Kreativ

ŠTÍTEK: mozek

Léčbu nutně potřebuje, pojišťovna ji nezaplatí

Brno – Osmiletý Matěj Kocián má už pět let těžce poškozený mozek a potřebuje čtyřiadvaceti­hodinovou péči. Ta zatím stála víc než deset milionů korun. Pojišťovna ministerstva vnitra, u které je Matěj registrovaný, však za péči a Matějovy pomůcky podle zákona proplatila jen sedm milionů. Zbývající peníze na zdravotní pomůcky proto Kociánovi shánějí od nadací, které však od pojišťovny potřebují potvrzení. Zatím se ho nedočkali.

Umírám, ale věřím. Litvínovanka bojuje s nemocí, která zabila bývalého premiéra

Litvínov – Jaroslavě Karasové z Litvínova uštědřil život už mnoho tvrdých ran. Tu nejtěžší před deseti lety, kdy jí byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). Vzácná a téměř neznámá nemoc, na kterou neexistuje lék. Člověku při ní postupně ochabují svaly, přičemž mozek až do poslední chvíle funguje zcela plnohodnotně. Třiapadesátiletá Jaroslava je smířená se svým osudem, zároveň ale v sobě pořád udržuje naději, že se dožije okamžiku, kdy bude ALS léčitelná. Zatím si chce svůj život alespoň prodloužit léčbou kmenovými buňkami, která zároveň dokáže zmírnit často nesnesitelné bolesti. Nedaří se jí však na ni sehnat peníze.

Věřme českým bylinkám, říká Alena Paslerová

Volyně Převalujete se z boku na bok, hledáte tu nejlepší polohu, která by vám přinesla toužebně očekávaný spánek. Ubíhají minuty i hodiny. Vše marné tělo by spalo, hlava se stále brání. Ráno si pak připadáte jako přelomení. „Stres je jedním z mnoha faktorů, které způsobují nespavost. Člověk neumí vypnout svůj mozek, který stále pracuje," říká Alena Paslerová (52) z Volyně.

Slovensko láká zpět mozky. Nabízí 50 tisíc eur

Bratislava – S odlivem mladých vzdělaných lidí do zahraničí chtějí slovenské úřady bojovat netradičním způsobem. Odborníkům s praxí 
a absolventům vysokých škol, kteří se vrátí zpět do vlasti, hodlají nabídnout peníze.

Cévní příhoda nebolí. Udeří náhle

Brní vás trochu ruka, obtížně s ní hýbáte a mluvíte s obtížemi? Pak se seberte a upalujte k lékaři. Čas totiž při cévní mozkové příhodě hraje nejdůležitější roli. A pak také sehraný tým lékařů, který svádí boj o vaše zdraví s každou sekundou. Mozek se totiž neprokrvuje a bez kyslíku neuronové buňky odumírají. V karlovarské nemocnici mají lékaři to štěstí, že mohou pacienty s touto diagnózou léčit na moderním oddělení, vybaveném nejnovějšími přístroji.

Cévní příhoda nebolí. Udeří náhle

Karlovy Vary - Brní vás trochu ruka, obtížně s ní hýbáte a mluvíte s obtížemi? Pak se seberte a upalujte k lékaři. Čas totiž při cévní mozkové příhodě hraje nejdůležitější roli. A pak také sehraný tým lékařů, který svádí boj o vaše zdraví s každou sekundou. Mozek se totiž neprokrvuje a bez kyslíku neuronové buňky odumírají. V karlovarské nemocnici mají lékaři to štěstí, že mohou pacienty s touto diagnózou léčit na moderním oddělení, vybaveném nejnovějšími přístroji.

Planetárium rozšíří nabídku svých programů

Hradec Králové - Program digitálního planetária by v budoucnu mohl návštěvníkům nabídnout nové programy, které by je například seznámily s mikrosvětem lidského mozku nebo s vesmírnou mapou naší galaxie, to vše v unikátní promítací kvalitě.

Záchranáři před letní sezónou varují: Zabezpečte si bazény

Nadcházející teplé dny a letní prázdniny pro řadu lidí znamenají pohodové okamžiky nejen u vody. S nástupem letních prázdnin začíná hlavně dětem čas koupání, her a dobrodružství. Bohužel, každoročně se řada z nich promění v tragickou noční můru jejich rodičů. Nárůst volnočasových aktivit zároveň znamená zvýšené množství úrazů, které musí řešit zdravotnická záchranná služba v celé České republice. Mnohé z nich mají tragické následky. A přitom celé řadě závažných úrazů jde celkem snadno předejít. Zdravotničtí záchranáři proto opakovaně apelují nejen na rodiče školáků, aby dbali na důsledné používání všech dostupných ochranných prostředků při letních aktivitách.

Planetárium rozšíří nabídku svých programů

Hradec Králové - Program digitálního planetária by v budoucnu mohl návštěvníkům nabídnout nové programy, které by je například seznámily s mikrosvětem lidského mozku nebo s vesmírnou mapou naší galaxie, to vše v unikátní promítací kvalitě.

