Michael Kocáb, jeden z předních aktérů listopadových událostí 1989, se bude dnes od 17 hodin v karlovarském muzeu věnovat vývoji v Československu v pozdní normalizaci, listopadovým událostem před třiceti lety a polistopadovému vývoji v České republice.
Sbírku fotografií ústeckého muzea posunul hlouběji do minulosti nový objev. V zatím nezpracované krabici plné neroztříděných dobových fotoportrétů objevil její kurátor Jiří Preclík dvě jedinečné daguerrotypie, což jsou snímky na stříbrné destičce uložené do skla. Obě ve skvělém stavu.
Láká Vás hvězdná obloha, ale pozorování vám připadá náročné nebo nevíte, jak na to? V rámci týdne vědy a techniky přijede do bíloveckého muzea zkušený amatérský astronom Bohuslav Pelc.
Potkat v muzeu pračlověka, zahrát si hry v knihovně, zavzpomínat na listopad roku 89 anebo si jít zabruslit. To vše a mnohem více můžete podniknout o víkendu 16. a 17. listopadu.
Vernisáž výstavy prací Petra Šiky, nazvané Hra stínů, se uskuteční ve středu 13. listopadu od 17 hodin ve výstavní síni čáslavského městského muzea a knihovny.
Nahlédnout do historie a současnosti rybářství budou moci všichni návštěvníci výstavy, která bude zahájena vernisáží v sobotu šestnáctého listopadu od 16. hodiny v Muzeu Štěpánovska v Trhovém Štěpánově.
V listopadu pokračuje přednáškový cyklus Židovské dějiny a kultura připravený ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Další přednáška, která se v novostrašeckém muzeu uskuteční v úterý 12. listopadu, bude určena židovským komunitám, které byly na území Čech.
Na karibský ostrov Kuba se aspoň na chvíli přenesou návštěvníci cestovatelské besedy v Muzeu města Letovice. O své zážitky a postřehy z ostrova svobody se s nimi podělí Ladislav Větvička.
Brno /FOTOGALERIE/ - Brno možná přijde o unikátní muzeum hraček. Měnínskou bránu, kde expozice sídlí, totiž čeká rekonstrukce. Majitelka hraček nyní shání pro sbírku nové prostory.
Muzeum, které připomene historii městyse a okolí, vzniká v Radomyšli. Expozici najdou lidé v přízemí komendy v areálu místní fary. Otevření je naplánované na červen 2021.
Muzeum JUDr. O. Kudrny v Netolicích pořádá ve spolupráci se Státním okresním archivem Prachatice besedu s PhDr. Františkem Kotěšovcem s názvem Rok 1989 na Prachaticku.
O historii sovineckého panství bude v Moravskoslezském Kočově vyprávět bruntálský historik Tomáš Niesner. Přednáška pro širokou veřejnost proběhne v pátek 15. listopadu od 17 hodin v Kulturním zařízení v Moravskoslezském Kočově. Vstupné dobrovolné. Další přednáška Tomáše Niesnera na téma Řád německých rytířů a Bruntálsko proběhne v pátek 22. listopadu v muzeu v Rýmařově.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Videomappingem, tedy živým promítáním na fasádu muzea, odstartovala v pondělí v brněnském Technickém muzeu výstava o železné oponě. Ta návštěvníkům ukazuje drátěné zátarasy železné opony, které Československo oddělovalo od západního světa až do konce komunistického režimu.
Ani s příchodem podzimu se činnost trutnovského Klubu vozíčkářů neztenčila. Rozmanitost klubových akcí napodobila pestrost barev loučícího se listí stromů – od degustace vín přes návštěvu muzea a následné setkání s veterány silnic až po výlet za Francií a předvánoční nákupy.
/VIDEO/ Návrat o třicet let zpět mohou zažít návštěvníci Západočeského muzea v Plzni na výstavě Na podzim padá listí a komunisti! Expozice, která trvá do ledna příštího roku, je připravená především z dobových artefaktů, nábytku, koberců i takových předmětů, jako jsou třeba mávátka. Nechybí ani dobové plakáty, dokumenty a fotografie.
Třebíč - Dvanáct mimořádných osobností si v Jihlavě převzalo z rukou hejtmana Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné a dřevěné medaile. Nejvyšší ocenění, tedy kamennou medaili za celoživotní přínos, získali letos tři laureáti. Mezi nimi třebíčský rodák, malíř a sochař František Mertl.
