„Toto je první rouška mé dcery pro tatínka. Šila poprvé na šicím stroji.“ „Toto je prosím úplně první pokus. Rouška pro manžela. Nedala se nosit.“ I takové příběhy se skrývají za symbolem první vlny epidemie koronaviru. Lidé v tu dobu oprášili doma šicí stroje a vrhli se na výrobu podomácku šitých roušek. Nyní je mohou poslat do semilského muzea, kde se stanou součástí plánované výstavy.
/FOTOGALERIE/ Zapálením tradiční vatry a písní Ach synku, synku, která je označována za oblíbenou skladbu Tomáše G. Masaryka, si v sobotu lidé v Lánech na pomezí Rakovnicka a Kladenska lidé připomněli 84. výročí úmrtí někdejšího československého prezidenta, který právě na lánském zámku 14. září 1937 zemřel a na místním hřbitově byl následně pochován.
Půl hodiny cesty autem z Prahy leží na Benešovsku nové muzeum, které se pyšní tím, že je největší soukromé automuzeum na světě. A ve svých sbírkách má také unikáty, které nelze spatřit ani v továrním muzeu značky v Mladé Boleslavi.
V neděli 12. září začne v Městském muzeu v Deggendorfu trvalá výstava (pro veřejnost 14-17 h zdarma). Bude na ní také meč z pozdního středověku, který našel před třemi roky žák Tobias Nowack (11) při potápění v bočním rameni Dunaje u Niederalteichu.
Pamatujete si hranické formace Tarantula, O.K.No, Oranice, Last Dream či Noonies? Tyhle kapely a mnohem více připomene výstava pod názvem Hranická rocková scéna 90. let.
/FOTOGALERIE/ Za kutnohorskými výtečníky II. Tak zní plný název výstavy, která je otevřena veřejnosti v Tylově domě v Kutné Hoře. Výstava přibližuje dvě významné kutnohorské osobnosti - Karla Havlíčka Borovského a Jana Erazima Vocela u příležitosti významných výročí a zároveň navazuje na stejnojmennou výstavu uspořádanou v roce 2014. ta byla věnovaná Josefu Braunovi a Františku Stáněmu.
Nenahraditelná ztráta, ikonická postava, znalec, skromný velikán, tak podobně komentují zprávu o úmrtí historika Ladislava Smejkala lidé z Českolipska i odjinud. Rodák z Benešova nad Ploučnicí zemřel po dlouhé nemoci 5. září v kruhu rodiny. Za pár dnů, 30. září by se dožil 75 let.
Tento článek je součástí reklamní kampaně na deník.cz a titulek byl vytvořen v jednom z nářečí používaných v naší zemi. Text vyšel na deník.cz 21. srpna 2021.
/FOTOGALERIE/ Zcela nové muzeum nazvané Ostrov lidových krojů, které se nachází v areálu bývalého poplužního dvora v Ostrově nedaleko Bohdanče na Kutnohorsku, je přístupné veřejnosti. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu 4. září za účasti zhruba 500 pozvaných hostů z řad odborné veřejnosti, zástupců médií, přátel a příznivců muzea, kteří se podíleli na jeho vzniku.
Turistický pochod Zbirožský puchýř začal nultým ročníkem v roce 2011. Ačkoliv mu zpočátku nebylo přisuzováno příliš šancí na úspěch, stal se pravý opak.
Podívanou i zábavu zažijí všichni, kdo se vypraví v sobotu 11. září do Horní Police. Nadšenci si tam na tradičním srazu připomenou, že tamní továrna na jízdní kola Achilles zde začala vyrábět před 127 lety.
Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
/FOTO/ Již celkem 654 máchovských knih má ve svých sbírkách Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Sbírka tak patří vedle Památníku národního písemnictví a Národní knihovny k největším. Více než 120 knih z této sbírky je k vidění v pobočce českolipského muzea v Památníku K. H. Máchy v Doksech.
FOTO: Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
/FOTOGALERIE/ Plesy u vojáků nebo v Boršově, koncerty ve dvoraně muzea. Moravská Třebová už roky řeší, kde udělá společenské akce. Město totiž nemá kulturní sál. Před dvěma roky ale koupilo bývalou mlékárnu. Areál se má změnit v nové kulturní centrum. Ale co parkování? Otazník visí i nad proměnou sousedního parku. A ve hře jsou i další neznámé. Více v článku.
Jestli už přemýšlíte co o nadcházejícím víkendu, kam jít a jak se zabavit, máme pro vás pár tipů ze Středočeského kraje. Den hasičů a záchranářů v Trhovém Štěpánově bude i poučný, stejně jako divadelní komedie Špinavý obchod. Na Galavečeru houslí a varhan předvedou své umění Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a Václav Uhlíř. To je jen malý výčet z velkého počtu zajímavých akcí.
