I takový poklad se nachází ve sbírkách městského muzea. Jedná se o „mustr“, podle kterého ševci šili pro hraběte Rudolfa Vrbnu a je také podepsaný. O jeho vášni pro koně a jezdectví se všeobecně ví. Poslední holešovský hrabě měl zámek plný obrazů koní, vedle zámku postavené stáje a v nich závodní koně na jezdecké i klusácké dostihy. Zajeďte si do holešovského muzea na výlet a poznejte kus moravské historie!
V budově Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod máte do 23. ledna 2022 možnost navštívit výstavu nazvanou Karel Havlíček v našich životech. Výstava o posmrtném kultu slavného novináře je jedním z mnoha příspěvků brodského muzea k letošnímu dvoustému výročí narození Karla Havlíčka Borovského.
Atmosféra raného novověku zasáhla pole u rakovnického letiště. Dobrovolníci a přátelé místního muzea zde totiž postavili redutu z období třicetileté války. Experiment má přiblížit, jak náročná byla taková stavba časově, organizačně i fyzicky. Lidé si mohou raně novověké opevnění přijít kdykoliv prohlédnout.
Rekonstrukce domu číslo 72 v turnovské Skálově ulici, který patří k areálu Muzea Českého ráje, úspěšně pokračuje. Její první etapa skončila, následovat budou další dvě.
Skupina lidí, která přežila masovou otravu řepkovým olejem z roku 1981, obsadila muzeum Prado ve španělském hlavním městě Madridu. Vyžadovali reakci premiéra a pomoc obětem. Pokud by vláda nezareagovala, vyhrožovali sebevraždou. Policie je však z muzea později vyprovodila.
S propagováním explicitnějších výstav a uměleckých děl obsahujících nahotu na sociálních sítích může být problém. Blokování zobrazení děl na Facebooku a dalších popudilo prestižní vídeňské galerie a muzea. Město na protest zřídilo profil na placené službě OnlyFans pro uživatele starší osmnácti let, kde obrázky „necudného" umění zveřejňují. Jejich kolegové z brněnských institucí raději budou vývoj sledovat. Může totiž poznamenat i jejich činnost a propagaci na sociálních sítích.
S propagováním explicitnějších výstav a uměleckých děl obsahujících nahotu na sociálních sítích může být problém. Blokování zobrazení děl na Facebooku a dalších popudilo prestižní vídeňské galerie a muzea. Město na protest zřídilo profil na placené službě OnlyFans pro uživatele starší osmnácti let, kde obrázky „necudného" umění zveřejňují. Představitelé brněnských institucí raději budou vývoj sledovat. Může totiž poznamenat i jejich činnost a propagaci na sociálních sítích.
Českolipské Vlastivědné muzeum a galerie představuje další zapomenutý příběh ve svém virtuálním muzeu. Před 70 lety zemřel poslední českolipský puškař Jan Kupec. Tento příběh je zároveň pozvánkou do ambitu muzea, kde si můžete do konce října na výstavě Palné zbraně prohlédnout také mistrnou práci českolipských puškařů.
Emilian Karl Johann Holub je nejslavnějším rodákem z Holic v Pardubickém kraji. Na svět přišel v roce 1847 do rodiny lékaře Františka Holuba. V dospělosti se stal lékařem, slavným cestovatelem, spisovatelem a celosvětově uznávaným etnografem. Při svém prvním pobytu v Africe si Holub našel neobvyklého přítele - lva. Pojmenoval ho Princ. Vstupte s námi do Afrického muzea Dr. Emila Holuba. Za fotografie děkujeme panu Jaromíru Pýchovi.
/FOTOGALERIE/ Muzeum Dobříš se rozloučilo s výstavou, která představila přes 12 metrů dlouhý český rekord z Dobříše v doprovodu unikání sbírky olejomaleb Jitky Vackové. Úžasný výsledek vzešel i z doprovodného programu Umění (k) dětem. A to je paráda. Po dlouhé nucené odmlce se kultura v Dobříši zas probouzí.
/FOTOGALERIE/ Ostravské Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích zahájilo podzimní návštěvnickou sezónu hned dvěma novými výstavami, které budou k vidění do ledna 2022. Jedna z nich působivě dává druhou šanci věcem, které většina z nás pokládá za odpad, důmyslným spojením poté vznikají monumentální umělecká díla.
