Najít nový živočišný druh se v současnosti nepovede každému. Obzvlášť když v současnosti druhy spíš vymírají a mizí. Tohoto úspěchu ovšem dosáhl ústecký muzejní přírodovědec, entomolog Miloš Trýzna. Společně s kolegou Petrem Baňařem, z Moravského zemského muzea v Brně v Národním parku Penang v Malajsii objevili neznámého brouka.
/ROZHOVOR/ Je chloubou nejen města Strážnice, ale celé jižní Moravy. Každoročně přiláká tisíce turistů z tuzemska i zahraničí. Vyhledávají ho školy, rodiny, početné skupiny, zájezdy i jednotlivci. Řeč je o strážnickém Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy, jak zní přesný název tamního skanzenu, který si v letošním roce připomíná 40 let od svého založení. „Původně měl být v Luhačovicích, později se mluvilo o Uherském Hradišti,“ říká Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici (NÚLK).
Památkově chráněný dům č. p. 106 pod Sklářským muzeem v novoborské Kalinově ulici září do dálky krásou. Po dvouleté důkladné obnově je zkolaudován a k nastěhování sem se pomalu chystá Turistické informační centrum, které dosud slouží v jiném starobylém domě na třídě T. G. Masaryka. Prostory využije i Sklářské muzeum.
Nejprve musím pomocí kliky zvednout závaží, aby se mohl orchestrion znovu pustit. Tak a teď tam vhoďte dvoukorunu, vysvětluje zvědavým návštěvníkům bystřického muzea restaurátorka Martina Pulkrábková. Další její slova se ztrácejí v rachotu hudby.
Statická, překonaná dobou a ne příliš atraktivní. Taková slova padla z úst představitelů břeclavské radnice na adresu stávající expozice v prostorách bývalého lichtenštejnského loveckého zámečku Pohansko.
/FOTOGALERIE/ Jubilejním, už třicátým ročníkem Tavení skla dřevem ožila od pátku 6. až do neděle 8. srpna zahrada Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách. Tento tradiční svátek sklářského řemesla přilákal na dva tisíce návštěvníků.
Pokud budete mít cestu do Telče, určitě navštivte Muzeum techniky. Kromě aut, kol a motorek je tu spousta předmětů denní potřeby. Včetně jednoho, ke kterému mám citový vztah. Toaletní papír z České Kamenice. Doprovázel mě celé dětství. A byl příšerný.
Socha Františka ve Františkových Lázních láká turisty ze všech koutů republiky, ale i ze světa. Je jedním z nejvyhledávanějších cílů celého města. Mnohokrát je vidět dlouhá fronta na fotografii u této tradiční figurky chlapce s rybou na kouli. Ženy stále věří, že po dotyku na jeho typickou část tělíčka zázračně otěhotní a často se tak prý stává. Frantík teď ukázal díky práci restaurátorky svou pravou barvu.
V sobotu od šesti hodin večer si Brňané vychutnají noc muzeí. Brány v neobvyklém letním termínu otevře devatenáct institucí, k dopravě lidé letos krom autobusů nově využijí i sdílená kola.
Pokud budete mít s dětmi o prázdninách cestu kolem Poličky, určitě si tady udělejte zastávku a nebo si sem rovnou naplánujte celodenní výlet. Až do konce prázdnin tady totiž v městském muzeu probíhá interaktivní výstava k výročí 600 let od vstupu husitských vojsk do Poličky - Žižka před branami.
Od roku 2014 pořádáme jednodenní výlety pro seniory z Prostějova a okolí. Tyto aktivity podporuje Zdravé město Prostějov. Po nucené přestávce opět vyrážíme na cesty po krásách naší vlasti. Pokud je o některý výlet velký zájem, není problém akci zopakovat. A co je v plánu na srpen? Dozvíte se v článku.
Ve čtvrtek 5. srpna, tedy dnes, jsme si připomenuli bitvu u Mostu roku 1421, která patří k jedné z nejdůležitějších událostí v dějinách královského města Mostu a husitského období Českých zemí.
Už máte program na víkend? Podívejte se na přehled nejzajímavějších akcí, které se konají v Praze od pátku do neděle. V přiloženém odkazu jsou i ty dlouhodobé celoprázdninové.
Sudoměř, Vítkov, Ústí nad Labem, Lipany. Výčet významných bitev husitské revoluce by mohla doplnit bitva u Mostu. Ovlivnila výrazně běh dějin, prostor v učebnicích ale nedostala. V srpnu od ní uplyne 600. let. Jak bitva proběhla, jaké byly dopady a proč o ní ví jen málokdo, vysvětluje historik Oblastního muzea a galerie v Mostě Jiří Šlajsna.
/VIDEO/ Mezi Starým Městem pod Landštejnem a Slavonicemi se nachází pevnostní areál s 12 zrekonstruovanými pohraničními bunkry. Do několika z nich lze také za přítomnosti provozovatele Jiřího Duchoně nahlédnout. V sobotu 7. srpna se zde uskuteční také bojová ukázka tzv. Přepadení řopíků 1938.
Menší než zrnko kmínu, ale přesto dokáže spolehlivě rozříznout papír o velikosti A4. Takový je nejmenší nůž na světě, který vytvořil Peter Ontek z obce Skalka na Olomoucku. Nyní si ho návštěvníci mohou prohlédnout v pelhřimovském Muzeu rekordů.