Podzimní program muzeií a galerií na Orlicku je velmi bohatý, vybere si každý. Za výletem se můžete vydat do Pardubic, kde se připravuje unikátní expozice koní, kterou navštíví i trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš.
Koncert na Masarykově náměstí zahájí v pátek od pěti hodin odpoledne ve Vyškově letošní Dny památek. Vystoupí rocková skupina Tempus, která čerpá inspirace ze středověké hudby, aby ji následovala slovenská zpěvačka Katarína Knechtová a rocková kapela Desmod. Už o víkendu potom návštěvníci využijí přístupnosti kostelů, ale třeba také vyškovské radnice.
Ve Vlastivědném muzeu v Jesenici byla slavnostně zahájena výstava místního fotoklubu. Ten byl založen před osmi lety a od té doby zde pořádá svoji členskou výstavu pravidelně.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Čech pod Kosířem.
Dosud o ní věděli památkáři jen z písemných záznamů, až nedávno její základy odkryli archeologové Muzea regionu Valašsko. Kašna z první poloviny 17. století je dalším ze zajímavých nálezů, které odborníci učinili při archeologickém průzkumu rekonstruovaného náměstí ve Valašském Meziříčí.
Dosud o ní věděli památkáři jen z písemných záznamů, až nedávno její základy odkryli archeologové Muzea regionu Valašsko. Kašna z první poloviny 17. století je dalším ze zajímavých nálezů, které odborníci učinili při archeologickém průzkumu rekonstruovaného náměstí ve Valašském Meziříčí.
Dosud o ní věděli památkáři jen z písemných záznamů, až nedávno její základy odkryli archeologové Muzea regionu Valašsko. Kašna z první poloviny 17. století je dalším ze zajímavých nálezů, které odborníci učinili při archeologickém průzkumu rekonstruovaného náměstí ve Valašském Meziříčí. Už dříve narazili na tři století starou barokní valounovou dlažbu či zbytky stavby ze 16. století.
/FOTOGALERIE/ Víte, proč se prvním škodovkám 105/120 přezdívalo užovka, které auto nebylo po chuti soudruhu Brežněvovi, ve kterém roce vyhrála značka ŠKODA Mistrovství Evropy cestovních vozů nebo kolik karosérií měla ŠKODA 1202 zvaná stejšn? Na tyto a spoustu dalších otázek najdete odpovědi v mračském automuzeu Svět Škodovek.
Opravu areálu bazénu v Dobrušce, výstavbu sportovní haly a v Opočně by za zbytek peněz možná zvládli ještě zrekonstruovat podstatnou část zázemí místního kempu. To vše za jeden jediný obraz, jehož autorem není nikdo jiný než zdejší rodák František Kupka.
Od 7. září 2021 je v roudnickém Podřipském muzeu přístupná výstava věnovaná roudnickému rodákovi a olypionikovi Kurtu Epsteinovi. Na letních olympijských hrách v Amsterdamu (1928) a Berlíně (1936) reprezentoval Československo ve vodním pólu. Národní tým se v obou případech umístil na 9. místě.
/PŘEHLED/ Nechtěli jste se někdy podívat do zámku, či honosné vily, abyste zjistili, jak to vypadá za honosnou fasádou? Nebo jste slyšeli chválu na výzdobu místností? Případně vás zajímají technické památky, normálně veřejnosti uzavřené? Máte možnost svou zvědavost ukojit během Dnů evropského dědictví.
/PŘEHLED/ Nechtěli jste se někdy podívat do zámku, či luxusní vily, abyste zjistili, jak to vypadá za honosnou fasádou? Nebo jste slyšeli pět chválu na výzdobu místností, ale nedovedete si ji představit? Případně vás zajímají technické památky, normálně veřejnosti uzavřené? Máte možnost svou zvědavost ukojit během takzvaných Dnů evropského dědictví. Loni je znemožnila pandemie covid-19, která české památky uzavřela. Letos je ale tato šance zpět. Začínají v pátek 10. a pokračovat budou až do následující neděle 19. září.
Vůně houstnoucích povidel se v sobotu 4. září linula z černé kuchyně starobylého Muzea Na Mlýně v Dolním Němčí. Po loňském koronavirovém výpadku, se tam totiž konal už 21. ročník Vaření trnek a lidmi zaplněný areál potvrzoval, že ani epidemie koronaviru nemusí mít sílu zrušit oblíbenou tradici.
Oblastní muzeum Louny připravilo výstavu Poslouchejte co se stalo aneb kramářské tisky z muzejní sbírky. Ta představuje drobné tisky, které se prodávaly na jarmarcích a poutích.
První bavorský "světový akr" obhospodařují v Landshutu, píší pasovské noviny PNP. Je velký 2000 metrů čtverečních, tolik, kolik má teoreticky k dispozici každý člověk na světě.