Historie obce na jihu Prostějovska se začala psát koncem 13. století. Dobromilice jsou známé díky jednomu z nejstarších mostů v republice a nepřehlédnutelný je i kostel Všech svatých. Významnou stavbou v centru obce je i budova místní základní školy. Právě školní vzdělávání má v obci dlouhou minulost. První škola fungovala v Dobromilicích už roku 1650, ale neměla své stálé místo. Postupem doby se však škola z devítiletky změnila od roku 1976 pouze na školu pro 1.-5. třídu a v roce 2016 byla zrušena úplně.
Blokování zobrazení třicet tisíc let staré Villendorfské venuše, souputnice Věstonické venuše, nebo díla Rubense a stoletých obrazů expresionistů? Na nejpoužívanějších sociálních sítích se tak děje kvůli nahotě. Problém s cenzurováním některých světových uměleckých děl ze svých sbírek vyřešila vídeňská muzea provokativně. Rakouská metropole spustila nový sociální profil na síti, která se specializuje na placený obsah pro dospělé.
V rakouském archeoparku Mamuz stojí replika kostela vycházející z archeologických nálezů na Pohansku u Břeclavi – příhraniční lokality, jež je oblíbeným cílem turistů.
Přesná kopie velkomoravského kostela, jenž stál na Pohansku u Břeclavi, vzniká v archeoparku Mamuz v dolnorakouském Asparn an der Zaya nedaleko Mistelbachu. Se stavbou je již desetičlenný tým experimentálních archeologů, studentů a řemeslníků téměř hotový. Oficiálně přístupný ale bude až na jaře.
/FOTO/ Kittelovo muzeum spolu s Jiřinou Štrynclovou, která si zvolila Kittelovo muzeum za svoji domovskou sklářskou dílničku, připravilo jedinečné setkání sklářů z Železnobrodska a Jablonecka, kteří svým uměním ukázali návštěvníkům krásu tohoto řemesla.
Emilian Karl Johann Holub je nejslavnějším rodákem Holic na Pardubicku. Na svět přišel v roce 1847 do rodiny lékaře Františka Holuba. V dospělosti se stal lékařem, slavným cestovatelem, spisovatelem a celosvětově uznávaným etnografem. Při svém prvním pobytu v Africe si Holub našel neobvyklého přítele - lva. Pojmenoval ho Princ. Vstupte s námi do Afrického muzea Dr. Emila Holuba. Za fotografie děkujeme panu Jaromíru Pýchovi.
Certifikát za vytvoření českého rekordu za Největší mezinárodně oceněnou kolekci výrobků cukrářské artistiky převzali začátkem října v Muzeu rekordů v Pelhřimově zástupci Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky.
Budete se cítit jako na zámku. Stolní nádobí, porcelánové figurky, svícny a hodiny… v rukách míšeňských mistrů vznikaly nádherné a luxusní kousky. Podívejte se s námi do sbírek Východočeského muzea. Za fotografie děkujeme Luďkovi Vojtěchovskému.
Čím žijí města, vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Seriál Deníku vás provede obcemi na Slovácku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Dnes se podíváme do Huštěnovic.
Budete se cítit jako na zámku. Stolní nádobí, porcelánové figurky, svícny a hodiny… v rukách míšeňských mistrů vznikaly nádherné a luxusní kousky. Podívejte se s námi do sbírek Východočeského muzea. Za fotografie děkujeme Luďkovi Vojtěchovskému.
/FOTOGALERIE/ Archeologické výlety nabízejí na tuto i příští sobotu některá muzea Středočeského kraje. Zájemci mohou přímo s odborníky obhlédnout místa, kde se podařilo vykopat něco pozoruhodného. Připraveny jsou komentované vycházky, vedené přímo archeology.
Dá se zvyknout na všechno. Chrudimáci mnohdy už ani nevnímají u budovy Muzea dřevěný podchod s plachtou, který brání rozbité omítce spadnout na jejich hlavy. Uplynuly tři roky a žádní stavební dělníci se u budovy nepohybují. Po letitých sporech mezi krajem a městem se však nakonec schyluje k dohodě.