Historickou přednášku připravilo na úterní podvečer 12. listopadu Husitské muzeum ve spolupráci se spolkem HADASA u příležitosti 77. výročí táborských transportů židovského obyvatelstva do koncentračního tábora Terezín.
Plechové, historické či naopak moderní hrací karty byly k vidění i ke koupi na burze, jež završila víkendové mezinárodní setkání sběratelů hracích karet.
Baví vás i vaše ratolesti období pravěku? Pak neváhejte a vezměte v úterý 12. listopadu od 15 hodin děti na kreativní odpoledne do Muzea a galerie v Prostějově.
Velký večer se uskuteční v Muzeu a obrazárně Špejchar Želeč v sobotu 16. listopadu od 17 hodin, kde mimo bohatého programu dojde také ke společnému křtu nové knihy, obrazové publikace Toulava… od Tábora až k nám.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lidé prochází od perníkářky k sýrařce, od dráteníka k měditepci, od přadleny k řezbáři. U každého se zastaví, obdivují jejich výrobky a něco si i koupí. Řeč není o středověkém trhu, ale o Dnu řemesel, který se každoročně koná v Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích.
Svatomartinský kurz se konal v pátek 8. listopadu a zahájil sérii podzimních řemeslných kurzů v Jihočeském zemědělském muzeu v Netěchovicích u Týna nad Vltavou.
Muzeum Karlovy Vary připravilo ke 30. výročí sametové revoluce trojici pořadů. Prvním z nich je beseda s Michaelem Kocábem, která se uskuteční ve středu 13. listopadu.
Nejlepšího spisovatele Středočeského kraje tohoto roku ocení v rámci pátého ročníku slavnostního vyhlášení Ceny Františka Hrubína. Akci pořádá Klub českých a slovenských spisovatelů ve čtvrtek 14. listopadu od 18 hodin v Muzeu umění a designu v Benešově.
/FOTOGALERIE/ Rekonstrukci první návštěvy Tomáše Garrigua Masaryka Hradce Králové v prezidentském úřadu završila prohlídka opraveného Muzea východních Čech a pásmo tematických přednášek. K secesní budově přijela prezidentská kolona za účasti Selské jízdy, Sokolské stráže a jednotky československé armády okolo 14. hodiny. V programu nechybělo ani přivítání „delegace" prvorepublikovým hradeckým starostou Františkem Ulrichem či zpěv písně Ach synku, synku.
Folklorní setkání se zpěvy si užijí v sobotu v Kobylí. V šest hodin večer tam v sokolovně začíná Martinský hodový zpívání. Pod vedením Tetiček z Muzea zahrají cimbálová muzika Zádruha z Dolních Bojanovic a dechová muzika Sklepanka.
/ROZHOVOR/ Jiří Piramovský je předsedou spolku Muzeum Československého opevnění z let 1936–1938 Na Kočičáku. O svém koníčku vyprávěl v Týdeníku Chomutovsko, který vyšel v úterý 5. listopadu.
/ROZHOVOR/ Vlastimil Pažourek je ředitelem Oblastního muzea v Děčíně. O současné výstavě i svých zářitcích z roku 89 vyprávěl v Týdeníku Děčínsko ve středu 6. listopadu.
Regionální muzeum Teplice připravilo na tuto sobotu výtvarná dílnu k výstavě Umění v nouzi!? Akce se uskuteční od 14 do 17 hodin v Jízdárně teplického zámku.
Výstavu betlémů s názvem Pojďme spolu do Betléma mohou od 9. listopadu až do 8. ledna zhlédnout zájemci ve výstavním sále meziříčského muzea, které sídlí v tamním zámku
Výstava v Muzeu Rumburk připomene listopadové události z roku 1989 v Rumburku. Návštěvníci si prostřednictvím fotografií a dobových dokumentů připomenou, jak město vypadalo před rokem 1989, podívají se, jak se slavil 1. máj či Rumburská vzpoura.
Láká Vás hvězdná obloha, ale pozorování vám připadá náročné nebo nevíte, jak na to? V rámci týdne vědy a techniky přijede do bíloveckého muzea zkušený amatérský astronom Bohuslav Pelc.
Do podzemí se mohou nyní vydat lidé prostřednictvím nové knihy Podzemí Berounska a Hořovicka. Čtenáře zavede za tajemstvím jeskyní, štol a dolů v regionu. K tomu se pojila velká sláva, která se odehrála; vždyť knihu pokřtili její autoři v Muzeu Českého krasu v Berouně. Za publikací stojí dvě jména: autor Michal Hejna se postaral o textovou část, Martin Majer potom přispěl do knížky fotografiemi.