U památníku Vojna u Příbrami se v sobotu 13. listopadu uskutečnila hromadná akce, na kterou se registrovalo více jak 500 dobrovolníků. Ti vysadili 11 lip a 89 javorů. Nově vysazená Alej svobody poblíž vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu má připomínat symbol národní paměti, hrdosti, suverenity, úcty a vděčnosti za svobodnou zem. Alej u Příbrami je již čtvrtou v pořadí, která byla v Česku vysazena.
U Památníku Vojna u Příbrami se v sobotu uskutečnila hromadná akce, na kterou se registrovalo více jak 500 dobrovolníků. Ti vysadili 11 lip a 89 javorů. Nově vysazená Alej svobody poblíž vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu má připomínat symbol národní paměti, hrdosti, suverenity, úcty a vděčnosti za svobodnou zem. Alej u Příbrami je již čtvrtou v pořadí, která byla v Česku vysazena.
Lubomír Marušák z obce Držková si nemůže stěžovat na nedostatek práce nebo koníčků. Působí jako místostarosta obce a zastupitel, je kronikářem a zároveň členem sboru dobrovolných hasičů, šéfredaktorem místního zpravodaje a pod hlavičkou obce vydává knihy a kalendáře. Tím to ale nekončí. Zároveň je muzejník, který již jedenáctou sezonu provozuje soukromé Muzeum dřevěného porculánu.
Jako pohlazení po duši s vůní starých časů a vzpomínkou na dobu, kdy babičky a prababičky byly maminkami, působí v dnešní neklidné době jedna z aktuálních výstav Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. To díky spolupráci s místní sběratelkou Miloslavou Šormovou představuje jinde nevídanou kolekci povijanů a peřinek pro miminka.
Velkou medovou výzvu poslalo prostřednictvím městského zpravodaje město Kladruby společně s Regionálním muzeem Kladrubska svým občanům. Pod názvem plánované výstavy Vánoce s vůní perníku nabízí především Kladrubským, aby pomohli své malé muzeum vyzdobit vánočně sami.
Srdečně zveme do Muzea T. G. Masaryka v Lánech na výstavu fotografií Jana Saudka. Jedná se o průřez fotografií z celé kariéry tohoto jedinečného fotografa. Výstavu slavnostně zahájíme v našem muzeu ve čtvrtek 11. listopadu 2021 od 18 hodin za osobní účasti slavného mistra Jana Saudka.
Srdečně zveme do Muzea T. G. Masaryka v Lánech na výstavu fotografií Jana Saudka. Jedná se o průřez fotografií z celé kariéry tohoto jedinečného fotografa. Výstavu slavnostně zahájíme v našem muzeu ve čtvrtek 11. listopadu 2021 od 18 hodin za osobní účasti slavného mistra Jana Saudka.
V neděli 14. listopadu přijede na Kamenný most v Písku Martin na bílém koni, muzeum láká na pohledy na zmizelé části Písku a vánoční benefiční výstava v kině Portyč by se letos měla konat, pokud ji nezastaví koronavirová opatření.
Ve věku 93 let zemřel 5. listopadu Břetislav Vojtíšek, bývalý dlouholetý ředitel Okresního vlastivědného muzea v České Lípě a významný historik, památkář i publicista a čestný občan České Lípy. Poslední rozloučení s ním proběhne 11. listopadu ve 12:45 v kostele Mistra Jana Husa v českolipském Městském parku.
V Poličce se mohou lidé vydat na nové Veršostezky. Originální básně za hodinu a půl provedou turisty po významných monumentech i drobných nebo zaniklých památkách.
Děkujeme Lence Štěpaníkové ze SONS Bruntál za dokumentaci další aktivity jejích členů. Tentokrát se členové této pobočky SONS vydali na Bruntálský zámek, konkrétně pak navštívit výstavy a sbírky všeho druhu.
Po měsících stěhování a přeskakování krabic se zaměstnanci Regionálního muzea a galerie v Jičíně konečně dočkali. Na konci října jim zástupci Královéhradeckého kraje slavnostně předali do užívání zbrusu nový depozitář v Robousích u Jičína. Novostavba v areálu bývalé fary v následujících týdnech uskladní v odpovídajícím klimatu hodnotné exponáty z oblastí archeologie, etnografie, vojenství, uměleckých řemesel, lidového nábytku a zemědělského náčiní. "Zatím jsou regály poloprázdné, ale teprve nás čeká největší stěhování. Konečně tak zmizí krabice z chodeb muzea," pochvaloval si ředitel Michal Babík.
Krnovská Trojka započala skautský rok jak jinak, hned začátkem září. Slavnostně - částečně ve skautské klubovně a částečně venku – zhodnocením skautského roku, oceněním nejlepších skautů a hlavně hromadou skautských her.
I na podzim Znojmo láká návštěvníky a výletníky k objevování zajímavostí a vycházkám. Libuši Hoškovou nedávno zaujalo například Hradiště se svou bohatou historií a po procházce Gránicemi zašla i do muzea motorismu. Děkujeme za pěkný příspěvěk a krásné fotky.
V neděli 7. listopadu začal 10. ročník festivalu Teplický cimes – Dny židovské kultury. Po ročním čekání tak může Spolek Ulpan Teplice konečně uspořádat všech jedenáct plánovaných akcí, takže návštěvníci budou mít opět celý listopad z čeho vybírat!
Milovníci trabantů a wartburgů se v neděli sešli v Muzeu dvoutaktů v Plzni-Lobzích, aby se rozloučili s uplynulou sezonou a zároveň oslavili 64. výročí zahájení výroby vozů trabant.