Šestiletý Ashya, který se léčil s rakovinou v Česku, se konečně vrátil domů

Londýn – Šestiletý britský chlapec s nádorem mozku, který loni podstoupil protonovou léčbu v České republice, se téměř po roce vrátil domů. Informovala o tom britská média. O případu šestiletého Ashyi Kinga novináři široce informovali, a to zejména proto, že jeho rodiče jej bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska a skončili pak na základě zatykače na několik dní ve vazbě.

Tropický víkend se blíží. Rodiče, hlídejte u vody své děti

Rakovník - Dítě bezvládně ležící na vodní hladině, v bezvědomí. Po zhruba třech minutách našel svoji dceru v zahradním jezírku otec, který nejen že zavolal hned záchranáře, ale začal okamžitě dívenku resuscitovat. Ta se po chvíli probrala z bezvědomí.

Planetárium rozšíří nabídku svých programů

Hradec Králové - Program digitálního planetária by v budoucnu mohl návštěvníkům nabídnout nové programy, které by je například seznámily s mikrosvětem lidského mozku nebo s vesmírnou mapou naší galaxie, to vše v unikátní promítací kvalitě.

Planetárium rozšíří nabídku svých programů

Hradec Králové - Program digitálního planetária by v budoucnu mohl návštěvníkům nabídnout nové programy, které by je například seznámily s mikrosvětem lidského mozku nebo s vesmírnou mapou naší galaxie, to vše v unikátní promítací kvalitě.

Vědci zkoumají, jak zjistit schizofrenii před jejím propuknutím

Diagnostikovat schizofrenii ještě před jejím propuknutím a zahájit včas léčbu, aby se vážná nemoc mozku vůbec neprojevila, by mohl umožnit výzkum českých vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Sdělil to spoluautor studie profesor Jiří Horáček. Schizofrenie postihuje jedno procento populace, projevuje se halucinacemi a bludy. Schizofrenici si pod jejich vlivem mohou sáhnout na život či zaútočit na okolí.

Vědci zkoumají, jak zjistit schizofrenii před jejím propuknutím

Praha - Diagnostikovat schizofrenii ještě před jejím propuknutím a zahájit včas léčbu, aby se vážná nemoc mozku vůbec neprojevila, by měl umožnit výzkum českých vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Oznámil to dnes spoluautor studie profesor Jiří Horáček. Schizofrenie postihuje jedno procento populace, projevuje se halucinacemi a bludy. Schizofrenici si pod jejich vlivem mohou sáhnout na život či zaútočit na okolí.

Rodiče s dětmi o alkoholu nemluví

Plzeň – Ve školách se konají přednášky o alkoholu a jiných závislostech. Město podporuje bezpečné kluby, jejichž úkolem je omezení konzumace alkoholu u mladistvých.

Unesené nigerijské dívky jsou islamisty nuceny zabíjet

Abuja – Některé z nigerijských dívek unesených před více než rokem ve městě Chibok byly donuceny připojit se k ozbrojencům z islamistických milic Boko Haram. Vyplývá to z výpovědí svědků, uvedla televizní stanice BBC. Radikálové nyní školačky využívají k terorizování ostatních zajatců a dívky se prý dokonce samy podílejí na zabíjení.

Dcera zpěvačky Whitney Houstonové je v hospici pro umírající

Washington – Jediná dcera zesnulé zpěvačky Whitney Houstonové byla převezena do hospice. Dvaadvacetiletá Bobbi Kristina Brownová byla před pěti měsíci nalezena bezvládná ve svém bytě v Atlantě. Od té doby se její stav jen zhoršoval, sdělila ve středu americkým médiím její teta Pat.

Cyklistky skončily po střetu v nemocnici

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly ve středu 24. června u dopravní nehody, při které se před čtrnáctou hodinou srazily dvě cyklistky v Horních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku.

Pozitivní myšlení jako módní výstřelek? Ne, optimisté žijí déle a jsou zdravější

Paříž - Termín pozitivní myšlení je módní záležitost a zasvěceno mu je nespočet knih. Historie pozitivního myšlení začíná počátkem 20. století, když francouzský lékárník a psychoterapeut Emile Coué objevil se svými pacienty sílu pozitivní autosugesce. Tato metoda, jak preventivní, tak léčebná, podle něj umožňuje lidem cítit se lépe po fyzické i duševní stránce. Je to ona slavná metoda Coué.

Karolínka má závažné poškození mozku. Málem ji zabila vlastní matka

Satalice - Když bylo Karolínce půl roku, její matka jí fyzicky ublížila tak, že děvčátko málem nepřežilo. Teď se Karolínce, která má nenávratně poškozený mozek i zrak, plně věnuje tatínek. Ten zanechal práce, studuje odbornou literaturu o lidském mozku a hledá další možnosti, jak Karolínce zlepšit zdravotní stav. Jednou z nich je i léčebná terapie, kterou pomohly uhradit peníze ze sbírky Srdce pro děti od společnosti Lidl.