/PŘEHLED/ Nechtěli jste se někdy podívat do zámku, či honosné vily, abyste zjistili, jak to vypadá za honosnou fasádou? Nebo jste slyšeli chválu na výzdobu místností? Případně vás zajímají technické památky, normálně veřejnosti uzavřené? Máte možnost svou zvědavost ukojit během Dnů evropského dědictví.
/FOTOGALERIE/ Karel Kühnel z Vítězné-Komárova na Královédvorsku má neobvyklého koníčka. A také ne zrovna levného. Sbírá staré traktory. Řídit je začal už v deseti letech. Má jich třináct, k tomu pětadvacet motorek a další auta. Patří mu vzácné kousky ze 40. a 50. let. Má i dva pásové traktory, které považuje za zlatý grál Zetorů. Jednou ročně naloží manželku a dcery, za traktor připojí obytný vlek a vyrazí s partou kempovat. Přečtěte si jeho příběh.
„Často slýchám od návštěvníků věty jako: To křeslo si pamatuji. Tu kazetu taky,“ usmívá se Věra Pátíková, příjemná průvodkyně v morkovském košíkářském muzeu. Právě zde v Morkovicích má košíkářství opravdu dlouholetou tradici.
Dřevěné drahokamy Krušných hor aneb Hračkářský průmysl v Krušnohoří - dvě země - dvě cesty. To je název nové výstavy, která tento týden začala v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Potrvá do 28. listopadu.
Řada lidí o uplynulých letních prázdninách zůstala doma a rozhodla se poznávat Českou republiku. Na návštěvnosti muzeí to bylo znát. Také pro Prácheňské muzeum v Písku byly letošní prázdninové měsíce nadprůměrné.
Továrna se stala muzeem. Historická budova v centru Čech pod Kosířem, ve které se vyráběly hasičské stříkačky a technika už za Rakouska-Uherska, v současnosti funguje jako hasičské muzeum. Za záchranou k demolici určené budovy a zřízením muzea stál Jan Pospíšil, současný místostarosta obce.
Netopýra by si za domácího mazlíčka vybral zřejmě jen málokdo. Vypadá jako myš s křídly, vydává pisklavý zvuk a panují o něm zvěsti, že saje lidskou krev. Možná na něj ale změníte názor, pokud navštívíte akci nazvanou Netopýří noc, kterou v sobotu 4. září na zámku Vsetín pořádá Muzeum regionu Valašsko. Program začíná v 19 hodin.
Poklad z počátku 14. století v podobě více než čtyři sta stříbrných mincí našli během houbařské vycházky dva členové Spolku přátel hradu Lukova v lesích nedaleko tohoto hradu.
První zářijový víkend přinese opět řadu zajímavých akcí. Některé z nich jsme pro vás vybrali. Napříč západními Čechy se tak můžete inspirovat našimi tipy.
Po téměř třech letech náročné rekonstrukce se návštěvníkům otvírá národní kulturní památka – bývalý sbor Jednoty bratrské ve Fulneku, kde v 17. století působil Učitel národů Jan Amos Komenský. Nová je i expozice věnovaná této mimořádné osobnosti evropských dějin a pobočka Muzea Novojičínska Svět Komenského Fulnek.
Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. V našem víkendovém přehledu najdete tipy na události, on-line akce, procházky po kraji, čtenářské tipy i další nápady, jak si zpestřit volné dny.
Myslíte si, že v dnešní době mladí lidé nemají zájem o muzea? Z omylu by vás vyvedla návštěva Městského muzea Čáslav, kde ve středu 1. září proběhla tradiční „Muzejní noc“. Právě při této akci mládež převažovala!
V sobotu 4. září bude po celý den z důvodu konání cyklistických závodů uzavřeno Ulrichovo náměstí a část Gočárovy třídy. Závodu se přizpůsobí i městská doprava, linky MHD č. 2, 5, 6, 11, 14, 15 a 17 budou odkloněny. Objízdná trasa povede ulicemi Dukelská, Střelecká a tř. Karla IV.
Nejen křehkou krásou paličkovaných krajek žije muzeum ve Vamberku. Přesvědčuje o tom i nadcházející výstava. Hotovou lahůdku pro milovníky zlatavého moku a hostinců tady připravil Spolek přátel historie Vamberka.
Obyvatelé i návštěvníci Jablonce si všimli několika mužů na výsuvné plošině, která se stala na několik dní přívěskem přístavby jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Prosklená přístavba v podobě skleněného krystalu prochází čištěním a drobnými opravami.
Muzeum starých strojů a technologií sídlící ve Vonwillerce je v Žamberku a jeho okolí fenomén. V areálu bývalé továrny právě staví tým nadšenců novou tovární železnici. Návštěvníci se po ní budou moci poprvé projet na podzimním dni otevřených dveří 18. září.