Milovníci trabantů a wartburgů se v neděli sešli v Muzeu dvoutaktů v Plzni-Lobzích, aby se rozloučili s uplynulou sezonou a zároveň oslavili 64. výročí zahájení výroby vozů trabant.
/FOTOGALERIE/ V opravených prostorách Dolu Marie v Příbrami si lidé budou moci nově prohlédnout hasičskou techniku převážně z minulého a předminulého století. Vzniká zde totiž hasičské muzeum, které bylo v pátek 5. listopadu předáno Sboru dobrovolných hasičů Březová Hora. Rekonstrukce prostor stála 1,1 milionu korun.
Členové Magické lóže M.S.Patrčky se v sobotu 30. října sešli již po poledni, aby stihli dokončil úpravy a přípravy areálu Muzea magie v Jaroměři pro jejich milé návštěvníky. Rozhodli se totiž nad rámec svých pravidelných kouzelnických pořadů, které i letos pořádali každou první sobotu v měsíci od května do září, zorganizovat další akci, tentokrát u příležitosti Dušiček, nebo chcete-li Halloweenu. Začátek tentokrát posunuli až na večerní hodinu.
Dalších šest let povede českolipské muzeum dosavadní ředitel Zdeněk Vitáček. Úspěšně prošel konkurzem a do funkce jej k 1. prosinci tohoto roku opět potvrdili krajští radní.
Čtenářka Alena Hesounová se s námi podělila o své zážitky z výletu do městečka Lnáře, ve kterém obdivovala dva zámky a také Muzeum kočky. Za příspěvek děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Je po sezoně. S tímhle konstatováním se nyní ukládá k zimnímu spánku řada středočeských hradů a zámků. Nebo si alespoň dávají pauzu před adventními programy. Na některé památky, jež patří k oblíbeným výletním cílům, se ale lze vypravit i nyní, připomíná Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu.
Je tu první listopadový víkend a s ním zajímavá nabídka tipů. V Novém Městě začíná výstava nazvaná Vůně medu s kulturním programem. V Jihlavě lákají na Gurmet den a pojízdné muzeum Legiovlak. Ve Velkém Meziříčí rozezní kulturák dechová kapela Mistříňanka. V Pelhřimově vypukne festival místních rockových kapel. V Třebíči mohou zájemci vyrazit na Běh noční Třebíčí nebo se pobavit na loutkoherecké revue.
První den měsíce listopad vklouzl i do naší školní družiny v Berouně - Závodí. Ale zároveň s ním si děti připomínají Halloween. Je to původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval v anglosaských zemích, zejména v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Den 31. října byl hranicí mezi létem a zimou. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Mnohé z Halloweenu se dochovalo dodnes. Lidé si zdobí svá obydlí, používají vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky.
/FOTOGALEriE/ Pracovníci odborného oddělení Českého muzea stříbra v Kutné Hoře se kromě odborné práce, která spočívá v péči o zhruba 180 tisíc sbírkových předmětů muzea, věnují také přednáškové a publikační činnosti. Odborné přednášky jsou určeny především žákům základních škol a také veřejnosti s důrazem na seniory.
Fenomén Dakar – tak se jmenuje další krátkodobá výstava, která začne první listopadovou sobotu v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Potěší hlavně milovníky těžkých rallyových strojů, neboť představí modely kamionů, které absolvovaly legendární Rallye Paříž-Dakar.
Oblíbená kratochvíle se vrací. Mobilní kluziště přímo na náměstí T. G. Masaryka zahájí svůj provoz v pátek. Po loňské pauze zapříčiněné covidovou pandemií, si budou moci lidé z Prostějovska a celého regionu zabruslit přímo před muzeem.
Podkrušnohorské technické muzeum letos navštívilo téměř deset tisíc lidí. Nyní má v plánu se spíše než na budování nových expozic zaměřit na obnovu objektů ve svém areálu. Při prezentaci na zasedání Hospodářské a sociální rady Mostecka o tom informoval ředitel muzea Zbyněk Jakš.
Jablonecké muzeum skla láká na výstavu Hledání rovnováhy – Design československého lisovaného skla 1948–1989. Představuje dobové komerční hity, které byly součástí mnoha domácností či restaurací, ale také prototypy i experimenty, s nimiž přicházeli designéři zvučných i méně známých jmen.
Po třech a půl letech končí mise ředitele Muzea Náchodska Sixta Bolom-Kotariho. Podle krajských zastupitelů, kteří jej v tomto týdnu odvolali, nesplnil očekávání a vázli kvůli němu některé projekty. Hlavně pak zmiňují problematický spor instituce s městem Náchod o dům na zdejším náměstí a táhnoucí se opravu pevnosti Dobrošov.
Čtenářka Alena Hesounová se s námi podělila o své zážitky z výletu do městečka Lnáře, ve kterém obdivovala dva zámky a Muzeum kočky. Za příspěvek děkujeme.
Poslední říjnovou sobotu vyrazil parní vlak z Ústí nad Orlicí směr Polsko. Železniční nadšenci s radostí využili této mimořádné jízdy, o čemž svědčí i fakt, že byl vlak zcela naplněný a na polské straně museli dokonce pracovníci přidat tři vagony.
Čtenářka Alena Hesounová se s námi podělila o své zážitky z výletu do městečka Lnáře, ve kterém obdivovala dva zámky a také Muzeum kočky. Za příspěvek děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Nebývale zaujmout dokáže historie používání ocelových lan v dolech. Omylem by bylo předpokládat, že tohle téma osloví jen odborníky plus pár nadšenců, jimž učarovala technika – a ta hornická obzvlášť. Značnou pozornost potvrzuje rekordní návštěvnost, s níž se v Německu setkala putovní výstava Hornického muzea Příbram.