Brno – Člověk si pohodlně lehne se špunty v uších a deset minut odpočívá. Přitom pomůže zachránit zdraví jiným lidem. Taková je myšlenka vědců z CEITEC, vědeckého centra Masarykovy univerzity v Brně, kteří budou ve svých studiích zkoumat i rizikové chování řidičů nebo mozkovou činnost při vnímání hudby. Zaměří se ale i na průzkum degenerativních onemocnění, protože případů Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci přibývá.
Brno – Jeho partnerka občas přespávala u svého bývalého přítele v Lužicích na Hodonínsku. Obžalovaný jedenačtyřicetiletý Patrik Döme s tím nesouhlasil. Loni na konci října pro ni přišel. Žena s ním odmítla odejít. Döme ji podle obžaloby chytil za nohy a vytáhl z postele. Žena se přitom udeřila do hlavy o betonovou zem, incident skončil její smrtí. Obžalovanému hrozí až šestnáctileté vězení. Případ v úterý znovu projednával Krajský soud v Brně.
Liberec, Jablonec n. N. - Noc bojovníků už je pojmem. „Velkou radost nám udělala dražba pro chlapce, který je po operaci nádoru mozku. Vybralo se na ní přes 120 tisíc korun," prozradil jablonecký Alois Škeřík jeden z hlavních organizátorů galavečera s názvem Night of Warriors.
Řím - Čtení malým dětem v předškolním věku usnadňuje mluvení. Vědci prokázali, že taková četba ovlivňuje dětský mozek, kde se stimulují oblasti účastnící se na kontrole chápavosti a fantazie. Mezi dětmi, jimž rodiče čtou, a dětmi, kterým četba chybí, pak existují rozdíly. Rodiče velmi často začínají číst dětem, ještě když jsou velmi malé, v naději, že jim to usnadní mluvení a že tak získají zálibu v četbě. To nyní potvrdili i vědci.
Schaffhausen /ROZHOVOR OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ - Měli vyhrát – a vyhráli. Přesto trenér českých házenkářů Jan Filip po povinném vítězství nad Švýcarskem mluvil opatrně: "Jsme teprve v poločase."
Cévní mozková příhoda postihne ročně v České republice až 35 tisíc lidí. Včasné rozpoznání příznaků této závažné nemoci je pro pacienty tím nejzásadnějším momentem. Přerovská nemocnice se proto rozhodla uspořádat ve čtvrtek 30. dubna osvětovou akci, zaměřenou na prevenci.
Přerov – Cévní mozková příhoda postihne ročně v České republice až 35 tisíc lidí. Včasné rozpoznání příznaků této závažné nemoci je pro pacienty tím nejzásadnějším momentem. Přerovská nemocnice se proto rozhodla uspořádat ve čtvrtek 30. dubna osvětovou akci, zaměřenou na prevenci.
Příhrazy u Mnichova Hradiště /FOTOGALERIE/ - Jak mohu o nějakém běhu tvrdit, že je brutální? K tomu navíc, když měří pouhých čtyři sta metrů? Mohu. Čtěte.
Brno – Případ, který se táhne už pět let. V květnu 2010 absolvoval tehdy tříletý Matěj Kocián banální operaci krčních mandlí ve Fakultní nemocnici Brno. Po zákroku ale na pokoji začal krvácet a dusit se. Lékaři jej sice úspěšně oživili, ale chlapec zůstal s poškozeným mozkem v kómatu. Rodiče, kteří tvrdí že lékaři nezvládli pooperační péči, proto po nemocnici žádají odškodné dvacet milionů korun.
Byť strojvedoucí vlaku mířícího z nádraží Opava východ do Hlučína v pondělí 20. dubna okolo 20.45 dělal, co mohl, střetu se čtyřiatřicetiletou Opavankou zabránit nedokázal. Žena se náhle objevila v kolejišti a i když intenzivně brzdil, dotyčnou souprava předním nárazníkem odmrštila mimo trať.
Brno - Přestože práci lidí čím dál tím víc nahrazují stroje, lidský mozek při vymýšlení nových věcí zastoupit nedokážou. Odvětví takzvaného kreativního průmyslu je rychle rostoucí obor a pracuje v něm každý dvacátý Brňan. Jeho rozvoj brzy podpoří vznik Kreativního centra Brno, o kterém už dřív Brněnský deník Rovnost informoval. V bývalé káznici na Cejlu mají vzniknout ateliéry, dílny, zkušebny a další zázemí.
Brno - Přestože práci lidí čím dál tím víc nahrazují stroje, lidský mozek při vymýšlení nových věcí zastoupit nedokážou. Odvětví takzvaného kreativního průmyslu je rychle rostoucí obor a pracuje v něm každý dvacátý Brňan. Jeho rozvoj brzy podpoří vznik Kreativního centra Brno, o kterém už dřív Brněnský deník Rovnost informoval. V bývalé káznici na Cejlu mají vzniknout ateliéry, dílny, zkušebny a další zázemí.
