letopočet není v písemných pramenech uveden.

Klárka mu uletěla, úprk si naštěstí rozmyslela

Slavkov u Brna - Ve dvanácti letech začal vypomáhat v sousedství s vytrháváním plevele, za odměnu dostal holoubata. Díky tomu našel František Mlčuch ze Slavkova u Brna zálibu v chovu ptáků, především pak exotických papoušků.

Varhany jsou svědky naší minulosti

Nový Bor - Historické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru potřebují opravu. Proto vznikla myšlenka uspořádat koncert, jehož výtěžek půjde na opravu tohoto vzácného nástroje.

Kolín bude mít nový znak

Kolín – S trochou nadsázky by se dalo říct, že když se všelikde utahují opasky, zasáhly úspory holt i podobu kolínského městského znaku. Na novém zeštíhlí věže, drak bude menší…

Podvečerní idyla pod Drábskými světničkami

Dneboh na Mladoboleslavsku -Má rád literaturu faktu, hltá informace o námořních bitvách. Má rád bloky, kam píše zápisky i články nebo pohádky. A prý má rád vodku. Je posedlý prací. Když se s ním bavíte, vždy skončí u své práce – u zvířat. Uvidíme…

Václav Hudeček: Největší talenti? Ti z chudých rodin

Luhačovice /ROZHOVOR/ - Patnáctý ročník Akademie Václava Hudečka skončil v pátek v Luhačovicích. Virtuos se v exkluzivním rozhovoru pro Zlínský deník svěřil s pocity, jaké měl, když se k němu opět po roce vrátili jeho talentovaní studenti. „Je to úžasný pocit, když vidíte, jak se z dětí se stávají dospěláci a jak rádi se sem vrací,“ prozradil mistr.

Učitelky zamířily do lavic namísto dětí

Velehrad /ROZHOVOR/ – Bezmála osmdesát učitelek ze základních škol z různých koutů České republiky přijelo v pondělí na Velehrad, aby se tu vzdělávalo v osmém ročníku letních intenzivních kurzů Tvořivé školy českého činnostního učení.

Výtvarnice Terézie Uherková: Inspirace je všude kolem

Bystré /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Ve sklepních prostorách základní umělecké školy vznikla výstavní síň. V současné době zde vystavuje své práce bysterská výtvarnice Terézie Uherková. I když se vyučila truhlářem a dřevo jí není cizí, pracuje s jinými materiály. Maluje na hedvábí, vyrábí keramiku. Ze skla vypéká nejen krásné vitráže, ale i slušivé šperky.

Faksimile vzácných knih jsou v dobré společnosti

Praha – Je vázaná v kůži, má velké zlacené iniciály a váží přes pět kilogramů. Kniha starého zemského, městského a jiného práva z počátku 15. století je svazkem, který budí úctu už svým vzhledem, natožpak obsahem.

Faksimile vzácných knih jsou v dobré společnosti

Josefov – Je vázaná v kůži, má velké zlacené iniciály a váží přes pět kilogramů. Kniha starého zemského, městského a jiného práva z počátku 15. století je svazkem, který budí úctu už svým vzhledem, natožpak obsahem.

Lidé vybírali název pro novou desítku od Antoše

Slaný – Je rozhodnuto! Slánský Pivovar Antoš má konečně jméno pro svoji novou desítku. Její název vymýšleli hosté a šestičlenná porota nakonec rozhodla. Nová světlá desítka od Antoše dostala po náročném výběru z téměř pětistovky tipů jméno Slánský Rarach.

Koně musí chodit v komfortu

Krupá -Miroslav Koutecký je kovář. Kovář, který si je dobře vědom toho, že pracuje s živými tvory a pokud se při práci s koňmi něco pokazí, je pak velice problematické chybu napravit.

Internet je pro každého

Nové Město nad Metují - Jednou z nových zaměstnankyň Městské knihovny v Novém Městě nad Metují je Markéta Maršíková, absolventka VŠ oboru knihovnictví a informační věda.

Knížky za pětikorunu mizely závratnou rychlostí

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Vše za pět korun! Speciální nabídka přilákala ve středu kolem poledne desítky lidí k uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Konal se tam bazar vyřazených knih.

Knihovna v létě slouží i jako informační centrum

Pelhřimovsko – Letní dovolená lidem nabízí skvělou příležitost k přečtení knih, na které nemají během pracovního vytížení čas. A tak v hojném počtu navštěvují knihovny, kde v regálech „loví“ své oblíbené svazky.

Podlipansko má nového průvodce

Podlipansko - Regionální a turistické literatury není nikdy dost a tak MAS Podlipansko rozšířila nabídku o nového průvodce Podlipanskem.

Seriál Svitavského deníku: Literární toulky

Svitavy - Přinášíme osmnáctý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.