Moraviaman 2015: Kdo Petra porazí, bude slavný, říká třetí Krpec

Otrokovice – „Tak třeba příště." To si říkají už osmnáct let v České republice a na Slovensku soupeři Petra Vabrouška v dlouhém triatlonu, který po tuto dobu nenašel přemožitele. A věta je bude provázet dále, 41letý sportovec ovládl i závod Moraviaman v Otrokovicích. Poosmé při svých osmi účastech ve čtrnácti ročnících. „Vítězství bylo srovnatelně těžké s těmi předchozími," zhodnotil v cíli Petr Vabroušek.

Většina klokanů jsou leváci, zjistila studie ruských vědců

Sydney, Petrohrad - Volně žijící klokani zřejmě dávají přednost levé přední pacce, když potřebují provést běžné úkony související s úpravou srsti nebo krmením. Zjistil to tým ruských vědců, který v Austrálii studoval, zda jsou klokani spíš leváci nebo praváci, napsal zpravodajský server BBC News.

Víčka mohou pomoct nemocné Emě získat peníze na léčbu

Boskovice - Šestiletá Ema Zouharová ze Šebetova je krásná a šikovná holčička. Podle její maminky Blanky Honsové jí mozek funguje tak, jak má. Tělo ji bohužel poslouchat nechce. Trpí totiž dětskou mozkovou obrnou. Ema ale bojuje o lepší život. Chce se léčit v lázních v Klimkovicích. Léčba je sice účinná, ale velmi drahá. Lidé, kterým není její osud lhostejný, jí můžou pomoci sehnat na ni peníze.

3D lukostřelec Marek Holzmann: od taekwonda k luku a šípům

Pohořelice, Ivaň – Přestěhoval se z Brna do Nové Vsi u Pohořelic a hledal, jak na venkově rozšířit sportovní nabídku pro své tři děti. Marek Holzmann, bývalý bojovník taekwonda, na 3D lukostřelbu narazil úplně náhodou. „Zajímám se o přežití v divočině, byl tam díl o tom, jak si vytvořit luk. A tak nějak mi na internetu vyskočila i 3D lukostřelba. Nikdy jsem to neviděl, koukal na to jak na zjevení. Nic podobného tu na Břeclavsku nebylo, tak jsem se toho chytil," popsal svou cestu k trefování modelů zvířat.

Otec zemřel na mrtvici, neváhala a podstoupila prevenci

Šternberk – Otce Vlasty Juračkové postihla cévní mozková příhoda hned dvakrát, přičemž druhé mrtvici ve více než osmdesáti letech nakonec podlehl. Proto jednašedesátiletá žena neváhala, a když se ve středu ráno ve šternberské nemocnici, kam doprovázela maminku na kontrolu, dozvěděla o možnosti nechat si udělat preventivní prohlídku na riziko mozkové mrtvice, zaklepala na dveře neurologické ambulance. Do série vyšetření šla se sevřeným žaludkem.

Recidivista Kónya: Ještě pětačtyřicet let stráví ve vězení

Královéhradecko, Praha - Potvrzený trest. Za pokus o vraždu spoluvězně kladivem stráví recidivista Patrik Kónya ve vězení dalších 30 let, poté bude zavřený v zabezpečovací detenci. K tomu mu ještě zbývá odpykat patnáct let za vraždu otčíma. Z vězení se tedy dostane za čtyřicet pět roků.

Recidivista Kónya: Ještě pětačtyřicet let stráví ve vězení

Královéhradecko, Praha - Potvrzený trest. Za pokus o vraždu spoluvězně kladivem stráví recidivista Patrik Kónya ve vězení dalších 30 let, poté bude zavřený v zabezpečovací detenci. K tomu mu ještě zbývá odpykat patnáct let za vraždu otčíma. Z vězení se tedy dostane za čtyřicet pět roků.

Recidivista Kónya: Ještě pětačtyřicet let stráví ve vězení

Královéhradecko, Praha - Potvrzený trest. Za pokus o vraždu spoluvězně kladivem stráví recidivista Patrik Kónya ve vězení dalších 30 let, poté bude zavřený v zabezpečovací detenci. K tomu mu ještě zbývá odpykat patnáct let za vraždu otčíma. Z vězení se tedy dostane za čtyřicet pět roků.

3 dny před premiérou: žmoulat ruce a neplést text

Uherské Hradiště /VIDEO/ - Nezapře v sobě kus pedagoga. Snaží se vysvětlovat, i když vidí a chápe, že v mém případě je to docela marné. Takové myšlenky se mi honí hlavou, když na pódiu Malé scény Slováckého divadla „hraju" autistického Kašpara. Režisér Michal Zetel se mi v dobrém úmyslu i s dávkou soucitu snaží nastínit, jak na to.

Za pokus o vraždu spoluvězně si recidivista odpyká dalších 30 let

Praha - Za pokus o vraždu spoluvězně kladivem stráví recidivista Patrik Kónya ve vězení dalších 30 let, poté bude zavřený v zabezpečovací detenci. Trest mu ve středu potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Mladík zaútočil loni v březnu ve valdické věznici, kde si odpykává 20 let za ubití otčíma. Státní zástupkyně pro Kónyu požadovala doživotí, podle soudců však pro uložení nejpřísnějšího trestu nebyly splněny zákonné podmínky.