Brno – Lidem s vadami srdečních chlopní by v budoucnu mohla pomáhat srdeční chlopeň z geneticky upravených prasat. ČTK to v pátek řekl mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Pavel Gejdoš. Lékaři podle něj běžně lidem dávají srdeční chlopně z obyčejných prasat, která jsou složením tkání nejblíže člověku. Po čase však tato chlopeň degeneruje. Úprava genu u prasat by mohla poškozování zabránit.
Planetárium, obří model mozku a lidského oka či historie podaná formou komiksu - i taková jsou lákadla Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Brány prvního centra popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě se široké veřejnosti otevřou už tento týden, v pátek 17. dubna.
Brno /ROZHOVOR/ – Vydala devět sólových alb. Na repertoáru má přes 150 původních skladeb a její hlas zní na více než sedmdesáti deskách. Jihočeská zpěvačka, kytaristka a autorka písní Pavlína Jíšová patří k nejvýraznějším osobnostem české folkové scény. Ve čtvrtek večer vystoupí v brněnském klubu Leitnerka, a to se svým „triem vynikajících zpěvaček", které publiku představí energické písně obestřené ženskými vokály.
Olomouc – Planetárium, obří model mozku a lidského oka či historie podaná formou komiksu - i taková jsou lákadla Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Brány prvního centra popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě se široké veřejnosti otevřou už tento týden, v pátek 17. dubna.
Brno /ROZHOVOR/ – Vydala devět sólových alb. Na repertoáru má přes 150 původních skladeb a její hlas zní na více než sedmdesáti deskách. Jihočeská zpěvačka, kytaristka a autorka písní Pavlína Jíšová patří k nejvýraznějším osobnostem české folkové scény. Ve čtvrtek večer vystoupí v brněnském klubu Leitnerka, a to se svým „triem vynikajících zpěvaček", které publiku představí energické písně obestřené ženskými vokály.
Plzeň – Je čas, pane profesore, zní oblíbená hláška ze známého Svěrákova filmu. Rozhodně platí pro očkování proti klíšťovce. Vakcína totiž začíná být účinná až po druhé dávce, která musí být aplikována minimálně měsíc po první dávce.
Ústí nad Orlicí – Nedělní projekcí v Ústí vyvrcholil festival dokumentárních filmů s lidsko-právní tematikou Jeden svět. Vzhledem k tomu, že pozvání na besedu o závislosti na cukru přijala uznávaná výživová poradkyně Margit Slimáková, byl pořad předem rychle vyprodán.
Praha /FOTOGALERIE/ - Ve výšce třetího patra chodili po úzké lajně moderní provazochodci, slacklineři. Pod nimi kromě desetimetrové hloubky bylo i přes sto párů očí, které bedlivě sledovaly každý jejich krok. Přehlídka skvělé rovnováhy ve strach nahánějící výšce se konala v rámci včerejší akce s názvem „Praha v pohybu". Ta se uskutečnila na pražském Staroměstském náměstí .
Pelhřimov – Dětské oddělení pelhřimovské knihovny ožilo z pátku na sobotu nocí plnou zábavy. Konal se tam totiž další ročník Noci s Andersenem, kterou přišlo prožít dvacet dětí.
Karlovy Vary - K návratu zpět do běžného života pomáhá pacientům v karlovarské nemocnici robotická rehabilitace. Přístroj Armeo Spring za více než 1,6 milionu korun zakoupila Karlovarská krajská nemocnice z evropských prostředků v rámci vybavení svého iktového centra.
Parkinsonovy choroby se Češi podle průzkumu bojí méně než rakoviny střeva či infarktu. Málo o ní vědí, přitom v ČR ji má až 20.000 lidí a do roku 2030 se počty zdvojnásobí. V roce 2040 má v důsledku degenerativního onemocnění mozku zemřít více lidí než na rakovinu střeva, plic, ledvin a melanom dohromady. Přesto Česko nemá národní strategii pro tuto nemoc, což dopadá na pacienty i ekonomiku, sdělila předsedkyně občanského sdružení Parkinson-Help Romana Skála-Rosenbaum.
Tokio - Univerzitní muzeum na japonském ostrově Kjúšú prolomilo sedmdesátileté mlčení kolem tématu využívání amerických zajatců k lékařským pokusům v Japonsku na sklonku druhé světové války. Ukazuje, jak byly kupříkladu zajatcům odstraňovány části jater či mozku. Informoval o tom ve svém internetovém vydání deník The Daily Telegraph.
Praha - Devadesát procent kritického vývoje dětského mozku se uskuteční zhruba do šesti let, největší potenciál je kolem tří let věku dítěte. Pro budoucí úspěch ve škole je proto zásadní rozvíjet dítě už v takto raném věku. Uvedli to zakladatelé České asociace pro aktivní rozvoj dětí (CAPARD). Chtějí veřejnosti ukázat, jak tyto vědecké poznatky využít v praxi.
Člověk se snaží, ale váha ne a ne jít dolů. Mnohdy je to kvůli banálním chybám a mýtům, které kolem snižování hmotnosti kolují. Které chyby odhalil Václav Krejčík u finalistek reality show Fit s Deníkem?