Knižní tip: první próza Rjú Murakamiho

Východní Čechy – Svou první prózou Nekonečná, téměř průzračná modř (Kagirinaku tómei čikai burú) z roku 1976 se Rjú Murakami rázem prosadil na japonské literární scéně a zařadil se mezi výrazné autory japonské moderní prózy.

Na knihovnu lidé nezanevřeli ani přes léto

Rokycansko – Zdálo by se, že letní měsíce nebudou rokycanské knihovně přát. Opak je ale pravdou. Denně ji navštíví až sto třicet návštěvníků – a to navzdory době prázdnin a dovolených.

Komenského mapa je nejznámější

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Asi nejznámější mapou Moravy je mapa moravského rodáka, biskupa Jednoty bratrské Jana Ámose Komenského. Komenský byl všestranným člověkem, i když se zaměřeným hlavně na didaktiku. Na mapě začal pracovat ještě za svého pobytu na Moravě před osudnou bitvou na Bílé hoře.

Můj sen? Tribunka pro Kostelec, přeje si oslavenec Grepl

Kostelec na Hané /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Sobotní odpoledne patřilo v Kostelci na Hané jedinému člověku. Jeho jméno je Jiří Grepl a kosteleckým občanům či fotbalovým znalcům netřeba jej představovat. Bývalý brankář Kostelce a jeho dlouholetý funkcionář plnil zároveň funkci kronikáře a s pečlivostí sobě vlastní archivoval vše, co se okolo fotbalu v tomto městě událo. Vzorný kostelecký fotbalový archiv dnes patří k nejobsáhlejším na Prostějovsku i v celém kraji.

Knihkupec Martin Fryč: Knihkupectví je firma s názorem

Liberec /ROZHOVOR/ - Život bez knih si asi většina z nás nedovede představit. Provází nás nejenom od dětství, ale je i nemyslitelné docílit bez nich základního i pokročilého vzdělání. Navíc se v letošním roce knihy těšily mimořádné pozornosti. Vydavatelé i knihkupci, a věřme, že i sami čtenáři, měli potřebu na tomto poli veřejnost takřka burcovat poté, co politická garnitura propadla dojmu, že dluhy současné i z minulosti lze mimo jiné odčinit zvýšením daně právě z prodeje knih. Liberec ale na sebe může být po této stránce hrdý. Zdejší krajská vědecká knihovna patří k nejlépe vedeným v zemi, město si opětně začalo hýčkat veletrh dětské knihy, který se letos navíc mimořádně vydařil, a za jedno již z nedílných míst zdejšího kulturního koloritu je pak považováno a hojně navštěvováno i Knihkupectví a antikvariát Jaroslava Fryče v Pražské ulici. S jedním z jeho majitelů, Martinem Fryčem, synem zakladatele knihkupectví Jaroslavem Fryčem, jsme proto zasedli k letnímu povídání.

Malíř Ščigol: Není podstatné, zda patřím Ukrajině nebo Čechám

Železnice /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Do tajemství zahaleného stavení s upravenou zahradou jsme vstoupili za malířem Michailem Ščigolem, který už víc než dvacet let žije v půvabném lázeňském městečku. Žije a především tvoří. Známý umělec tvrdí, že malováním se rozhodně nedá uživit, a přesto se o to pokouší. Kuriózně svůj první obraz prodal před lety právě v Železnici. Patří k výrazným osobnostem současné české výtvarné scény. Mimo jiné je držitelem cen Oskar za lidskost a Ceny Andyho Warhola. Po řadě výstav v Čechách a zahraničí svoji rozsáhlou tvorbu představuje ve své rodné vlasti – na Ukrajině. V přízemí čtyřpatrového kyjevského Muzea moderního umění Ukrajiny, jehož ředitelem je Michaila Ševčenko, na ploše 64 x 20 metrů se prezentuje se 111 díly, která vznikala od roku 1990 do roku 2011. Ve třech dalších podlažích je umístěno 5000 obrazů a soch stálé sbírky. Po skončení výstavy sem bude zařazeno i pět Ščigolových prací. Některé náměty jeho obrazů jsou univerzální, většina je však spojena s českou zemí, českou literaturou, historií, krajinou v okolí Železnice a Prahy…

Hana Jugová vítězkou celostátní literární soutěže

Šumperk /ROZHOVOR/ - Vyhrála celostátní literární soutěž o nejlepší esej a získala cenu Maxe Broda za svou práci s názvem Můj dopis otci – prozaik mého srdce. Z více než sto padesáti autorů se příspěvek Hany Jugové, studentky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a nedávné absolventky šumperského gymnázia, zalíbil porotcům nejvíce.

Potvrzeno: Další dům je od Jurkoviče

Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.

Potvrzeno. Další dům je od Jurkoviče

Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.