Mimořádnou podívanou na výjimečné skvosty nabídne Krajský úřad Středočeského kraje. Na jeden den se promění v muzeum, skanzen i jarmark zároveň. V pátek o tom informovala Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.
Mimořádnou podívanou na výjimečné skvosty nabídne Krajský úřad Středočeského kraje. Na jeden den se promění v muzeum, skanzen i jarmark zároveň. V pátek o tom informovala Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.
Již počtvrté se díky projektu Malého svatohorského divadélka Gymnázia pod Svatou Horou koná v Příbrami a v nedalekých Lešeticích Festival Divadla Dagmar. Část programu se odehraje v Památníku Vojna, pobočce Hornického muzea Příbram v Lešeticích.
/FOTOGALERIE/ Oslavy výročí 30 let sametové revoluce ovládly i Regionální muzeum Mělník. Výstavu Sametové vzpomínání, která je instalována ve vstupních prostorách muzea, zpracovali žáci z deseti škol Mělnicka a svůj pohled na události 17. listopadu vyjádřili obrazem i textem pomocí vzpomínek svých rodičů či prarodičů.
K připomenutí 30 let sametové revoluce jsme připravili program symbolicky propojený s tímto výročím. Oslavte 30 let svobody a demokracie s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou!
Ve středu byla slavnostně zahájena výstava „Chceme čistý vzduch! Od ekologie ke svobodě“, kterou Regionální muzeum v Teplicích připravilo u příležitosti 30. výročí konání ekologických demonstrací z 11. 13. listopadu 1989.
O historii sovineckého panství bude v Moravskoslezském Kočově vyprávět bruntálský historik Tomáš Niesner. Přednáška pro širokou veřejnost proběhne v pátek 15. listopadu od 17 hodin v Kulturním zařízení v Moravskoslezském Kočově. Vstupné dobrovolné. Další přednáška Tomáše Niesnera na téma Řád německých rytířů a Bruntálsko proběhne v pátek 22. listopadu v muzeu v Rýmařově.
/FOTOGALERIE/ Emil Pejša, Jiří Netík, Roman Sklenička, Josef Seibert, František Horn, Miroslav Mottl, Věra Rozkošná, Vladimíra Kubičková, Julie Kolocová a mnozí další zapůjčili svá umělecká díla do mansardy rakovnického muzea. Právě zde byl totiž zahájen dvanáctý ročník tradičního bienále neprofesionálních výtvarníků Rakovnicka – Rakovnická mansarda.
Obec Deštné v Orlických horách pořádá v neděli 17. listopadu od 14 hodin v prostorách tamního Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel sousedské posezení vtipně nazvané Deštenský košík.
Pestrý program pro děti i dospělé připravily na nadcházející víkend kulturní instituce a studentské spolky v Olomouci. V předvečer 30. výročí Sametové revoluce se koná Noc divadel, která letos tematicky cílí právě na listopadové události roku 1989.
Po rozsáhlé rekonstrukci byla v Oblastním muzeu a galerii v Mostě opět uvedena do provozu stálá expozice věnovaná životu baronky Ulriky von Levetzow z třebívlického panství, která byla v mládí přítelkyní a poslední láskou německého básníka Johanna Wolfganga Goetha.
Třebíč - Obnova Šmeralova domu v Třebíči ukázala, že památkově chráněná usedlost je asi o 250 let starší, než byly původní odhady. V usedlosti, jejíž existence je nyní doložená k roku 1575, vzniklo za asi 23 milionů korun Centrum tradiční lidové kultury. Provozuje ho Muzeem Vysočiny Třebíč. První akce pro školy se tam bude konat 2. prosince. Den otevřených dveří je naplánovaný na 4. prosince od 17.00 do 19.00.
V těchto dnech vychází další nové číslo regionálního sborníku Podbrdsko, tentokrát už s číslem XXVI. Jeho spoluvydavateli jsou Státní oblastní archiv v Praze - Státní okresní archiv Příbram, Hornické muzeum Příbram a Městské muzeum Sedlčany.
Dům je pro architekta Petra Hájka hudebním nástrojem, který je třeba rozeznít. Ve svých projektech se inspiruje metodami či postupy převzatými z přírodních věd nebo umění. Fasády obléká do péřové bundy a chystá i tisk hrubé stavby na 3D tiskárně.
Dnes v 17 hodin proběhne v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií vernisáž nové výstavy. Své nejnovější koláže na ní představí Vladimír Nosek.