Jižní Čechy - Na dnešek připadá Světový den porozumění autismu. Apla připravila na náměstí TGM kulturní program. Maminka Blanka se svěřila, jak se jí žije s autistickou Kamilkou.
Brno – Vytáhl ji za nohy z postele a ona se udeřila hlavou o betonovou zem. Začal ji mlátit dřevěnou násadou od smetáku po celém těle a poté ji vyhodil před dům v Lužicích na Hodonínsku. Zraněná a podchlazená čtyřicetiletá žena pár hodin po útoku zemřela v nemocnici. Takovým způsobem podle státní zástupkyně Evy Žďárské usmrtil jedenačtyřicetiletý obžalovaný Patrik Döme svoji přítelkyni konce října loňského roku. Jeho případ ve středu řešil Krajský soud v Brně. Odejít může až s šestnáctiletým trestem.
Kutná Hora - Kutnohorská radnice hledá využití pro školní budovu v místní části Malín, kde nedávno kvůli malému počtu žáků definitivně skončila výuka. Podle starosty Martina Starého by v budově mohlo vzniknout například specializované centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Soběslav – Na náměstí Republiky se v sobotu konal další ročník akce Zkusme to spolu, pořádaný obecně prospěšnou společností I my. Dospělí i děti tak měli v rámci několika stanovišť paralympiády možnost vyzkoušet si, jak se žije lidem s různými omezeními.
Kutná Hora – Kutnohorská radnice hledá využití pro školní budovu v místní části Malín, kde nedávno kvůli malému počtu žáků definitivně skončila výuka. Podle starosty Martina Starého (Kutnohorská změna) by v budově mohlo vzniknout například specializované centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Teplice - Miroslav Seemann má po sedmi letech zase levou ruku podél těla a hýbá prstem. To, co je pro zdravého člověka naprosto samozřejmé, on vnímá jako zázrak a na teplické lázně nedá dopustit.
Řím - Studie provedená na opicích ukázala, že v jejich mozku jsou neurony, které "předvídají" budoucnost. Vědci doufají, že jejich výzkum může ukázat nové cesty, jak léčit některé choroby, jako je například autismus. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Zlínsko - /ROZHOVOR/ Alzheimerova nemoc je strašák. Svědčí o tom veliký zájem o bezplatné testování možných příznaků, které nabídl Dům pokojného stáří na zlínských Jižních Svazích. Ukázalo se, že původně plánované tři dny absolutně nestačily. Už nyní má speciálně proškolená rehabilitační sestra Irena Doleželová diář plný do konce října. Celkem se jedná o více než 150 klientů.
Praha /ROZHOVOR/ - Ani špičkové rehabilitační přístroje nenahradí kvalitního a citlivého terapeuta. O prvních krůčcích pacientů po amputaci hovořil v rozhovoru pro Pražský deník primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky Libor Musil.
Praha - Jako pomatená působila žena, která v pondělí odpoledne vyváděla na radnici Prahy 4. Nakonec ale lékař dospěl k závěru, že ačkoli se dotyčná ambulantně léčí u psychiatra, je příčetná a za své jednání plně zodpovědná. Jako podezřelá z přestupku tedy bude muset své jednání vysvětlovat ve správním řízení, uvedl v úterý Rudolf Rubeš z centrály městské policie. Zprvu ale skutečně nebylo zřejmé, v jakém stavu žena je.
Madrid/Londýn – Pětiletý britský chlapec Ashya King, který se loni léčil i v pražském protonovém centru, již nemá rakovinu. V rozhovoru pro britský deník The Sun to uvedli jeho rodiče. Rodina nyní žije ve Španělsku a malý Ashya prý opět začal mluvit a rád si hraje se svými bratry a sestrami v parku, řekl jeho otec Brett King.
Praha - Akademie věd ČR přichystala v neděli na Národní třídě v Praze netradiční oslavu 125. výročí svého založení. Na svou hlavní budovu promítal prostřednictvím videomappingu příběh Můj svět zázraků. Pražanům „vyprávěl" o genialitě lidského mozku a síle myšlenky. Po dobu světelné show byla na Národní odkloněna tramvajová doprava.
Praha – Strukturu atomu, šroubovici DNA i knihu reprezentující humanitní obory ztvárnila netradiční světelná show, která se dnes večer promítala na budovu Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Už první videomapping, jímž vědci oslavují 125. výročí založení největší výzkumné instituce v Česku, přilákal stovky lidí. V závěru ho ocenili nadšeným potleskem. Celkem se v půlhodinových intervalech odehrálo pět projekcí.
Praha - Akademie věd ČR dnes na Národní třídě v Praze chystá netradiční oslavu 125. výročí svého založení. Na svou hlavní budovu se bude prostřednictvím videomappingu promítat příběh Můj svět zázraků. Pražanům bude „vyprávět" o genialitě lidského mozku a síle myšlenky. Po dobu světelné show bude na Národní odkloněna tramvajová doprava.