Budete se cítit jako na zámku. Stolní nádobí, porcelánové figurky, svícny a hodiny… v rukách míšeňských mistrů vznikaly nádherné a luxusní kousky. Podívejte se s námi do sbírek Východočeského muzea. Za fotografie děkujeme Luďkovi Vojtěchovskému.
Světlo svobody v Hořicích neuhasíná. Na projekt dvojice autorů ve spolupráci s městským muzeem - Světlo svobody - nasvícení věže malířskou performancí za tónů hudby Josefa Suka, navazuje multimediální výstava maleb Vladimíra Kiseljova s názvem Barvy svobody. Vernisáž se koná 15. října za hudebního doprovodu Miroslava Vobořila. Výstava potrvá do 21. listopadu tohoto roku.
/OBRAZEM/ Dá se zvyknout na všechno. Chrudimáci mnohdy už ani nevnímají u budovy Muzea dřevěný podchod s plachtou, který brání rozbité omítce spadnout na jejich hlavy. Uplynuly tři roky a žádní stavební dělníci se u budovy nepohybují. Po letitých sporech mezi krajem a městem se však nakonec schyluje k dohodě.
/FOTO/ Zřejmě druhá nejúspěšnější sezona v historii bude ta letošní pro hrad Roštejn na Jihlavsku. „Od poloviny května do konce září navštívilo hrad celkem 38 148 návštěvníků v interiérech,“ informovala kastelánka Kateřina Rozinková. „Letošní sezonu předčí pravděpodobně jen ta loňská, kdy byl Roštejn vůbec nejnavštěvovanější památkou v celém Kraji Vysočina,“ dodala.
Třetí říjnový víkend nebídne aktivity, které můžete podniknout s celou rodinou. V muzeu se například dozvíte, jak se stravovali pravěcí lidé, v kempu Brodský můžete fandit závodníkům se psím spřežením, v Novém Městě nad Metují jistě zaujme výstava zvířectva…
/FOTOGALERIE/ V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
/FOTOGALERIE/ V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
/FOTOGALERIE/ V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
/FOTOGALERIE/ V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
V únoru by se v Kersku na Nymbursku mohlo odehrát pietní připomenutí 25. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala, jenž tamní rekreační osadu celosvětově proslavil ve své tvorbě (a ta se stala i předlohou pro film Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela). Následně by se do chaty právě v Kersku, kde Hrabal dlouhodobě žil i psal, mohli za tehdy již opravený plot podívat první zvědavci.
Portmoneum v Litomyšli získalo do svých sbírek unikátní knihu Satanu. Dílo Josefa Váchala kupuje Pardubický kraj za půl milionu korun. Návštěvníci litomyšlského muzea publikaci uvidí v expozici příští rok.
Pozoruhodný exponát získalo Muzeum města Ústí nad Labem. Jde o zhruba pět století starou stélu, vysekanou z kamene. Ve středověku mohla být její výroba součástí trestu nějakého odsouzence.
Přesto, že počasí bychom si určitě přáli o něco slunečnější, zoufat nemusíte. Když se podíváte níže na pár našich tipů, zjistíte, že se dá víkend příjemně užít.
Výbor jednoty měl i přes koronavirovou krizi pořád co dělat. Pomáhali i další členové. Už na jaře jsme obnovili výborové schůze, na nichž se připravuje, co a jak budeme dělat dál.
V souvislosti se vznikem první elektrifikované dráhy v českých zemích zůstaly v Táboře dva zajímavé objekty: trafostanice a elektrárna. Oba chce Tábor využít jako kulturní centra.
Pod pojmem bitva u Borodina si většina lidí vybaví slavný střet mezi ruskými a napoleonskými vojáky z roku 1812. Ale na Borodinském poli se střetla vojska i později. Konkrétně před 80 lety, kdy se armády německé třetí říše pokoušely dobýt Moskvu.
Zazní pozoruhodné novinky, které dosud nebyly známé. S tímto upozorněním zve Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou příznivce básníka Jaroslava Seiferta i poezie obecně na čtvrteční přednášku. Bude skutečně ojedinělá - a představí nové informace o Seifertově rodině, upozornila zástupkyně ředitele muzea Iveta Bendíková, proč muzejníci doporučují nenechat si tuto přednášku ujít.