Zámek a hvězdárna ve Vsetíně budou v sobotu 14. srpna hostit 11. ročník oblíbených Templářských slavností. Pořádající Muzeum regionu Valašsko připravilo pro návštěvníky bohaté menu plné vystoupení, zábavných aktivit i dobových specialit s příchutí středověku. „Jednotlivé ‚ingredience‘ jsme namíchali tak, aby si vybrali zástupci všech generací,“ ujistil mluvčí muzea Jiří Koňařík.
Kreslíte rádi a chcete vyzkoušet něco netradičního? Nebo chcete začít s malováním a nevíte jak? Zúčastněte se některého z výtvarných workshopů s akademickou malířkou Lucií Crocro, který již třetím rokem organizuje Muzeum Českého krasu.
/SERIÁL/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Novojičínska. Seznámíme vás s tím, jak se žije nejen v odlehlých obcích směrem k Beskydům, ale i na dalších místech okresu. Představíme také osobnosti místního společenského života či zajímavosti. Další zastávkou našeho putování je Skotnice.
/VIZUALIZACE/ V posledních letech jen chátrala, na jejím špatném stavu se podepsal i požár z roku 2008. Budova Střelnice v hustopečské ulici Na Hradbách, která patří k nejstarším ve městě, se dočká obnovy. První práce už začaly na jaře.
/ROZHOVOR/ Uplynuly tři desítky let od odsunu sovětské armády. Ta naši zem obsadila 21. srpna 1968 na 23 let. Poslední voják tzv. Střední skupiny vojsk tehdejšího Sovětského svazu opustil republiku koncem června 1991. Jedním z nejznámějších vojenských prostorů, které cizí vojsko v srpnu 1968 zabralo, bylo Ralsko, kde v Kuřívodech žije bývalý policejní pyrotechnik a současný městský radní Václav Bilický.
Atmosféru letní olympiády můžete nyní nasát i tam, kde byste to asi nejméně čekali. A sice ve vyšebrodském poštovním muzeu v areálu cisterciáckého kláštera.
Přesně padesát let po legendárním zdolání kanálu La Manche prvním Čechoslovákem Františkem Venclovským - v pátek 30. července - odstartovala v Galerii města Přerova vzpomínková výstava. Připomíná obrovský triumf českého sportu, do jehož historie se Venclovský zapsal nesmazatelným písmem. Exponáty na výstavu zapůjčila kromě Muzea Komenského také rodina slavného sportovce, která v Přerově žije.
Týden po vydařeném jarmarku na Cornštejně se uskuteční už třetí Farmářský den v Jihomoravském muzeu. Návštěvníky přivátáme v neděli 1. srpna 2021 od 10,00 do 16,00 hodin v areálu minoritského kláštera v ulici Přemyslovců ve Znojmě. Původní termín na začátku června jsme přesnuli na srpen z důvodu vládních opatření.
Děkujeme Renatě Hurníkové za zajímavý příspěvek a Monice Mažárové za fotky z jarmarku na Cornštějně.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. Vybere si opravdu každý, malý i velký.
Kvůli covidovým omezením se letošní muzejní noc po dvou odkladech koná v netradičním termínu. V pátek 3. září 2021 můžete mezi 18. a 22. hodinou v Muzeu Českého krasu zavítat do antického světa. Prostřednictvím různých úkolů na řadě stanovišť se dozvíte více o dobovém stravování a oblékání, vyzkoušíte si také znalosti řecké abecedy a římských číslic. Budete se moci zapojit do štafetového maratónského běhu nebo si vyzkoušet antický oděv.
Nevíte kam s dětmi na výlet a za zábavou? Muzeum hraček Stuchlíkovi pořádá 14. srpna od 9 do 16 hodin velkolepou akci Pohádkový den plný zábavy. Těšit se můžete kromě hraček také na zvířata.
První zajímavé výsledky přinesl záchranný archeologický průzkum, do něhož se pustili odborníci z Muzea regionu Valašsko při příležitosti zahájení stavebních úprav náměstí ve Valašském Meziříčí.
Až do poloviny srpna se mohou obyvatelé Olomouckého kraje zapojit do hlasování v anketě o ceny v oblasti cestovního ruchu. O titul nejoblíbenější novinka, bike a trail park, kemp, naučná stezka nebo neobjevený skvost se uchází pětadvacet nominovaných turistických cílů z regionu.
Nadcházející víkend přinese opět řadu zajímavých akcí. Některé z nich jsme pro vás vybrali. Napříč západními Čechy se tak můžete inspirovat našimi tipy.
Vydejte se na správnou přespávačku do kladenského muzea, Anenskou pouť ve Smečně nebo na večerní představení na Křivoklátě. A nezapomeňte - dobrou náladu s sebou!
Tajemní jako hrad v Karpatech jsou ústečtí muzejníci, když přijde řeč na výstavu, kvůli které bude od 29. července do 25. srpna uzavřena frekventovaná Brněnská ulice v centru města. Přesněji úsek od Vaníčkovy ulice k Masarykově třídě mezi Smetanovými sady a hlavním vchodem do muzejní budovy. Co přesně bude náplní výstavy, to nikdo z muzejního personálu nechce říci, ačkoliv jindy bývá velmi sdílný.
První zajímavé výsledky přinesl záchranný archeologický průzkum, do něhož se pustili odborníci z Muzea regionu Valašsko při příležitosti zahájení stavebních úprav náměstí ve Valašském Meziříčí.
Čím žijí města, vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Seriál Deníku vás provede obcemi na Slovácku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Dnes se podíváme do Babic.