Boskovice - V říjnu a listopadu 2019 proběhl cyklus tří besed k 30. výročí Sametové revoluce připravený Muzeem regionu Boskovicka a spolkem Unijazz Boskovice v kulturním a komunitním centru Prostor.
Besedu s přímými účastníky dění sametové revoluce na Znojemsku před třiceti lety nabídne ve čtvrtek navečer Jihomoravské muzeum v Domě umění na Masarykově náměstí.
Vernisáž v Muzeu Blanenska zahájí výstavu, kterou by si neměli nechat ujít příznivci železnice. Expozice se jmenuje Vlaky, vláčky, koleje a přiblíží historii železnice na Blanensku.
/VIDEO/ Rekonstrukci budovy ve středu 13. listopadu symbolicky zahájili v Muzeu Českého krasu v Berouně. Ta bude sloužit jako centrální depozitář. Celkem se jedná o investici ve výši 65,3 milionu korun. Rekonstrukce je reakcí na současný nevyhovující stav, kdy jsou sbírky muzea uloženy v sedmi objektech ve třech městech.
Představení česko-německé knihy Na pomezí se koná ve čtvrtek 14. listopadu od 18 hodin v plánském Kiněnekině. Kniha vznikla v rámci projektu Založení muzea a kulturního volnočasového prostoru v někdejší šlikovské mincovně.
Na povídání o žďárském Muzeu knihy, které bylo ve žďárském zámku uzavřeno před pěti lety, mohou lidé přijít ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin do žďárské Knihovny Matěje Josefa Sychry.
V salonku Muzea JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích se ve čtvrtek 14. listopadu koná beseda s jedním z nejčtenějších blogerů dneška a moderátor RNDr. Marianem Kelichbarem.
V Městském muzeu Rýmařov v prostoru galerie Pranýř je od čtvrtku 7. listopadu k vidění výstava nazvaná „Samet. 30 let od sametové revoluce v Rýmařově“. Vernisáž výstavy pak proběhne o týden později ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Úvodní slovo na vernisáži pronese autor výstavy Tomáš Lašák a Vladimír Stanzel. Rýmařovské muzeum k výstavě plánuje vydat také katalog, který bude pokřtěn na vernisáži. Výstava potrvá do 31. prosince.
/ANKETA/ Jindřichohradecké Muzeum fotografie a moderních obrazových médií (MF MOM) funguje ve své dnešní podobě od roku 2011. Původně jako Národní muzeum fotografie vzniklo roku 2002. Od té doby urazila instituce pod rukama dvou ředitelů, nejprve Miloslava Paulíka a později Evy Florové, dlouhou cestu. Nyní stojí před dalším rozcestím.
V nedávných dnech jsem dostal zprávu o muzikologovi, hudebnímu skladateli, pedagogovi a v neposlední řadě zapálenému muzikantovi. Giovanni Canciani z italských Alp – Paulara, žil v nádherné podhorské obci s krásnými památkami, sportovním areálem, a v neposlední řadě muzeem hudebnin, které zřídil ze svých prostředků.
/VIDEO/ Město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s muzeem a dalšími městskými institucemi uspořádá oslavu 30. výročí sametové revoluce. Ta začne 16. listopadu od 10 hodin dopoledne.
30. výročí sametové revoluce, během které padl komunistický režim v Československu, v Písku připomíná Festival svobody. Na jeho programu se podílí i Prácheňské muzeum.
/POZVÁNKY/ Město Náchod a Muzeum Náchodska zvou na výstavy Občanské fórum Náchodsko 1989 - 1990 a Z deníku středoškoláka z roku 1989. Vernisáž se uskuteční 14. listopadu v 17 hodin v Broučkově domě na Masarykově náměstí. Výstavy potrvají do 12. ledna.
Veselí nad Moravou – Posledních pár dní mají návštěvníci Městského muzea ve Veselí nad Moravou na to, aby si prohlédli výstavu Zámek Veselí, který kdysi býval dominantou města. Zámek je dnes ve špatném stavu a jeho budoucnost je nejistá.
Michael Kocáb, jeden z předních aktérů listopadových událostí 1989, se bude dnes od 17 hodin v karlovarském muzeu věnovat vývoji v Československu v pozdní normalizaci, listopadovým událostem před třiceti lety a polistopadovému vývoji v České republice.